Файл: Оулыты тарауларына арналан сабатарды ысамерзімді жоспарлары саба.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 336

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

сабақ




Ортақ тақырып: Бөлімше:

Саяхат

3.5 – Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм

Педагогтің аты-жөні:




Күні:







Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Нұр-Сұлтан – Қазақстанның астанасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.3.5.3 – Қазақстан астанасы туралы шығармашылық жұмыстарын таныстыру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • Нұр-Сұлтанның көрікті жерлерін атайды;

  • Нұр-Сұлтанның географиялық жағдайы мен мәртебесін білетін болады.

Көптеген оқушылар:

  • Отанымыздың астанасы бойынша экскурсия өткізіп, оның көрікті жерлерін сипаттай алады;

  • Бәйтерек туралы аңызды айтып береді.

Кейбір оқушылар:

  • Қазақстанның астанасы туралы шығармашылық жұмыстар: суреттер, тақпақтар, өлеңдер ұсынады;

  • ғаламтор ресурстарын пайдаланып, Нұр-Сұлтанның көрікті жерлері туралы қосымша ақпараттар табатын болады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Сабаққа оң психологиялық көңіл күй.

«Күлкіңді сыйла» тәсілі.

Мұғалім: – Күлкі көп нәрсеге әсер етеді. Күлкі адам жанын

жадыратады. Бір сәттік күлкі кейде мәңгі есте қалуы мүмкін. Ол өз ортасын бақытқа бөлеп, іскерлік қарым-қатынаста кеңпейілділік атмосферасын қалыптастырумен қатар, достар үшін ишарат ретінде қолданылады. Бір-бірлеріңе күлкі сыйлаңдар. Адамдар күлімдеген

жүздерді ұнатады.
Оқушылардың үй тапсырмасын орындауын тексереді.

Оң психологиялық көңіл күй қалыптастырады.

Ұ. Оқушылар «Оқушы дәптерінен» туризммен





Оқушы дәптері









«Мұғалімнің мақтауы» тәсілімен бағалау. Мақсаттық тұжырымдау.

Ж.Ұ. Сабақтың тақырыбын оқыңдар.

Не туралы айтатынымызды болжаңдар.

Сабақтың мақсаттарын анықтайық.

«Ассоциациялық қатар» тәсілі. Мұғалім: – «Нұр-Сұлтан» сөзін айтқан кезде не ойымызға келеді? Балалардың ассоциацияларын тақтаға жазады.

Мұғалім: – Бүгін сендер: астанамыз Нұр-Сұлтанның көрікті жерлерімен танысасыңдар;

– Қазақстан астанасы туралы шығармашылық еңбектеріңмен таныстырасыңдар.

айналысудың пайдасы туралы жазғандарын оқиды.

Оқушылар:

  • Қазақстанның астанасы;

  • Бәйтерек;

  • Әсем қала және т.б.







Ортасы

Мұғалім: – Біз Отанымызды және оның астанасы – Нұр-Сұлтанды мақтан тұтамыз.

Біз бүгін Отанымыздың астанасы бойынша автобуспен экскурсияға аттанамыз. Астанамызды күндізгі жарықпен, түнгі шам

жарықтарымен көретін боламыз.
«Біздің күткеніміз» тәсілі.

Сендер біздің экскурсиямыздан не күтесіңдер, нені көргілерің келеді?

ФТ. Оқушылар өздерінің не күтетіндерін айтады. Көргіміз келетіні:




Оқулық, тапсырмалар салынған конверттер









«Нұр-Сұлтан» бейнежазбасын тамашалау.

Мұғалім: Балалар, біздің экскурсиямыз аяқталды. Біз астанамыздың әсем көріністерін

көріп, көрікті жерлерін тамашаладық.
Сергіту сәті:

Мұғалім:

Ал қазір аздап дем аламыз, Басымыз айналмас үшін Мойынды баяу бұрамыз.

Солға қара – бір, екі, үш, Және оңға қара осылай. Жоғары тартылып жүреміз.

Қайтадан партамызға қайтамыз. Мұғалім: – «Біз экскурсоводтармыз» ойынын ойнайық, енді сендер

сыныптастарыңды астананың көрікті жерлерімен таныстыратын боласыңдар.

«Бәйтерек», «Бейбітшілік пен келісім сарайы», «Ханшатыр»,

«Думан» топтарына бөліну. Әр топ

  • ғажайып үйлер;

  • көшелер, саябақтар, бульварлар;

  • астананың қай өзеннің жағасында орналасқаны және т.б.


«Нұр-Сұлтан» бейнежазбасын тамашалайды.
Сергіту жаттығуын орындайды.






«Нұр-Сұлтан» бейнежазбасы








өз нысанының қысқаша сипаттамасын алып, 3 минуттың ішінде баяндап беруге

дайындалады.


  1. топ. «Бәйтерек».

«Бәйтерек» атауы алып, үлкен теректі білдіреді. Ата-бабаларымыз өмір ағашы Бәйтерек – Әлем

өзенінің жағасында өседі деп есептеген. Оның тамыры тереңге жайылып, ал ұшар басы аспанды тірейді. Жылына бір рет ұшып келетін қасиетті самұрық құс

жұмыртқасын басарда қауіпсіз әрі тыныш орын іздейді. Ол Өмір ағашының басына жұмыртқасын – Күнді салады. Бәйтерекке өрмелеген алып Айдаһар Күнді

жұтпақшы болады. Аңыз жыл мезгілдерінің ауысуымен Жақсылық пен Зұлымдықтың күресін көрсетеді. «Астана –

Бәйтерек» мұнарасының биіктігі 97 метр Бәйтеректің діңінің бойымен панорамалық зал орналасқан. Әйнекті шарға жеделсатымен көтерілуге

болады. Осы жерден астананың әсем көрінісін тамашалауға болады.


  1. топ. «Бейбітшілік және келісім сарайы».

Әлемдегі дін менен халықтары Бейбітшілік, келісім ақ сарайы
















«Пирамида» Қазақты шақырады. Күн көзінде шарықтап жарқырайды Алтын құс – «Қазақ елі» самұрығы. Күмбезінде сарайлардың қалықтайды.

Желбіреп Қазақ туы, көк байрағы.
Ежелгі египеттіктер әлемде барлық тіршілік иелері уақыттан қорқады, ал уақыттың өзі пирамидалардан ғана қорқады деп есептеген.

Пирамида мәңгіліктің символы болып табылады.

Астанадағы Бейбітшілік пен келісім сарайы дұрыс пирамида түрінде салынған. Құрылыстың ішінде

кездесулер мен конференциялар өткізуге арналған залдар бар. Сарай

«әлемнің сегізінші кереметі» атауын алып қойған. Мұндай құрылыс әлемнің ешбір жерінде жоқ. Пирамида астананың кез келген жерінен көрініп тұрады, ал түнде ішінен жарықталады.
3-топ.

Астанада Орта Азиядағы ең ірі сауда-орталығы – «Ханшатыр» орналасқан. Бұл – шатыр түрінде

салынған әлемдегі ең биік құрылыс. Оның ішінде қолайлы микроклимат қалыптасқан, қысқы бақтар гүлдеп тұр. Мұнда келушілердің саны көп.

«Ханшатырдың» ішінде сауда
















павильондары, кафе, тойханалар, кинотеатрлар бар. Жасанды лагуна келушілердің ерекше

қызығушылығын тудырады. Оның жағасында алыс аралдардан

жеткізілген аппақ құмнан керемет жағажайлар жасалған. Тіпті қысты күні адам өзін жылы теңіздің

жағасындағы курортта жүргендей сезінеді.
4-топ.

«Думан» океанариумы мұхиттан 3000 км-ден астам қашықтықта орналасқан. Онда Жердің әр

түкпірінен әкелінген 2000-ға жуық теңіз жануарлары тіршілік етеді.

Океанариумның негізгі бөлігі – түбінде ұзындығы 70 метрдей әйнек тунель орналасқан үлкен аквариум.

Мұнда акулалармен бар болғаны бірнеше сантиметр қашықтықта теңіз түбімен қыдыруға болады. Мұнда күніне екі рет тәжірибелі сүңгуірлер «Акуланы

тамақтандыру» көрсетілімін

жасайды. Бұл қызықты әрі қауіпті трюк барлық көрермендерді таңғажайып әсерге бөлейді.

Океанариумда теңіз жұлдыздарын, тақуа шаянды, теңіз шаяндарын көруге болады. Мұнда акулалар алып теңіз алабұғаларымен бірге, сондай-ақ ұшқыш балық,

















пираньялар, ат басты балық, кірпі балық, теңіз сиыры, жапон

жауынгер балығы, итбалық және т.б. жүзіп жүреді. Тас балық, улы арыстан-балық, жайра-балық

сияқты қауіпті теңіздің тіршілік иелері бөлек резервуарда орналастырылған.

Окенариумда болып, сендер су асты патшалығының ғажайып әлемін өз көздеріңмен көре аласыңдар.
«Топтардың көрсетілімдері сияқты көрінеді» тәсілі.
Т. 1-топ атынан сөйлейтін алдымен Бәйтерек бейнеленген слайдты көрсетіп, сыныпқа «Бәйтерек» неге ұқсайды?» деген сұрақ қояды.


  1. топ. «... ұқсайды» тәсілі.

Т. Топ атынан сөйлейтін оқушы, алдымен Бейбітшілік және келісім сарайы бейнеленген слайдты көрсетіп, сыныпқа «Бейбітшілік пен келісім сарайы неге ұқсайды?» деп сұрақ қояды.


  1. топ. «...сияқты көрінеді» тәсілі. Т. Топ атынан сөйлейтін шешен Ханшатыр бейнеленген слайдты көрсетіп, сыныпқа «Ханшатыр не сияқты көрінеді?» деген сұрақ қояды.


Оқушылардың жауаптары.

«Бәйтерек биік ағаш сияқты көрінеді».

Одан соң келесі топ (топ ішінен бір оқушы немесе әр оқушы кезегімен) Бәйтеректі сипаттайды.
Оқушылардың жауаптары:

«Бейбітшілік пен келісім сарайы пирамиданы еске түсіреді».

Ары қарай топ мүшелері Бейбітшілік пен келісім сарайын сипаттайды.
Оқушылардың жауаптары:

«Ханшатыр – шатыр сияқты көрінеді».













4-топ. « ұқсайды» тәсілі.

Т. Топ атынан сөйлейтін шешен алдымен океанариумның орталық кіреберісінің слайдын көрсетіп,

сыныпқа «Бұл неге ұқсайды?» деген сұрақ қояды.

Ж. Топ ары қарай (1 оқушы немесе әр оқушы кезегімен)

Ханшатырды сипаттайды. Оқушылардың жауаптары:

«Өзінің жартылай шеңбер тәрізді төбесімен бұл құрылыс киіз үйге

ұқсайды».







Мұғалім: – Біз бүгін сендермен астана бойынша ерекше саяхат жасадық. Біздің экскурсоводтар сендерді астананың кейбір құрылыстарымен таныстырды.

Ж. Ары қарай топ

«Думан» океанариумына сипаттама береді.







«Оқушы дәптерімен» жұмыс (А1-2 тапсырмалары).

Нұр-Сұлтанның әсем жерлерін атауларымен бағыттауыш

сызықтармен қосыңдар. Нұр-

Сұлтан қаласы қай өзеннің жағалауында орналасқанын жазыңдар.

«Оқушы дәптерімен» жұмыс (А1-2

тапсырмалары).

ҚБ. «Қол шапалақтау» тәсілімен топтардың

жұмыстарына өзара баға беру.

Оқушы дәптері

Мұғалім: – 1999 жылы Қазақстанның астанасына «Әлем қаласы» деген жоғары атақ берілді. Астана әсем қаласың,

Көркейіп жылда барасың. Бауырыңа тарта бер Қазақтың әрбір баласын!










Соңы

– Жарайсыңдар, балалар!

Сыныбымыздан шықпай саяхат

Ж. Оқушылар Нұр-Сұлтан

туралы сурет салады

ҚБ. «Қол шапалақтау»

тәсілімен топтардың

Оқушы дәптері








жасағанымызбен, сендер өте белсенді туристер болып шықтыңдар.

Әлі біздің астанамызда

болмағандарға міндетті түрде осы әсем қаланы көруді тілеймін!

«Оқушы дәптеріндегі» В.

тапсырманы орындаймыз. Сурет бойынша әңгіме құрастырыңдар. Тапсырманы сыныптастарыңмен бірге орында.
Мұғалім: – Мен қазір

«Шығармашылық минуттарын» жариялаймын. Сендерге Нұр- Сұлтан қаласы туралы сурет салу немесе тақпақ шығару керек («Оқушы дәптеріндегі С.

тапсырма»).
Мұғалімнің есіне!

Уақыт жетпеген жағдайда мұғалім оқушыларға тапсырманы үйде

аяқтауды ұсынады.

немесе тақпақ шығарады.

Суреттер көрсетілімі тақтада коллаж түрінде орындалады.

Оқушылар «автор орындығына» отырып тақпақтарын оқиды.

жұмыстарына өзара баға беру.






    1. сабақ




Ортақ тақырып: Бөлімше:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

3.5. Қазақстан тарихы: Тәуелсіздік, мемлекеттік және патриотизм

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тәуелсіз Қазақстан