ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.12.2023
Просмотров: 245
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бекітілді
ЦӘК төрайымы____________Абуова Р
Қысқа мерзімді жоспар
Педагогтің аты-жөні: | Ишанова Қарлығаш Биганиевна |
Бөлімі: | Атомдық физика |
Сабақтың тақырыбы: | Альфа бөлшектің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесі. Бор постулаттары. Франк және Герц тәжірибелері |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.8.1.12 - атомның планетарлық моделін альфа бөлшектің ыдырауы бойынша Резерфорд тәжірибесіне сүйене отырып негіздеу; 11.8.1.13 - Бор постулаттарына сүйеніп атомның орнықты күйінің шартын түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: | Атомның құрылысының күрделі екендігін куәландыратын альфа-бөлшектердің шашырауы жөніндегі тәжірибені сипаттау; Протондар мен нейтрондар, нуклондар ұғымдары арқылы ядроның құрамын анықтау; Масса ақауының пайда болу себебін және атомның байланыс энергиясын түсіндіру |
Бағалау критерийлері | Атомның құрылысының күрделі екендігін куәландыратын альфа-бөлшектердің шашырауы жөніндегі тәжірибені сипаттайды; Протондар мен нейтрондар, нуклондар ұғымдары арқылы ядроның құрамын анықтайды; Әртүрлі нуклидтердің Z протондарының санын (атом нөмірі) және А нуклондарының санын (массалық сан) анықтау және ядролық реакция теңдеулерін құрастырады; Масса ақауының пайда болу себебін және атомның байланыс энергиясын түсінеді |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Білім алушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы «Өткенге шолу» | «Өткенге шолу» әдісі бойынша сұрақтар береді. | жарық табиғатының екі жақтылық қасиеті бойынша берілген үй тапсырмасын айтады. | Дискриптор: -жарықтың екі жақтылық қасиетін ажыратады | Физика 11 [2] Арман ПВ баспасы Жаратылыстан математикалық бағыт |
Сабақтың ортасы. | Білім дағдысы: Түсіну (Д) презентация көмегімен жаңа сабақты түсіндіреді. Жаңа сабақта қарастырылатын сұрақтар: -Атом құрылымы -Резерфорд тәжірибесі -Альфа-бөлшектер -Протондар -Нуклондар -Ядролық күштер -изотоп | Тақырып бойынша сұрақтарын оқытушымен бірге талдайды. | Дескриптор: Атомның құрылымын және Резерфорд тәжірибесінің мәнін түсінеді. | §36 Альфа бөлшектің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесі. Бор постулаттары. Франк және Герц тәжірибелері |
Жұптық жұмыс «Қызықты интернет»-әдісі | Білім дағдысы: Қолдану Белсенді әдіс: 1-тапсырма (W) «Қызықты интернет» әдісі бойынша Білім Ленд сайтынан орындауға тапсырмалар беріледі. | Оқытушымен бірлесе отырып атом құрылысына байланысты берілген тапсырмаларды орындайды. | Дискриптор: -атомның құрылысын түсінеді; | https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/atomdyq-fizika/lesson/tomsonnyng- |
Жеке жұмыс «Білгеніңменбөліс» әдісі | Білім дағдысы: Қолдану (І) Белсенді оқыту: «Білгеніңмен бөліс» әдісі арқылы 2-тапсырмада есептер беріледі. | атом құрылысына байланысты берілген есепті шығарады. | Дискриптор -атомның құрылысын түсінеді. | 11-сынып оқулығы. |
Сабақтың соңы. Рефлексия | Оқытушы тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Оқушыларға БББ кестесін толтыру ұсынылады. | сабақта жеткен нәтижесіне орай Білгенім, Білдім,Білгім келеді кестесін толтырады. | тапсырманың орындалу деңгейін талқылайды | БББ кестесі |
Бекітілді
ЦӘК төрайымы____________Абуова
Қысқа мерзімді жоспар
Педагогтің аты-жөні: | Ишанова Қарлығаш Биганиевна |
Бөлімі: | Атомдық физика |
Сабақтың тақырыбы: | № 6 Зертханалық жұмыс "Сәулеленудің тұтас және сызықтық спектрлерін бақылау" |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.8.1.14 - сутегі атомының энергетикалық құрылымына сүйене отырып, сызықтық спектрдің табиғатын түсіндіру; |
Сабақтың мақсаты: | Спектрдің түрлерін білу; Сәулелендіру көздерін айырбастай отырып, тұтас және сызықтық спектрлерін бақылай отырып ажырату; Жасаған жұмысына қорытынды жасау |
Бағалау критерийлері | Спектрдің түрлерін біледі; Сәулелендіру көздерін айырбастай отырып, тұтас және сызықтық спектрлерін бақылай отырып ажыратады; Жасаған жұмысына қорытынды жасай алады |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Білім алушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Сәулеленудің тұтас және сызықтық спектрлерін бақылау тақырыбына қатысты сабақ мақсатымен таныстыру. | Зертханалық жұмыс мақсатымен танысу | Формативті бағалау | Нұсқаулық |
Сабақтың ортасы. | Білім дағдысы: Түсіну (Д) «Миға шабуыл» әдісі арқылы Еске түсіруге арналған сұрақтар қою Ақ жарық дегеніміз не? Спектр дегеніміз не? Виртуальді зертханалық жұмыс жасау Спектрлік құралдармен таныстыру Зертханалық жұмыс бойынша қорытынды жазу | виртуальді зертханалық жұмыс жасайды. Зертханалық жұмыс бойынша сұрақтарын оқытушымен бірге талдайды. | Дискриптор: -сутегі атомының сызықтық спекторын түсінеді. - жасалған жұмысқа қорытынды жаза алады. | http://www.virtulab.net/index.php?option=com_content&view=article&id=350:2009-08-22-11-55-36&catid=40:17-&Itemid=100 |
Сабақтың соңы. Рефлексия | «Бағдаршам»әдісі арқылы кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер? Сабақ кезіндегі белсенділігіне қарай бағдаршам түстерін таңдаймыз | сабақта жеткен нәтижесіне орай бағдаршам түстерін таңдайды. | Кері байланыс жүргізіледі | Стикерлер |
Бекітілді
ЦӘК төрайымы____________Абуова Р
Қысқа мерзімді жоспар
Педагогтіңаты-жөні: | Ишанвоа Қралығаш Биганиевна |
Бөлімі: | Атомдық физика |
Сабақтыңтақырыбы: | Сызықты емес оптика туралы түсінік. Лазерлер |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.8.1.15 - лазер құрылғысын және әсер ету принципін түсіндіру; 11.8.1.16 - голографияның даму кезеңдерін талқылау |
Сабақтың мақсаты: | Сызықтық емес оптиканың не зерттейтінін түсіндіру; Лазерді ғылым мен техникада қолданылуын білу; Лазердің құрылысы мен жұмыс жасау механизімін түсіндіру |
Бағалау критерийлері | Лазердің құрылысы мен жұмыс жасау механизімін түсінеді; Лазерді ғылым мен техникада қолданылуын біледі; Сызықтық емес оптиканың не зерттейтінін түсінеді; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Білім алушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы «Өткенге шолу» әдісі | «Өткенге шолу» әдісі арқылы теориялық білімдерін тексеру үшін бірнеше сұрақ беріледі. | сутегі атомының энергетикалық құрылымы тақырыбында қойылған сұрақтарға жауап береді. | Дискриптор: -сутегі атомының энергетикалық құрылымын сипаттай алады. | Физика 11 [2] Арман ПВ баспасы Жаратылыс тану математика лық бағыт |
Сабақтың ортасы | Білім дағдысы:Түсіну (Д) Презентация көмегімен жаңа сабақты түсіндіреді. -Лазер туралы не айта аламыз? -Кванттық теория тұрғысынан лазер сәулесінің жарық сәулесінен айырмашылығын түсіндіреміз. | лазер құрылғысының жұмыс жасау принципімен танысады. | Дискриптор: -лазер құрылғысының жұмыс жасау принципін біледі | §37 Сызықты емес оптика туралы түсінік. Лазерлер |
«Сәйкестендір» әдісі Жұптық жұмыс | Білім дағдысы: Түсіну (І) 1-тапсырма. Белсенді оқыту: «Сәйкестендір» әдісі арқылы анықтамасын сәйкестендіру үшін кесте беріледі. | жарық, лазер тақырыбына байланысты кестені толтырады. | Дискриптор: -лазердің -жарықтың Жарық бөлшектерінің анықтамасын біледі | 11-сынып оқулығы |
«Ия-жоқ» әдісі Жеке жұмыс | Білім дағдысы: Қолдану (Р) Белсенді оқыту: 2-тапсырма. «Ия-жоқ» әдісі арқылы лазер тақырыбына байланысты орындауға тапсырма беріледі | берілген тұжырымдамалардың дұрыс бұрыстығын айтады. | Дискриптор: -лазердің жұмыс жасау принципін түсінеді. | Электрондық оқулық |
Сабақтың соңы. Рефлек сия | | білім пирамидасындағы сұрақтар бойынша мәліметтерді айтады. | Оқытушымен кері байланыс жүргізеді | Рефлексия пирамидасы |
Бекітілді
ЦӘК төрайымы____________Абуова Р
Қысқа мерзімді жоспар
Педагогтің аты-жөні: | Ишанова Қарлығаш Биганиевна |
Бөлімі: | Атомдық физика |
Сабақтың тақырыбы: | Бөлшектің толқындық қасиеттері. Бор теориясының қиыншылығы. де Бройль толқындары |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.8.1.17 - элементар бөлшектердің толқындық табиғатының пайда болуы мен практикада қолданылуына мысалдар келтіру; 11.8.1.18 - де Бройль толқын ұзындығының формуласын есептер шығаруда қолдану; 11.8.1.19 - де Бройль болжамын түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: | Бөлшектердің толқындық қасиеттеріне мысал келтіру; Бөлшектердің толқындық қасиетін сипаттайтын формулаларды білу; Де Бройль гипотезасын түсіндіру |
Бағалау критерийлері | Бөлшектердің толқындық қасиеттеріне мысал келтіреді; Бөлшектердің толқындық қасиетін сипаттайтын формулаларды біледі; Де Бройль гипотезасын түсінеді |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Білім алушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | «Сөйле микрофон» әдісі арқылы арқылы үй тапсырмасын сұрау | Сұрақтарға жауап береді | Формативті бағалау | Оқулық 11-сынып. |
Сабақтың ортасы. | Білім дағдысы:Білу (G) Жаңа сабақты түсіндіру үшін экранда Диалог сұрақтары шығады. Осы сұрақтарды негізге ала отырып жаңа сабақты түсіндіреді. 1. Де Бройль гипотезасы. 2. Корпускулярлық-толқындық дуализм. 3. Белгісіздік қатынасы | Де Бройль гипотезасы, бөлшектің тоқындық қасиетіне байланысты сұрақтарды бірге талдайды. | Дискриптор: Бөлшектің толқындық табмғатын түсінеді. | Физика 11 [2] Арман ПВ баспасы Жаратылыстан математикалық бағыт |
Жұптық жұмыс «Ойлан, бөліс» әдісі | Білім дағдысы: Қолдану (Р) Белсенді оқыту: 1-тапсырма. «Ойлан, бөліс» әдісі Де Бройль толқын ұзындығының формуласын қолданып есептер шығаруға тапсырма беріледі. | Де Бройль толқын ұзындығына байланысты формуланы түрлендіріп есеп шығарады. | Дискриптор - тиісті формулаларды жазады - ізделетін шаманы табу формуласын қорытады - іздестірілетін шаманың мәнін есептейді | §38Бөлшектің толқындық қасиеттері. Бор теориясының қиыншылығы. де Бройль толқындары |
Жеке жұмыс «Кім алғыр» әдісі | Білім дағдысы: Қолдану (І) Белсенді оқыту: жеке 2-тапсырам . «Кім алғыр» әдісі арқылы бүгінгі тақырып бойынша орындауға есеп беріледі. | бөлшектің толқындық қасиетіне байланысты есеп шығарады. | Жарық қысымын толқындық және кванттық теория тұрғысынан сипаттайды | Презентация 11-сынып оқулығы. |
Сабақтың соңы. Рефлексия | Сабақ соңында жасаған жұмыстары бойынша рефлексия жүргізеді. Өздерінің деңгейлерін стикер арқылы тілшеде көрсетіп, арттыру үшін не істеу керектігін жазады. | қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады | жасаған жұмыстары бойынша рефлексия жүргізеді | С тикерлер |