ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 192
Скачиваний: 4
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жарықтың сынуы, жарықтың сыну заңы, толық ішкі шағылу.
Мектеп: | №155 Д.Шыныбеков атыдағы орта мектеп | |||||
Пәні: | Физика | |||||
Бөлім: | 8.4 А Жарық құбылыстары | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Қадырбек Б.Н | |||||
Күні: | 18.04.2023ж | |||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | толық ішкі шағылу. | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 8.5.1.8 – тәжирибеге сүйене отырып толық ішкі шағылу құбылысын түсіндіру | |||||
Сабақтың мақсаты | тәжирибеге сүйене отырып толық ішкі шағылу құбылысын түсіндіреді | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру «Қызығушылығын ояту» 1) Жазық айнада қандай кескін алынады? 2) Жазық айналар қай жерде қолданылады? 3)Сфералық айна деген не? 4)Ойыс айнаның беретін кескінін сипатта 5) Дөңес айнада қандай кескін алынады? 6)Жарықтың шағылу заңы қалай тұжырымдалады. 7) Шағылу бұрышы 35 º болса, түсу бұрышы неге тең?. 8) Түсу бұрышы 70 º болса, шағылған сәулемен перпендикуляр арасындағы бұрышы неге тең?. 9) Ақындардың айна туралы қандай өлеңдерін білесіңдер? «Ми шабулы » Шағылу бұрышын қандай әріппен белгілейміз? А) α; Ә) β ; Б) γ ; Жазақ айнадағы кескін қандай болады? А) айнаның жазықтығына симметриялы; Ә) нәрсенің жалған кескіні; Б) жазық айна. Түсу бұрышын қандай әріппен белгілейді? А) α ; Ә) β ; Б) γ ; 4. Жарық көздері қанша топқа бөлінеді? А) 3; Ә) 2; Б) 4; 5. Күннің көрінетін беті. А) хромосфера; Ә) Фотосфера; Б) Ионосфера; 6. Дербес жарық көздері қанша топқа бөлінеді? А) 3; Ә) 2; Б) 4; Жаңа сабақ Тәжірибе арқылы жарықтың сыну заңын бақылау ,бастапқы біліммен түсіндіру «Ой толғаныс» Бүгінгі сабақта не білдің? 2.Жаңа тақырып бойынша қандай сұрағың бар? 3.Жарықтың сыну заңын қай жерлерде пайдалануға болады? «Еркін ізденіс» Үйге тапсырма 39 тақырып,Өзін-өзі тексеру сұрақтары. 23-жаттығу №8 есеп | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалаy 10 балл | ФИЗИКА 8 сынып оқулық «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: №28.Пр.ж: «Жарықтың сынуы, жарықтың сыну заңы, толық ішкі шағылу»
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | 8.4 А Жарық құбылыстары | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №28.Пр.ж: «Жарықтың сынуы, жарықтың сыну заңы, толық ішкі шағылу» | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 8.5.1.7 – жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығару; 8.5.1.8- тәжірибеге сүйене отырып, толық ішкі шағылу құбылысын түсіндіру | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: жарықтың бір ортадан екінші ортаға тасымалдануын оптоталшықты технология арқылы түсіндіру Көптеген оқушылар істей алады: толық ішкі шағылу құбылысын түсіндіру Кейбір оқушылар істей алады: сәуленің түсу бұрышының сыну бұрышына тәуелділігін түсіндіру | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Сұрақтар тақтасы 1. Жарық көздері нешеге бөлінеді? А)дербес және шағылған жарық көздері Б)шағылу және сыну С)жылулық және плазмалық Д)люминесценциялық және плазмалық Е)жарық сәулесі және көлеңке 2.Шағылу бұрышы дегеніміз не? А)Жарық көзінен келген жарық энергиясы бойымен тарайтын сызық Б)Шағылған сәуле мен түсу нүктесіне тұрғызылған перпендикуляр арасындағы бұрыш С)Екі ортаны бөлетін шекара арқылы өткенде таралу бағытының өзгеруі Д)жарық шығаратын денелер. Е)толқынның екі түрлі орта арасындағы шекарада бағытын өзгертіп,алғашқы ортасына қайтып келуі Жаңа сабақ Белсенді оқыту: «Құрастыру, сосын жауап беру» 1-тапсырма (D, G). А) 1. Қандай құбылыс жарықтың шағылуы деп аталады? 2. Жарықтың шағылу заңын тұжырымда және қорытыңдар 3. Жарықтың абсолют және салыстырмалы сыну көрсеткіштерінің өзара байланысын айтыңдар Бекіту сұрақтары 1. Жарық көздері нешеге бөлінеді? А)дербес және шағылған жарық көздері Б)шағылу және сыну С)жылулық және плазмалық Д)люминесценциялық және плазмалық Е)жарық сәулесі және көлеңке 2.Шағылу бұрышы дегеніміз не? А)Жарық көзінен келген жарық энергиясы бойымен тарайтын сызық Б)Шағылған сәуле мен түсу нүктесіне тұрғызылған перпендикуляр арасындағы бұрыш С)Екі ортаны бөлетін шекара арқылы өткенде таралу бағытының өзгеруі Д)жарық шығаратын денелер. Е)толқынның екі түрлі орта арасындағы шекарада бағытын өзгертіп,алғашқы ортасына қайтып келуі 3.Айналық бет деп А) жарық шығаратын денелер Б) Жарық көзінен келген жарық энергиясы бойымен тарайтын сызық С)түскен жарық энергиясының басым бөлігін шағылдыратын, яғни жарықты ол түскен ортаға қайта бағыттайтын бетті айтады Д)түсу бұрышына тәуелді емес және тек шекаралық ортаның оптикалық қасиеттерімен анықталады. Е)Шағылған сәуле мен түсу нүктесіне тұрғызылған перпендикуляр арасындағы бұрыш 4.Екі ортаны бөлетін шекара арқылы өткенде таралу бағытының өзгеруі А)Жарықтың шағылуы Б)жарық сәулесі С)жарықтың сынуы Д)көлеңке Е)жарық табиғаты 5. n әрпі ненің шартты белгісі: А)түсу бұрышы Б)жарықтың ортадағы жылдамдығы С)жарықтың ауадағы жылдамдығы Д)сыну көрсеткіші Е)сыну бұрышы 6.Жарықтың шағылуы 2-ге бөлінеді: А)жарық сәулесі және көлеңке Б)диффузиялық және айналық С)люминесценциялық және плазмалық Д)шағылу және сыну Е)диффузиялық және жылулық 2-тапсырма (G). А) Алмаз бен шынының абсолют сыну көрсеткіштері сәйкесінше 2,42 және 0,5. Егер осы заттардағы сәуленің таралу уақыты бірдей болса, онда осы заттар қалыңдықтарының қатынастары қандай? б) Күн сәулесінің ауадан шыныға өткен кездегі түсу бұрышы 600, ал сыну бұрышы 300. жарықтың шыныдағы таралу жылдамдығын және толық шағылу бұрышын табыңдар В) Сәуленің түсу бұыршы 600 тең. Шағылу бұрышы қандай болады? С) . Сыну бұрышы 900 болуы мүмкін бе? Яғни екі орта шекарасының перпендикуляры бойымен тарала алады ма? Д) 1 және 2 ортаның шекарасында SA жарық сәулесі өзінің бағытын өзгертті. Түсу бұрышы мен сыну бұрышын көрсетіңіздер. Қай орта оптикалық тығыздығы көбірек, 1 ма, әлде 2 ме? Үйге тапсырма §33 Үйге тапсырма § тақырыпты қайталау Есептер шығару | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор - Призманың негізгі қасиеттерін түсінеді және анықтайды. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 8 сынып оқулық «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: № 10 зертханалық жұмыс. «Шынының сыну көрсеткiшiн анықтау»
