Файл: Бекітілді ЦК трайымы Абуова Р.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.12.2023

Просмотров: 242

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бекітілді

ЦӘК төрайымы____________Абуова Р

Қысқа мерзімді жоспар

Педагогтың аты жөні

Ишанова Қарлығаш Биганиевна

Бөлімі:

Толқындық қозғалыс

Сабақтың тақырыбы:

№ 11 Зертханалық жұмыс "Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау"

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.5.1.1 - ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу;

11.5.1.2 - графикалық әдісті қолданып түйіндер мен шоғырларды анықтау және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу;

Графикалық әдісті қолданып, түйіндер мен шоқтықтарды анықтай алады және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру;

Гюйгенс принципін және механикалық толқындарда дифракциялық көріністі бақылаудың шарттарын түсіндіру

Бағалау критерийлері


Ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттейді;

Графикалық әдісті қолданып, түйіндер мен шоқтықтарды анықтай алады және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіре алады;

Гюйгенс принципін және механикалық толқындарда дифракциялық көріністі бақылаудың шарттарын түсінеді

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі Амандасу және түгелдеу.
Сұрақтарға жауап беру:

1. Толқындық бет деген не? Толқыншебідеп неніатайды?

2. Тұрғынтолқынныңтүйіні,

шоқтығы дегеніміз не?

3. Қандай шарттар орындалғанда тұрғын толқында түйіндермен шоқтықтар түзіледі?

Бүгінгі сабақтың тақырыбымен мақсатымен танысады.

Сұрақ жауап әдісі бойынша білім алушылардың өтілген сабақ бойынша білімдері тексеріледі.


Дискриптор:

Берілген сұрақтарға жауап береді


Физика 11

Арман ПВ баспасы

Жаратылыста математикалыбағыт



Жеке жұмыс



1-тапсырма (f)

1. Тұрғын толқынның екінші

және төртінші түйіндерінің

арақашықтығы 60 см. Механикалық толқынның

ұзындығы мен таралу

жылдамдығын анықтаңдар.

Толқын көзінің тербеліс периоды 2 с.

2. Осы жаттығудың 1-есебінде берілген қума және тұрғын

толқын графиктерін, толқын көзі тербелісінің графигін

салыңдар. Толқын көзінің тербеліс амплитудасы 5 см.

Дескриптор:

- таралу

жылдамдығын анықтайды

- тербелісінің графигін

салады


ДК экраны

Презентация



Жұптық жұмыс

«Ойланайық»


2-тапсырма

Эксперименттік тапсырма:

Хладни фигураларын жинау

туралы Интернет желісі

материалдарымен танысып,

оларды бақылауүшін қондырғы жинаңдар.

Шығармашылық тапсырма:«Тұрғын дыбыс толқындарын бейнелеу(визуалдау) әдістері»«Тұрғынтолқындарменмузыкалық аспаптар»тақырыптары бірінехабарламадайын

Дискриптор:

- Эксперимент-тік тапсырманы орындайды

- Шығармашы-лық тапсырманы орындайды


Жұмыс парағы


Сабақтың соңы.

Рефлексия


Рефлексия.

Сабақ соңында рефлексия жүргізеді:

  • қандай ұғымдарды біледі;

  • қандай түсініктер әлі де қиындық тудырады;

  • сұрақ туындаған жағдайлар

Сабақ соңында жұптар бір-біріне баға береді.


Білім алушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.

ДК экраны

Тапсырма орындауға қажетті құралдар.




Бекітілді

ЦӘК төрайымы____________Абуова

Қысқа мерзімді жоспар


Педагогтің аты-жөні:

Ишанова Қарлығаш Биганиевна

Бөлімі:

Толқындық оптика

Сабақтың тақырыбы:

Жарықтың электромагниттік табиғаты. Жарықтың жылдамдығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.6.1.1 - жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты

технологияның артықшылығын түсіндіру;

Жарықтың интерференция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электрмагниттік табиғатын дәлелдеуді үйрену

Жарықтың табиғатына деңгейлік тапсырмаларды өз бетімен орындау

Бағалау критерийлері



Жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіруді біледі;

Жарықтың интерференция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электрмагниттік табиғатын дәлелдеуді үйренеді.

Жарықтың табиғатына деңгейлік тапсырмаларды өз бетімен орындай алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі.

Сұрақтарға жауап беру:

1.Заманауи физикада жарық табиғаты туралы қандай көзқарастар бар? Бұл көзқарастардың авторлары кімдер?

2. Ең алғаш жарық жылдамдығын анықтаған

кім?Қандайәдіспенанықтад

Сұрақ жауап әдісі бойынша білім алушылардың өтілген сабақ бойынша білімдері тексеріледі.


Дискриптор:

-Берілген сұрақтарға жауап береді

Физика 11

Арман ПВ баспасы

Жаратылыстану математикалық

бағыт

§18 Жарықтың электромагниттік табиғаты

Сабақтың ортасы

Топтық жұмыс

1-тапсырма:

Майкельсон қондырғысын қолданып, жарықтың жарықкөзінен бақылаушыға дейінгі

қашықтықты жүріп өткен уақытынқалай анықтауға болады?

Білім алушылар сұрақтарға жауап береді


Дескриптор

-Тапсырманы орындайды


Презентация


Жеке жұмыс

16 мин

2-тапсырма

124-суретте берілген А.Майкельсон қондырғысынқарастырыңдар. И.Физо қондырғысымен салыстырыңдар.Қолданылған қондырғылардың ұқсастықтары мен айырмашылықтары неде?


Дескриптор:

-Қолданылған қондырғылардың ұқсастықтары мен айырмашылықтар неде екенін анықтайды


ДК экраны

Презентация


Сабақтың соңы.

Рефлексия


Білім алушыларға нұсқаулық

Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер:

A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз?

B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз?

Нәтижені талдайды.

Бір бірімен пікір алмасады.

Білім алушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.

Тапсырма орындауға қажетті

құралдар.




Бекітілді

ЦӘК төрайымы____________Абуова

Қысқа мерзімді жоспар

Педагогтің аты-жөні:

Ишанова Қарлығаш Биганиевна

Бөлімі:

Толқындық оптика

Сабақтың тақырыбы:

Жарықтың дисперсиясы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.6.1.2 - призма арқылы өткен кездегі ақ жарықтың жіктелуін түсіндіру;

Сабақтың мақсаты:

Жарықтың интерференция, дифракция құбылысын бақылау шарттарын анықтау;

Жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен сипаттау;

Жарықтың поляризация құблысын эксперимент арқылы зерттеу.

Бағалау критерийлері



Жарықтың интерференция, дифракция құбылысын бақылау шарттарын анықтайды;

Жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен сипаттайды;

Жарықтың поляризация құблысын эксперимент арқылы зерттейді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі.

Сұрақтарға жауап беру:

1. Не себепті вакуумда дисперсия байқалмайды?

2. Неліктен призмадан

ең көп ауытқу күлгін түсті

сәуледе болады?

3. Неліктен адамдармен жануарлар қоршаған заттарды түрлі түсті гамада көреді?

Сұрақ жауап әдісі бойынша білім алушылардың өтілген сабақ бойынша білімдері тексеріледі.


Дискриптор:

Берілген сұрақтарға жауап береді.


Физика 11

Арман ПВ баспасы

Жаратылыстану математикалық

бағыт


Сабақтың ортасы

Жұптық

жұмыс

1-тапсырма:

1. Екі жарық көзінің интерференциялық жолақтарын бақылау үшін, көзге көрінетін жарықпен тәжірибе өткізілді.
а) Интерференциялық жолақты бақылау үшін, тапсырманы орындауға қажет екі шартты көрсетіңіз?

1. ................................................................................................ 2. ................................................

