Файл: зін зі тану сабаыны жоспары. Мектеп Белгілі Е. Зікібаев атындаы рнек негізгі мектебі.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 80

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.
Мектеп: «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі

Сабақтың тақырыбы: Өзіңді тану - өмірді тану. № 1-2

Құндылық: «Ақиқат» Қасиеттер: өз- өзіне адал болу.

Мұғалімі: Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 9

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылар өмірді мәнді де, мазмұнды сүруге деген көзқарастары өзгерді.


Сабақтың мақсаты: - оқушылардың өмірдің мәні туралы түсініктерін кеңейту.

Сабақтың міндеттері: : - өмірдің адам үшін маңыздылығын жан-жақты ашу.


Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

-оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу

- оқушыларды түгендеу.

Тыныштық сәті. Нұрға бөлену

2. Үй тапсырмасын тексеру: «Өмір өзен» тақырыбында эссені тексеру, сұрақтар қою.

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.

А. Енсепов

3. Дәйексөз:

«Адам - өз өмірінің суретшісі. Ол өмірді сырлап бояуға, оған ажар, түр беруге, оны әшекейлеп өрнектеуге еңбек етеді»

- Нақыл сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?


Б. Бұлқышев

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Өмірдің мәні» атты ертегімен таныстыру.
- Үміткерлер өмір мәнін қалай түсіндірді?

- Ертегіде айтылған ойларға не қосар едіңіз ?


Ертегі


5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылар «Мен өз өмірімнің суретшісімін» атты тақырыпта сурет салады.


Баяу әуен қойылады.
Постер, маркер.

6. Топпен ән айту.






7. Үй тапсырмасы. № 1 «Өмір» туралы пайымдауларды жаттау.

Келесі сабақ. № 2 «Қателіктің арты өкініш» әңгімесін оқу.


8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Ақиқат, ақиқат, ақиқат бар жерде, ақиқат, ақиқат» бүкіл әлемде.










Пайдаланылған әдебиеттер тізім:
1. «Өзін-өзі тану» оқулығы 9 -сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

  • «Самопознание. kz» №10.2013 жыл.

3. Мұғалімге арналған әдістемелік құрал.

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.
Мектеп: «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Салауаттылық - өмір негізі. № 3-4

Құндылық: «Дұрыс іс-әрекет» Қасиеттер:

Мұғалімі: Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 9

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылар өмірді мәнді де, мазмұнды сүруге деген көзқарастары өзгерді.


Сабақтың мақсаты: - оқушылардың денсаулық, салауаттылық туралы түсініктерін кеңейту.

Сабақтың міндеттері: : - салауатты өмір сүрудің мәнін ашу.


Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

-оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу

- оқушыларды түгендеу.

Тыныштық сәті. «Теңіз түбіне саяхат »

2. Үй тапсырмасын тексеру: «Қателіктің арты өкініш» әңгімесін сұрау және сұрақтар қою.

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.


3. Дәйексөз:

«Дені сау адам – табиғаттың ең қымбат жемісі»

- Денсаулық, салауаттылық дегенді қалай түсінесіздер?

- Осы екі ұғымның арасында қандай байланыс бар?


Т. Карлейль

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Ойлан достым» әңгімесін, оқып назар аудару.

- Сіздер Жангүлдің орнында болсаңыздар не істер едіңіздер?

- Шылым шегу, ішімдік ішудің адамға, адам өміріне тағы басқа қандай зияндығын білесіздер?






5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Ұлықпан Хакімнің денсаулықты сақтауға байланысты өсиетін өз ойларымен жалғастыру.


Баяу әуен қойылады.
Постер, маркер.


6. Топпен ән айту. «Қайдасыңдар, достар?»
әні: Ә. Еспаев сөзі: Қ. Ыдырысов

Бірге тойлап, бірге өткізген

Жалындаған жас шағың –

Талай қызық күнді өткізген,

Қайдасыңдар, достарым?

Қайырмасы:

Достар, достар,

Жүрсің қайда?

Бірге еді ғой жанымыз.

Еске алысып осындайда

Кел, шырқайық бәріміз.





7. Үй тапсырмасы. № 1 «Ойлан достым» әңгімесін оқып, талдау.

Келесі сабақ. № 2 «Денсаулық – зор байлық» эссе жазу.


8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Ақиқат, ақиқат, ақиқат бар жерде, ақиқат, ақиқат» бүкіл әлемде.










Пайдаланылған әдебиеттер тізім:
1. «Өзін-өзі тану» оқулығы 9 -сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

2. «Самопознание. kz» №10.2013 жыл.

4. Мұғалімге арналған әдістемелік құрал.
Өзін - өзі тану сабағының жоспары.
Мектеп: «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Әсемдік - өмір жарасымы. № 5

Құндылық: «Сүйіспеншілік» Қасиеттер: жақсы көру және кішіпейілділік.

Мұғалімі: Рахимова Замзагуль Талапкеровна

. Сынып – 9

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау, талантты және дарынды балаларды оқыту.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылар әсемдікті табиғаттан алу керектігін түсінді.

Сабақтың мақсаты: - оқушылардың сұлулық, табиғат, өнер туралы түсініктерін кеңейту.

Сабақтың міндеттері: : - табиғат, өнер, өмір әсемдігінің адам үшін маңыздылығын жан жақты ашу.


Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

-оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу

- оқушыларды түгендеу.

Тыныштық сәті. «Орманға саяхат

2. Үй тапсырмасын тексеру: «Дені саудың – тәні сау» тақырыбындағы эссені тексеру.


Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.


3. Дәйексөз:

«Адам бойындағының бәрі де – бет пішіні де, киім киісі де, жан дүниесі де, ақыл-ойы да сұлу болуға тиіс» деген қанатты сөзге оқушылардың назарын аударту.

- Адам өмірінің сұлулануына табиғаттан басқа тағы нелер ықпал етеді?

- Не үшін табиғатты әсемдікке балайды?


А.П. Чехов

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Сүйкімі дүниенің сұлулықта» атты ертегіні айтып беру.

- Жігіт неліктен қызды таңдады?

- Әсемдіктің адам өміріндегі маңызы қаншалықты терең деп ойлайсыздар?


Ертегі


5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылар «Табиғат - әсемдік - өмір» сұлбасымен үш баған түзу. 1- бағанға сұлбаның мағынасын ашатын сұрақ қою, 2- бағанға қойылған сұрақтарға жауап беру, 3- бағанға қорытынды шығару.


Баяу әуен қойылады.
Постер, маркер.

6. Топпен ән айту. «Ана туралы жыр»
әні: Ш. Қалдаяқов сөзі: Ғ. Қайырбеков
Әлемнің жарығын сыйладың сен маған,

Даланың әр гүлін жинадың сен маған.

Сен бердің құстардың қанатын самғаған,

Балалық құштарым өзіңе арнаған.

Қайырмасы:

Әлдилеп аялап,

Өсірген жемісің.

Самал жел, сая бақ,

Құшағың мен үшін.

Есейіп кетсем де,

Мен саған сәбимін.

Көңілді көктемдей

Көзіңнен танимын.




7. Үй тапсырмасы. № 1 «Сұлулық» өлеңін жаттау.

Келесі сабақ. № 2 «Сен сұлу» мәтінін оқу

Ә. Нілібаев

М. Жұмабаев


8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік» бүкіл әлемде.










Пайдаланылған әдебиеттер тізім:
1. «Өзін-өзі тану» оқулығы 9 -сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

  • «Самопознание. kz» №10.2013 жыл.

3. Мұғалімге арналған әдістемелік құрал.


Өзін - өзі тану сабағының жоспары.
Мектеп: «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Әсемдік - өмір жарасымы. № 5-6

Құндылық: «Сүйіспеншілік» Қасиеттер: жақсы көру және кішіпейілділік.

Мұғалімі: Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 9

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау, талантты және дарынды балаларды оқыту.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылар әсемдікті табиғаттан алу керектігін түсінді.

Сабақтың мақсаты: - оқушылардың сұлулық, табиғат, өнер туралы түсініктерін кеңейту.

Сабақтың міндеттері: : - табиғат, өнер, өмір әсемдігінің адам үшін маңыздылығын жан жақты ашу.


Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

-оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу

- оқушыларды түгендеу.

Тыныштық сәті. Нұрға бөлену

2. Үй тапсырмасын тексеру: «Дені саудың – тәні сау» тақырыбындағы эссені тексеру.


Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.


3. Дәйексөз:

«Адам бойындағының бәрі де – бет пішіні де, киім киісі де, жан дүниесі де, ақыл-ойы да сұлу болуға тиіс» деген қанатты сөзге оқушылардың назарын аударту.

- Адам өмірінің сұлулануына табиғаттан басқа тағы нелер ықпал етеді?

- Не үшін табиғатты әсемдікке балайды?


А.П. Чехов

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Сүйкімі дүниенің сұлулықта» атты ертегіні айтып беру.

- Жігіт неліктен қызды таңдады?

- Әсемдіктің адам өміріндегі маңызы қаншалықты терең деп ойлайсыздар?


Ертегі


5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылар «Табиғат - әсемдік - өмір» сұлбасымен үш баған түзу. 1- бағанға сұлбаның мағынасын ашатын сұрақ қою, 2- бағанға қойылған сұрақтарға жауап беру, 3- бағанға қорытынды шығару.


Баяу әуен қойылады.
Постер, маркер.

6. Топпен ән айту. «Ана туралы жыр»

әні: Ш. Қалдаяқов сөзі: Ғ. Қайырбеков
Әлемнің жарығын сыйладың сен маған,

Даланың әр гүлін жинадың сен маған.

Сен бердің құстардың қанатын самғаған,

Балалық құштарым өзіңе арнаған.

Қайырмасы:

Әлдилеп аялап,

Өсірген жемісің.

Самал жел, сая бақ,

Құшағың мен үшін.

Есейіп кетсем де,

Мен саған сәбимін.

Көңілді көктемдей

Көзіңнен танимын.




7. Үй тапсырмасы. № 1 «Сұлулық» өлеңін жаттау.

Келесі сабақ. № 2 «Сен сұлу» мәтінін оқу

Ә. Нілібаев

М. Жұмабаев


8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік» бүкіл әлемде.










Пайдаланылған әдебиеттер тізім:
1. «Өзін-өзі тану» оқулығы 9 -сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

  • «Самопознание. kz» №10.2013 жыл.

3. Мұғалімге арналған әдістемелік құрал.


Өзін - өзі тану сабағының жоспары.
Мектеп «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі: