ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 191
Скачиваний: 4
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі
№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
https://ust.kz/qmg
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жарықтың түзу сызықты таралу заңы.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||||||||||
Пәні: | | |||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 8.4 А Жарық құбылыстары | |||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жарықтың түзу сызықты таралу заңы. | |||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 8.5.1.1 – Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу; | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Жарықтың түзу сызықты таралу заңын түсіндіру, жарықтың түзу сызықты таралуына өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру Көптеген оқушылар істей алады: Көлеңкенің пайда болуын біледі. Кейбір оқушылар істей алады: Күн және Айдың тұтылуын гафик түрінде кескіндеуді үйренеді. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру «Тақырыпты тап?» әдісі арқылы оқушыларға «жарық көздері», «Айдың тұтылуы», «Көлеңкелердің түрлері» суреттерді ұсынып,сол суреттерге байланысты сұрақтар құрастыру керек. Сұрақтар сол суреттің қасиетін ашу керек.Сол сұрақтар арқылы сабақ тақырыбы қандай болуы мүмкін екендігін анықтауды ұсынамын және топқа бөлемін. 1-топ «Жарық көздері» 2-топ «Көлеңкелердің түрлері» 3- топ «Айдың тұтылуы» Тапсырма - Әр суретке байланысты сұрақтар құрастыр -Сұрақтарға жауап бер Жаңа сабақ Жаңа сабақ Жаңа сабақты «Стоп кадр» әдісі арқылы бастаймын.Мұндағы бейнеролик арқылы оқушылар өздері құрастырған сұрақтарына жауаптар алады. Жарық көздері,жарықтың таралу заңына байланысты бейнематериалдарды көрсету арқылы окушылардың тақырыпты ашуына мұмкіндік беру және толықтай игерту. https://www.youtube.com/watch?v=JItpzIpr_iw Жарық көздері Өзінен жарық шығаратын денелер жарық көздері деп аталады. Жарық көздері екіге бөлінеді: табиғи және жасанды жарық көздері. Табиғи жарық көздері: Күн, жұлдыздар, найзағай, өзінен жарық шығарушы жәндіктер т.б. Жасанды жарық көздері екіге бөлінеді: жылулық және люминесценцияланатын (салқын жарық көздері). Жылулық жарық көздері: Люминесценцияланатын жарық көздері (салқын жарық көздері): күндізгі жарық шамдары, теледидар экраныныӊ жарығы т.б. Жарық сәулесі – жарық энергиясының таралу бағытын көрсететін сызық. Жарық сәулесі толқын шебіне перпендикуляр жүргізілген және толқын ұйытқуының таралу бағытын көрсетеді. Жарық шоғы және жарық сәулелері Нүктелік жарық көздері (физикалық модель) – қарастырылып жатырған жағдайда өлшемдері еленбейтіндей жарық көздері. Күнделікті тұрмыстан жарық құбылыстарына мысалдар келтіреміз. Жарық көздеріне мысалдар: 1-тапсырма Кестемен жұмыс Сұрақтарға жауап
«Бірізді сұрақ-жауап» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қоямын. -табиғи жарық көздеріне не жатады? -жасанды жарық көздерін атаңдар. - табиғи және жасанды жарық көздерінің айырмашылығы неде? 2-тапсырма *Жарықтың таралу заңы қалай тұжырымдалады? *Жарықтың түзу сызықты таралу заңына өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру Берілген сұрақтар арқылы «Ойыңды дәлелде» *Көлеңкенің пайда болу себептерін түсіндір. *Күннің және Айдың тұтылуын қалай түсіндіресің? *Күннің тұтылуын графикалық түрде сызып көрсет. *Айдың тұтылуын да графикалық түрде сызып көрсет. График түрде сызып көрсет Ойда тұтқаныңды дәлелде,суретін сал» әдісі бойынша алған білімдерін тиянақтап дәлелдейді және графикалық түрде сызып көрсетеді. Күнніӊ және Айдыӊ тұтылуы Күнніӊ тұтылуы: Ай Күнмен Жердіӊ ортасында орналасқан кезінде Айдыӊ көлеӊкесініӊ Жерге түсу құбылысы. Айдыӊ тұтылуы: Ай Жердіӊ көлеӊкесінде қалу құбылысы. Берілген үлестірмелерге Күннің және Айдың тұтылуын графикалық түрде сызып көрсет. Жауаптары Сабақты қорытындылау Осы тақырыпта нені меңгердіңдер?
Үйге тапсырма §36 тақырыпты оқу Сұрақтарға жауап жазу Көлеңке сағатын жасап практикада уақытты анықтау. | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор - табиғи жарық көздерін біледі - жасанды жарық көздерін біледі - табиғи және жасанды жарық көздерінің айырмашылығын біледі,ажырата алады 3 балл Дескрипторы . - Жарықтың таралу заңын тұжырымдайды - Мысалдар келтіреді Дескрипторы: - Жарықтың таралу заңын біледі. - Көлеңкенің, алакөлеңкенің пайда болу себептерін түсінеді. - Күннің және Айдың тұтылу құбылысын түсіндіріп бере алады. - Күннің және Айдың тұтылуын графикалық түрде сызып көрсете алады. Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 8 сынып оқулық «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айналар
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | 8.4 А Жарық құбылыстары | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айналар | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 8.5.1.2 – эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтау; 8.5.1.3 – айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру; | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Жарықтың шағылу құбылысы, шағылу заңын біледі Көптеген оқушылар істей алады: Эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін жарықтың шағылу заңы негізінде анықтайды Кейбір оқушылар істей алады: Айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және ерекшеліктерін түсіндіреді | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Топқа біріктіру «Көбелектер » әдісі арқылы оқушылар топқа бірігеді. Түрлі-түсті стикер көбелектерді тақтадан алу арқылы оқушылар екі топқа бірігеді Жаңа сабақ «Кинометафора» әдісі – бұл әдіс арқылы тақырыпқа байланысты бейнефильм көрсетемін. Жарықтың шағылуы және шағылу заңдары ұғымы жайлы түсінік бере отырып, оқушы бойында тыңдалым, айтылым, сыни ойлау дағдысын қалыптастырамын. Сұрақтар қою арқылы жаңа сабақты ашып аламын: 1. Жарықтың шағылу жайлы не түсіндік? 2. Жарықтың шағылу заңдары жайлы не айта аламыз? 3. Шағылудың қандай түрлері бар? «Джигсо» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу үшін эксперимент жасатамын. Алынған нәтижені топта талқылап, тұжырымдайды. Тапсырма: Эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін жарықтың шағылу заңы негізінде анықтаңдар 1-топ: Арнайы шайбаға (дөңгелекке) бекітілген кішкене айнаға оған тұрғызылған перпендикулярмен 50° бұрыш жасайтын 1сәулені түсіріңдер. 2-топ: Арнайы шайбаға (дөңгелекке) бекітілген кішкене айнаға оған тұрғызылған перпендикулярмен 35° бұрыш жасайтын 1сәулені түсіріңдер. Сонда қандай құбылысты көресіңдер? Түсу бұрышын өзгерте отырып қандай жағдайды байқауға болады? Түскен сәуле мен шағылған сәуле қандай жазықтықта жатады? Бекіту тапсырмалары Есептер шығару-Жеке жұмыс «Суреттер сөйлейді» әдісін пайдаланып жарықтың шағылу түрлерін ажыратады, ерекшеліктерін түсінеді, өмірден мысалдар келтіреді. 1. Айналық және шашыранды шағылу жайлы түсіндір. 2. Айналық және шашыранды шағылулар қай жерлерде кездесетініне мысалдар келтір және ерекшеліктерін түсіндір 1-топ. Шашыранды(диффузиялық) шағылу 2- топ. Дұрыс(айналық) шағылу Жаңа тақырыпты бекіту «Тест жұмысы»
А. Сыну В. Шағылу С. Түсу 2. Түсу бұрышы мен шағылу бұрышы ........жатады А. Бір жазықтықта С. Әр түрлі жазықтықта В. Перпендикуляр 3. Түсу бұрышы шағылу бұрышы(-на,-нан) А. Кіші В. Үлкен С.Тең 4. Шағылу түрлері А. 3 В. 2 С. 4 5. Кедірбұдыр беттен шағылу ........шағылу деп аталады А. Диффузиялық В. Айналық С. Дұрыс 6. Тегістелген, жылтыр беттен шағылу ........шағылу деп аталады А. Диффузиялық В. Айналық С.Шашыранды Кері байланыс “Тағы не білгіңіз келеді?”-әдісі арқылы оқушылардың пікірлері тыңдалып, кері байланыс жүргізіл Үйге тапсырма §33 Үйге тапсырма § §37 Жарықтың шағылу заңдары. Жазық айна (184-187 беттер) оқу, тақырып соңындағы және «Табыс» баспалдағының сұрақтарын талдау, таныстырылым бойынша (12, 13) есептерді шығару | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор: • Жарықтың шағылу құбылысы жайлы түсінеді • Жарықтың шағылу заңдарын біледі. • Шағылудың түрлерін ажыратады. Дескриптор: • Жарықтың шағылуын байқайды. • Түсу бұрышы мен шағылу бұрышы тең екенін түсінеді. • Түсу бұрышы мен шағылу бұрышы бір жазықтықта жататынын көреді. Дескриптор • Айналық және шашыранды шағылу жайлы түсіндіреді. • Айналық және шашыранды шағылуларға мысалдар келтіреді және ерекшеліктерін түсіндіреді Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 8 сынып оқулық «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: №26.Пр.ж: «Шағылу заңдары. Жазық айналар»
