ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 291
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Тақырып: Ақпараттың сипаттары | Мектеп: | ||
Күні: | | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Оқу мақсаттары | 9.2.1.1- ақпараттың қасиеттерін анықтау (өзектілігі, нақтылығы, анықтығы, құндылығы және тағыбасқа) 9.4.1.1 - компьютерді ұзақ уақыт бойы қолдануға байланысты қауіптерді сынап бағалау | ||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Ақпарат ұғымы мен түрлерін анықтау. | ||
Көптеген оқушылар үшін: Ақпарат қасиеттерін салыстыру. | |||
Кейбір оқушылар үшін: Ақпарат қасиеттерін анықтаудың қажеттілігін түсіндіру. | |||
Бағалау критерийі |
| ||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын жүзеге асыру. Топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдау, сыйлау. | ||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Ақпарат қасиеттерін анықтаудың қажеттілігін. Пәндік лексика және терминология: Ақпарат-информация-information, ақпарат көзі-источник информации-the source of information, көру-видеть-to see, сезу- чувствовать-feeling, есту-слышать-hearing, сенімді-надежный-reliable, толық-полный-complete, өзекті-актуальный-actual, құндылық- ценность-value, объективті-объективный-objectively, түсінікті- понятный-understanding. | ||
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау:
-ақпарат қандай түрде болуы мүмкін?
| |||
Жазу: Ақпараттың қасиеттерін жазыңдар. |
Пәнаралық байланыс | Физика пәні бойынша ақпараттың сигнал, дыбыс түрінде алынатыны қолданылады, дыбыс бөлімі. | ||
Тірек білім, білік, дағдылар | Ақпараттың сипаттары. | ||
Жоспар | |||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар | |
Басталуы
| Ой сергіту жаттығуы: «Телефон» ойыны. Оқушылар екі қатар болып тұрады. Мұғалім бірінші топтың топбасшысына «Сабақ болмайды» деп, ал екінші топтың топбасшысына «Ертең сағат 10:30-да сабақ болмайды» деп сыбырлайды. Топбасшысы келесі оқушыға сыбырлап айтады, соңғы оқушыға жеткенде оқушы ақпаратты дауыстап айтады. Мұғалім оқушылардан айтылған екі ақпараттың қандай ұқсастығы және айырмашылығы бар екенін сұрайды. Оқушылар пікірлерін айтады. Жаңа топ құру: «Мозаика». -берілген мақал-мәтелдердің қиындыларын құрастыру арқылы топтарға бірігеді:
Кестемен жұмыс: Оқушылар кестеге білетіндерінжазады. Оқу мақсатын таныстыру, оқушылардың қажеттілігінанықтау. | Телефон А4 парағы | |
Негізгі бөлім 3 мин | Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс жасау.
Оқулықпен жұмыс:Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды. (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Практикалық тапсырмалар:
| | |
| | ||
3 мин | Оқулық Bilimland.kz | ||
5 мин | | ||
| |
Ақпарат түрлері | Ақпарат қасиеттері |
| |
5 мин 5 мин 4мин 1мин | ДескрипторАқпарат көзін анықтайды. Ақпарат қасиеттерінсалыстырады. Топтық жұмыс: Ақпараттың барлық қасиеттері маңызды десекте, әртүрлі мамандық иелері үшін осы қасиеттердің бірі басқаларына қарағанда айрықша маңыздылыққа ие болады. Мысалы, журналист үшін бірінші кезекте ақпараттың өзектілігі маңызды. Әрбір мамандық иесі үшін ақпараттың қай қасиеті ерекше маңызды екеніне талдау жасаңдар. Дескриптор Ақпарат қасиеттерін анықтайды. Ақпарат қасиеттерін салыстырады. Жұптық жұмыс: Ақпараттың әрбір қасиетіне күнделікті өмірден алынған бір- бірден дәлелді мысал дайындап, ұсыныңдар. Дескриптор Ақпарат қасиеттерін өмірде қолданады. Жеке жұмыс Компьютермен жұмыс істеудің зиянды жақтарын ескеріп, өзің үшін комьютерде денсаулығына кері әсер етпейтіндей жұмыс істеу ережесін құрастыр. Құрастырған ережең денсаулығынды қорғауға қаншалықты көмектесетінін бағала. Дескриптор Компьютермен жұмыс істеудің зияндық жақтарынан қорғанудың маңыздылығын тұжырымдайды Бағалау Бағалау шкала әдісі бойынша жүреді. Топбасшы тапсырмаларды орындауына байланысты жасыл, сары, қызыл түстермен ұяшықтарды бояйды. | | |||||||
| № | Аты-жөні | Топтық жұмыс | Жұптық жұмыс | Жеке жұмыс | | |||
1. | | | | | |||||
2. | | | | | |||||
3. | | | | | |||||
4. | | | | | |||||
Аяқталуы 5 мин |
| Оқулық | |||||||
Рефлексия 1 мин |
| ||||||||
Үй тапсыр- масы 1мин | Шағын мақала дайындап келу: Адамның ақпараттық іс-әрекеті. Әртүрлі салалардағы ақпаратпен жұмыс. |
Оқушылар:
2-сабақ
§1.2. Құжаттармен бірлесіп жұмыс жасау
-
Интернет қызметтерін қолдана отырып, құжаттарды құру, өзгерту және қарастыруда бірлесе жұмыс істеуде бұлтты технологияментанысады.
Тақырып: Құжаттармен бірлесіп жұмыс жасау | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Оқыту мақсаттары | 9.1.3.1- интернет қызметтерін қолдана отырып, құжаттарды құру, өзгерту және қарастыруда бірлесе жұмыс істеу (мысалы, жұмыстарды веб-серверге – бұлттық есептеулерге, блогтарға, Уикипедияға жүктеу). | ||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Бұлттық технология ұғымы мен түрлерін анықтау. | ||
Көптеген оқушылар үшін: Бұлттық технологияның артықшылығы мен кемшілігін салыстыру. | |||
Кейбір оқушылар үшін: Бұлттық технологияны қолданудың маңыздылығын түсіндіріп, тұжырымжасау. | |||
Бағалау критерийі |
| ||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын жүзеге асыру. Топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдау, сыйлау. | ||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: Бұлттық технология-облачная технология-cloud technology, есептеу - вычисление-computing, жеке бұлттар-частные облака-private clouds, ортақ бұлттар-общие облака-public clouds, аралас бұлттар-смешанные облака-mixed clouds, қоғамдық бұлттар-общественные облака-public clouds, бұлттық қосымшалар-облачные приложения-cloud applications, бұлттық қойма-облачное хранилище-cloud storage. | ||
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау:
|
| Жазу: Есептегіш бұлттардың мақсатына қарай бөліну түрлерін жазыңдар. Бұлттық технологияның артықшылығы мен кемшілігін жазыңдар. | |
Пәнаралық байланыс | Ағылшын, орыс тіліндегі сөздер қолданылады. | |
Тірек білім, білік, дағдылар | Бұлттық технология. Құжаттармен бірлесіп жұмыс жасау. | |
Жоспар | ||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар |
Басталуы 3мин 5мин | Ой сергіту жаттығуы және топ құру: «Атомдар мен молекулалар» ойыны. Мұғалім «атомдар» деген кезде ойыншылар жеке- дара жүреді де, «молекулалар бесеуден» немесе «молекулалар үшеуден» деген кезде, бес немесе үш адамнан тез арада топтасады. Үй тапсырмасы «Мен саған, сен маған» әдісі Оқушылар өткен сабақта берілген зерттеу жұмыстарын жұптасып бір-бірлеріне түсіндіріп береді. Ауызша мадақтау, ынталандыру | Оқушы дәптерімен жұмыс |
Негізгі бөлім 3мин 5мин 3мин | Ой қозғау сұрақтары:
Оқулықпен жұмыс Тақырыптың тапсырмасын орындайды. Оқулықта берілген теориялық ақпаратпен танысады. Топтық жұмыс: Кестемен жұмыс. Кестеде берілген мәліметтерге сәйкес бос ұяшықтарды мәліметпен толықтыру Дескриптор Бұлттық технология ұғымымен танысады. | Оқулық, Bilimland.kz А4 парағы |