Файл: М. Мметова атындаы орта мектебі кмм малімні атыжні.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.12.2023
Просмотров: 169
Скачиваний: 9
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
«М.Мәметова атындағы орта мектебі» КММ
Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыш теңсіздігі
Бөлімі: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | Әлимұса Д.С. | |||||||||||
Күні: | 16.02.2023 ж. | |||||||||||
Сынып: 7 «Б,Г» | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Үшбұрыш теңсіздігі | |||||||||||
Оқу мақсаты: | 7.1.1.20 үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану; 7.1.3.1 үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану. | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | оқушылар үшбұрыштар теңсіздігі туралы түсінік беру, үшбұрыштар тең-сіздігін есептер шешуде қолдана білуеді, дағдысын қалыптастырады. | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш теңсіздігі тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
1) Үшбұрыштың бұрыштары мына сандарға пропорционал 4, 5, 9. Бұрыштарды табыңдар. Берiлгенi: АВС <1:<2:<3=4: 5: 9 табу керек: <1;<2;<3
2. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы неше градусқа тең? 3. Доғал бұрышты үшбұрышта неше сүйір бұрыш болады? | Сұрақтарға жауап береді Шешуі: <1=4х;<2=5х;<3=9х Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы теоремасы бойынша <1+<2+<3=1800 4х+5х+9х=1800 18х=1800 х=100 <1=400;<2=500;<3=900 | | Оқулық | |||||||
10 мин | Жаңа сабақты бекіту | Үшбұрыш қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар туралы теорема Теорема. Үшбұрыштың үлкен қабырғасына қарсы үлкен бұрышы жатады және, керісінше, үлкен бұрышына қарсы үлкен қабырғасы жатады. Дәлелдеуі. (Үшбұрыштың үлкен қабырғасына қарсы үлкен бұрышы жатады) ⠀Дәлелдеуі. (Үшбұрыштың үлкен бұрышына қарсы үлкен қабырғасы жатады) 1-мысал. Суретте көрсетілген PQR үшбұрышының бұрыштарын өсу ретімен орналастыр. Шешуі. PQR үшбұрышының қабырғаларын өсу ретімен орналастырсақ: PR < QR < PQ. Ендеше үшбұрыш қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар туралы теорема бойынша, яғни үшбұрыштың үлкен қабырғасына қарсы үлкен бұрышы жататындықтан, ∠Q < ∠P < ∠R. Жауабы: ∠Q < ∠P < ∠R Үшбұрыш дегеніміз не? Ж: Бір түзудің бойында жатпайтын үш нүктені кесінділермен қосқанда шығатын геометриялық фигураны үшбұрыш деп атаймыз. 2. Қабырғалары бойынша үшбұрыштар неше түрге бөлінеді? Үшбұрыштарды ата. Ж: үш түрге бөлінеді. Тең қабырғалы, тең бүйірлі, әр түрлі қабырғалы үшбұрыш. 3. Бұрыштары бойынша үшбұрыштар неше түрге бөлінеді? Үшбұрыштарды ата. Ж: үш түрге бөлінеді. Сүйір бұрышты, доғал бұрышты, тік бұрышты үшбұрыш. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Үшбұрыштың үлкен қабырғасына қарсы үлкен бұрышы жатады. Үшбұрыштың үлкен бұрышына қарсы үлкен қабырғасы жатады. Егер үшбұрыштың екі бұрышы тең болса, онда үшбұрыш теңбүйірлі деп аталады. | Дескриптор: -Үшбұрыш теңсіздігін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | Оқулық, дәптер | |||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. Сәйкестік тестісі. а мен в түзулері параллель -----------------а) а в а мен в түзулері перпендикуляр ----------- в) а в а мен в түзулері қисық -------------------- с) а ∩ в Вертикаль бұрыштар тең. ---------- а) ∟А +∟В = 180º Сыбайлас бұрыштардың ----------- в) ∟А =∟В қосындысы 180º тең. Мысал 3 1. АВ қабырғасы қандай қабырғалардың қосындысынан кіші болады? Ж: ВС және АС қабырғаларының қосындысынан кіші болады. 2. ВС қабырғасы қандай қабырғалардың қосындысынан кіші болады? Ж: АВ және АС қабырғаларының қосындысынан кіші болады. 3. АС қабырғасы қандай қабырғалардың қосындысынан кіші болады? Ж: АВ және ВС қабырғаларының қосындысынан кіші болады.4. Үшбұрыштың бір қабырғасы өзге екі қабырғасының қосындысына тең болмайды. Неліктен? Ж: өйткені ол кезде үшбұрыш фигурасы шықпайды және үшбұрыштар теңсіздігі орындалмайды. №1.АВС үшбұрышы үшін үшбұрыштар теңсіздігiн жаз: АВ №2.Қабырғалары 3 см және 4 см болатын үшбұрыштың үшінші қабырғасы n, мұндағы nЄN. n-нің мүмкін мәндері қандай? Ж: n<3+4, n<7. n=1,2,3,4,5,6 №3.Үшбұрыш қабырғаларының қатынасы 2:3:5-ке тең болуы мүмкін бе? Ж: жоқ, себебі 5<2+3 теңсіздігі орындалмайды. 1. Сыбайлас бұрыштың бірі 70° тең болса, екінші бұрыш неге тең? А. 70º В. 110º С. 90º Д. 120º 2. ∟2 және ∟4 вертикаль бұрыштар. ∟2=45º болса, ∟4 неге тең? А. 45º В. 90º С. 155º Д. 135º | Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. | Дескриптор: - есептерді шығарып -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||||||
10мин | Жеке жұмыс | Оқулықпен жұмыс. №3.44, №3.45, №3.46. | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | Оқулық, дәптер | |||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта:
| Кері байланыс
Үйге тапсырма. №3.47. Тақырыпты меңгергенін анықтау | Кері байланыс | |
Тексерілді:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||
Пән/Сынып: | 7 сынып | |||||||||||
Күні: | | |||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Үшбұрыш теңсіздігі | |||||||||||
Оқу мақсаты: | 7.1.1.20 үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану; | |||||||||||
Бағалау критериі: | оқушылар үшбұрыштар теңсіздігі туралы түсінік беру, үшбұрыштар тең-сіздігін есептер шешуде қолдана білуеді, дағдысын қалыптастырады. | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш теңсіздігі тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
1) Үшбұрыштың бұрыштары мына сандарға пропорционал 4, 5, 9. Бұрыштарды табыңдар. Берiлгенi: АВС <1:<2:<3=4: 5: 9 табу керек: <1;<2;<3
2. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы неше градусқа тең? 3. Доғал бұрышты үшбұрышта неше сүйір бұрыш болады? | Сұрақтарға жауап береді Шешуі: <1=4х;<2=5х;<3=9х Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы теоремасы бойынша <1+<2+<3=1800 4х+5х+9х=1800 18х=1800 х=100 <1=400;<2=500;<3=900 | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||
10 мин | Жаңа сабақты бекіту | Үшбұрышта: 1) Үлкен қабырғаға қарсы үлкен бұрыш жатады, үлкен бұрышқа қарсы үлкен қабырға жатады. 2) Қабырғалар тең болса, оларға қарсы жатқан бұрыштарда тең болады, бұрыштар тең болса, оларға қарсы жатқан қабырғалар да тең болады. 3) Тік бұрышты үшбұрыштың бір бұрышы 300 болса, оған қарсы жатқан катеті гипотенузаның жартысына тең болса, онда осы катетке қарсы жатқан бұрыш 300-қа тең болады. 4. Үшбұрыштың кез келген қабырғасы оның қалған екі қабырғасының қосындысынан кіші болады. Тапсырма1:
Теорема: Үшбұрыштың әрбір қабырғасы өзге екі қабырғаларының қосындысынан кіші болады. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Үшбұрыштың үлкен қабырғасына қарсы үлкен бұрышы жатады. Үшбұрыштың үлкен бұрышына қарсы үлкен қабырғасы жатады. Егер үшбұрыштың екі бұрышы тең болса, онда үшбұрыш теңбүйірлі деп аталады. | Дескриптор: -Үшбұрыш теңсіздігін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | https://onlinemektep.net/schedule/16.02.2021/lesson/f8fa1706-4194-4613-8b0e-069b3bd3ef3f Интернет ресурстары | |||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | Тапсырма 2: Берілген сандар үшбұрыш қабырғалары бола алама?