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | 8.4 А Жарық құбылыстары | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №26.Пр.ж: «Шағылу заңдары. Жазық айналар» | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 8.5.1.4 – жазық айнада дененің кескінін алу және оны сипаттау | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Жарықтың шағылу заңын, айналық және шашыранды шағылуды біледі Көптеген оқушылар істей алады: Айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келітіріп түсінеді. Кейбір оқушылар істей алады: Айналық және шашыранды шағылудың сызбасын сызады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Жұпқа біріктіру. 3 жұп (түсті кеспе қағаздар арқылы) 2 Үй тапсырмасы «Миға Шабуыл» а) Табиғи және жасанды жарық көздері? ә) Жарық нені білдіреді? б) Адамның тіршілігі мен іс-әрекетінде жарықтың рөлі қандай? г) Қандай денелер жарық көздері бола алады? д) Жарықтың таралуы? е) Көлеңке неліктен пайда болады? у) Толық күн тұтылуының және Ай тұтылуын түсіндір ҚБ."Смайлик " Жаңа сабақ «Джигсо»-әдісімен жаңа сабақты меңгерту 3 жұп жаңа тақырыпты жеке жеке бөліп алып оқушылар тақырыптың яғни оқу материалының бір бөлігін маманы ретінде сарапшылар тобында зерделеп ,талдап ,бастапқы тобына қайтып, білгендерін өз тобының мүшелеріне үйретеді. Мұнда алдымен жеке сосын жұппен кейін шағын топта бөліктер бойынша түсіндіреді түсінгенін бөліседі. 3 жұпқа 3 тапсырма беріледі. жұп болып постермен жұмыс жасайды. 1.Жарықтың шағылу заңы 2.Айналық шығылу. 3.Шашыранды шағылу. 4.Бізді қоршағанденелерді қалай көреміз? Денгейлік тапсымалар. А деңгей 1. Жарыктын шағылу заңын тұжырымда 2.Түскен және шағылған сәуле сыз В деңгей 1.Айналық шағылуды тусіндір, сызбасын сыз 2.Шашыранды шағылуды мысалдар келтіре отыра тусіндір, сызбасын сыз С деңгей 1. Сызбадан жарықтың түсу жане шағылу бұрыштарын көрсетіңдер. 2.Жарык сәулесі екі ортаның шекарасын бөліп тұрған бетке перпендикуляр түседі. Шағылған сәуле қалай бағытталады «Кемпірқосақ» әдісі (7 сұрақ) 1 Жарықтың шағылу заңын тұжырымда. 2 Айналық шағылу деген не? 3 Шашыранды шағылуды түсіндіру 4 Айналық шағылуды тұрмыста қай жерде қоладанамыз? 5 Шағылдырғыштар қай жерде қолданылады? 6 Айнада шағылған сәулелердің дұрысын көрсет 7 Айнаға қарағанда не көрем Рефлексия "Таңдау" Оқушылар сабақтан алған әсерлері бойынша "+" немесе "-" таңбасын қояды. Үйге тапсырма §«Шағылу заңдары. Жазық айналар» | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Оқушылар шағылу заңын түсінеді. 2.Айналық және шашыранды шағылуды ажырата алады Айналық және шашыранды шағылудың сызбасын сызады. Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Дескриптор 1. Айналық шағылуды біледі 2. Шашыранды шағылуды түсіндіреді 3. Айналық және шашыранды шағылуға мысалдар келтіреді Бағдарша бойынша қалыптастырушы бағалау арқылы бағалаймын. Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 8 сынып оқулық «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу
Білім беру ұйымының атауы | | ||||||||||||||||||||
Пәні: | | ||||||||||||||||||||
Бөлім: | 8.4 А Жарық құбылыстары | ||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | ||||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу | ||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 8.5.1.5 – дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салу және алынған кескінді сипаттау | ||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Көптеген оқушылар істей алады: Кейбір оқушылар істей алады: | ||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру
«Веер» әдісі арқылы оқушылардың тыңдалым, оқылым, жазылым дағдылары дамиды. 1. Жазық айнада қандай кескін алады? 2. Жазық айнадағы кескінінің ерешеліктерін ата 3. Көз әйнекті сүрту үшін оны неге бірінші дымқылдайды 4. Күн көкжиекке батқанда неге бірден қараңғы түспейді? 5.Жарық шоғы жазық айнадан шағылғандақалай өзгереді? Жаңа сабақ
«Fil кестесі» бойынша жаңа білімді меңгерту. «Fil кестесі» арқылы оқушыларда тыңдалым, айтылым, оқылым дағдыларын қалыптастырады. Мұғалім бағыт беріп отырады
«Вен диаграммасы» бойынша сабақты бекіту. Осы диаграмма арқылы екі мәселені, екі нәрсені қиылысқан екі шеңберлі сызбамен салыстыру арқылы мағынаны тани алады. Сфералық айналар мен жазық айналарды салыстырады. Оқушылар «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды
Деңгейлік тапсырмалар А деңгей 1. Сфералық айна деп нені атайды? 2.Сфералық айналардың негізгі сипаттамаларын атаңыз. В деңгейі 4.Сфералық айналардың негізгі қолданылатын жерлерін атаңыз. 5.Сфералықайналардыңқайсысыөзінетүскенпараллельсәулелердіңшоғынжинайды, алқайсысыосышоқтышашыратады? 6.Нәрсе мен айнаның арақашықтығы өзгергенде нәрсенің ойыс айнадағы шын кескініні ңшамасы қалай өзгереді? С деңгейі 7. Неге айнада нәрсенің дәл кескіні шығады? 8. Кедір-бұдыр бетті және оған түсетін бірнеше параллель сәулелерді кескіндеңіз Үйге тапсырма §38 тақырыпты оқу | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор 1. 1.Жазық айнаданқандай кескін алатынын біледі. 2. 2.Жазық айна тақырыбын біледі «Смайлик» әдісі арқылы бағалау Дескриптор 1. Сфералық айнаның анықтамасын біледі 2. физикалық мағынасыни түсіеді 1.Сфералық айналардағы кескінді ажырата алады. 2.Сұрақтар қоя алады Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 8 сынып оқулық «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: №27.Пр.ж: «Сфералық айна көмегімен кескін алу»
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | 8.4 А Жарық құбылыстары | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №27.Пр.ж: «Сфералық айна көмегімен кескін алу» | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 8.5.1.5 – дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салу және алынған кескінді сипаттау | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Сфералық айналар туралы сыну теориясының физикалық мағынасын түсіну; Көптеген оқушылар істей алады: Сфералық айналардың негізгі сипаттамаларын анықтау; Кейбір оқушылар істей алады: Сфералық айналарда сәуленің жолын салу және алынған кескінді сипаттау; | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Тақырып бойынша мұғалімнің сұрақтары : 1.Сфералық айна дегеніміз не?Қандай түрлерін білесің? 2.Сфералық айнаның қайсысының фокусы жалған,қайсысы нақты? 3.Сфералық айнада кескін салуға мүмкіндік беретін үш сәулені атаңдар. Жаңа сабақ Өзіедік жұмыс «Сфералық айна көмегімен кескін алу» 1.Оқулық §38 191-беттері,оқып конспект жазу 2.Мына ссылка арқылы видео қарау 1)http://www.youtube.com/watch?v=YtJNHN2xB6k 2) http://www.youtube.com/watch?v=YjFB6je1T9g Бекіту тапсырмалары 195-беттегі 22-жаттығу есептерін шығару Сабақты бекіту 1.Сфералық айна деп нені айтады? A) Параллел түскен жарық сәулелерін қисықтық радиусына жинайтын құрылғы B) Мөдір сәулелерді сындыратын дене C) Параллел түскен жарық сәулелерін параллел шағылдыратын құрылғы 2.Ойыс айнаның дөңес айнадан айырмашылығы қандай? A) Қисықтық радиусында. B) Фокустарында. C) Айнаның мөлдір беті мен шағылдырғыш орнатылған беттерінің орналасуында. D) Айырмашылығы жоқ. 3.Қандай айна жазық айна деп аталады? A) Мөлдір екі беті шағылдырушы бетпен шектелген жарық жинаушы фокусы бар дене B) Параллел түскен сәулелерді әр түрлі бағытта тарататын дене С) Мөлдір екі беті шағылдырушы бетпен шектелген қисықтық радиусы шексіз дене. D) Мөлдір бір беті шағылдырушы бетпен шектелген қисықтық радиусы шексіз дене. Үйге тапсырма §33 Үйге тапсырма §38 тақырыпты оқу Есептер шығару №1. Жарық көзінің дәл бейнесін алу үшін F=1 болатын ойыс айнадан қандай d-қашықтыққа жарық көзін қою керек? (Жауабы: 2м) №2 Зат ойыс айнадан d=0,48м қашықтықта орналасқан. Айна заттың шын және к=4 есе кішірейтілген бейнесін береді. Айнаның R-қисықтық радиусын тап. (Жауабы 19,2см) №3 Ойыс айна дененің к=2 есе үлкейтілген бейнесін береді. Егер дене мен оның бейнесінің арасы а= 18 см болса, онда айнаның қисықтық радиусын тап. (Жауабы 24 см) | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 8 сынып оқулық «Дидактикалық материалдар Смайликтер |