Файл: Бекітілді ЦК трайымы Абуова Р.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.12.2023

Просмотров: 247

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


ЦӘК төрайымы____________Абуова Р

Қысқа мерзімді жоспар

Педагогтің аты-жөні:

Ишанова Қарлығаш Биганиевна

Бөлімі:

Толқындық оптика

Сабақтың тақырыбы:

№ 13 Зертханалық жұмыс

"Жарықтың интерференциясын, дифракциясын және поляризациясын бақылау "

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.6.1.6 - жарықтың интерференция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын дәлелдеу

Сабақтың мақсаты:

Жарықтың интерференция, дифракция құбылысын бақылау шарттарын анықтау;

Жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен сипаттау;

Жарықтың поляризация құблысын эксперимент арқылы зерттеу.

Бағалау критерийлері



Жарықтың интерференция, дифракция құбылысын бақылау шарттарын анықтайды;

Жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен сипаттайды;

Жарықтың поляризация құблысын эксперимент арқылы зерттейді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі.

Сұрақтарға жауап беру:

1.Интерференция. Берілген компьютерлік экспериментте ені максимум мүмкін болатын интерференциялық жолақтарды алыңыздар. Бұл жолақтардың l енін өлшеңдер. Келтірілген формула бойынша жолақтардың l1 енін есептеп, өлшенген мәнінен салыстырыңыз.

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Сұрақ жауап әдісі бойынша білім алушылардың өтілген сабақ бойынша білімдері тексеріледі.


Дискриптор:

Келтірілген формула бойынша жолақтардың l1 енін есептеп, өлшенген мәнінен салыстырады


Таратпа материалдар


Сабақтың ортасы



1тапсырма:Интерференция1.Келесі жағдайлар үшін l1 және l2 интерференциялық жолактардың ендерін салыстырыңыз:

а) λ=700 нм, d=1.4мм;

б) λ=500нм, d=1,0мм.

2.Дифракция. Толқын ұзындығы λ артқан кезде линзаның фокалдық жазықтығындағы дифракциялық дақтың өлшемі артқанына компьютерлік экспериментте бақылаңыз

Интерференциялық жолақтардың ендерін салыстырады.

Дифракция құбылысын бақылайды

Дискриптор

- Білім алушылар интерференция

лық көріністі және дифракцияны бақылайды.


Нұсқаулық


Жеке жұмыс


2-тапсырма

Линзаны диафрагмалаған кезде (яғни d диаметрін кеміткенде) дифракциялық дақтың кеңейгеніне көз жеткізіңіз.

Дескриптор:

-Тапсырманы орындайды

Презентация


Сабақтың соңы


Рефлексия


Білім алушыларға

нұсқаулық

Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер:

A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз?

B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз?

C. Қай тақырыпты игеру оңай болды?

Нәтижені талдайды.

Бір бірімен пікір алмасады.

Кері байланыс жүргізіледі.


Білім алушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.

Тапсырма орындауға қажетті құралдар.




Бекітілді

ЦӘК төрайымы____________Абуова Р

Қысқа мерзімді жоспар

Педагогтің аты-жөні:

Ишанова Қарлығаш Биганиевна

Бөлімі:

Геометриялық оптика

Сабақтың тақырыбы:

Гюйгенс принципі. Жарықтың шағылу заңы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.7.1.1 Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың шағылу заңын түсіндіру;

Сабақтың мақсаты:

Жарықтың шағылу заңын Гюйгенс принципі арқылы түсіндіру;

Гюйгенс принципін тұжырымдау;

Жарықтың шағылу заңына күнделікті өмірден мысал келтіру

Бағалау критерийлері


Жарықтың шағылу заңын Гюйгенс принципі арқылы түсіндіреді;

Гюйгенс принципін тұжырымдайды;

Жарықтың шағылу заңына күнделікті өмірден мысал келтіреді

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі

Жарықтың маңызы ассоциация құру.

Жарықтың МЕДИЦИНАДАҒЫ және ТЕХНИКАДАҒЫ маңызына ассоцация құрады.

Ассоцация құрады.

Формативті бағалау

Оқулық 11-сынып


Миға шабуыл.

«Ой жинақтау» әдісі.



Білім дағдысы: Білу (W)

Белсенді оқыту: «Ойды жинақтау» Оқытушы жаңа сабақты ашу мақсатында білім алушыларға сұрақтар қояды.



Бұл әдіс сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Дескриптор:

- Жарықтың шағылуымен түсіндіреді


Физика 11

Арман ПВ баспасы

Жаратылыстану математикалық

бағыт

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

Жеке

жұмыс.



Білім дағдысы: Түсіну (G)

Белсенді оқыту: «Суреттер сөйлейді»

2-тапсырма (G)

Оқытушы экранға екі сурет шығарады.

1 сурет2 сурет

Сұрақтар:

1.Егер айналарды α=450бұрыш жасап орналастырса неше кескін алынады?

2. Суретте екі жазық айна белгілі бір бұрышпен орналастырылған және олардың арасында кубик қойылған. Айналар өзара неше градустық бұрыш жасап тұр?

Білім алушылар айналардың орналасуына байланысты берілген сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

-Жарықтың шағылу заңын негізге алады;

-жазық айнада пайда болған кескінді сипаттайды;


§22 Гюйгенс принципі. Жарықтың шағылу заңы

Жұптық жұмыс.


3-тапсырма(I)

Білім дағдысы: Қолдану

Белсенді оқыту: «Ойда тұтқаныңның суретін сал»

(А) Жарық сәулесі жазық айнаға 25 0 бұрыш жасай түседі. Шағылу бұрышы неге тең және түскен сәуле мен шағылған сәуле арасындағы бұрыш неге тең?

Кескінін сал.

(В) жарық сәулесінің тіркегішке келіп түсетін жолын салып көрсетіңдер



Берілген тапсырма бойынша сәуленің тіркегішке келіп түскен жолын салып көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.

Дескриптор:

-шағылу заңын негізге алып, тапсырманы орындай алады

шағылған сәулені анықтайды

түскен сәуле мен шағылған сәуленің арасындағы бұрышты

есептеу алады Жалпы балл -2

11-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.


Сабақтың соңы.

Жеке жұмыс: Ой толғаныс

Рефлексия

2 мин

«Білім пирамидасы» әдісі.


1

Білу

Гюйгенс принципін

дегеніміз не?



2

Түсіну

Жарықтың шағылу

заңының тұжырымдамасын

жаз?



3

Қолдану

Суретті түсіндір?





4

Талдау

Диффузиялық шағылу мен айналық шағылуды

салыстыр?




5

Жинақтау

Гюгенс принципі нені

зерттейді?




6

Бағалау

Жарықтың шағылу заңдылықтарының, жазық айнаның күнделікті

тұрмыста маңызы қандай?





A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз?

B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз?

C. Қай тақырыпты игеру оңай болды

Білім алушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін берілген сұраққа жауап беру арқылы білім пирамидасына жазып шығады.
Мақсаты: Өз ойын қорытындылаусабақты бекіту.

Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.

Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады



Дискриптор:

Білім пирамидасы әдісі бойынша берілген тапсырманы толық орындайды. Жалпы балл -3


ДК экраны

Жұмыс дәптерлері.






Бекітілді

ЦӘК төрайымы____________Абуова

Қысқа мерзімді жоспар

Педагогтің аты-жөні:

Ишанова Қарлығаш Биганиевна

Бөлімі:

Геометриялық оптика

Сабақтың тақырыбы:

Жазық және сфералық айналар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.7.2.2 - сфералық айнадағы сәуленің жолын салу және сфералық айнаның формуласын есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты:

Жазық және сфералық айналардың сипаттамаларын білу;

Сфералық айнада кескін тұрғызу;

Жазық және сфералық айнаға күнделікті өмірден мысал келтіру

Бағалау критерийлері


Жазық және сфералық айналардың сипаттамаларын біледі;

Сфералық айнада кескін тұрғызады;

Жазық және сфералық айнаға күнделікті өмірден мысал келтіреді.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының әрек

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


«Досыңды сына» әдісі


Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал: «Жылы лебіз»

Өткен материалды меңгергендерін тексеру мақсатында «Досыңды сына» әдісі арқылы білім алушылар бір – біріне сұрақ қояды


«Жылы лебіз»әдісі арқылы білім алушылар бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыра

Бір – біріне сұрақ қояды

Дискриптор: Жарықтың шағылу заңын біледі.


Физика 11

Арман ПВ баспасы

Жаратылыстану математикалық

бағыт


Мағынаны тану

Жеке жұмыс



Білім дағдысы: Білу(D)

Оқытушы экранда берілген сурет арқылы білім алышуларға ортақ бір сұрақ тастайды. Бұл әдіс оқу мақсатын және сабақтың мақсаттарын бірлесе айқындауға мүмкіндік береді. Кейін жаңа сабақты түсіндіру мақсатында тақырыпқа байланысты видео көрсетеді

Оқытушы презентация көмегімен видеоның мағынасын ашып, сабақты түсіндіреді. (T)

Берілген суретке қарап тақырыпқа байланысты өз ойларын айтады. Білім алушылар видеомен танысады. Оларға көзбен көріп сабақты ұғынуға мүмкіндік береді.

Бұл Тақырыпқа байланысты айтылған тұжырымды ойға мақтау ретінде «Жарайсың», «Керемет» деген сөздермен мадақтау.

§23 Жазық және сфералық айналар

https://www.youtube.com/watch?v=isb2jQptidg

Сабақтың ортасы. Жеке жұмыс
«Ойда тұтқаныңның суретін сал»


1-тапсырма

Білім дағдысы: Қолдану

Белсенді оқыту: «Ойда тұтқаныңның суретін сал» (W)

Білім алушыларға нәрсенің орналасуына байланысты кескін суретін салуға арналған тапсырма беріледі.

Білім алушыларға бірнеше тапсырма беріледі.Олар пайда болған кескін суретін салады.

Дескриптор: -сфералық айнаның түрін ажыратады.

-нәрсенің орналасуына байланысты, кескіннің суреті салады.

ДК экраны

11-сынып оқулығы



Сабақтың соңы.

Жеке жұмыс

Рефлексия «БББ» кестесі

2-тапсырма

Білім дағдысы: Түсіну

Білім алушыларға жеке орындауға екі есеп беріледі. (f)


Білгенім, Білдім, Білгім келеді.

Олар сфералық айнаның формуласын қолдану арқылы есеп шығарады.
БББ кестесін толтырады

Дескриптор: сфералық айнаның формуласын қолданып есеп шығарады.

ДК экраны

11-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері




Бекітілді

ЦӘК төрайымы____________Абуова Р

Қысқа мерзімді жоспар

Педагогтің аты-жөні:

Ишанова Қарлығаш Биганиевна

Бөлімі:

Геометриялық оптика

Сабақтың тақырыбы:

Жарықтың сыну заңы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.7.2.3-жарықтың сыну заңын Гюйгенс принципі арқылы түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Жарық бір ортадан екінші ортаға өткенде бағытын өзгертетінін білу;

Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың сынуын түсіндіру;

Жарықтың сынуына күнделікті өмірден мысал келтіру

Бағалау критерийлері


Жарық бір ортадан екінші ортаға өткенде бағытын өзгертетінін біледі.

Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың сынуын түсінеді.

Жарықтың сынуына күнделікті өмірден мысал келтіреді

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
«Білгеніңмен бөліс» әдісі


Ұйымдастыру кезеңі
«Білгеніңмен бөліс» әдісі

алдыңғы білімдерін жаңғырту мақсатында сұрақтар қою арқылы 8 сыныпты қарастырылған заңдарды еске түсіру:

Білім алушылар

бұрынғы білімдерін жаңғыртып еске түсіреді

Дискриптор: жарықтың шағылу заңын біледі.

Жазықтың таралу заңын сипаттай алады .


Оқулық 11 – сынып

Презентация

Ой қозғау


Білім дағдысы: Білу (D)

Оқытушы презентация көмегімен жарықтың сыну заңын түсіндіреді.

Жарықтың сынуы. Жарық сәулелері бір ортадан екінші ортаға сәулелердің бағытының өзгеру құбылысы жарықтың сынуы деп аталады. Бұл құбылыс жарықтың таралу жылдамдығы әртүрлі ортада түрліше болатынының салдары болып табылады.

Білім алышулар берілген суреттегі құбылысты бақылай отырып, ойға түйгенімен бөліседі. Сабақтың тақырыбын ашады.

Дискриптор:

Жарықтың сыну заңын тұжырымдай алады.

Физика 11

Арман ПВ баспасы

Жаратылыстану математикалық

бағыт


Сабақтың ортасы.

Жеке жұмыс «Ойды жинақтау»-әдісі


Білім дағдысы: Түсіну

1-тапсырма

«Ойды жинақтау»-әдісі арқылы кесте толтырады


Білім алышулар сыну заңдылықтарын қолданып берілген кестені толтырады.

Дискриптор:

-Сызбада түскен, шағылған және сынған сәулелерді белгілейді

-Сыну заңының формуласын пайдаланып сыну бұрышының мәнін анықтайды

§24 Жарықтың сыну заңы


«Кім жылдам»әдісі
Жеке жұмыс


Білім дағдысы: Қолдану

2-тапсырма

«Кім жылдам» әдісі бойынша білім алушыларға есептер беріледі(f)

Білім алушылар берілген дискриптор бойынша есепті шығарады. Қаншалықты жылдам шығарса, соншалықты сабақты түсінгендігін көрсетеді.

Дискриптор:

-Есептің мәтінін оқып есеп шартын құрастыра алды.

-Түсу бұрышы мен сыну бұрышының мәнін анықтайды

-Сыну заңының формуласын түрлендіріп есептер шығара алды.

Физика 11 [2]

Арман ПВ баспасы

Жаратылыстану математикалық

Бағыт

[2] 22 жаттығу
[2] 23 жаттығу

Сабақтың соңы.
«Ойлан,ізден, тап»әдісі

Жеке жұмыс

Рефлексия


3-тапсырма

Білім дағдысы: Түсіну

«Ойлан,ізден, тап»әдісі арқылы кестенің екі бағанын толтырыңыз, үшінші бағанды үйден толтырып, келесі сабаққа әкелесіз. (W)
«Таңдау»кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер?

-Мен сабақ қызықты / қызықсыз болды деп ойлаймын.
- Мен сабақта көп нәрсені үйрендім / үйренгенім аз болды.
-Мен басқаларды мұқият / зейінсіз тыңдадым.

Білім алушылар берілген кестені толтырады. Олардың таңдауы бойынша кері байланыс орнатылады.


Дискриптор: шағылу және сыну құбылысына мысал келтіре алады.


Жұмыс дәптерлері.