Білім алушылар сұрақтарға жауап береді


Дескриптор :

-Интерферен-циялық жолақты бақылау үшін 1-ші шартты жазды

§19 Жарықтың дисперсиясы. Жарықтың интерференциясы
Презентация


Жеке жұмыс


2-тапсырма

Лазерден шыққан, көзге көрінетін жарық қос саңылауға келіп түседі. Екі саңылау аралығы 0.5 мм.-ге тең. Қос саңылаудан шыққан сәуле 2.53 м қашықтықта орналасқан экранға келіп түседі.



Экранда интерференциялық көрініс пайда болады. 2 суретте – толық масштабты көріністің бір бөлігі.



Дескриптор:

Интерференциялық жолақты бақылау үшін 1-ші шартты жазды



§19 Жарықтың дисперсиясы. Жарықтың интерференциясы

Сабақтың соңы.

Рефлексия

4мин

Білім алушыларға нұсқаулық

Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер:

A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз?

B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз?

Нәтижені талдайды.

Бір бірімен пікір алмасады

Білім алушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.

Тапсырманы

орындауға қажетті құралдар.




Бекітілді

ЦӘК төрайымы____________Абуова Р

Қысқа мерзімді жоспар


Педагогтің аты-жөні:

Ишанова Қарлығаш Биганиевна

Бөлімі:

Толқындық оптика

Сабақтың тақырыбы:

Жарықтың дифракциясы. Дифракциялық торлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.6.1.5 - Френель теориясын қолданып, қылдан, саңылаулардан, дөңгелек саңылаудан пайда болған дифракциялық көріністерді түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Жарықтың интерференция, дифракция құбылысын бақылау шарттарын анықтау;

Жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен сипаттау;

Жарықтың поляризация құблысын эксперимент арқылы зерттеу.

Бағалау критерийлері



Жарықтың интерференция, дифракция құбылысын бақылау шарттарын анықтайды;

Жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен сипаттайды;

Жарықтың поляризация құблысын эксперимент арқылы зерттейді.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі.

Сұрақтарға жауап беру:

1. Дифракциялық тор дегеніміз не?

2.Оның түрлері қандай?

3.Тор периоды дегеніміз не?

4. Дифракциялық тордың максимум шарты қандай?

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Дискриптор:

Дифракциялық тор формуласын қолданады

Физика 11

Арман ПВ баспасы

Жаратылыстану математикалық

бағыт

§20 Жарықтың дифракциясы. Дифракциялық то

Сабақтың ортасы

Топтық жұмыс

1-тапсырма:

1.Егер ДТ тұрақтысы d = 2 мкм болса, онда толқын ұзындығы 589 нм сары

түс спектірінің ең үлкен k ретін табыңдар.

2. Тұрақтысы d = 0,01 мм ДТ-мен алынған бірінші ретті спектрдің ені неге тең? Толқын

Ұзындықтарының диапазоны 0,38 мкм-ден 0,76 мкм аралығында болады. ДТ-дан экранға дейінгі қашықтық L = 0,5м

Білім алушылар сұрақтарға жауап береді


Дескриптор

-толқын ұзындығы 589 нм сары

түс спектірінің ең үлкен k ретін табады


§20 Жарықтың дифракциясы. Дифракциялық

тор

Жеке жұмыс


2-тапсырма

Тұрақтысы 0,004 мм дифракциялық тор толқын ұзындығы 687 нм жарықпен жарықтандырылады. Екінші ретті спектрді көру үшін торға бақылауды қандай бұрышпен жүргізу керек?

Дескриптор:

- Екінші ретті спектрді көру үшін торға бақылауды қандай бұрышпен жүргізу керектігін табады

Презентация

Сабақтың соңы.

Рефлексия

4мин

Білім алушыларға нұсқаулық

Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер:

C. Қай тақырыпты игеру оңай болды?

D. Егер сізде қиындық тудырған, игерілмей қалған ақпарат болса оны игеруді қалай жүзеге асырар едіңіз?

Нәтижені талдайды.

Бір бірімен пікір алмасады.


Білім алушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.

Тапсырма орындауға қажетті құралдар.



Бекітілді