ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.12.2023
Просмотров: 145
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Гидравликалық машиналар
Бөлімі: | 7.3А Қысым |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Гидравликалық машиналар |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.3.1.7 – гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципін сипаттау 7.3.1.8 – гидравликалық машиналарды қолдану кезіндегі күштен ұтысты есептеу |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: Паскаль заңын түсіне отырып, гидравликалық престің құрылысын, жұмыс істеу принципін түсініп, ол не үшін қолданылатынын біледі. Көптеген оқушылар істей алады: Гидравликалық машиналардың құрылысында қандай заңға негізделгенін топтық, жеке жұмыста, бірін-бірі оқытуда түсінеді Кейбір оқушылар істей алады: Гидравликалық машиналарды қолдану кезінде күштен ұтысты есептеу жолдарын үйренеді |
Бағалау критерийлері | -Гидравликалық пресс туралы мағлұматтарды қабылдап, оған қолданылатын заңдылықты толық түсінеді. -Гидравликалық пресс тақырыбына есептер шығара алады. -Берілген мәліметтер бойынша ақпараттарды синтездеп, ойларын мысалдармен жеткізеді. |
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы – Еңбек өнімділігін арттыру –өнеркәсіпте, ауылшаруашылығында, энергетикада, инфрақұрылымдық қызмет салалары мен секторларында, мемлекеттік және корпоративтік басқару жұмыс арқарылатын барлық патриоттардың үлкен еңбегі. Гидравликалық машиналар механикалық энергияны қабылдау және қайтару немесе түрлендіру үшін қолданылатын машиналар . Гидравликалық сорғылар, қозғалтқыш, берілістер, қозғауыштар техникада іс-әрекеті сұйықтардың тепе-теңдігі мен қозғалыс заңдарына негізделгендігін оқушылар айтып, қазіргі таңда ауылшаруашылығындағы көптеп қолданылуы үлесінің ел болашағы үшін маңызын түсінеді. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут | Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Алдыңғы тапсырмаларды еске түсіреді.«Сиқырлы қорапша»әдісі (W) | Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында мұғалімнің сұрақтарына жауап береді | Бағалау дескрипторға сәйкес кері байланыс беріледі. «Жарайсың, өте тамаша» деген қолдау сөздері айтылады. Дескриптор: -Қатынас ыдыстардың не екенін біледі. -Қатынас ыдыстарға құйылған бір түрлі сұйықтың деңгейі мен әртүрлі сұйықтың деңгейі не үшін бірдей болатынын түсінеді. - Су құбырының жұмыс істеу принципін түсінеді | Сиқырлы қорапша, бейне жазба, бағалау фишкалары, топ Қосымша-1 Слайд | |||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 минут | Жаңа сабақ. Тапсырма-1. Бейне жазба көреді, тақырыпты бейне жазбаны сұрақтар қою арқылы талқылау арқылы ашады.(G)
Тапсырма-2.«Ақыл картасы» (I) әдісі құралы арқылы оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылым дағдыларын дамыту 1- қадам: оқу 2 – қадам: Негізгі тірек сөздер 3 –қадам: Мәтінді терең талдап меңгеру үшін мәтінге сәйкес пікірін білдіреді. 4-қадам: Әр пікірге өзіндік дәлелін ұсынады. Тапсырма-3. Деңгейлік тапсырмалар «Шешуші үштік» есептер шығару (I) | Оқушылар топпен бірлесіп бейне жазбадағы білімге сүйеніп, кестені толтырып, талдайды, түсіндіреді. Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды, мәтінге байланысты өз пікірі мен дәлелдерін ұсынады. Оқушылар жеке өздері теорияда алған білімдерін, еcеп шығаруда көрсетеді. | Дескриптор: - Гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципін айтады. - Анықтама береді, мысалдар келтіреді. - Сипаттайды, деректерді ретімен айтады. Жалпы балл-3 Дескриптор: - Гидравликалық машинар туралы тапсырманы жеке оқу арқылы біледі - Негізгі трек сөздер мен айғақтар келтіре алады. -Дәлелдер мен мысалдар арқылы бір-біріне айтады. - Гидравликалық машинарлардың физикалық заңдылығын нақты қорытындылайды. Жалпы балл-3 Дескриптор: - Есептің берілгенін жаза алады - Есептің шартының физикалық мағынасын түсінеді, қандай құбылысқа негізделгенін анықтайды - Шамаларды ХБЖ айналдыра алады - Есептің формуласын қолданады - Есептің шешімін заңдылыққа негіздеп дәлелдей алады Жалпы балл-4 | Бейне жазба Оқулық ДК экран ДК экран Слайд Қосымша-2 | |||||||||||||
Сабақтың соңы. 10минут Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы | Сабақ соңындағы рефлекция: – Сабақ барысында көңіл – күйіңіз қандай болды? – Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды? – Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? – Сабақта қандай қиындықтар туындады? – Сабақ аяғындағы көңіл – күйіңіз? Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау Эксперименттік тапсырма | | Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл | Стикер | |||||||||||||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар тапсырмаларды қызығушылықпен орындайда ерекшеленеді. Дегенмен оқушылардың ішкі уәжі болса гидравликалық машиналдың ауылшаруашылығында қолданылуы және гидравликалық машиналар поршеньде сұйыққа қысым күші әрекетіне байланысты, күштен ұтыс алатындығын меңгереді. | Оқушылар сабаққа көңілі ауған жағдайда, сыныпта қолайлы орта пайда болады. Соның нәтижесінде оқушылар бейне жазба көру арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа тақырыпты аша алады. Ары қарай топтық жұмыста таұырыпты түсіну үшін ой пікірлерімен бөліседі, тапсырмаларды шешудің жолдарын бірлесіп таба үшін бірін-бірі қолдайды. | Пән аралық байланыс тарих пәні, гидравликалық машиналардың тарихы. Математика пәні есептеулерде пропорция,белгісіз шаманы анықтау үшін есепті математикалық шешеді. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану арқылы оқушылар тақырыпты толық меңгереді. Оқушылар осы сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта алады. | |||||||||||||||
| | | |||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу
Бөлімі: | 7.3А Қысым |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.3.1.9 – атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: Ауа қабаттарын ажыратады, атмосфералық қысымның физикалық мағынасын біледі Көптеген оқушылар істей алады: Атмосфералық қысымды өлшеу әдістерін логикалық сұрақтар арқылы түсінеді. Кейбір оқушылар істей алады: Атмосфералық қысымның биіктікке байланысты өзгерісін есептер шығару арқылы көз жеткізеді. |
Бағалау критерийлері | -Атмосфералық қысымның табиғатын түсінеді -Атмосфералық қысымды өлшеудің әдістерін сипаттайды -Алған білімдерін есептер шығару арқылы түсіндіреді |
Құндылықтарға баулу | Ғылыми дүниетанымын арттыру, алған білімдерін техника мен өмірде пайдалана білу, өз бетінше ізденуге баулу |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 10 минут | Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жаңа сабақ. «Ширату» жаттығуы.Біз қалай тыныс аламыз? 1) Диафрагма өкпенің көлемін ұлғайтады. Өкпедегі ауаның қысымы ... Ол атмосфералық қысымға қарағанда ... Ауа өкпеге енеді. 2) Диафрагма өкпені қысқанда, өкпенің көлемі кішірейеді. Сондықтан өкпедегі ауаның қысымы ... Ол атмосфералық қысымға қарағанда ... Ауа өкпеден сыртқа шығады. | Оқушылар барлығы жақсы көңіл-күймен сабақты бастайды. Біз қалай тыныс аламыз деген сұрақтың негізінде бүгінгі сабақ тақырыбын ашады | | ДК экран Слайд | |||
Сабақтың ортасы 25 минут | 1 тапсырма.«Сәйкесін тап» әдісі (I) Суретте ауа қабаттарына сәйкес келетін денелердің орналасуын анықтаңыз. 2 тапсырма.«Ойлан,тап» әдісі(I) жеке жұмыс
3 тапсырма.«Кім жылдам» әдісі арқылы есептер шығару (I) | Оқушылар суреттегі ауа қабаттарын жазып көрсетеді. Оқушылар атмосфералық қысымға байланысты тәжірибе жасап көрсетеді. Оқушылар жылдамдыққа байланысты еептер шығарады. | Дескриптор: - Атмосфералық қысымның табиғатын түсінеді. -Ауа қабаттарын сипаттап жазады. Жалпы балл-2 Дескриптор: -Атмосфералық қысымды күнделікті өмірмен байланысын түсінеді. -Атмосфералық қысымды өлшейтін құралды біледі. -Атмосфералық қысымға байланысты тәжірибелер жасайды. Жалпы балл-3 Дескриптор: - Атмосфералық қысымның биіктікке байланысты өзгеруін түсінеді -Атмосфералық қысымды өлшеу әдістерін қолданады -Атмосфералық қысымдарға байланысты есептер шығарады Жалпы балл-5 | ДК экран Слайд Қосымша-1 Су, кағаз, стакан Қосымша-2 Қосымша-3 | |||
Сабақтың соңы. 10 мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы | Кері байланыс. «Тазалық» Чемодан – керекті ақпарат Ет тартқыш – әлі оқуым керек, толықтыруым керек Қоқыс жәшігі – қате пікірлер Бүгінгі сабақ бойынша рефлекция Мен сабақ қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды. 3. Мен басқаларды мұқият ______________ зейінсіз тыңдадым Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау 1 топ. Атмосфералық қысымның техникада қолданылуы 2 топ. Атмосфералық қысымның медицинада қолданылуы 3 топ. Атмосфералық қысымның тірі табиғаттағы қолданылуы | | Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл | | |||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||
Есептерде формуланы қорытып қолдана алады 1 тапсырма «Сәйкесін тап» 2 тапсырма «Ойлан тап»әдісі 3 тапсырма «Кім жылдам» есептер жазылған кеспе қағазбен жұмыс | «Бағдаршам» әдісі Нақты, толық жауап Толықтыруды қажет ететін жауап Қанағаттанарлық жауап | АКТ-ны пайдалануда оқушылардың денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтауды қамтамасыз ету Сабақта төмендегідей пәндермен байланыс жүзеге асырылады: География – ауа қабаттарының таралуы Математика – есептер шығару Биология – атмосфералық қысымның адам денсаулығына әсері | |||||
| | | |||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтар
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі:Шеңбер құру арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыстастыру,психологиялық ахуал туғызу. Сәлеметсіңдер ме,балалар!Ұлы ағартушы Ы.Алтынсарин атамыз «Кел,балалар,оқылық,оқығанды көңілге ықыласпен тоқылық»деді емес пе,ендеше бүгінгі сабақта барлығымыз ынталы,белсенді,ықыласты,зейінді,зерделі болайық. Үй тапсырмасы «Сиқырлы таяқша» әдісі Оқушылар бір-біріне «сиқырлы таяқшаны» (ұсақ бұйымдарды)бергенде таяқшаны беріп тұрған оқушы келесі оқушыға сұрақ қояды. | «Сиқырлы таяқшаны» ұстап,сұраққа жауап беріп,өзінің сұрағын қояды | | АКТ ДК экран Слайд Сөздер жазылған стикерлер Қарындаш, қаламсап, сызғыш | ||
Сабақтың ортасы 25 минут | Проблемалық әдіс «Ойлан, жұптас, бөліс».Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал қалай аталады?(барометр) Балалар,атмосфералық қысымнан жоғары не төмен болатын процесстер табиғатта немесе техникада байқалады ма? Ал ол қысымдарды қалай өлшеуге болады? «Джигсо» әдісі бойынша берілген мәтінді оқушылар танысып, бір-біріне талдап, түсіндіреді. Осы әдіс бойынша мына тақырыптарда постер қорғау
Эксперимент жүргізу.Оқушылар қабілетін жетілдіріп,білімін көрсету үшін, қарастырған құралдармен қысымды өлшеу. 1 деңгей . Ашық сұйықтық манометрмен өлшеу. 2 деңгей. Бурдон манометрмен өлшеу . 3 деңгей. Адамның қанайналым жүйесіндегі қысымды сфигмонометрмен өлшеу. | Оқушылар дәптерге сабақтың тақырыбын жазады,жауап береді,пікірлеседі,жинақ- тайды,тұжырымдайды. Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша постерін жазып қорғайды Оқушылар аспаптарды қолданып, әр түрлі құрылғыларда қысым өлшейді. | Дескриптор: -Манометр , сорғылардың қандай қызмет атқаратынын біледі, олардың құрылғысын, негізгі бөлшектердің атауларын біледі. -Манометр, сорғылар, танометр туралы ақпаратты жеткілікті дәрежеде өңдейді. -Қысым өлшейтін аспаптарды, яғни манометр, танометрді орынды қолдана алады. Жалпы балл-5 Дескриптор: -Аспаптардың анықтамасын білу,бөлік құнын анықтайды. -Аспаптардың түрлері мен ерекшелітерін ажырата алады. -Аспаптардың құрылғысын және бөлшектердің атауын біледі. -Аспаптардың жұмысы қандай заңға негізделгенін біледі. Жалпы балл-5 | Презентация материалдары. Графпроектор, слайдтар 9,10,плакаттар, манометр, сорғы Тонометр Ашық сұйықтық манометр Бурдон манометрі Қосымша-2 | ||
Сабақтың соңы. 10 минут Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы | «Екі жұлдыз,бір тілек» Оқушылар біліміне кері байланыс арқылы қорытынды жасалынады. Сіз бүгін нені білдіңіз? Сіз үшін не құнды болды? Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау §53-54 Манометрлер.Сорғылар 27-28 жаттығу | Сабақтан алған әсерін стикерге жазады | Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл | Стикер, Фломастер | ||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||
Жеке қабілеттерін ескере отырып тапсырмалар мен диалог құру арқылы барлық оқушыларға топтық және жұптық жұмыс ұйымдастырдым. Мұнда суреттік,сұрақтық Тапсырмалар бере отырып барлық оқушытоп кезінде манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін атмосфералық қысымға негізделгендігін менгеріп біледі. | Қалыптастырушы бағалау кезінде сабақтың әр кезеңінде оқушыларды мадақтау арқылы кері байланыс беріп отырамын.Оқушы әр сұраққа жауап берген сайын түрлі-түсті қағазды беріпотырып, «жарайсың, жауабыңды толықтыр, Бұл- жақсы жауап,сен жетістіктерге жетудесің! »сияқты сөз тіркестерін қолданамын. | Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесімен таныстырамын.Тәжірибе орындау барысында, манометрді,сорғыны дұрыс пайдалануын қадағалаймын. | ||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |