Файл: Таырыбы Бл кім Мектебі 104 негізгі орта мектебі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.12.2023

Просмотров: 131

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары 5-бөлім Саяхат 2-сабақ

Тақырыбы:

Ол қайда барады?

Мектебі: №104 негізгі орта мектебі

Күні, айы

Мұғалімнің аты-жөні:

1-сынып

Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______

Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

1.1.1.1 Сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және оған сәйкес дұрыс әрекет ету (қимыл, ым-ишараны қолдану, іс-әрекет жасау)

1.2.3.1 Сұхбаттасын түсіну және түрлі тәсілмен әрекет жасау, этика нормаларын сақтап жауап беру

1.3.2.1 Мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну

1.5.2.1.Әріп пен дыбысты ажырата білу ,төл дыбыстарды дұрыс айту

1.5.2.2.Мұғалімнің көмегімен ә әрпі кездесетін сөздерді дұрыс айту және жазу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Басқа біреудің қайда баратынын\бармайтынын айта алады ,ә дыбысын таниды,дұрыс дыбыстайды,жаза алады,ә дыбысы кездесетін сөздер қатарын атай алады .

Оқушылардың басым бөлігі:

Мұғалімнің көмегімен бару етістігін үш жақта (барамын-барасың-барады )қолдана алады,тақырып бойынша өзара тілдесе алады.

Кейбір оқушылар:

Сабақта үйренген құрлымдық үлгілерді өмірлік жағдаятта еркін қолдана алады , ә дыбысы кездесетін сөздер қатарын толықтыра алады .

Бағалау критерийі

  1. Берілген түстерді ажыратады

  2. Суретер бойынша көрсете алады

  3. Қайда баратынын айта алады

  4. Сөздердің мағынасын түсінеді.

  5. Күнделікті өмірде қолданады

Дескриптор

-суреттерді ажыратады

-берілген түстерді ажыратады

-сөздердің мағынасын түсінеді

-сөз тіркестерін құрап айта алады

Алдыңғы оқу

Өмірде қолданып жүрген сөздері арқы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

(2-5 минут)

(МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.


Аудиодиск
Оқулық

А4 форматты ақ қағаздар

Қарындаштар

Карточкалар


№2 жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

(6-40минут)

*МК-Мұғалімнің көрсетуі

*Ұ- ұжымдық жұмыс

*Т-топтық жұмыс

*ОТ- оқушының тәжірбиесі

*Ө- өзіндік жұмыс

*Қ-қалыптастырушы бағалау

* Ж- жұптық жұмыс



1-тапсырма (МК, Ұ)Мұғалім оқушылардың оқулықтағы 1-тапсырмада берілген суретке аударады.Балалардың суреті арқылы оқушылар үй, саябақ сөздерін қайталайды,дүкен сөзінің мағынасын түсінеді.Оқушылар өткен сабақ бойынша саябақ сөзін саябаққа деген үлгіде қолданылуын біледі,сондықтан сол үлгі бойынша үй,дүкен сөздерінің де өзгеруі түсіндіріледі.Мұғалімнің суреттер жиынтығында осы бес сурет(мектеп,тау,саябақ ) міндетті түрде болу керек.

(МК, Ұ) «Есте сақта» айдары бойынша мұғалім оқушылардың назарын бару етістігінің үш жақта қолданылуына аударады.Оқушыларға барамын –барасың-барады арасындығы айырмашылық түсіндіріледі.Мен сөзімен барамын,сен сөзімен барасың ,ол сөзімен барады қолданылатыны айтылады.Оны жаттықтыру үшін ,мәселен,мұғалім мен деп бастайды,оқушылар барамын деп аяқтауы керек.Осылай етістіктің уш жақта қолданылуы жаттықтырылады.

(МК, Ұ) 2-тапсырмада оқушылар «Ол қайда барады ?»деген сұраққа жауап беру арқылы барыс септігі жалғауының қолданысын қайталайды ,берілген сөйлемдерді толықтырып айтады.Осыдан кейін мұғалім оқушылардың назарын қайтадан 1-тапсырмадағы суретке аударады.Енді оқушылар сурет бойынша кімнің қайда баратынын түсініп айта алады.

(МК, Ұ) 3-тапсырмада балалар топпен жұмыс істейді.Ең алдымен тапсырмада берілген сөйлесу үлгісі тыңдалады.Мұғалім оқушылардан неше адамның даусын естігенін сұрайды.Соған қарай сөйлесуге қатысатын балалар санын анықтайды.Оқулық бойынша сөйлесуге екі оқушы және мұғалім қатысады.Негізі бұл диалогті 3 бала және мұғалімнің қатысуымен жүргізуге болады.Ол үшін сыныптағы оқушылар 3 баладан тұратын шағын топтарға бөлінеді.Топтағы бірінші бала сұрақ қояды,екінші бала жауап береді,үшінші бала екінші баланың жауабын қайталайды.Мысалы :

1-оқушы:-Сен қайда барасың?

2-оқушы:-Мен үйге барамын.

Мұғалім:-Ол қайда барады?

3-оқушы:-Ол үйге барады.

(МК, Ұ) 4-тапсырмада оқушылар баралы, бармайды етістігінің қолданысын берілген сөйлемдерді толықтырып айту арқылы қайталайды .Сөйлемнің қасында қойылған белгі бойынша оқушылар барады,бармайды сөздерін қолданады.Осы тапсырмада берілген «Сенің досың қайда барады?»деген сұрақ бойынша оқушылар өздерінің достары қайда баратынын айту арқылы бару етістігін III жақта қолданады.

(МК, Ұ) Мұғалім ә дыбысымен таныстыру жұмысын Алмабектің суретінен бастайды.Алмабектің ә дыбысын үйреніп отырғанын түсіндіру арқылы оқушыларды ә дыбысымен және оның әрпімен таныстырады .Аудиодискіден ә дыбысынын айтылуын және ә дыбысы кездесетін сөздер қатарын тыңдау,қайталау жұмыстары жүргізіледі .Мәселен, ә дыбысын айтқанда жақ кең ашылып ,ауа еркін шығады.Мұғалім оқушыларға дауысты ,дауыссыз дыбыстар туралы түсінік береді.Оқушылар ә дыбысының дауысты дыбыс екенімен танысады.Мұғалім оқулықта дауысты дыбыстар қызыл түспен дауыссыз дыбыстар көк түспен берілгенін түсіндіреді.

Ә дыбысы кездесетін сөздер қатарын суреті бойынша үйретеді.Сондай-ақ мұғалім оқушыларға ә дыбысы кездесетін есімдер туралы да мәлімет береді.

«Есте сақта»айдары бойынша оқушылар сұрақтарды қайталайды,мұғалім ә дыбысы кездесетін сөздерге қандай сұрақтар қойылатынын түсіндіреді.

(МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі

(Ө). ).Қосымша тапсырмалар арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі.Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады

Сабақтың соңы

(41-45 минут)

(Қ)Сабақты қортындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады.




Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе?

Неге?

2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?




Қрытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.


Сабақ жоспары 5-бөлім Саяхат 3-сабақ

Тақырыбы:

Мен анаммен барамын

Мектебі: №104 негізгі орта мектебі

Күні, айы

Мұғалімнің аты-жөні:

1-сынып

Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______

Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

1.1.4.1. Мұғалімнің көмегімен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну.

1.2.3.1.Сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және тілдік нормаларды сақтай отырып,түрлі тәсілдермен жауап беру.

1.2.4.1. Шағын мәтінді/қарапайым оқиғаларды мазмұндау.

1.4.4.1.Бас әріптер мен кіші әріптерді және олардың бір-бірімен дұрыс байланыстырып жазу;санитарлық-гигиеналық талаптарға сай жазу.

1.5.1.5.Мұғалім көмегімен сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап құрастыру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Отбасы мүшелерін атай алады,өзінің қандай да біржерге(дүкенге,саябаққа,мектепке,үйге,тауға)кіммен баратынын айта алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Өзінің мектепке/үйге кіммен баратынын айта алады,мұғалімнің көмегімен көмектес септігінің жалғауын дұрыс қолдана алады.

Кейбір оқушылар:

Сабақта үйренген құрылымдық үлгілерді өмірлік жағдаятта еркін қолдана алады.

Бағалау критерийі

  1. Берілген түстерді ажыратады

  2. Суретер бойынша көрсете алады

  3. Сөздердің мағынасын түсінеді.

  4. Күнделікті өмірде қолданады

Дескриптор

-суреттерді ажыратады

-сөздердің мағынасын түсінеді

-сөз тіркестерін құрап айта алады

Алдыңғы оқу

Өмірде қолданып жүрген сөздері арқы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

(2-5 минут)

(МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.


Аудиодиск
Оқулық

А4 форматты ақ қағаздар

Қарындаштар

Карточкалар


№2 жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

(6-40минут)

*МК-Мұғалімнің көрсетуі

*Ұ- ұжымдық жұмыс

*Т-топтық жұмыс

*ОТ- оқушының тәжірбиесі

*Ө- өзіндік жұмыс

*Қ-қалыптастырушы бағалау

* Ж- жұптық жұмыс


1-тапсырма (МК, Ұ)Мұғалім оқушылардың назарын оқулықтағы берілген суретке аударады.Сурет бойынша мұғалім балалардың мектепке кіммен баратынын түсіндіреді.Оқушылар ата,әже,ана деген сөздерді қайталайды,балалардың қайда баратынын айта алуға жаттығады.

(Ж)

2-тапсырма (МК, Ұ)арқылы қайда?сұрағы қайталанады. «Сен қайда барасың?» деген сұраққа оқушылар кесте бойынша жауап береді (Мен мектепке (тауға,дүкенге,саябаққа) барамын). Мұғалім суреттер бойынша оқушылардың есіне мектеп,тау,саябақ,дүкен сөздерін түсіреді.Сондай-ақ екінші кесте бойынша мұғалім кіммен? Деген сұрақты түсіндіреді.Бұл сұраққа да кесте бойынша жаууап беру үлгілерін көрсетеді.Мысалы;Мен анаммен (әкеммен,атаммен,әжеммен) барамын. Осы тапсырма арқылы оқушылар қайда баратынын және кіммен баратынын айта алуға жаттығады.

(МК, Ұ) 3-тапсырмада оқушылар жұппен жұмыс істейді. Бірінші оқушы сұрақ қояды,екінші бала жауап береді. Мысалы:

-Сен қайда барасың?

-Мен мектепке барамын.

-Сен кіммен барасың?

-Мен анаммен барамын.

«Еске сақта!» айдары бойынша мұғалім барамын етістігінің болымсыз түрін (бармаймын) түсіндіреді. Оны еркін қолдануға жаттықтырады.

(МК, Ұ)4-тапсырмада оқушылар барамын,бармаймын етістігінің қолданысын берілген сөйлемдерді толықтырып айту арқылы қайталайды. Сөйлемнің қасына қойылған белгі бойынша оқушылар барамын,бармаймын сөздерін қолданады. Осы тапсырмада берілген «Сен қайда барасың? Сен кіммен барасың?» деген сұрақтарға жауап беру арқылы бару етістігін 1 жақта қолдануды бекіте түседі.

(МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі

(Ө) Қосымша тапсырма арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. Сондай –ақ АКТ-ні қолдана білу дағдыларын қалыптастырады

Сабақтың соңы

(41-45 минут)

(Қ)Сабақты қоыртындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады.




Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе?

Неге?
2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?




Қoрытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.


Сабақ жоспары 5-бөлім Саяхат 4-сабақ

Тақырыбы:

Көлік түрлері

Мектебі: №104 негізгі орта мектебі

Күні, айы

Мұғалімнің аты-жөні:

1-сынып

Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______

Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

1.2.3.1. Сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және тілдік нормаларды сақтай отырып,түрлі тәсілдермен жауап беру.

1.3.4.1. Мұғалімнің кқмегімен мәтін немесе иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтар (кім?не?қандай?қанша?) қою.

1.4.1.1.Суретте берілген заттардың сынын білдіретін сөздерді жазу.

1.5.1.1. Мұғалімнің көмегімен заттың атын/сынын ауызша тілде қолдану.

1.5.2.1.Әріп пен дыбысты ажырата білу, төл дыбыстарды дұрыс айту.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Сабақта үйренген көлік түрлерін атай алады,түсін сипаттай алады,ө дыбысын таниды, дұрыс дыбыстайды,жаза алады,ө дыбысы кездесетін сөздер қатарын атай алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырып бойынша белсенді лексиканы еркін қолдана алады,түстерді ажырата алады,тақырып кқлемінде өзара тілдесе алады.

Кейбір оқушылар:

Басқа да көлік түрлерін атай алады, ө дыбысы кездесетін сөздер қатарын толықтыра алады.

Бағалау критерийі

  1. Берілген түстерді ажыратады

  2. Суретер бойынша көрсете алады

  3. Оқу құралдарын ажыратады

  4. Сөздердің мағынасын түсінеді.

  5. Күнделікті өмірде қолданады

Дескриптор

-суреттерді ажыратады

-берілген түстерді ажыратады

-сөздердің мағынасын түсінеді

-сөз тіркестерін құрап айта алады

Алдыңғы оқу

Өмірде қолданып жүрген сөздері арқылы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

(2-5 минут)

(МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.


Аудиодиск
Оқулық

А4 форматты ақ қағаздар

Қарындаштар

Карточкалар


№2 жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

(6-40минут)

*МК-Мұғалімнің көрсетуі

*Ұ- ұжымдық жұмыс

*Т-топтық жұмыс

*ОТ- оқушының тәжірбиесі

*Ө- өзіндік жұмыс

*Қ-қалыптастырушы бағалау

* Ж- жұптық жұмыс


1-тапсырма (МК, Ұ) Мұғалім оқушылардың назарын оқулықтағы берілген суретке аударады. Сурет бойынша мұғалім балаларға көлік атауларын(автобус, мәшине,ұшақ,пойыз,велосипед) түсіндіреді.

Оқушылар берілген үлгі бойынша сөйлеседі.Үлгі: Мынау- автобус

2-тапсырма (МК, Ұ) Оқушылар көлік атауларын суреттері бойынша қайталайды және өздері көліктердің суретін салады. Оқушылар тапсырмада берілген үогі бойынша өздерінің қандай сурет салатындарын айта алуы қажет. Үлгі: Мен автобус саламын.Мен мәшине саламын т.с.с. Содан кейін оқушылардың суретін көрме жасауға болады. Олардың суретін 1- тапсырмадағы сияқты сыныпқа іліп қоюға болады. (МК, Ұ) 3-тапсырмада оқушылар көліктердің түсін айта алу үшін,ең алдымен,түстерлі қайталайды. Содан кейін тапсырмада берілген автобустың түсін өздерінің қалауы бойынша айта алады. Мысалы:Автобус қызыл болады.

(МК, Ұ)4-тапсырма оқушылар жұппен дұмыс істейді.Оқушылар тапсырмада берілген сөйлесу үлгісін тыңдайды,қайталайды,содан кейін өздері сол үлгі бойынша сөйлеседі. Үлгі:

-Сен не саласың?

-Мен ұшақ саламын.

-Ол қандай болады?

-Ол қызыл болады.

(МК, Ұ) Мұғалім ө дыбысымен танстыру жұмысынАлмабектің суретінен бастайды.Алмабектің ө дыбысын үйретіп отырғанын түсіндіру арқылы оқушыладың ө дыбысымен және оның әрпімен таныстырады.Аудиодискіден ө дыбысының айтылуын және ө дыбысы кездесетін сөздер қатарын тыңдау,қайталау жұмыстары жүргізіледі. Мұғалім оқушыларға ө дыбысын айтқан кезде тілдің,жақтың,еріннің қатысы қандай болатынын түсіндіру арқылы дыбысты дұрыс дыбыстауға жаттықтырады. Мәселен ө дыбысын айтқан ауыз сүйірленіп келеді.Тіл төменгі тістерге тіреледі. Сондай-ақ тілдің алға-артқа жылжуынан дауыстылар жуан,жіңішке дауыстыларды салыстыра беру арқылы жаттықтыруға болады. Мәселен ө дыбысы дауысты дыбыс екенімен танысады.Мұғалім ө дыбысы дауысты дыбыс болғандықтан,оқулықта қызыл түспен берілгенн түсіндіреді.

Ө дыбысы кездесетін сөздерқатарын суреті бойынша үйретеді. Олар:төрт,көк,өрік. Сондай-ақ мұғалім оқушыларға ө дыбысы кездесетін есімдер туралы да ақпарат береді (Өнербек т.б) . Осыған орай оқушылар «Сенің атың кім?»деген сұрақты қайталайды (кім?не?неше?қандай?),мұғалім ө дыбысы кездесетін сөздерге қандай сұрақтар қойылатын түсіндіреді. Мысалы:өрік (не?),көк (қандай?),төрт (неше?),Өнербек (кім?).(МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі

(Ө) Қосымша тапсырма арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. Сондай –ақ АКТ-ні қолдана білу дағдыларын қалыптастырады.

Сабақтың соңы

(41-45 минут)

(Қ)Сабақты қортындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады.




Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе?

Неге?

2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?




Қoрытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.


Сабақ жоспары 5-бөлім Саяхат 5-сабақ

Тақырыбы: Мектепке барар жол

Мектебі: №104 негізгі орта мектебі

Күні, айы

Мұғалімнің аты-жөні:

1-сынып

Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______

Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

1.1.2.1.Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсіну.

1.2.3.1.Сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және тілдік нормаларды сақтай отырып,түрлі тәсілдермен жауап беру.

1.3.4.1.Мұғалімнің көмегімен мәтіннің мазмұнын немесе иллюстрация бойынша қарапайым ( кім?не? қандай?неше?сұрақ қоя білу.

1.4.4.1. Бас әріптер мен кіші әріптерді бір-бірімен дұрыс байланыстырып жазу,санитарлық-гигиеналықталаптарға ай жазу.

1.5.1.5.Мұғалім көмегімен сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап құрастыру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Сұрақты түсінеді,өзінің үйге,мектепке немен және кіммен баратынын айта алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Мұғалімнің көмегімен көмектес септігінің жалғауларын дұрыс қолдана алады,тақырып бойынша өзара тілдесе алады.

Кейбір оқушылар:

Мектепке,үйге баратын жолы туралы айта алады,сабақта үйренген материалдардыөмірлік жағдаяттарда еркін қолдана алады.

Бағалау критерийі

  1. Берілген түстерді ажыратады

  2. Суретер бойынша көрсете алады

  3. Сөздердің мағынасын түсінеді.

  4. Күнделікті өмірде қолданады

Дескриптор

-суреттерді ажыратады

-сөздердің мағынасын түсінеді

-сөз тіркестерін құрап айта алады

Алдыңғы оқу

Өмірде қолданып жүрген сөздері арқылы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

(2-5 минут)

(МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.


Аудиодиск
Оқулық

А4 форматты ақ қағаздар

Қарындаштар

Карточкалар


№2 жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

(6-40минут)

*МК-Мұғалімнің көрсетуі

*Ұ- ұжымдық жұмыс

*Т-топтық жұмыс

*ОТ- оқушының тәжірбиесі

*Ө- өзіндік жұмыс

*Қ-қалыптастырушы бағалау

* Ж- жұптық жұмыс


1-тапсырма (МК, Ұ)Мұғалім оқушылардың назарын оқулықтағы берілген суретке аударады.Сурет бойынша оқушылар көлік түрлерін қайталайды. Мұғалім оқушыларға бірінші баланың мектепке автобуспен баратынын,екінші баланың мектепке автобуспенбаратынын, екінші баланың велосипедпенбаратынын, ал үшінші бала мектепке жаяу баратынын түсіндіреді.

2-тапсырма (МК, Ұ) арқылы оқушылар көлік түрлерінің ішінде мектепке бару үшін қолданылатындарын қайталайды.(автобус,велосипед,мәшине). Олар мектептің және осы көліктердің суретін салып,әр суреттің қасына оның атын жаза алады (көлік атауларында оқушыларәлі үйренбеген дыбыстар (қазақ тіліне тән)кездеспейтіндіктен,оқушылар олардың атын және мектеп деген сөзді жаза алады. «Есте сақта!» айдары бойынша мұғалім оқушыларға жаяу сөзінің мағынасын түсіндіреді. Оны 1- тапсырмадағы сурет бойынша жүзеге асыруға болады.Әдетте мектепке жақын тұратын оқушылар мектепке жақын тұратын оқушылар мектепке жаяу келетіні белгілі,сондықтан бұл сөз оқушылар үшін өте қажет болып табылады.

(МК, Ұ) 3-тапсырмада оқушылар берілген суреттер бойынша «Ол үйге ... барады» деген сөйлемді толықтырып айту арқылы белсенді лексиканы тағы бір рет қайталайды.

(МК, Ұ)4-тапсырмада оқушылар топпен жұмыс істейді.Оқушылар тапсырмада берілген сөйлесу үлгісін тыңдайды,қайталайды,содан кейін өздері сол үлгі бойынша сөйлеседі. Үлгі:

  1. Оқушы:-Сен үйге немен барасың?

  2. Оқушы- Мен автобуспен барамын.

Мұғалім :- Ол үйге немен барады?

  1. оқушы:- Ол автобуспен барады

(МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі

  1. (Ө) Қосымша тапсырма арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. Сондай –ақ АКТ-ні қолдана білу дағдыларын қалыптастырады

Сабақтың соңы

(41-45 минут)

(Қ)Сабақты қортындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады.





Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе?

Неге?

2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?




Қoрытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.


Сабақ жоспары 5-бөлім Саяхат 5-сабақ

Тақырыбы: Мектепке барар жол

Мектебі: №104 негізгі орта мектебі

Күні, айы

Мұғалімнің аты-жөні:

1-сынып

Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:______

Сабаққа қатыспаған оқушылардың саны:____

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

1.1.2.1.Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсіну.

1.2.3.1.Сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және тілдік нормаларды сақтай отырып,түрлі тәсілдермен жауап беру.

1.3.4.1.Мұғалімнің көмегімен мәтіннің мазмұнын немесе иллюстрация бойынша қарапайым ( кім?не? қандай?неше?сұрақ қоя білу.

1.4.4.1. Бас әріптер мен кіші әріптерді бір-бірімен дұрыс байланыстырып жазу,санитарлық-гигиеналықталаптарға ай жазу.

1.5.1.5.Мұғалім көмегімен сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап құрастыру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Сұрақты түсінеді,өзінің үйге,мектепке немен және кіммен баратынын айта алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Мұғалімнің көмегімен көмектес септігінің жалғауларын дұрыс қолдана алады,тақырып бойынша өзара тілдесе алады.

Кейбір оқушылар:

Мектепке,үйге баратын жолы туралы айта алады,сабақта үйренген материалдардыөмірлік жағдаяттарда еркін қолдана алады.

Бағалау критерийі

  1. Берілген түстерді ажыратады

  2. Суретер бойынша көрсете алады

  3. Сөздердің мағынасын түсінеді.

  4. Күнделікті өмірде қолданады

Дескриптор

-суреттерді ажыратады

-сөздердің мағынасын түсінеді

-сөз тіркестерін құрап айта алады

Алдыңғы оқу

Өмірде қолданып жүрген сөздері арқылы мысалдар келтіру, өздері білетінін айту

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

(2-5 минут)

(МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.


Аудиодиск
Оқулық

А4 форматты ақ қағаздар

Қарындаштар

Карточкалар


№2 жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

(6-40минут)

*МК-Мұғалімнің көрсетуі

*Ұ- ұжымдық жұмыс

*Т-топтық жұмыс

*ОТ- оқушының тәжірбиесі

*Ө- өзіндік жұмыс

*Қ-қалыптастырушы бағалау

* Ж- жұптық жұмыс


1-тапсырма (МК, Ұ)Мұғалім оқушылардың назарын оқулықтағы берілген суретке аударады.Сурет бойынша оқушылар көлік түрлерін қайталайды. Мұғалім оқушыларға бірінші баланың мектепке автобуспен баратынын,екінші баланың мектепке автобуспенбаратынын, екінші баланың велосипедпенбаратынын, ал үшінші бала мектепке жаяу баратынын түсіндіреді.

2-тапсырма (МК, Ұ) арқылы оқушылар көлік түрлерінің ішінде мектепке бару үшін қолданылатындарын қайталайды.(автобус,велосипед,мәшине). Олар мектептің және осы көліктердің суретін салып,әр суреттің қасына оның атын жаза алады (көлік атауларында оқушыларәлі үйренбеген дыбыстар (қазақ тіліне тән)кездеспейтіндіктен,оқушылар олардың атын және мектеп деген сөзді жаза алады. «Есте сақта!» айдары бойынша мұғалім оқушыларға жаяу сөзінің мағынасын түсіндіреді. Оны 1- тапсырмадағы сурет бойынша жүзеге асыруға болады.Әдетте мектепке жақын тұратын оқушылар мектепке жақын тұратын оқушылар мектепке жаяу келетіні белгілі,сондықтан бұл сөз оқушылар үшін өте қажет болып табылады.

(МК, Ұ) 3-тапсырмада оқушылар берілген суреттер бойынша «Ол үйге ... барады» деген сөйлемді толықтырып айту арқылы белсенді лексиканы тағы бір рет қайталайды.

(МК, Ұ)4-тапсырмада оқушылар топпен жұмыс істейді.Оқушылар тапсырмада берілген сөйлесу үлгісін тыңдайды,қайталайды,содан кейін өздері сол үлгі бойынша сөйлеседі. Үлгі:

  1. Оқушы:-Сен үйге немен барасың?

  2. Оқушы- Мен автобуспен барамын.

Мұғалім :- Ол үйге немен барады?

  1. оқушы:- Ол автобуспен барады

(МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі

  1. (Ө) Қосымша тапсырма арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. Сондай –ақ АКТ-ні қолдана білу дағдыларын қалыптастырады

Сабақтың соңы

(41-45 минут)

(Қ)Сабақты қортындылау мақсатында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызған туралы ой – пікірлерін білдіре алады.





Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанадағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгерту енгіздіңіз бе?

Неге?

2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?




Қoрытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.