ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 309
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | | ||||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | | ||||||||
Күні: | 13.10.20. | | ||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі | | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Ең кіші ортақ еселік | | ||||||||
Оқу мақсаты: | 5.1.2.12екі және одан артық сандардың ЕҮОБ-ін және ЕКОЕ-ін табу; 5.1.1.8өзара жай сандардың анықтамасын білу | | ||||||||
Бағалау критериі: | Сабақтың соңында оқушылардың барлығы берілген сандардың ЕҮОБ таба алады, ЕҮОБ табу алгоритмін айта алады | | ||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | | |||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | | |||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | | ||||
2 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Ең кіші ортақ еселік тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:Сабақтың соңында оқушылардың барлығы берілген сандардың ЕҮОБ таба алады, ЕҮОБ табу алгоритмін айта алады Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Қашықтықтан ұйымдастырылған сабаққа оқушылардың онлайн арқылы қатысуын қадағалап, оқушыларды онлайн сабаққа дайындау. Сабақтың тақырыбын және мақсатымен оқушыларды таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. Өткенді қайталау: Жазылуы тақ цифрлармен аяқталатын сандарды тақ сандар деп атайды. Жазылуы жұп цифрлармен аяқталатын сандарды жұп сандар деп атайды. 1 - ге және өзіне ғана бөлінетін натурал сандарды жай сандар деп атайды Бөлгіштердің саны екіден көп натурал сандарды құрама сандар деп атайды | | | | | ||||
8 мин | Жаңа сабақ | Жаңа сабақ. Видео сабақ. https://youtu.be/WNiI5qvi4J0 сайтынан. Берілген натурал сандардың әрқайсысына еселік болатын ең кіші натурал санды, сол сандардың ең кіші ортақ еселігі деп атайды. 4 пен 6 сандарының ең кіші ортақ еселігі 12. Жазылуы: ЕКОЕ (4; 6)=12. Ең кіші ортақ еселікті табу тәсілдері. 1 - тәсіл. Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігін, сол сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы табу. Ол үшін: 1) берілген натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы; 2) берілген сандардың ең үлкенінің жай көбейткіштерін жазып, оны оның жіктелуінде жоқ, бірақ басқа сандардың жіктелуінде бар жай көбейткіштермен толықтыру керек; 3) шыққан көбейткіштердің көбейтіндісін табу керек. Егер берілген натурал сандардың үлкені кішілеріне еселік болса, онда үлкен сан осы сандардың ең кіші ортақ еселігі етіп алынады. Мысалы, ЕКОЕ(57, 19)=57; ЕКОЕ(8, 16, 32)=32. Өзара жай екі санның ең кіші ортақ еселігі, осы сандардың көбейтіндісіне тең. Мысалы, ЕКОЕ(5, 7)=35; ЕКОЕ(3, 11)=33; ЕКОЕ(10, 21)=210; ЕКОЕ(6, 35)=210. 2 - тәсіл. Үлкен санды еселей отырып, берілген сандардың ең кіші ортақ еселігін табу. 2 - мысал. ЕКОЕ(12, 16)=48 Тапсырмалар. Оқулықтан №297 Сандардың ең кіші ортақ еселіктерін табыңдар: 1) 6 мен 8 -------------- 4) 5 пен 15 -------------- 7) 5, 16 және 20 2) 4 пен 7 -------------- 5) 6 мен 10 -------------- 8) 15, 30 және 45 3) 9 бен 15 -------------- 6) 12 мен 20 -------------- 9) 10, 14 және 35 | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | | Слайд | | ||||
15 минут | Бекіту тапсырмасы | №298. Жай көбейткіштерге жіктеліп жазылған сандардың ЕКОЕ - сін табыңдар: 1) а=2*3 және b=2*7 --------------- 4) m=2*2*3 және n=2*3*5 2) с=3*5 және d=3*3*5 ------------ 5) p=2*2*7 және t=2*3*7 3) e=2*2*5 және f=2*3*5 --------- 6) x=2*2*3*5 және y=2*3*3*5 Жеке жұмыс. №301 /2/ Қосымша. https://onlinemektep.org/schedule/lesson/1ce11694-ef6e-4a26-8cb2-a88a12591031 сайтынан тапсырма орындау. | | | Слайд | | ||||
10мин | Жеке жұмыс | Қосымша тапсырма орындау. | Тапсырманы орындайды | | | | ||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: ең үлкен ортақ бөлгіш (ЕҮОБ)ұғымының анықтамасын білу; екі және одан артық сандардың ЕҮОБ-ін табу Шығармашылық жұмыс. Тақырыпты бекіту сұрақтары: 1. Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігі деп қандай санды айтады? 2. Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігі қалай табылады? 3. Өзара жай сандардың ең кіші ортақ еселігі неге тең? 4. Егер берілген натурал сандардың біреуі басқа берілген сандарға бөлінсе, олардың ең кіші ортақ еселігі қалай табылады? Үйге тапсырма: №300 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | | Презентация | |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | 14.10.20. | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай сандар. Ең кіші ортақ еселік.ББЖБ№1 | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 5.1.2.12 екі және одан артық сандардың ЕҮОБ-ін және ЕКОЕ-ін табу; 5.1.1.8 өзара жай сандардың анықтамасын білу | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | Сабақтың соңында оқушылардың барлығы берілген сандардың ЕҮОБ таба алады, ЕҮОБ табу алгоритмін айта алады | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін,Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай сандар. Ең кіші ортақ еселік.ББЖБ№1тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:Сабақтың соңында оқушылардың барлығы берілген сандардың ЕҮОБ таба алады, ЕҮОБ табу алгоритмін айта алады Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Қашықтықтан ұйымдастырылған сабаққа оқушылардың онлайн арқылы қатысуын қадағалап, оқушыларды онлайн сабаққа дайындау. Сабақтың тақырыбын және мақсатымен оқушыларды таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. Өткенді қайталау: Жазылуы тақ цифрлармен аяқталатын сандарды тақ сандар деп атайды. Жазылуы жұп цифрлармен аяқталатын сандарды жұп сандар деп атайды. 1 - ге және өзіне ғана бөлінетін натурал сандарды жай сандар деп атайды Бөлгіштердің саны екіден көп натурал сандарды құрама сандар деп атайды | | | | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин | Жаңа сабақ | Жаңа сабақ. Видео сабақ. https://youtu.be/WNiI5qvi4J0 сайтынан. Берілген натурал сандардың әрқайсысына еселік болатын ең кіші натурал санды, сол сандардың ең кіші ортақ еселігі деп атайды. 4 пен 6 сандарының ең кіші ортақ еселігі 12. Жазылуы: ЕКОЕ (4; 6)=12. Ең кіші ортақ еселікті табу тәсілдері. 1 - тәсіл. Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігін, сол сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы табу. Ол үшін: 1) берілген натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы; 2) берілген сандардың ең үлкенінің жай көбейткіштерін жазып, оны оның жіктелуінде жоқ, бірақ басқа сандардың жіктелуінде бар жай көбейткіштермен толықтыру керек; 3) шыққан көбейткіштердің көбейтіндісін табу керек. Егер берілген натурал сандардың үлкені кішілеріне еселік болса, онда үлкен сан осы сандардың ең кіші ортақ еселігі етіп алынады. Мысалы, ЕКОЕ(57, 19)=57; ЕКОЕ(8, 16, 32)=32. Өзара жай екі санның ең кіші ортақ еселігі, осы сандардың көбейтіндісіне тең. Мысалы, ЕКОЕ(5, 7)=35; ЕКОЕ(3, 11)=33; ЕКОЕ(10, 21)=210; ЕКОЕ(6, 35)=210. 2 - тәсіл. Үлкен санды еселей отырып, берілген сандардың ең кіші ортақ еселігін табу. 2 - мысал. ЕКОЕ(12, 16)=48 Тапсырмалар. Оқулықтан №297 Сандардың ең кіші ортақ еселіктерін табыңдар: 1) 6 мен 8 -------------- 4) 5 пен 15 -------------- 7) 5, 16 және 20 2) 4 пен 7 -------------- 5) 6 мен 10 -------------- 8) 15, 30 және 45 3) 9 бен 15 -------------- 6) 12 мен 20 -------------- 9) 10, 14 және 35 | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | | Слайд | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | Бекіту тапсырмалары. Берілген натурал сандардың әрқайсысына еселік болатын ең кіші натурал санды, сол сандардың ең кіші ортақ еселігі деп атайды. №299. Сандарды жай көбейткіштерге жіктеп, ЕКОЕ - сін табыңдар: 1) 21 мен 18 -------------- 4) 20 мен 35 -------------- 7) 14 пен 18 2) 24 пен 32 -------------- 5) 75 пен 90 -------------- 8) 28 бен 42 3) 16 мен 20 -------------- 6) 6 мен 13 -------------- 9) 21 мен 33 : Ең кіші ортақ еселік тақырыбына есептер шығару.
| | | Слайд | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20мин | Жеке жұмыс |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | |||||||||||||||||||||||
Күні: | 16.10.20. | |||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.1C Жай бөлшектер | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу | |||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 5.1.1.9 жай бөлшек ұғымын меңгеру; 5.5.2.1 жай бөлшектерді оқу және жазу; | |||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: |
Оқушылардың пәнге деген қызығушылығы артады, жай бөлшектерді оқып және жаза алады. | |||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||
2 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - жай бөлшек ұғымын меңгеру; -жай бөлшектерді оқу және жазу | | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||||||||||||
8 мин | Жаңа сабақ | Қайталау оқу- анасы ». Ауызша сұрақ- жауап алу. 1. Натурал санның бөлгіші дегеніміз не? 2. Натурал санның еселігі дегеніміз не? 3. Натурал санның қандай бөлінгіштік белгілері бар? 4. Жай сан және құрама сан дегеніміз не? 5. Құрама санды жай көбейткішке жіктеу дегеніміз не? 6. ЕҮОБ және ЕКОЕ дегеніміз не? Жаңа сабақ. Видео арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру. Бүтіннің бірнеше тең бөліктерінің әрқайсысы үлес деп аталады. Жай бөлшекті оқығанда алдымен бөлшек сызығының астындағы сан (бөлімі) шығыс септігінде оқылады. Сонан соң бөлшек сызығының үстіндегі сан (бөлімі) атау септігінде оқылады. Жай бөлшектердің жазылуы. Бөлшек сызығының астындағы сан бір бүтіннің неше тең бөлікке бөлінгенін көрсетеді. Оны бөлшектің бөлімі деп атайды. Бөлшек сызығының үстіндегі сан неше бөліктің алынғанын көрсетеді. Оны бөлшектің алымы деп атайды. Әріптермен жазсақ: Жай бөлшек - | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | | Презентация Слайд | |||||||||||||||||||
15 минут | Бекіту тапсырмасы | Тапсырма: № 1 Төртбұрыштың қандай бөлігі боялған, қандай бөлігі боялмаған? Бөлшектер қатарындағы артық санды көрсет: Жауабы:( ) үштен бір бөлігі боялған, ( ) үштен екі бөлігі боялмаған. Артық сандар: төрттен үш ( ), екіден үш ( ), бестен төрт ( ) , №2 Төртбұрыш қанша бөлікке бөлінген? Оның қандай бөлігі боялған? Артық бөлшек сандарды ата: Жауабы: 10-ға бөлінген, оннан жеті бөлігі боялған; Артық бөлшектер: (үштен екі), (төрттен бір), (оннан үш), (жетіден үш). №3 Бөлшектерді оқы: ( ) алтыдан бір, ( ) сегізден бір, ( ) төрттен бір, ( ) алтыдан үш, ( ) сегізден төрт, ( ) төрттен екі Оқулықпен жұмыс. №349. Ауызша Мына жай бөлшектерді оқып, бөлімі мен алымын атаңдар: ; ; ; ; ; № 350 (1), № 351 (1) «Кім зерек?» ойыны. Бөлшек түрінде жаз:
| | Дескриптор: Үлестердің анықтама сын тұжырым дайды. Бөліндіде, бөлшек алымы мен бөлімі білдіретінін анықтайды. | Презентация Слайд 5-6 Слайд 7-8 | |||||||||||||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | | |||||||||||||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: -жай бөлшек ұғымын меңгердім -жай бөлшектерді оқу және жазуды білдім. Рефлексия (смс әдісі) Оқушылар телефон арқылы мұғалімге смс жазады: нені түсінді? Не түсініксіз болды? Не ұнады? Не ұнамады? Математикалық диктант Үйге тапсырма. №352, №356 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |