ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.12.2023
Просмотров: 140
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі
№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
https://ust.kz/qmg
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы
Бөлімі: | 7.3А Қысым |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.3.1.1 – заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: Зат күйлерін біледі және олардың түрін ажырата алады. Көптеген оқушылар істей алады: Зат күйлеріне тән қасиеттерін ажырата алады. Кейбір оқушылар істей алады: Денелердің молекулалық құрылымын сипаттай отырып, мысалдар келтіре алады. |
Бағалау критерийлері | -Заттардың молекулалық құрылысын біледі. -Газдардың, сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттап, мысалдар келтіре алады. |
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 10 минут | Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын тексеру. "Өткенге шолу" 1. Қандай күшті теңәрекетті күш деп атайды? 2. Бір түзудің бойымен бір жаққа қарай бағытталған екі күштің теңәрекетті күші неге тең? 3. Бір түзудің бойымен қарама-қарсы жаққа қарай бағытталған екі күштің теңәрекетті күші қай жаққа қарай бағытталады.? 4. Формуласы қандай? | Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады. | Дескриптор: -Теңәрекетті күштің анықтамасын біледі. -Бір түзудің бойымен бағыттас екі күштің теңәрекетті күшін біледі. Айырмашылықтарын айта алады. -Формуласын біледі. Жалпы балл-2 | Оқулық Слайд |
Сабақтың ортасы 25 минут | Жаңа тақырып І. РАФТ тәсілі Физика пәнінің ерекшелігін ескере отырып топтар РАФТ тәсілі арқылы жаңа сабақты меңгеретін болады. Әр оқушы берілген материал мен суреттер арқылы РАФТ кестесін толтырады. Сол зат күйінің атынан рөлге еніп, тақырыптарын қорғайтын болады. Тапсырмадан соң оқушыларға ауызша кері байланыс беремін. "Бұл - жақсы жауап" "Сен жетістіктерге жетудесің!" "Сенің тəжірибені сипаттауың нақты жəне логикалық түрде. Келесі жолы саған өз көзқарасыңа қатысты қателіктерің туралы ойлану қажет" "Бұл мен күткен жауап емес". ІI. "Сәйкестендіру" тәсілі Экранда әртүрлі заттардың суреттері мен соған сай зат күйлерінің атаулары көрсетіледі. Оқушылар сол атаулар мен суреттерді сәйкестендіріп қойып, жауабын табатын болады. ІII.Физикалық эксперимент. Stop-кадр тәсілі. Интербелсенді тақтаға зат күйінің молекула қозғалысының бейнежазбасын қосып, белгілі бір уақытта тоқтатамын. Оқушылар бұл қай зат күйінің молекулалық қозғалысы екенін атап, оны қалай анықтағанын айтады. Сол арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады. | РАФТ кестесі бойынша оқушылар жұмыс істегенде рөл, аудитория, форма, тақырып бойынша бөлініп тақырыптарды қорғайды. Экранда көрсетілген суреттерден жылдам оқушылар атауларын сәйкестендіру жасайды. Бейнекөрсетілім бойынша балалар заттың күйлерін анықтап,дәлелдеп түсіндіріп береді | Дескриптор: - Ең ұсақ бөлшек атомдар екенін біледі. -Әр заттың молекуласы - сол заттың қасиеттерін сипаттайтынын біледі. -Сурет бойынша молекулалар құрылысы арқылы заттың күйін анықтай алады Жалпы балл-3 Дескриптор: -Зат күйлерін ажырата алады. -Атаулары мен суреттерін сәйкестендіре алады. Жалпы балл-2 Дескриптор: -Әр заттың молекуласы - сол заттың қасиеттерін сипаттайтынын біледі. -Зат күйлерінің молекулаларының қозғалысын біледі. -Бейнекөрсетілім бойынша молекулалар қозғалысы арқылы заттың күйін анықтай алады. Жалпы балл-3 | Қосымша -1 Қосымша -2 Қосымша -3 Бейнекөрсетілім |
Сабақтың соңы. 10мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы | Рeфлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр: Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау -Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу. -105 беттегі кестені толтыру | Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады. | Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл | Үлестірме стикерлер Дескриптор Оқулық |
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||