Есептер шығару. Екі қабырғасының ұзындығы: 1) 2 см және 5 см, 2) 21 см және 9 см, 3) 6 дм және 3 дм болатын тең бүйірлі үшбұрыштың үшінші қабырғасын табыңдар. 1) 5 см, 2)21 см, 3) 6 дм. Тапсырма 3: Кесінділерді пайдалана отырып, екі үшбұрыш құрастырыңдар. 1-ші үшбұрыш қабырғалары 10 см, 12 см, 9 см. 2-ші үшбұрыш қабырғалары 7 см, 6 см, 4 см. Оқулықпен жұмыс. №3.48, №3.49. | Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. | Дескриптор: - есептерді шығарып -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||||||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | https://onlinemektep.net/schedule/04.02.2021/lesson/ad40f3a2-95b9-4a81-b080-0bfd74e61dcc | |||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта:
Кері байланыс
Үйге тапсырма. №3.51. | Тақырыпты меңгергенін анықтау | Кері байланыс | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
«М.Мәметова атындағы орта мектебі» КММ
Сабақтың тақырыбы: Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері
Бөлімі: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Әлимұса Д.С. | |||||||||||
Күні: | 28.02.2023 ж. | |||||||||||
Сыныбы: 7 «Б, Г» | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: | 7.1.1.25 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін дәлелдеу; | |||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері мен қасиеттерін біледі және оны есептер шығару барысында қолдана алады. | |||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||
5 мин. | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш теңсіздігі тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
1) Үшбұрыштың бұрыштары мына сандарға пропорционал 4, 5, 9. Бұрыштарды табыңдар. Берiлгенi: АВС <1:<2:<3=4: 5: 9 табу керек: <1;<2;<3
2. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы неше градусқа тең? 3. Доғал бұрышты үшбұрышта неше сүйір бұрыш болады? | Сұрақтарға жауап береді Шешуі: <1=4х;<2=5х;<3=9х Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы теоремасы бойынша <1+<2+<3=1800 4х+5х+9х=1800 18х=1800 х=100 <1=400;<2=500;<3=900 | | Оқулық, дәптер | |||||||
10 мин | Жаңа сабақты бекіту | | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Дескриптор: -Үшбұрыш теңсіздігін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | Оқулық, дәптер | |||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | Есептер шығару №1 Бер: 2 - есеп: Берілгені: ∆АВС тік бұрышты үшбұрыш , <А=350,<С=900,табу керек <В-? Шешуі: < В+<А+ <С =1800, <В=1800-1250=550, жауабы: <В=550 3 – есеп: Берілгені: ∆АВС тік бұрышты үшбұрыш, <А=<В+200 ,<С=900 , табу керек <А-?,<В-? Шешуі: <С+<В+<В+200=1800 , 900 + <В + <В +200 = 1800 → 2<В = 1800 - 1100 , 2<В = 700 , <В = 350 , <А = 350 + 200 , жауабы : <А = 550,<В = 350 4 – есеп: Тік бұрышты үшбұрыштың бір сүйір бұрышы 450 Катеттерінің қосындысы 36 см-ге тең болса , олардың әрқайсысы неге тең болады? Шешуі: Үшбұрыш тең бүйірлі болғандықтан 36см : 2 = 18см , жауабы: 18см,18см. | Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. | Дескриптор: - есептерді шығарып -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. | |||||||
10мин | Жеке жұмыс | Оқулықпен жұмыс. №3.20 | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | Оқулық, дәптер | |||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта:
Үйге тапсырма. №3.22. | Кері байланыс
Тақырыпты меңгергенін анықтау | Кері байланыс | Оқулық |
Тексерілді:
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 7 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 7.1.1.25 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін дәлелдеу; 7.1.1.26 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығаруда қолдану; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Сұрақ - жауап / өткен тақырыптарға шолу/
| Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||
10 мин | Жаңа сабақты бекіту | Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері Екі тікбұрышты үшбұрыштың мына өлшемдері тең болса, онда олар өзара тең болады: 1. Гипотенуза мен сүйір бұрышы. 1. Катет пен қарсы жатқан бұрыш. 1. Катет пен іргелес бұрыш. 1. Екі катеті. 1. Гипотенуза мен катет. І белгі. Егер тік бұрышты үшбұрыштың екі катеті екінші тік бұрышты үшбұрыштың екі катетіне тең болса, онда бұл тік бұрышты үшбұрыштар тең болады. ІІ белгі. Егер тік бұрышты үшбұрыштың катеті мен оған іргелес сүйір бұрышы екінші тік бұрышты үщбұрыштың сәйкес катеті мен оған іргелес сүйір бұрышына тең болса, онда бұл үшбұрыштар тең болады. ІІІ белгі. Егер тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасы мен сүйір бұрышы екінші үшбұрыштың гипотенузасы мен сүйір бұрышына тең болса, онда бұл үшбұрыштар тең болады. ІV белгі. Егер тік бұрышты үшбұрыштың катеті мен гипотенуза екінші тік бұышты үшбұрыштың сәйкес катеті мен гипотенузасына тең болса, онда бұл үшбұрыштар тең болады. Екі үшбұрыштың мына өлшемдері тең болса, онда олар өзара тең болады: 1. Екі қабырғасы мен олардың арасындағы бұрышы. 1. Бір қабырғасы мен оған іргелес бұрыштары. 1. Үш қабырғасы. 1 - теорема. Егер екі тікбұрышты үшбұрыштың 1) сәйкес катеттері тең болса; 2) сәйкес бір катеті және оған іргелес жатқан сүйір бұрышы тең болса; 3) гипотенузалары және оған іргелес жатқан бір сүйір бұрышы тең болса, онда бұл үшбұрыштар тең болады. 2 - теорема. Егер бір тікбұрышты үшбұрыштың катеті мен гипотенузасы екінші тікбұрышты үшбұрыштың сәйкес катеті мен гипотенузасына тең болса, онда мұндай тікбұрышты үшбұрыштар тең болады. 3 - теорема. Кез келген үшбұрыштың үлкен қабырғасына қарсы үлкен бұрыш жатады. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Дескриптор: -Үшбұрыш теңсіздігін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | https://onlinemektep.net/schedule/16.02.2021/lesson/f8fa1706-4194-4613-8b0e-069b3bd3ef3f Интернет ресурстары | |||||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | Есептер шығару. №1 Бер: №2 Бер: Жауабы: 3 – есеп: Берілгені: ∆АВС тік бұрышты тең бүйірлі үшбұрыш <А = <С = 450, АС + ВД = 12см, табу керек : АС - ? 4 – есеп: АВС және А1 В1 С1 тік бұрышты үшбұрыштарында : <А = <А1 = 900 , АВ =А 1В1 = 3см , АС = А 1С1 = 4см , ВС = 5см , табу керек: В 1С1 -? Оқулықпен жұмыс. №3.23 | Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. №3. Шешуі : АС = АД + ДС , Тең бүйірлі болғандықтан АД = ДС = ВД , АД + ДС + ВД = 12см , АД=ДС=ВД=12:3=4см , АД=4см , ДС=4см, ВД=4см → АС=8см. Шешуі: 1-ші белгі бойынша ∆АВС = ∆А1 В1 С1 → В1С1 = 5см . жауабы: 5см | Дескриптор: - есептерді шығарып -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | https://onlinemektep.net/schedule/25.02.2021/lesson/261760b6-1a3d-4b4d-868b-d5ec80a55150 | |||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта:
Кері байланыс
Үйге тапсырма. №3.25. | Тақырыпты меңгергенін анықтау | Кері байланыс | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 7 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері | |||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 7.1.1.27 тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану; | |||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | -тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері мен тікбұрышты үшбұрыш қасиеттерін есептер шығаруда қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері мен тікбұрышты үшбұрыш қасиеттерін есептер шығаруда қолдану.
Сұрақ - жауап / өткен тақырыптарға шолу/ 1.Үшбұрыш дегеніміз не? 2. Тік бұрышты үшбұрыш дегеніміз ... 3. Тікбұрышты үшбұрыш элементтерін атаңдар. 4. Үшбұрыштар теңдігінің 3 белгісін еске түсірейік | Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||
10 мин | Жаңа сабақты бекіту | Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері Екі тікбұрышты үшбұрыштың мына өлшемдері тең болса, онда олар өзара тең болады: 1. Гипотенуза мен сүйір бұрышы. 1. Катет пен қарсы жатқан бұрыш. 1. Катет пен іргелес бұрыш. 1. Екі катеті. 1. Гипотенуза мен катет. І белгі. Егер тік бұрышты үшбұрыштың екі катеті екінші тік бұрышты үшбұрыштың екі катетіне тең болса, онда бұл тік бұрышты үшбұрыштар тең болады. ІІ белгі. Егер тік бұрышты үшбұрыштың катеті мен оған іргелес сүйір бұрышы екінші тік бұрышты үщбұрыштың сәйкес катеті мен оған іргелес сүйір бұрышына тең болса, онда бұл үшбұрыштар тең болады. ІІІ белгі. Егер тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасы мен сүйір бұрышы екінші үшбұрыштың гипотенузасы мен сүйір бұрышына тең болса, онда бұл үшбұрыштар тең болады. ІV белгі. Егер тік бұрышты үшбұрыштың катеті мен гипотенуза екінші тік бұышты үшбұрыштың сәйкес катеті мен гипотенузасына тең болса, онда бұл үшбұрыштар тең болады. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Дескриптор: -Үшбұрыш теңсіздігін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | Интернет ресурстары | |||||||||||||||||||||||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | 1. «Кім шапшаң?» Ауызша тапсырмалар
2-есеп Берілгені: АВС және А1 В1 С1 -тік бұрышты үшбұрыштар <А = <А1 = 900 , АВ =А 1В1 = 3см , АС = А 1С1 = 4см , ВС = 5см , Табу керек: В 1С1 -? Шешуі: 1-ші белгі б-ша ∆АВС = ∆А1 В1 С1 → В1С1 = 5см . Жауабы: 5см |