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | 8.4 А Жарық құбылыстары | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | № 10 зертханалық жұмыс. «Шынының сыну көрсеткiшiн анықтау» | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 8.5.1.9– экспериментте шынының сыну көрсеткiшiн анықтау; 8.5.1.10– сыну көрсеткішінің анықталған мәнін кестелік мәндермен салыстыру және эксперимент нәтижесін бағалау | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: • жарықтың сыну құбылысын түсіну, қолдану дағдыларын дамыту; Көптеген оқушылар істей алады: жазық параллель пластинаның көмегімен шынының сыну көрсеткішін анықтаудағдыларын дамыту. Кейбір оқушылар істей алады: сыну көрсеткішінің анықталған мәнін кестелік мәндерімен салыстыру және эксперимент нәтижесін бағалай білуі тиіс. Физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Тест тапсырмасы 1. Жарық көздері нешеге бөлінеді? А)дербес және шағылған жарық көздері Б)шағылу және сыну С)жылулық және плазмалық Д)люминесценциялық және плазмалық Е)жарық сәулесі және көлеңке 2.Шағылу бұрышы дегеніміз не? А)Жарық көзінен келген жарық энергиясы бойымен тарайтын сызық Б)Шағылған сәуле мен түсу нүктесіне тұрғызылған перпендикуляр арасындағы бұрыш С)Екі ортаны бөлетін шекара арқылы өткенде таралу бағытының өзгеруі Д)жарық шығаратын денелер. Е)толқынның екі түрлі орта арасындағы шекарада бағытын өзгертіп,алғашқы ортасына қайтып келуі 3.Айналық бет деп А) жарық шығаратын денелер Б) Жарық көзінен келген жарық энергиясы бойымен тарайтын сызық С)түскен жарық энергиясының басым бөлігін шағылдыратын, яғни жарықты ол түскен ортаға қайта бағыттайтын бетті айтады Д)түсу бұрышына тәуелді емес және тек шекаралық ортаның оптикалық қасиеттерімен анықталады. Е)Шағылған сәуле мен түсу нүктесіне тұрғызылған перпендикуляр арасындағы бұрыш 4.Екі ортаны бөлетін шекара арқылы өткенде таралу бағытының өзгеруі А)Жарықтың шағылуы Б)жарық сәулесі С)жарықтың сынуы Д)көлеңке Е)жарық табиғаты 5. n әрпі ненің шартты белгісі: А)түсу бұрышы Б)жарықтың ортадағы жылдамдығы С)жарықтың ауадағы жылдамдығы Д)сыну көрсеткіші Е)сыну бұрышы 6.Жарықтың шағылуы 2-ге бөлінеді: А)жарық сәулесі және көлеңке Б)диффузиялық және айналық С)люминесценциялық және плазмалық Д)шағылу және сыну Е)диффузиялық және жылулық Жаңа сабақ «Шынының сыну көрсеткішін анықтау». Тапсырмалар:
Жарық сәулесі қай бағыт бойынша жүрісін жалғастырады? 2. 3.1 суретте қонақ үйіндегі бассейннің қимасы кӛрсетілген. Түнде бассейнді көз тартатын етіп жасап қою үшін оның түбіне шам орналастырады. 3.1 суретте бұл шамнан шығып жатқан үш сәуле көрсетілген. (а) Жарық сәулесі үшін шекті бұрыш термині қандай мағынаны білдіретінін тұжырымдаңыз. [3] (b) Жарық сәулесінің су бетіндегі А және В нүктелерге жетіп барғаннан кейінгі жүрісін сызғышты пайдаланып 3.1 суретке мұқият сызыңыз. [4] ы:7] 3. PQ көк жарық сәулесі тік төртбұрышты шыны блоктың қабырғасына 5.1 суретте көрсетілгендей түсіп жатыр. сурет 5.1 (а) (і) 5.1 суретке PQ сәулесінің блок арқылы және оның сыртындағы жүрісін жалғастырып сызыңыз. [2] (іі) Сәуленің СD қабырғасына түсу бұрышынын i әрпімен және СD қабырғасынан сыну бұрышын rәрпімен белгілеңіз. [1] (b) Жарықтың ауадағы жылдамдығы 3.0×108 м/с және шыныдағы жылдамдығы 2.0×108 м/с. (і) Жарықтың ауадағы және шыныдағы жылдамдықтары көзқарасынан шынының сыну көрсеткішін анықтайтын формуланы жазыңыз. сыну көрсеткіші = (іі) Осы формуланы қолданып шынының сыну көрсеткішін есептеңіз. сыну көрсеткіші = ....................... [2] (с) PQ көк жарық сәулесінің жиілігі 6.0×1014 Гц. Осы жарықтың ауадағы толқын ұзындығын есептеңіз. Толқын ұзындығы = ...................... [2] 4. 6.1 суретте OPQ жарық сәулесінің жартыдӛңгелек шыны блок арқылы ӛтіп жатқаны кӛрсетілген. сурет 6.1 (а) Неліктен Р нүктеде жарық сәулесі бағытын өзгертпегенін түсіндіріңіз. ......................................................................................................................................... 1] (b) Егер жарық сәулесінің шыны блокқа өткеннен кейін жылдамдығы, толқын ұзындығы және жиілігі өзгеретін болса, қандай өзгерістер болатынын тұжырымдаңыз. .......................................................................................................... [2] (с) Q нүктеде OPQ жарық сәулесінің кейбір бөлігі шағылады және кейбір бөлігі сынады. 6.1 суретке жуықтап мұқиятпен шағылған және сынған сәулелерді сызыңыз. Сәулелерге шағылған сәуле және сынған сәуле деп жазыңыз. [2] (d) Шыныдан ауаға өткен жарық үшін сыну көрсеткіші (салыстырмалы сыну көрсеткіші) 0.67 ге тең. Q нүктесінде сынып ауаға өткен сәуленің сыну бұрышын есептеңіз. [Барлығы: 8] 5. (а) 8.1 суретте жарық сәулесінің ауадан суға өтіп жатқаны көрсетілген. Сынған сәулемен нормаль арасындағы бұрыш 400. 8.1 суретке түсу бұрышын імұқият белгілеңіз. [1] сурет 8.1 (b) 8.2 суретте көрсетілген жарық сәулесі судың ауамен шекарасына нормалмен 400 бұрыш жасап түсіп жатыр. 7.2 сурет .2 суретке жарық сәулесінің ауадағы жүрісін мұқият сызыңыз. [2]
Сәулемен су бетінде қандай құбылыс болғанын тұжырымдаңыз және неліктен болғанын түсіндіріңіз. [2] [Барлығы: 5] Жарықтың сыну заңына есептер шығару.
2.Жарық шоғы ауадан суға өтеді.Түсу бұрышы 450 , сыну бұрышы 300. Судағы жарық жылдамдығын табыңдар? Үйге тапсырма § тақырыпты қайталау | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 3. Өлшеу нәтижесін кестеге жинақтайды 4. Бұрыштың мәндерін дұрыс есептейді 5. Графиктің осьтеріндегі шаманы өлшем бірліктерімен жазады 6. Графиктің градиентін анықтайды 7. Градиентті қалай анықтағанын графикте көрсетеді 8. Сыну көрсеткішінің мәнін мәнді цифрмен жазады 9. Сыну көрсеткішінің анықталған мәнін кестелік мәндермен салыстырады және эксперимент нәтижесін бағалайды Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 8 сынып оқулық «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы. Линзаның көмегімен кескiн алу
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 8.4 А Жарық құбылыстары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы. Линзаның көмегімен кескiн алу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 8.5.1.11 – жұқа линза формуласын есептер шығару үшін қолдану; 8.5.1.12 – линзаның сызықтық ұлғаю формуласын сандық және графиктік есептер шығару үшін қолдану; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар үшін: Линзалар. Линзаның оптикалық күші. Жұқа линзаның формуласы. Линзаның үлкейтуі туралы жалпы мағлұмат алады. Оқушылардың басым бөлігі үшін:Жұқа линзаның формуласын,сызықтық ұлғаю формуласын қолданып,белгісіз шамаларды анықтайды,сандық және графиктік есептер шығарады. Кейбір оқушылар үшін:Линзаның сызықтық ұлғаю формуласын пайдаланып,сандық және графиктік есептер шығарып,линза көмегімен әртүрлі кескіндерді алуға болатындығын түсінеді | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Үй тапсырмасын тексеру: «Аяқталмаған ой »әдісі арқылы өткен сабақ бойынша топтық жұмыс жасайды. Әр топқа екі тапсырмадан беріледі. 1.Екі ортаны бөлетін шекараға перпендикуляр түсетін жарық шоғы......(сынбайды,шекарадан әрі қарай өтіп кетеді) 2.Жарық шоғы тығызырақ ортадан(шыны),тығыздығы азырақ ортаға (ауаға)өткенде,......(таралу жылдамдығы артады) 3.Сәуленің түсу бұрышымен салыстырғанда сыну бұрышыда артады.Бұл жағдайда сыну заңы......( ) 4.Түсу бұрышы артқан сайын,екі ортаны бөлетін шекарада сыну болмайды,яғни Sin бұл құбылыс......(толық ішкі шағылу деп аталады) 5.Толық ішкі шағылу болатын бұрыш .....(сындық немесе шектік бұрыш деп атайды). 6.Толық шағылудың шектік бұрышы ...... Sin = 7.Жарықтың толық шағылу құбылысы қандай жағдайда байқалады............. 8.Жарықтың толық шағылу құбылысының мәні .............. ҚБ:Бірін бірі бағалайды, дұрыс жауаппен түзету жасайды. Смайликтер арқылы бағалайды. Жаңа сабақ Ой қозғау әдісін қолданып, оқушылардың назарын топтың аттарына аударамын.Осы құралдардың негізгі бөлігі неден тұрады деп ойлайсындар?Суреттер бойынша сабақтың тақырыбын анықтайды.Олай болса, бүгінгі сабақтың тақырыбы: Линзалар.Линзаның оптикалық күші.Жұқа линзаның формуласы. Линзаның көмегімен кескін алу. «Топпен талқылау» әдісі бойынша оқулықтағы тақырыпты топпен талқылау. 1 топ:Линзалар. Линзаның оптикалық күші. 2 топ: Линзаның оптикалық күші. 3 топ: Линзада кескін алу. 4 топ: Жұқа линзаның формуласы. Линзаның сызықтық үлкейтуі. «Түртіп алу» әдісін пайдаланып оқулықпен жұмыс жасай отырып ,дәптерге негізгі түйіндерді жазады.Линзаның анықтамасы.Линзаның түрлері.Линзаны сипаттайтын негізгі шамалар.Линзаның оптикалық күшінің формуласы, өлшем бірліктері.Жұқа линзаның формуласы.F,f,d-шамалар туралы.Линзада кескін алу үшін пайдаланылатын сәулелердің қасиеттері. ҚБ:«Үш шапалақ «Конверт - сұрақ»әдісін пайдаланып, осы тақырыпты ашатын анықтамаларды қайталайды. Линза дегеніміз не? Линза түрлері,бір-бірінен айырмашылығы қандай?Линзаның үлкейтуі неге тең?Жұқа линзаның формуласын жаз. Линзада кескін алу жолдары және кескіннің Ой қозғау әдісін қолданып, оқушылардың назарын топтың аттарына аударамын.Осы құралдардың негізгі бөлігі неден тұрады деп ойлайсындар?Суреттер бойынша сабақтың тақырыбын анықтайды.Олай болса, бүгінгі сабақтың тақырыбы: 1 топ:Линзалар. Линзаның оптикалық күші. 2 топ: Линзаның оптикалық күші. 3 топ: Линзада кескін алу. 4 топ: Жұқа линзаның формуласы. Линзаның сызықтық үлкейтуі. «Түртіп алу» әдісін пайдаланып оқулықпен жұмыс жасай отырып ,дәптерге негізгі түйіндерді жазады.Линзаның анықтамасы.Линзаның түрлері.Линзаны сипаттайтын негізгі шамалар.Линзаның оптикалық күшінің формуласы, өлшем бірліктері.Жұқа линзаның формуласы.F,f,d-шамалар туралы.Линзада кескін алу үшін пайдаланылатын сәулелердің қасиеттері. ҚБ:«Үш шапалақ «Конверт - сұрақ»әдісін пайдаланып, осы тақырыпты ашатын анықтамаларды қайталайды. Линза дегеніміз не? Линза түрлері,бір-бірінен айырмашылығы қандай?Линзаның үлкейтуі неге тең?Жұқа линзаның формуласын жаз. Линзада кескін алу жолдары және кескіннің түрлері. Бекіту: «Сәйкестендіру тест» әдісі І топ: Фотоаппарат
ІІ топ: Микраскоп
ІІІ топ: Бейнекамера
ІV топ: Телескоп
Смайликпен бағалау Кері байланыс:«Бағдаршам» әдісі бойынша сабақтан алған әсерлерін төмендегі түстер арқылы көрсетеді. Жасыл түс - Мен білемін Сары түс - Мен түсінемін. Қызғылт түс – Мен жасай аламын Үйге тапсырма §33 Үйге тапсырма § тақырыпты оқу | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 8 сынып оқулық «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: №29.Пр.ж: «Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы»
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | 8.4 А Жарық құбылыстары | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №29.Пр.ж: «Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы» | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 8.5.1.13 – жұқа линзада сәуленің жолын салу және кескінге сипаттама беру | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Линзалар. Линзаның оптикалық күші. Жұқа линзаның формуласы. Линзаның үлкейтуі туралы жалпы мағлұмат алады. Оқушылардың басым бөлігі істей алады:Жұқа линзаның формуласын,сызықтық ұлғаю формуласын қолданып,белгісіз шамаларды анықтайды,сандық және графиктік есептер шығарады. Кейбір оқушылар істей алады:Линзаның сызықтық ұлғаю формуласын пайдаланып,сандық және графиктік есептер шығарып,линза көмегімен әртүрлі кескіндерді алуға болатындығын түсінеді | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру «Мoзaйкa» әдiciмeн тoпқa бөлy. Жaнa тaқыpып бoйыншa cypeттep тapaтылaды. Төрт тoпқa 4 түpлi cypeт. Ocы cypeттiн қиындылapын құpacтыpy apқылы 4 тoпқa бөлiнeдi. I тoп «Дүpбi» II тoп «Микpocкoп» III тoп «Көзiлдipiк» IV тoп «Фoтoaппapaт» Тaпcыpмa 1. Тoптық жұмыc – «Aқпapaтпeн бөлicy» әдici. Cypeттe қaндaй құpaлдap бeйнeлeнгeн? Ocы құpaлдapдын бәpiнe opтaқ бip бөлшeк бap. Oнын нe eкeнiн aйтa aлacындap мa? Жаңа сабақ Топтық жұмыс «Ойды дамыту» А) сұрақ – жауап ретінде ә) есептер шығару арқылы: 1. Фокус аралығы 4 см жинағыш линзадан нәрсе 6 см қашықтыққа орналасқан. Кескіннің линзадан арақашықтығын және қандай болатындығын анықтаңыз. Берілгені: Шешуі: 2.белгілеулерді ата NN – түсу шекарасы F – фокусы C –линзаның оптикалық центрі S- S/ - 3. Фокус аралығы 25 см шашыратқыш линзаның оптикалық күшінің абсолют мәні нешеге тең? Берілгені: Шешуі: Жаңа тақырып бойынша сұрақ жауап 1.Жарықтың шағылу және сыну қасиетін жарық шоқтарын басқару үшін арнайы жасалған қандай оптикалық аспаптар қолданылады? 2.Фотоаппарат,бейнекамера,лупа,көзілдірік,микроскоп,дүрбі,телескоптардың негізгі бөлігі не болып табылады? 3.Линзалар дегеніміз не? 4.Линзалардың неше түрі бар? Оларды ата..... 5.Жинағыш линзалар мен шашыратқыш линзалардың айырмашылығы? 6.Сыну беттерінің пішініне қарай линзаларды қалай деп бөледі? 7.Қосдөңес және қосойыс линзаларды қалай елестетуге болады? 8.Линзаның бас оптикалық осі дегеніміз? 9.Линзаның оптикалық центрі дегеніміз? 10.Линзаның бас фокусы дегеніміз? 11.Ғ фокустық қашықтығы дегеніміз? 12.Фокальдық жазықтық орналасқан 13.Линзаның оптикалық күші дегеніміз не? Оның бірлігі? 14.Шашыратқыш линзалардың фокустық қашықтығы мен оптикалық күші қандай сандармен өрнектеледі? 15.Жұқа линзаның формуласы дегеніміз? 16.Сызықтық үлкейту Г дегеніміз? 17.Сызықтық үлкейту Г ол неге тең? 18.Линзаның фокустық қашықтығын анықтайтын әр түрлі әдістердің ішінде ең қарапайымы... 19.Линзаның Ғ фокусы арқылы өтетін сәуле сынғаннан кейін оның бас оптикалық осіне қалай жүреді? 20.Оптикалық оське параллель сәуле линзада сынғаннан кейін линзаның несі арқылы өтеді? Үйге тапсырма §40 тақырыпты оқу 24- жаттығу 7,8,9 есептерді шығару | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 8 сынып оқулық «Дидактикалық материалдар Смайликтер |