Оқушыларға жеке қолдау көрсету, оқу материалдары мен дереккөздерді оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, Мотивациясы жоғары оқушылар: "РАФТ" тәсілін пайдаланып, оқушылар зат күйлерінің рөліне еніп, сабақ мақсатына жетуіне ықпал жасаймын. Көмек қажет ететін оқушыларға «Сәйкестендіру» тәсілі оқушының ынталану қабілетін арттыруға көпірше болып қызмет атқарады. Тапсырмалар бере отырып, күтілетін нәтижеге жетелеймін. | Әрбір кезең бойынша оқушыларға ауызша және бас бармақ, смайликтермен кері байланыс беріп отырамын, сол арқылы оқушыларды ынталандыруға бағыттап отырамын, қолдау көрсетемін. Оқушылардың өзін-өзі бағалауы, топтардағы бағалау жүріп отырады «Рефлексия пирамидасы» әдісі арқылы кері байланыс береді | Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. | ||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы
Бөлімі: | 7.3А Қысым |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.3.1.1 – заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: Заттың құрылысын және заттың үш күйін, қасиеттерін біледі. Көптеген оқушылар істей алады: Заттардың молекула - кинетикалық теориясын тұжырымдай отырып заттың үш күйінің құрылымын сипаттайды. Кейбір оқушылар істей алады: Күнделікті өмірде газдардың сұйықтар мен қатты денелер құрылымына мысал келтіріп түсіндіре алады. |
Бағалау критерийлері | - Заттың қандай бөлшектерден тұратынын біледі - Заттың үш күйін ажыратады - Мысалдар келтіріп, табиғаттағы құбылыстарды оның құрылымына қарай түсіндіреді. |
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. (оқушылар арасындағы татулық, білім алуға еңбектенуге үйрету) |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 10 минут | Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын тексеру «Физикалық диктант» әдісі арқылы 1.........- денелердің бір - біріне әрекет етуі. (Өзара әркеттесу) 2........- дененің пішінің немесе өлшемдерінің өзгеруі.(Деформация) 3.........- денелердің инетртілігінің өлшемі. (Масса) 4........- денелердің Жерге тартылу күші. (Ауырлық күші) 5........- дененің тірекке немесе аспанға түсіретін күші. (Дененің салмағы) Кері байланыс: Өзара тексеру, дұрыс жауаппен түзету жасайды. «Миға шабуыл» стратериясы арқылы тақырыпты ашу. Берілген суреттер арқылы оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтауға түрткі беру. «Қатты», «Сұйық», «Газ» | Бүгінгі сабаққа оқушылар бір-бірлеріне жағымды тілектер айтады. | Дескриптор: - Денелердің өзара әркеттесуін сипаттайды. - Күш түрлерімен, ережелін біледі. - Күштердің формуласын есеп шығаруда қолданады Жалпы балл-4 | ДК экран слайд Қосымша-1 Заттың күйлеріне байланысты суреттер:қатты, сұйық, газ |
Сабақтың ортасы 25 минут | Жаңа тақырып. Әртүрлі фигуралы қағаз қималарына «Кластер» әдістерінде берілген тапсырмаларды таңдап жеке жұмыс жасайды. - Заттың құрылысы түсіндіру. - Заттың үш күйі және диффузия туралы түсіндіру. -: Заттың үш күйінің молекулаларының құрылымы туралы түсіндіру. «Сематикалық карта» әдісі бойынша деңгейлік тапсырма орындау. А деңгейі: зат күйін айтады. Б деңгейі: Заттардың молекула - кинетикалық теориясын тұжырымдайды. С деңгейі: Мысал келтіріп түсіндіре отырып тұжырымдай алады | Оқушылар оқулық пен жұмыс жасап, өздеріне берілген тақырыпты қорғайды. Бұл әдісте оқушылар топпен бірлесіп, 3 түрлі деңгейдегі тапсырмалар бойынша кестемен жұмыс жасайды. | Дескриптор: - Заттың құрылысын біледі - Әр заттың күйінде диффузияның өтуін түсіндіреді. - Диффузия құбылысынның температураға тәуелділігін байланыстыра түсіндіреді. Жалпы балл-3 Дескриптор: - Заттың үш күйінің негізгі қасиеттерін біледі. - МКТ-ның негізгі қағидаларын біледі. -Заттың күйлеріне мысал келтіреді. Жалпы балл-3 | Оқулық Плакат, слайд, ДК экран Қосымша-2 |
Сабақтың соңы. 10 мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы | Бекіту. «Қадам басу» Оқушылар шығып ойына түйгенің әр қадам басу арқылы жеткізеді. Рефлексия. «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы сабақтар алған білімдерін білу мақсатында. Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау 1. Тақырыпты оқу. 2. Үй жағдайында дифузияға байланысты бір эксперименттік жұмыс жүргізіп рефлексия жазу. | Оқушылар сабақ соңында тақырыпты қорытындылайды. Өз ойларын ашық және еркін жеткізеді. | Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл | Оқулық, интернет ресурстары |
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||
Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | «Жетістік баспалдағы», «Қадам басу» әдістері арқылы ойына түйгенін жеткізеді. | Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. | ||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қатты денелердегі қысым
Бөлімі: | 7.3А Қысым |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Қатты денелердегі қысым |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.3.1.2 – қысымның физикалық мағына-сын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау; 7.3.1.3 – есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады:Қысымның формуласын, өлшем бірлігін біледі. Көптеген оқушылар істей алады: Қысымға мысалдар келтіреді, формуласын есеп шығаруда қолданады. Кейбір оқушылар істей алады: Қысымның формуласын өзгермелі жағдайларда қолдану үшін түрлендіреді, қысымның әртүрлі физикалық шамаларға тәуелділігін дәлелдейді. |
Бағалау критерийлері | -Қысымның анықтамасын, формуласын, өлшем бірлігін біледі. -Қысымның формуласын қолданып есеп шығарады, формуласын түрлендіре алады. |
Құндылықтарға баулу | Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 10 минут | Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үйге берілген тапсырманы:«Ыстық орындық» әдісі арқылы орындау.Бір оқушыны таңдап ыстық орындықта отыр деп қарастырамыз, отырған оқушы сұрақтарға тез жауап беру керек;
| Ыстық орындыққа отырған оқушы сұрақтарға тез жауап береді. | Дескриптор: -- Заттың құрылысын біледі - Әр заттың күйінде диффузияның өтуін түсіндіреді. -МКТ-ның үш қағидасын біледі. Жалпы балл-2 | Оқулық, пән дәптерлері, Слайд, ДК экран Қосымша-1 |
Сабақтың ортасы 25 минут | Жаңа тақырыпты игеру Тапсырма -1 “Көрнекілік ” әдісі Піл мен балет бишісінің қайсысы жерге көп қысым түсіреді? Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шаманы қысым деп атайды. Қысым бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күштің осы беттің ауданына қатынасы.«Джиксо » әдісі (G) Әр оқушы тақырыпты өз беттерінше оқып, мағынасын ашады, талдайды, бір – біріне түсіндіреді, постер құрады. Тапсырма-2 «Деңгейлік тапсырма» - (I)жеке жұмыс. А,Б,С топтарына арналған деңгейлік есептер шығару. 3-тапсырма: Шығармашылық жұмыс эксперименттік есеп әдісі Ыдыс ішінде су бар . ыдыс түбінде тиын жатыр. Қақпақ, сіріңке,қағаз.пинцет,стақан сияқты құралдардың қайсысын пайдаланып.қолды су қылмай,тиынды қалай алуға болады? | Оқушылар оқулықпен жұмыс жасап, тақырыпты бір-бірінің арасында талдайды. Оқушылар постер қорғау арқылы алған білімдерін практикада яғни ееп шығаруда қолданады. Қысым тақырыбын бекіту нақтылау барысында эксперименттік есептер шығарады. | Дескриптор -Қатты денелердегі қысымды түсінеді. -Формуласымен, өлшем бірлігімен танысады. -Қысымға байланысты мысалдар келтіре алады. Жалпы балл-2 Дескриптор - ХБЖ аударады. -Формуланың дұрыс жазады. -Шаманы дұрыс есептейді -Физикалық шаманың формуласын дұрыс түрлендіре алады. Жалпы балл-4 Дескриптор -Эксперимен дұрыс жасалады -Тәжірибе қандай физикалық құбылысты,үдерісті көрсететінін анықтайды Жалпы балл-2 | Постер құру Оқулық Деңгейлік тапсырмалар Қосымша-2 |
Сабақтың соңы. 10мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы | Бекіту. Күнделікті өзін – өзі бағамдау нысаны әдісі арқылы рефлекция жасау(жеткен жетістігім) Не түсіндім? Не ұнады? Не қиын болды? Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау §23 оқу, 4,1-жаттығу №3 | | Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл | Кесте |
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||
Дарынды және талантты оқушыларға «сұрақ - жауап» әдісі арқылы қысымға сұрақтар қойып жауап аламын және «Деңгейлік тапсырма» арқылы оқушыларды сыни ойлауға, өздігінен шешім қабылдай алу дағдысын дамыту мақсатында сыни тапсырмалар беремін. « Шығармашылық жұмыс» оқушыларды жан – жақты ойлауға жетелейді. Төмен деңгейдегі оқушыларға жеңіл сұрақ – жауаптар мен терминмен жұмыс берілді. | Дескриптор әдісі арқылы бағаланды. | Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. | ||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |