ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.12.2023
Просмотров: 127
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары 6-бөлім Салт-дәстүрлер және ауыз әдебиеті 4-сабақ
Тақырыбы: Мақта қыз бен мысық | Мектебі: №104 негізгі орта мектебі | ||||||
Күні, айы | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
1-сынып | Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______ | Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____ | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 1.1.4.1.Мұғалімнің көмегімен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну. 1.2.4.1.Шағын мәтінді/қарапайым оқиғаларды мазмұндау. 1.3.3.1.Мәтіннің жанрын(өлең,ертегі,жұмбақ,жаңылтпаш,санамақ және т.б.)ажырату. 1.3.5.1.Мұғалімнің көмегімен қажетті ақпараттарды иллюстрациялы шағын мәтіндерден тауып алу. 1.4.2.1.Мұғалімнің көмегімен оқыған немесе тыңдаған/тыңдау-көру материалдары бойынша заттардың таныс атауларын жазу. 1.5.1.5.Мұғалім көмегімен сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап құрастыру. | ||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Ертегі кейіпкерлерін айта алады,ертегінің басты кейіпкерісүт табу үшін басқа қандай кейіпкерлерге барғанын айта алады. | ||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Тақырып бойынша белсенді лексиканы еркін қолдана алады,ертегінің сабақта үйренгенбөлігі бойыншарөлін ойнай алады. | |||||||
Кейбір оқушылар: Ертегі мазмұнын өз сөздерімен айта алады. | |||||||
Бағалау критерийі |
| Дескриптор -суреттерді ажыратады -берілген түстерді ажыратады -сөздердің мағынасын түсінеді -сөз тіркестерін құрап айта алады | |||||
Алдыңғы оқу | Өмірде қолданып жүрген сөздері арқы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту | ||||||
Сабақтың барысы | |||||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар | | ||||
Сабақтың басы (2-5 минут) | (МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. | Аудиодиск Оқулық А4 форматты ақ қағаздар Қарындаштар Карточкалар №2 жұмыс дәптері Қосымша тапсырма 6,4 | | ||||
Сабақтың ортасы (6-40минут) *МК-Мұғалімнің көрсетуі *Ұ- ұжымдық жұмыс *Т-топтық жұмыс *ОТ- оқушының тәжірбиесі *Ө- өзіндік жұмыс *Қ-қалыптастырушы бағалау * Ж- жұптық жұмыс | (МК, Ұ)Мұғалім оқушыларға ертегі сөзінің мағынасын түсіндіреді,себебі осы бөлімде оқушылар бірнеше ертегі үйренеді әрі осы бөлімнің соңында олар қандай ертегі білетіндерін айта алады.Содан кейін мұғалім оқушылардың назарын оқулықтағы 1-тапсырмада берілген суретке аударады.Сурет бойынша«Мақта қыз бен мысық»ертегісіндегі кейіпкерлерімен таныстырады.Оқушылар берілген үлгі бойынша ертегі кейіпкерлерін атайды.«Мақта қыз бен мысық»ертегісінің мазмұны өзге тілді аудиторияда үйретуге жеңіл болу үшін бейімделіп алынды.Бейімделген мәтін бойынша:Мақта кыз бен мысық жақсы дос болады.Бір күні мысық сүтті төгіп алады.Мақта қыз оған ренжиді.Содан мысық сүт әкелуге кетеді...Соңында мысық Мақта кызға сүт әкеліп береді. Сөйтіп екеуі қайта жақсы дос болады(оқушылар ертегі мазмұнын түсіну үшін,ертегі мазмұнын слайд арқылы толық айтып беруге болады).Оқулықта берілген екі сабақ көлемінде оқушылар осы ертегінің негізгі үзінділерін ғана үйренеді. (МК, Ұ)Осы сабақтағы 2-тапсырмада оқушылармысықтың сиырға(ағашқа,қыздарға,дүкеншіге,тауыққа,тышқанға)барғанынкесте бойынша айтып үйренеді.Мысалы:Мысық сиырға барады.Мысық ағашқа барады т.с.с. (МК, Ұ) 3-тапсырма бойынша мұғалім оқушыларды жаңа сөздер қатарымен таныстырады.Олар:су,жапырақ,сағыз,жұмыртқа,дән.Оқушылар берілген сөздерді тыңдайды,қайталайды,сурет бойынша айтайды. (МК, Ұ) 4-тапсырмада ертегі бойынша 6сюжетті сурет берілген.Оқушылар сурет бойыншаүзіндіні болық тыңдайды,содан кейін мұғалім әр сюжет бойынша оқушыларға мазмұнын толық түсіндіреді.Соңында оқушылар өз қалаулары бойынша рөлдерді бөліп алып,осы үзіндіні ойнайды. (МК, Ұ)Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар арқылы оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі. (Ө).Қосымша тапсырма арқылы оқышулар сабақта алған білімдерін бекіте түседі.Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. | | |||||
