Файл: Бекітілді ЦК трайымы Абуова Р.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.12.2023

Просмотров: 244

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Бекітілді

ЦӘК төрайымы____________Абуова Р

Қысқа мерзімді жоспар

Педагогтің аты-жөні:

Ишанова Қарлығаш Биганиевна

Бөлімі:

Атом ядросының физикасы

Сабақтың тақырыбы:

Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.8.2.1 - радиоактивті ыдырау заңы негізінде ядролық қалдықтармен аймақтың зақымдануының ұзаққа созылу себептерін түсіндіру;

11. 8.2.2 - радиоактивті ыдыраудың формуласын есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты:

Радиоактивті материалдарды қолдану, өңдеу және сақтауды сипаттау;

Радиоактивті материалдармен жұмыс кезіндегі сәуле түрлерін және жартылай ыдырау периодын есептеу;

Медицинада, археологияда және тамақ өнеркәсібінде радиоактивті құбылыстардың қолданылуын түсіндіру

Бағалау критерийлері



Радиоактивті материалдарды қолдану, өңдеу және сақтауды сипаттайды;

Радиоактивті материалдармен жұмыс кезіндегі сәуле түрлерін және жартылай ыдырау периодын есептейді;

Медицинада, археологияда және тамақ өнеркәсібінде радиоактивті құбылыстардың қолданылуын түсінеді


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Білім ленд порталы


Білім дағдысы: Түсіну (D)

Білім ленд порталында радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері тақырыбында бейнежазба көрсетіледі. Бейнежазбадан соң слайд арқылы жаңа сабақ түсіндіріледі.

видеоны қарап шығады. Радиоактивті сәулеленуге байланысты туындаған сұрақтарды сұрайды.

Дискриптор:

- радиоактивті сәулелердің биологиялық әсерімен танысады;

https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/atom-yadrosynyng-f

Сабақтың ортасы.

Топтық жұмыс

«Ғажайып сәулелер» әдісі


Білім дағдысы: Білу

Топтық жұмыс(G)

Белсенді оқыту. «Ғажайып сәулелер» әдісі арқылы.

1 тапсырма. сәулелердің қасиеттерін зерттеуге арналған тапсырма беріледі.

1.Альфа сәулелердің қасиеттері.

2 . Бета сәулелердің қасиеттері.

3 . Гамма сәулелердің қасиеттері.

қалта телефондарын пайдаланып сәулелердің қасиеттеріне байланысты мәлімет іздейді.

Дискриптор:

-альфа, бета, гамма сәулелердің қасиеттерін біледі.


Физика 11 [2]

Арман ПВ баспасы

Жаратылыстан

математикалық

бағыт
Қалта телефон


Жұптық жұмыс «Кестені толтыр»


Білім дағдысы: Қолдану (Р)

2-тапсырма. «Кестені толтыр» әдісі арқылы оқушыларға Соддидің ығысу ережесіне байланысты берілген кестені толтыруға тапсырма беріледі.

альфа ыдырау, электрондық және позитрондық бета ыдырау кестесін жұппен бірге толтырады.

Дискриптор

-ыдырау кезінде элементтердің Менделеев кестесінде қандай орынға жылжитынын біледі

§39 Табиғи радиоактивті

лік. Радиоактивті ыдырау заңы

Жеке жұмыс

«Кім жылдам» әдісі


Білім дағдысы: Қолдану

3-тапсырма (І) «Кім жылдам» әдісі арқылы есептер беріледі.


тақырыпқа қатысты берілген есепті шығарады.

Дискриптор:

-ядролық реакцияға берілген есептер шығарады;

ДК экраны

11-сынып оқулығы


Сабақтың соңы.

Рефлексия


Құтқару шеңбері.

қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазып шеңберге іледі.

Кері байланыс жүргізіледі





Бекітілді

ЦӘК төрайымы____________Абуова Р

Қысқа мерзімді жоспар

Педагогтің аты-жөні:

Ишанова Қарлығаш Биганиевна

Бөлімі:

Атом ядросының физикасы

Сабақтың тақырыбы:

Атомдық ядро. Ядроның нуклондық моделі. Изотоптар. Ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11. 8.2.3 - атомдық ядроның байланыс энергиясын есептеу және меншікті байланыс энергиясының ядроның массалық санына тәуелділігін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Атом ядросы, нуклон, нейтрон және изотоп анықтамаларын білу;

Атомның массасы және массаның атомдық бірлігі ұғымдарын, массалық сан және атомдық нөмірі ұғымдарын түсіну;

Масса мен энергия арасындағы байланысты сипаттау

Бағалау критерийлері



Атом ядросы, нуклон, нейтрон және изотоп анықтамаларын біледі;

Атомның массасы және массаның атомдық бірлігі ұғымдарын, массалық сан және атомдық нөмірі ұғымдарын түсінеді;

Масса мен энергия арасындағы байланысты сипаттайды

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жаңа сабақ


Білім дағдысы: Түсіну (D) (W) Оқытушы атом ядросының құрамы, ондағы байланыс энергиясын және изотоптарды түсіндіру үшін Білім Ленд сайтынан бейнежазба көрсетіледі

атом ядросының байланыс энергиясына байланысты сұрақтарын бірге талдайды.

Дискриптор:

-ядродағы нуклондардың байланыс энергиясын түсінеді;

https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/atom-yadrosynyng-

Сабақтың ортасы.

Топтық жұмыс



Білім дағдысы:Білу (W)

1 – тапсырма. Симулятор

түсіндірмесінен кейін, бейнежазба соңындағы тапсырмалар беріледі.


ядроның байланыс энергиясы және масса ақауына байланысты тапсырмаларды орындайды.

Дискриптор:

-байланыс энергиясының формуласын біледі;

-маса ақауының формуласын қолдана алады;

Физика 11 [2]

Арман ПВ баспасы

Жаратылыстан

математикалық

бағыт


Жеке жұмыс

«Білгенге маржан» әдісі


Білім дағдысы: Қолдану (Р)

2-тапсырма. «Білгенге маржан» әдісі арқылыядроның байланыс энергиясы тақырыбына байланысты есеп беріледі.


ядроның байланыс энергиясы тақырыбына байланысты есептерді шығарады.

Дискриптор

-байланыс энергиясының формуласын біледі;

-маса ақауының формуласын қолдана алады

§40 Атомдық ядро. Ядроның нуклондық моделі. Изотоптар. Ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы

Жеке жұмыс


Білім дағдысы: Қолдану (І)

3-тапсырма. Тест тапсырмасы. атом ядросының физикасы тарауына байланысты тест жұмысы беріледі.

ядроның құрамы тақырыбына байланысты тест жұмысын орындайды.

Дискриптор

-байланыс энергиясының формуласын біледі;

-атом ядросының құрамын біледі

Презентация

11-сынып оқулығы


Сабақтың соңы.

Рефлексия


Сабақ соңында сабақ бойы жасаған жұмыстары бойынша рефлексия жүргізеді. Өздерінің деңгейлерін стикер арқылы тілшеде көрсетіп, арттыру үшін не істеу керектігін жазады

қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады

жасаған жұмыстары бойынша рефлексия жүргізеді

С тикерлер



Бекітілді

ЦӘК төрайымы____________Абуова Р

Қысқа мерзімді жоспар

Педагогтің аты-жөні:

Ишанова Қарлығаш Биганиевна

Бөлімі:

Атом ядросының физикасы

Сабақтың тақырыбы:

Ядролық реакциялар. Жасанды радиоактивтілік. Ауыр ядролардық бөлінуі. Тізбекті ядролық реакция. Сындық масса

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11. 8.2.4 - ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану;

11.8.2.5 - ядролық синтездің және табиғи радиоактивтіліктің табиғатын түсіну

Сабақтың мақсаты:

Ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану;

Ауыр ядролардың бөліну процесін және жеңіл ядролардың бірігу процесін сипаттау;

Тізбекті ядролық реакция мен термоядролық реакция ерекшелігін ажырату

Бағалау критерийлері



Ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолданады

Ауыр ядролардың бөліну процесін және жеңіл ядролардың бірігу процесін сипаттайды

Тізбекті ядролық реакция мен термоядролық реакция ерекшелігін ажыратады

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Сөйле микрафон»



үй тапсырмасын сұрау мақсатында бірнеше білім алушыға микрафон ұсынады


нуклондық моделіне байланысты сұрақтарға жауап береді.

Дискриптор:

-ядродағы нуклондық байланыс энергиясын біледі

Физика 11 [2]

Арман ПВ баспасы

Жаратылыстан

математикалық

бағыт

Жаңа сабақ

«Миға шабуыл»


Білім дағдысы: Түсіну (D) мұғалім жаңа сабақты түсіндіру үшін Білім Ленд сайтынан ядролық реакциялар тақырыбында бейнежазба көрсетеді. Бейнежазбадан соң «Миға шабул» әдісі арқылы бірнеше сұрақтар қояды.


бейнежазбадан соң оқулықты пайдаланып ядролық реакция, ауыр ядролардың бөлінуі тақырыбында қойылған сұрақтарға жауап береді.

Дискриптор:

-ядролық реакциялардың қалай жүзеге асатындығын біледі.

https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/atom-yadrosynyng-fizikasy/lesson/yadrolyq-reakcziyalar-tizbekti-reakcziyalar

Сабақтың ортасы.

Жеке жұмыс



Білім дағдысы: Білу (Р)

Белсенді оқыту: «Білгеніңмен бөліс»

1 – тапсырма

реакция теңдеуіне, түзілген элементті сипаттауға және ядроның байланыс энергиясына байланысты есептер беріледі.


байланыс энергиясы, масса ақауына байланысты берілген есептерді шығарады.

Дискриптор:

-реакция теңдеуін жазады және түзілген элементті анықтайды;

-масса ақауының формуласын жазады және есептейді;

Презентация

Оқулық 11-сынып.

Жұптық жұмыс

«Жалғастырыңыз» әдісі


Білім дағдысы: Қолдану (І)

2-тапсырма. «Жалғастыр» әдісі арқылы бүгінгі сабақта жинаған ақпаратты берілген сұрақтарға жалғастырып жазуға тапсырма беріледі.


ядролық реакция тақырыбында берілген сұрақтарға жауап береді

Дискриптор

-сындық массаны сипаттайды;

-тізбекті ядролық реакцияны сипаттайды

ДК экраны

Презентация

11-сынып оқулығы.


Сабақтың соңы. Рефлексия : «Серіктесіңізбен сөйлесіңіз»


Білген 3 нәрсемен

Оңай деп ойлайтын нәрсемен

Қиын деп ойлайтын нәрсемен


бүгінгі сабақ бойынша аталған сұрақтар ретімен серіктесімен әңгімелеседі.

Кері байланыс жүргізіледі






Бекітілді

ЦӘК төрайымы____________Абуова Р

Қысқа мерзімді жоспар

Педагогтің аты-жөні:

Ишанова Қарлығаш

Бөлімі:

Атом ядросының физикасы

Сабақтың тақырыбы:

№ Зертханалық жұмыс "Дайын сурет бойынша зарядталған бөлшектердің тректерін оқып үйрену"

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11. 8.2.6 - магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалыс сипатын түсіндіру

Сабақтыңмақсаты:

Магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысын сипаттау;

Зарядталған бөлшектердің тректерін оқып үйрету;

Зертханалық жұмыс бойынша берілген тапсырмаларды орындау

Бағалау критерийлері



Магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысын сипаттайды;

Зарядталған бөлшектердің тректерін оқып үйренеді;

Зертханалық жұмыс бойынша берілген тапсырмаларды орындайды

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



- Бүгінгі зертханалық жұмыспен және оқу мақсатымен таныстыру

Зертханалық жұмыстың мақсатымен танысады.

Формативті бағалау

Нұсқаулық

Сабақтың ортасы.

«Суреттер сөйлейді» әдісі



Білім дағдысы: Түсіну (W)

Белсенді оқыту: 1-тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы берілген дайын суреттер бойынша зарядталған бөлшек ізін анықтауға тапсырма беріледі.

дайын суреттерді зерттеп, зардталған бөлшектер ізін табады.

Дискриптор:

-зарядталған бөлшектердің ізін сипаттайды.


Презентация

Оқулық 11-сынып.


Жеке жұмыс

«Сұрақ жауап» әдісі


Білім дағдысы: Қолдану (Р)

2-тапсырма. «Сұрақ -жауап» әдісі арқылы 3 сурет бойынша Вильсон және Көпіршікті камераны сипаттауға тапсырма беріледі.


Вильсон камерасындағы қозғалған бөлшектерді сипаттайды.

Дискриптор

-Вильсон камерасындағы бөлшек қозғалысын біледі;

-көпіршікті камерадағы қозғалған бөлшектердің формаларын сипаттайды

Презентация

Электрондық оқулық


Сабақтың соңы.
Рефлексия


Оқытушы тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, зертханалық жұмыс мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады

тапсырманың орындалу деңгейін талқылайды

Стикерлер