Файл: рметті ріптес 20232024 оу жылына дейін аманесен болайы! ыса мерзімді жоспар1.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 107
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Құрметті әріптес 2023-2024 оқу жылына дейін аман-есен болайық!
Қысқа мерзімді жоспар-1
Бөлім: | 8.4А Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: әдебиет пен өнер | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып:8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | XX ғ. 20-30 жылдарындағы қазақ әдебиетінің дамуы Зерттеу сұрағы:Қазақ әдебиетінде социалистік реализм қалай көрініс тапты? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 8.2.2.1 – қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру | |
Сабақтың мақсаты | қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі | Ой шақыру: -«Социалистік реализм» анықтамасына болжау жасаңыздар Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады | мадақтау | https://www.youtube.com/watch?v=VMbmdFgtZY4 |
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс Кеңестік дәуірдегі Қазақстанның әдеби шығармалар жағдайы туралы ақпаратты ұсыныңыз. Әр топ тақырып бойынша зерттеу жүргізеді. Интерпретация Қазақ әдебиетінің жетістіктері туралы «афиша» немесе «газет бетін» жасатыңыз. Зерттеу мен талдау.Айналмалы бекеттер Қазақ әдебиетіндегі социалистік реализмді көрсету үшін оқушыларды тапсырма беріледі Бөлмеге индикаторлары, түрлі-түсті қағаз және қаламдар бар бірқатар бекеттер қою керек 1-бекет. С.Сейфуллиннің «Тар жол тайғақ кешу» 2-бекет. С.Мұқановтың «Сұлушаш» 3-бекет. Б.Майлиннің «Азамат Азаматыч» 4-бекет. С.Ерубаевтың «Менің құрдастарым» ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. Ой-толғау Ұсынылған 3 тақырыптың біріне 10 сөйлемнен кем емес ой-толғау жазыңыздар. «XХ ғасырдың 20-30 жж. қазақ әдебиетінің дамуы қандай?» «Қазақ зиялыларының шығармаларының қоғамдық санаға әсері қандай?» ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды | Критерийлер: Қазақ әдебиетінің даму белестерін анықтау; Әдебиет қайреткерлерінің шығармашылығын және еңбектерін анықтау; Дескриптор: Әдебиеттегі өзгерістерді анықтайды; Әдебиет саласында тұлғалардың қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға береді. 1.Автордың мақсатын анықтау; 2.Автордың көзқарасын айқындау; 3.Үзіндіде қай кезең сипатталғанын тарихи контексте анықтау; 4.Социалистік реализмге дәлел табу. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар»«Екі жұлдыз,бір ұсыныс» | С.Сейфуллин «Тар жол,тайғақ кешу» https://kitap.kz/books/tar_zhol_tajhaq_keshu_sejfullin С.Мұқанов «Сұлушаш» https://kitap.kz/books/sulushash Б.Майлин «Азамат Азаматыч» https://kitap.kz/audiobooks/azamat_azamatych |
Қорытынды | Кері байланыс - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім? - немен жұмысты жалғастыру қажет? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект |
Үй тапсырмасы | «Қазақ әдебиетінде социалистік реализмнің көрінісі қандай?» Эссе | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-2
Бөлім: | 8.4А Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: әдебиет пен өнер | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып:8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | XX ғ. 20-30 жылдарындағы қазақ әдебиетінің дамуы Зерттеу сұрағы:Қазақ әдебиетінде социалистік реализм қалай көрініс тапты? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 8.2.2.1 – қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру | |
Сабақтың мақсаты | 1920-1930 жылдардағы қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау арқылы социалистік реализм көріністерінің қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Миға шабуыл Оқушыларға білім мен ғылым туралы түсінік беретін суреттер топтамасы ұсынылып, төмендегідей сұрақтарды қойылады. · Нені көрдің? · Нені байқадың? · Суреттер арасында қандай байланыс бар? · Қандай ой туындады? Зерттеу сұрақтары: Қазақ әдебиетінде социалистік реализм қалай көрініс тапты? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар суреттер бойынша сұрақтарға өз жауаптарын ұсынады | мадақтау | Мұғалім презентациясы | |||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмысДетальдарын қосу. Алған білімдеріңізді көрсету үшін сөйлемді кеңейту қажет
ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; «Тақырыптың түйінді сөздері» әдісі арқылы сөздер банкісінде берілген бүгінгі тақырыпқа қатысты сөздерді анықтап, талдау арқылы шеңберге жазу Сөздер банкісі Біздің тақырып
Венн диаграммасы ХХ ғ. басындағы әдебиет пен ХХ ғ. 20-30 ж. әдебиеттің ұқсастығы мен ерекшеліктерін ВЕНН диаграммасына түсір. Ерекшелігі Ұқсастығы Ерекшелігі ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды | Дескриптор: 1. ХХ ғ. 20-30 жылдарындағы қазақ әдебиетіндегі аса көрнекті жазушылар, ақындар, қоғамдық-саяси қайраткерлердің мақсаты мен шығармаларының қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға береді. 2. І.Жансүгіров, С.Мұқанов, С.Сейфуллиндердің шығармашылық мұраларын талдау арқылы еңбектеріне баға береді. 3. Мәдениеттегі кез- келген құбылыс таптық, пролетарлық күрес тұрғысынан бағаланатындығына дәлел келтіреді. 4. Әдебиет өкілдерінің шығармаларында кеңес адамдарының — ауыл және қала еңбеккерлерінің бейнесін жасағандығын талдайды 5. Роман, повесть, новелла, драматургия, социалистік реализм ұғымдарына анықтама бередіДескриптор XX ғ. 20-30 жылдарындағы қазақ әдебиеті өкілдері еңбектерін ХХ ғасыр басындағы қазақ әдебиеті өкілдері еңбектерінің ара жігін ажыратып, талдау жасайды Дескриптор:1. ХХ ғ. бас кезі мен ХХ ғ. 20-30 жылдардағы әдеби шығармалардың ерекшеліктері мен ұқсастықтарын талдай алады. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» «Бармақпен» | Қазақстан тарихы. 9 сынып. Оқулық авторлары: М.Қозыбаев, К.Нұрпейіс, Қ.Жүкешев. Алматы «Мектеп» 2013 Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Ақпараттық кесте Венн диаграммасы | |||||||||
Қорытын ды | Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект | |||||||||
Үй тапсырма сы | «Кеңестік әдебиет өкілдерінің өмірі мен шығармашылығы» тақырыбында эссе жазып келу | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-3
Бөлім | 8.4А Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: әдебиет пен өнер | |
Педагогтің Т.А.Ә | | |
Күні | | |
Пәні | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сынып: | 8 | |
Сабақтың тақырыбы | XX ғ. 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің дамуы Зерттеу сұрағы:Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 8.2.2.4 – Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға беру; | |
Сабақтың мақсаты: | XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің айрықша жетістіктерін анықтайды. Қазақ зиялыларының еңбектерін талдап, мәдениет саласындағы кеңестік идеологияның ерекшеліктеріне баға береді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтіңәрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы | 1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Психолгоялық ахуал орнату. «Бес саусақ» әдісі бойынша өткен сабақты қайталау арқылы «XX ғ. 20-30 жылдарындағы қазақ әдебиетінің дамуы» атты тақырыбында үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді. Кім?Неге?Қашан?Қайда?Нәтиже? Тақырып мазмұны бойынша суреттер арқылы (октябрят,пионер,комсомол) топқа бөлу «Минуттық жауап» айдары бойынша суреттер арқылы жаңа сабақтың тақырыбына шығады. С уреттердегі тұлғалар туралы не білесіздер? - Осы тұлғалар қазақ өнерінің дамуына қалай әсер етті? - Қазақ өнер тұлғаларының шығармашылық мұраларының қоғамдық санаға әсері қандай болды? Осы сұрақтардың ортақ мазмұнына сәйкес жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаты анықталады. | Дескрип тор: -cұрақтaрға оқыған деректері бойынша жауап айтады. Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар жаңа тақырыпқа болжам жасайды. . | Мұғaлімнің мадақтау сөздері Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы Топтар бірін -бірі дескриптор арқылы бағалайды. | Тақырыптық суреттер Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. Суреттер топтамасы | |||||||||
Сабақтың ортасы | Мағынаны тану Зерттеу мен талдау Зерттеу сұрағы:Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды? Топтық жұмыс «Мәтін пирамидасы»-мәтінмен жұмыс Оқушыларға Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлы туралы мәтін таратады,тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, маңыздылығын анықтайды. 1-топ: Музыкалық өнер 2-топ: Театр өнері 3-топ:Сәулет өнері Жұптық жұмыс «Милион кімге бұйырады?» Жұптарға тақырыптық тест тапсырмалары ұсынылады 1. Өз өмірін қазақтың музыкалық шығармаларын жинау мен оны бір жүйеге келтіруге арнаған белгілі ғалым-этнограф-А. Затаевич 2. 1925 жылы Парижде өнер көрсетіп, француз баспасөзінің ыстық ықыласына бөленген әнші- Ә. Қашаубаев 3. 1936 жылы қазақ өнері мен әдебиетінің он күндігі өткен қала-Мәскеу 4. 1926 ж. ашылған Қазақ театрында қойылған Ғ. Мүсіреповтің пьесасы- «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» 5. ХХ ғ. 20-30-жылдары түсірілген, Қазақстан өміріне арналған фильмдер арасынан артығын табыңыз-«Жаужүрек мыңбала» 6. Қажымұқан Мұңайтпасұлы 1909 жылы өткен жарыста латыштың атақты балуаны Вейланд Шульцті жеңіп, бірінші рет әлем чемпионы атанады-Германияның Кельн қаласында 7. 1914 жылы Парижде өткен әлем чемпионатында әлем чемпионы атағын жеңіп алды-Қ.Мұңайтпасұлы 8. Өзінің спорттық жолында Қажымұқан Мұңайтпасұлы жеңіп алған медальдар саны-48 9. Қажымұқанға Қазақ АКСР ОАК Президиумы «Қазақ даласының батыры» атағын берді-1927 ж Жеке жұмыс «Таңдау тақтасы» әдісі 1-тапсырма Әміре Қашаубаевтың орындауындағы ән айтудағы ерекшелігін анықтаңыз. 2 -тапсырма Кестеге тұлғалардың әлемге танылуы, қазақ халқын танытудағы рөліне баға беріңіз.
3-тапсырма 3 -тапсырма «Оқиға тауы» әдісі Қажымұқан Мұңайтпасов туралы дерекке талдау жасаңыз. | Топтар Ә.Қашаубаев пен Қ.Мұңайтпасовтың қазақ өнеріне қосқан үлесін анықтай ды ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. Жұп тар тақырыптық тест тапсыр ма ларды жұпта сып орын дайды Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушылар ға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады. Оқушы лар өз таңдау лары бойын ша тапсыр малар орын дайды. Жеке қолдауды қажет ететін оқушылар тапсырмаларды таңдау әдісімен орын дайды. | Сұрақтарды топ басшылары өзара алмасып, жауап берген топтың жауабын алдын ала дайындалған жауаппен салыстыруын қадағалаңыз. ҚБ: «Екі жұлдық,бір ұсыныс» ҚБ «дұрыс,бұрыс неліктен?» ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. Дескриптор: 1.Әміре Қашаубаевтың ән айтудағы ерекшелігін анықтайды 2.Тұлғалардың әлемге танылуына нақты дәлел келтіреді 3. Қазақ халқын танытудағы рөлін бағалайды Қажымұқан Мұңайтпасов туралы дерекке талдау жасайды ҚБ «өзін-өзі дескрипторлар арқылы бағалау» | Жалпы бiлiм беретiн мектептiң 9-сыныбына арналған оқулық Б.Ғ Аяған Қ.Б.Әдиет А.Б.Сатанов Алматы «Атамұра» 2019 62-64 беттер Источник: https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/8730/ © e-history.kz Тірек-сызбалар Тақырыптық кесте Дерек көзі: https://massaget.kz/layfstayl/sport/tulalar/50/ | |||||||||
Сабақтың аяғы | Сабақты қорытындылау 1. Өнер саласы қазақ қоғамына қалай әсер етті? 2. Өнер саласының басты жаңалықтары қандай болды? Кері байланыс. «Тик-Ток» әдісі Нені білдім, нені үйрендім? Нені толық түсінбедім? Нені білгім келеді? Үйге тапсырма Қазақ өнерінің жетістіктері туралы «афиша» немесе «Қазақстанның ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы өнер тарландары», «Ұлт мақтаныштары» т.б. атты «газет бетін» жасатуға болады. | Оқушы тақырып бойын ша не білдім?, не қызық ты болды? не білгім келеді?-деп жазады. | Дескриптор арқылы мұғалім бағалайды. ЕББҚ оқушының ауызша айтқан жауабын тыңдап, қолдау көрсетеді. | А4 парағы |
4 тоқсан бойы тегін қолданған әріптестер ораза айында еңбекті бағалар мүмкін! 87027984413
Қысқа мерзімді жоспар-4
Бөлім: | 8.4А Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: әдебиет пен өнер | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып:8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | XX ғ. 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің дамуы Зерттеу сұрағы:Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 8.2.2.4 – Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға беру; 8.2.2.1 – қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру | |
Сабақтың мақсаты | қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне,шығармаларының негізгі мазмұнын талдау арқылы қоғамдық санаға тигізген әсерін бағалау |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ой шақыру: - Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танымал еткен қандай өнерлері? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге әйгілі еңбектеріне өз жауаптарын ұсынады | мадақтау | Мұғалім презентациясы суреттер | |||||||||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметі «Тарихи тұлға» консептуалдық кестесі әдісі
ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. 2 тапсырма 1.Әміре Қашаубаевтың шығармасының қоғамдық санаға тигізген әсері 2 .Қажымұқан Мұңайтпасұлы шығармасының қоғамдық санаға тигізген әсері IDEA І - Identify белгілі бір оқиғалардың себептерін анықтау D – Describe сәйкесінше дәлелдерді сипаттау E – Explain оның … қалай әсер еткендігін түсіндіру A – Analyze бұл себептердің қаншалықты маңызды болғандығын талдау ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді | Дескриптор: -Тұлғалардың туған жерін анықтайды -Шығармаларын анықтайды -Қызмет атқарған орынын анықтайды -Жүргізген саяси қызметін анықтайды -Ортақ ұқсастығын сипаттайды Қазақ әдебиетінің даму белестерін анықтау; Әдебиет қайраткерлерінің шығармашылығын және еңбектерін анықтау. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» | . Ғ. Аяған, Х. М. Әбжанов, Д. А. Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. – Алматы: Раритет, 2010 Атабаев, Қамбарбек Махамбетұлы. Қазақстан тарихының деректанулық негіздері : оқу құралы / Қ. М. Атабаев. - | |||||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс «Стикер» Стикерлерді оқу процесін талдау үшін қолданыңыздар. Оқушылар топпен, жұппен немесе дербес түрде мынадай сұрақтарға жауап бере алады:
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект | |||||||||||||||
Үй тапсырмасы | «Тарихи тұлғалар» тақырыбына ЭССЕ жазу | | | |