Сабақтың соңы (41-45 минут) | (Қ)Сабақты қоыртындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады. | | | ||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Қорытындылау | Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағ сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||
1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе? Неге? 2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? | | ||||||
Қoрытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
Сабақ жоспары 6-бөлім Салт-дәстүрлер және ауыз әдебиеті 5-сабақ
Тақырыбы: Мен ертегі білемін | Мектебі: №104 негізгі орта мектебі№ | |||||
Күні, айы | Мұғалімнің аты-жөні | |||||
1-сынып | Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______ | Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____ | ||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 1.1.4.1.Мұғалімнің көмегімен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну. 1.2.4.1.Шағын мәтінді/қарапайым оқиғаларды мазмұндау. 1.3.3.1.Мәтіннің жанрын(өлең,ертегі,жұмбақ,жаңылтпаш,санамақ және т.б.)ажырату. 1.3.5.1.Мұғалімнің көмегімен қажетті ақпараттарды иллюстрациялы шағын мәтіндерден тауып алу. 1.4.2.1.Мұғалімнің көмегімен оқыған немесе тыңдаған/тыңдау-көру материалдары бойынша заттардың таныс атауларын жазу. 1.5.1.5.Мұғалім көмегімен сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап құрастыру. | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Қандайда бір ертегі білетін/білмейтінін айта алады, «Мақта қыз бен мысық»ертегісіндегі кез келген кейіпкердің рөлін ойнай алады. | |||||
Оқушылардың басым бөлігі: Ертегі мазмұнын тірек суреттер арқылы мазмұндай алады. | ||||||
Кейбір оқушылар: Өздері білетін басқа да ертегілерді атай алады,«Мақта қыз бен мысық»ертегісін өз сөздерімен айтып бере алады. | ||||||
Бағалау критерийі |
| Дескриптор -суреттерді ажыратады -сөздердің мағынасын түсінеді -сөз тіркестерін құрап айта алады | ||||
Алдыңғы оқу | Өмірде қолданып жүрген сөздері арқы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы (2-5 минут) | (МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. | Аудиодиск Оқулық №2 жұмыс дәптері | ||||
Сабақтың ортасы (6-40минут) *МК-Мұғалімнің көрсетуі *Ұ- ұжымдық жұмыс *Т-топтық жұмыс *ОТ- оқушының тәжірбиесі *Ө- өзіндік жұмыс *Қ-қалыптастырушы бағалау * Ж- жұптық жұмыс | 1-тапсырма (МК, Ұ)Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.Сабақ мақсатымен таныстыру. Бұл сабақта мұғалім оқушыларға «Мақта қыз бен мысық»ертегісінің жалғасын үйретеді.Ең алдымен мұғалім оқушылардың назарын сөйлесу үлгісіне аударады.Осы сөйлесу үлгісі арқылы оқушылар «Мен ертегі білемін»деген сөйлесу үлгісімен танысады.Балалардың Қандай ертегі? сұрағына сыныптығы оқушылар ертегі кітабының суреты бойынша өздері жауап беруі керек.Мұнда ертегінің атын атау(«Мақта қыз бен мысық»)жеткілікті.Яғни оқушылардан «Мен«Мақта қыз бен мысық»деген ертегі білемін»немесе«Бұл«Мақта қыз бен мысық» Деген ертегі»сияқты жауап үлгілері талап етілмейді.Себебі бұл-1-сынып оқушысы үшін қиын құрылым.Сыныпта «Қандай ертегі білесің?»деген сұраққа ертегінің атын атай алу жеткілікті. 2-тапсырма(МК, Ұ)оқушылар «Сен ертегі білесің бе?»деген сұраққа«Иә,білемін»немесе «Жоқ,білмеймін»деп жауап бере алуды үйренеді. (МК, Ұ) 3-тапсырмада берілген үлгі бойынша оқушыларертегінің алғашқы бөлігін(өткен сабақтағы)қайталайды,рөлге бөліп ойнайды.Үлгі: Мысық сиырға барады. -Сиыр,сиыр маған сүт берші,-дейді Мысық. -Сен маған жапырақ бер.Сонда мен саған сүт беремін,-дейді Сиыр.МК, Ұ) 4-тапсырмада суреттер бойынша мұғалім оқугыларға ертегінің екінші жартысын(мысықтың сүт әкелгенін)түсіндіреді.Оқушылар әр сурет бойынша сөйлемдерді тыңдайды,қайталайды,содан кейін рөлге бөліп ойнайды.Мазмұны:1-сурет:Мысық тауыққа дән береді.Тауық оған жұмыртқа береді. 2-сурет:Мысық дүкеншіге жұмыртқа береді.Дүкенші оған сағыз береді. 3-сурет:Мысық қыздарға сағыз береді.Қыздар оған су береді. 4-сурет:Мысық ағашқа су береді.Ағаш оған жапырақ береді. 5-сурет:Мысық сиырға жапырақ береді.Сиыр оған сүт береді. 6-сурет:Мысық Мақта қызға сүт береді.Олар жақсы дос болады. (МК, Ұ)Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар арқылы оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі. (Ө).Қосымша тапсырма арқылы оқышулар сабақта алған білімдерін бекіте түседі.Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. | |||||
Сабақтың соңы (41-45 минут) | (Қ)Сабақты қоыртындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады. | |||||
Қосымша ақпарат | ||||||
Қорытындылау | Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағ сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе? Неге? 2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? | | |||||
Қoрытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
Сабақ жоспары 6-бөлім Салт-дәстүрлер және ауыз әдебиеті 6-сабақ
Тақырыбы: Не дәмді? | Мектебі: №104 негізгі орта мектебі | ||||
Күні, айы | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
1-сынып | Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______ | Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 1.1.4.1.Мұғалімнің көмегімен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну. 1.2.2.1.Сурет бойынша 2-3 сөйлемненөз ойын білдіру. 1.3.3.1.Мәтіннің жанрын(өлең,ертегі,жұмбақ,жаңылтпаш,санамақ және т.б.)ажырату. 1.3.4.1.Мұғалімнің көмегімен мәтіннің мазмұны несеме иллюстрация бойынша қарапайым(кім?не?қандай?қанша/неше?)сұрақ қоя білу. 1.4.2.1.Мұғалімнің көмегімен оқыған немесе тыңдаған/тыңдау көру материалдары бойынша заттардың таныс атауларын жазу. 1.5.2.1.әріппен дыбысты ажырата білу,төл дыбыстарды дұрыс айту. | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Ертегі кейіпкерлерін атай алады,ертегі кейіпкерлерінің рөлін ойнай алады және і дыбысын таниды,дұрыс дыбыстайды,жаза алады,і дабасы кездесетін сөздер қатарын атай алады. | ||||
Оқушылардың басым бөлігі: Тірек суреттер бойынша ертегі мазмұнын айта алады,і дыбысын меңгереді. | |||||
Кейбір оқушылар: Ертегі мазмұнын өз сөздерімен айта алады,і дыбысы кездесетін сөздер қатарын толықтыра алады. | |||||
Бағалау критерийі |
| Дескриптор -суреттерді ажыратады -берілген түстерді ажыратады -сөздердің мағынасын түсінеді -сөз тіркестерін құрап айта алады | |||
Алдыңғы оқу | Өмірде қолданып жүрген сөздері арқы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||
Сабақтың басы (2-5 минут) | (МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. | Аудиодиск Оқулық №2 жұмыс дәптері | |||
Сабақтың ортасы (6-40минут) *МК-Мұғалімнің көрсетуі *Ұ- ұжымдық жұмыс *Т-топтық жұмыс *ОТ- оқушының тәжірбиесі *Ө- өзіндік жұмыс *Қ-қалыптастырушы бағалау * Ж- жұптық жұмыс | 1-тапсырма(МК, Ұ)Мұғалім оқушыларды 1-тапсырма бойынша «Не дәмді?»деген ертегі мазмұнымен таныстырады.Оқушылар сурет бойынша ертегі кейіпкерлерін атайды.Сондай-ақ мұғалім оқушыларға сүйек,дән,орамжапырақ,сәбіз,сүт сөздерінің мағынасын түсіндіреді. (Т)Оқушылар топқа бөлінеді.Содан кейін әр топқа қоян,ит,тауық,мысық,ешкі және орамжапырақ,дән,сүйек,сәбіз,сүттің суреттеры таратылады.Топ мүшелері суреттерді сәйкестігіне қарай қойып шыгу керек.Мысалы:қоян-сәбіз,ит-сүйек,ешкі-орамжапырақ,тауық-дән,мысық-сүт. 2-тапсырма (МК, Ұ)оқушылар сурет бойынша әр кейіпкер не айтқанын айтта алуға жаттығады.Мысалы:Қоян-«Ең дәмді-сәбіз». (МК, Ұ) 3-тапсырмада оқушылар жұппен жұмыс істейді.Олар бір-біріне«Сен ертегі білесің бе?»деген сұрақты қояды.Оқушылар өз қалауы бойынша жауап береді.Егер оқушы«Иә,білемін»деп жауап берсе,бірінші оқушы«Қандай ертегі білесің?»деп сұрақ қоя алады.Негізі оқушылар қазір екі ертегі біледі(«Мақта қыз бен мысық», «Не дәмді?»).Сондықтан олар өздері қалағанбір ертегіні айта алады. (МК, Ұ) 4-тапсырмада оқушылар ертегі кейіпкерлері сияқты өздері үшін не дәмді екенін айта алады. (МК, Ұ) Мұғалім і дыбысын таныстыру жұмысын Алмабектің суретінен бастайды.Алмабектің і дыбысын үйреніп отырғанын түсіндіру арқылы оқушыларды і дыбысымен және оның әріпімен таныстырады. Аудиодискіден і дыбысының айтылуын және і дыбысы кездесетін сөздер қатарын тыңдау.қайталау жұмыстары жүргізіледі.Мұғалім оқушыларға і дыбысын айтқан кезде тілдің,жақтың,еріннің катысы болатынын түсіндіру арқылыдыбысты дұрыс дыбыстауға жаттықтырады.Мәселен тілдің алға-артқа жылжуынан дауыстылар жуан,жіңішке болып түрленетіні белгілі.Сондай-ақ дауысты дыбыстардың жуан,жіңішке айтылуын жуан,жіңішке дауыстыларды салыстыра беру арқылы жаттықтыруға болады.Мәселен:ы-і.Мұғалім оқушыларға дауысты,дауыссыз дыбыстар туралы түсінік береді.Оқушылар і –дыбысының дауысты екенімен танысады.Мұғалім і-дыбысы-дауысты болғандықтан.оқулықта қызыл түспен берілгенін түсіндіреді.Ідыбысы кездесетін сөздер қатарын сурет бойынша көрсетеді.Олар:кітап,піл,бір.Сондай-ақмұғалім оқушыларға і дыбысынан кездесетін есімдер туралы да ақпарат береді(Інжу т.б.)Осыған орай оқушылар «Сенің атың кім?»деген сұрақты қайталайды,еске түсіреді.«Есте сақта!»оқушылар сұрақты қайталайды(кім?не?неше?қандай?),мұғалім і дыбысы кездесетін сөздерге қандай сұрақ қойылатынын түсіндіреді.Мысалы:кітап(не?),піл(не?),бір(неше?),Інжу(кім?) (МК, Ұ)Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар арқылы оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі. (Ө).Қосымша тапсырма арқылы оқышулар сабақта алған білімдерін бекіте түседі.Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. | ||||
Сабақтың соңы (41-45 минут) | (Қ)Сабақты қоыртындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады. | ||||
Қосымша ақпарат | |||||
Қорытындылау | Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағ сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе? Неге? 2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? | | ||||
Қoрытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
Сабақ жоспары 6-бөлім Салт-дәстүрлер және ауыз әдебиеті 7-сабақ
Тақырыбы: Көктем сәні | Мектебі: №104 негізгі орта мектебі | ||||
Күні, айы | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
1-сынып | Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______ | Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 1.2.2.1. Сурет бойынша 2-3 сөйлеммен өз ойын білдіру. 1.3.3.1. мәтіннің жанрын ажырату 1.3.4.1. Мұғалімнің көмегімен мәтіннің мазмұні немесе иллюстрация бойынша қарапайым (кім? не? қанша? Қандай? Неше?) сұрақ қоя білу 1.5.2.1. Әріп пен дыбысты ажырата білу, төл дыбыстарды дұрыс айту | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Ертегі кейіпкерлерін атай алады, ертегі мазмүұны бойынша кейіпкерлердің рөлін ойнай алады. Ұ дыбысын таниды, дұрыс дыбыстайды, жаза алады, ұ дыбысы кездесетін сөздер қатарын атай алады. | ||||
Оқушылардың басым бөлігі: Осыған дейін үйренген ертегілерді атай алады. Тірек суреттер бойынша ертегінің мазмұнын айта алады. | |||||
Кейбір оқушылар: Ертегі мазмұнын өз сөздерімен айта алады. Ұ дыбысы кездесетін сөздер қатарын толықтыра алады. | |||||
Бағалау критерийі |
| Дескриптор -суреттерді ажыратады -берілген түстерді ажыратады -сөздердің мағынасын түсінеді -сөз тіркестерін құрап айта алады | |||
Алдыңғы оқу | Өмірде қолданып жүрген сөздері арқы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||
Сабақтың басы (2-5 минут) | (МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. | Аудиодиск Оқулық А4 форматты ақ қағаздар Қарындаштар Карточкалар №2 жұмыс дәптері Қосымша тапсырма 6.7. | |||
Сабақтың ортасы (6-40минут) *МК-Мұғалімнің көрсетуі *Ұ- ұжымдық жұмыс *Т-топтық жұмыс *ОТ- оқушының тәжірбиесі *Ө- өзіндік жұмыс *Қ-қалыптастырушы бағалау * Ж- жұптық жұмыс | 1-тапсырма (МК, Ұ) «Көктем сәні» деген ертегімен таныстырады. «Көктем» сөзін таныстырған кезде жыл мезгілдері туралы ақпарат береді. Оқушылар ертегі кейіпкерлерінатайды. Содан кейін басты кейіпкер арыстанның сұрағына басқа аңдар қалай жауап бергенімен танысады 2-тапсырма (МК, Ұ) Оқушылар тірек сөздер арқылы (таза, әдемі, жылы) ертегі мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар: Су қандай? (таза) Жаңбыр қандай?/жылы/ Гүлдер қандай? /әдемі/ Күн қандай /жылы/ (МК, Ұ) «есте сақта!» айдары бойынша ағаш, гүл сөздерін көпше түрде айтады, жекеше ,көпше түрде қайталайды. (МК, Ұ)4-тапсырма Ертегінің басты кейіпкерлерінің сұрағына (Көктем сәні не?) өз қалаулары бойынша жауап береді. Өз жауаптарын сурет түрінде көрсете алады. Сыныпта «Кктем сәні тақырыбында сурет салады» ертегіні ролге бөліп ойнайды. (МК, Ұ) Ұ дыбысымен таныстыру жұмысын Алмабектің суретінен бастайды. Алмабектің ұ дыбысын үйреніп отырғанын түсіндіру арқылы оқушылар ұ дыбысымен және әріпімен таныстырылады. Ұдыбысын айтқан кезде тілдің, жақтың, еріннің қатысы қандай болатынын түсіндіруарқылы дыбысты дұрыс дыбыстауға жаттықтырады. Ұ дыбысы дауысты болғандықтан қызыл түспен барілгінін түсіндіреді. Ұ дыбысы кездесетін сөздерді қатарын суреті бойынша үйретеді (МК, Ұ)Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар арқылы оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі. (Ө).Қосымша тапсырма арқылы оқышулар сабақта алған білімдерін бекіте түседі.Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. | ||||
Сабақтың соңы (41-45 минут) | (Қ)Сабақты қоыртындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады. | | |||
Қосымша ақпарат | |||||
Қорытындылау | Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағ сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе? Неге? 2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? | | ||||
Қoрытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
Сабақ жоспары 6-бөлім Салт-дәстүрлер және ауыз әдебиеті 8-сабақ
Тақырыбы: Кел, қайталайық! | Мектебі: №104 негізгі орта мектебі | ||||
Күні, айы | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
1-сынып | Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______ | Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 1.1.1.1 Сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және оған сәйкес дұрыс әрекет ету (қимыл, ым-ишараны қолдану, іс-әрекет жасау) 1.2.3.1 Сұхбаттасын түсіну және түрлі тәсілмен әрекет жасау, этика нормаларын сақтап жауап беру 1.3.2.1 Мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: 6-бөлімде өткен тақырыптарды қандай деңгейде меңгергенін көрсете алады. Мұғалімдердің сұрақтарына жауап бере алады., басқа оқушыларға сұрақ қоя алады. | ||||
Оқушылардың басым бөлігі: 6-бөлімде өткен тақырыптар бойынша өзара тілдесе алады. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс сақтап қолдана алады | |||||
Кейбір оқушылар: 6-бөлім бойынша өткен материалдарды өмірлік жағдаяттарды еркін қолдана алады | |||||
Бағалау критерийі | Берілген түстерді ажыратады Суретер бойынша көрсете алады Сөздердің мағынасын түсінеді. Күнделікті өмірде қолданады Өткен тақырыптарды біледі | Дескриптор -суреттерді ажыратады -берілген түстерді ажыратады -сөздердің мағынасын түсінеді -сөз тіркестерін құрап айта алады | |||
Алдыңғы оқу | Өмірде қолданып жүрген сөздері арқы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||
Сабақтың басы (2-5 минут) | (МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. | Аудиодиск Оқулық А4 форматты ақ қағаздар Қарындаштар Карточкалар №2 жұмыс дәптері | |||
Сабақтың ортасы (6-40минут) *МК-Мұғалімнің көрсетуі *Ұ- ұжымдық жұмыс *Т-топтық жұмыс *ОТ- оқушының тәжірбиесі *Ө- өзіндік жұмыс *Қ-қалыптастырушы бағалау * Ж- жұптық жұмыс | (МК, Ұ) (МК, Ұ) Бұл сабақта оқушылар 5-бөлім бойынша өткен тақырыптарды қайталайды, еске түсіреді.Мұнда өткен тақырыптармен байланысты 8 сюжет берілген.Оқушылар мұғалімнің көмегімен әр сюжет бойынша жұмыс жасайды.Ең алдымен оқушылар әр сюжетте берілген диалогтің толық нұсқасын тыңдайды, әр сюжет бойынша хормен, жеке-жеке қайталайды. Содан кейін берілген суреттер бойынша диалогті толықтырып айтады.Сыныптағы оқушылардың білім деңгейіне байланысты бұл екі тапсырманы керісінше де ұйымдастыруға болады. Мұндай жағдайда оқушылар шығармашылық түрде жұмыс істеуге көбірек мүмкіндік алады. Мұның бір тиімді жағы: оқушылар дайын үлгіні қайталауға жаттықпайды, өз жауаптарын дайын үлгімен салыстыруға мүмкіндік алады. Жауапты өздері табу арқылы өз білімдерін көрсете алады, өздеріне деген сенімі арта түседі. (Т) Сыныптағы оқушыларды екі топқа бөліп, әр топқа 4 суреттен беруге болады. Диалогті дұрыс толықтырып айтқан топ жеңіске жетеді. (МК, Ұ)Мұғалім оқушыларға осы суретте берілген сұрақтарды қояды, оқушылар оларға өз қалауы бойынша жауап бере алады: Бұл қандай әріп? (Мұғалімнің қолында немесе тақтада қазақ тіліне тән әріптер болу керек) Сен не саласың? Сен қайда тұрасың? Сен Алматыда тұрасың ба? (Ж)Оқушылар берілген сұрақтар бойынша жұппен жұмыс істейді. Олар сұақтарға өз қалауы бойынша жауап бере алады. (Қ)Осы бөлімнің соңында оқушылардың : - (Мен Қазақстанда тұрамын); Қай қалада тұратынын / тұрмайтынын айта алу. -1-ден 20-ға дейін санай алу -Ертегі білетінін / білмейтінін айта алу -Сурет бойынша ертегілерді айта алу -қазақ тіліне тән дыбыстарды тану, айта алу. -әр дыбысқа екі сөзден айта алу (МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі. | ||||
Сабақтың соңы (41-45 минут) | (Қ)Сабақты қоыртындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады. | | |||
Қосымша ақпарат | |||||
Қорытындылау | Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағ сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе? Неге? 2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? | | ||||
Қoрытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |