Файл: Оулыты тарауларына арналан сабатарды ысамерзімді жоспарлары саба.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 335
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 1.3.5.2 – тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы әңгімелеу. | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
| ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | Ұ. Сабаққа психологиялық көңіл | Сәлемдеседі. | | Оқушы дәптері | |
| күй қалыптастыру. | Сабақты жаттығуды | | ||
| Мұғалім: | орындаудан бастайды. | | ||
| Сәлеметсіңдер ме, балалар! | Дөңгеленіп тұрып, | | ||
| Біз сабағымызды жаттығудан | мұғалімнің айтқан | | ||
| бастаймыз. | тапсырмасын | | ||
| Дөңгеленіп тұрыңдар. | орындайды. | | ||
| – Егер таңертең мектепке қуана | | | ||
| келсеңдер, оң қолдарыңды | | | ||
| көтеріңдер. | | | ||
| – Егер Отанымызды сүйсеңдер, екі | | | ||
| қолдарыңды жоғары көтеріңдер. | | | ||
| – Егер өз күштеріңе сенімді | | | ||
| болсаңдар, аяқтарыңмен жерді | | | ||
| тақылдатыңдар. | | | ||
| – Отанымыздың болашағы сендерге | | | ||
| байланысты екендігіне сенсеңдер, | | | ||
| қол ұстасыңдар. | | |
| Мақсатты тұжырымдау: «Болжам жасау» тәсілі. Мұғалім: – Біз Отанымызды сүйеміз. Ақынның сөздері жүрегімізге жақын: Ұлан-байтақ жері бар, Пайдалы қазба кені бар, Тәуелсіз ел – Қазақстан Көркіне көркі жарасқан. Тәуелсіз азат елім, Туып, өскен байтақ жерім. Мәңгі жайнап тұра берер Қазақстаным менің! Бүгін сабақта не туралы айтатынымызды түсінген шығарсыңдар? Бүгін біз «Тәуелсіз Қазақстан» тақырыбын қарастырамыз. Бұл тақырып бойынша не білетіндеріңді еске түсіріңдер. («Ал біз білеміз» тәсілі). Кез келген дереккөзден алынған, кез келген ақпаратқа жол ашық. Мұғалім балалардың жауаптарына түсініктеме береді. Отанымыздың тарихы жөнінде көп нәрсені білетіндіктерің мені қуантады. Демек, сендерді еліміздің өткені, қазіргісі және болашағы толғандырары анық, сендер өз Отандарыңның нағыз патриоттары | ФТ. Оқушылардың жауаптары:
Тұңғыш Президенті – Н.Ә. Назарбаев.
| | |
| болып өсіп келесіңдер. Сабақта не туралы сөз болатынын алдын ала ойлаңдар? | астанасы – Нұр- Сұлтан қаласы және т.б. | | |
Ортасы | – Бүгін біз тәуелсіз мемлекет дегеніміз не, оның өз қызметін қалай жүзеге асыратыны туралы білеміз. «Тәуелсіз» деген сөздің маңызын қалай түсінесіңдер? («Миға шабуыл» тәсілі). Мұғалім оқушылар айтқан сөздерді тақтаға жазады. | ФТ. Оқушылардың болжамдық жауаптары:
бағынышты емес;
| | |
| «Тәуелсіз» деген сөзді қай сөзбен алмастыруға болады? – еркін, азат. | | Электронды қосымша https://www.youtube.com/ watch?v=-STgQIXAKdQ | |
| – Біз өмір сүріп жатқан мемлекет өз тәуелсіздігін 1991 жылдың 16 желтоқсанында алды. Бұл күнді біз жыл сайын Қазақстанның тәуелсіздік күні ретінде атап өтеміз. «Тәуелсіз Қазақстан» бейнебаянын көру. | | | |
| Сергіту сәті. Біз қазір бірге тұрамыз. (тұру) Аздап демаламыз. (созылу) Оңға-солға бұрылыңдар. (оңға- солға бұрылу) Төмен-төмен иіліңдер. (иілу) Қолды жоғары, қолды жанымызға (қолдармен қозғалыс). | Сергіту жаттығуын орындайды. | |
| Бір орында секіреміз (бір орында секіру). Ал енді жүгіру (бір орында жүгіру). – Жарайсыңдар, балалар! Мұғалім: – Оқулықты ашып, оқулықтағы мәтінді оқимыз. Оқыған материалға «Не?, Қашан?», «Қай жерде», «Неге» деген сөздерден басталатын «Сұрақ қой» тәсілін қолдану. Мұғалім ең жақсы сұрақтарды атап өтіп, оларға оқушылардың өздері жауап беруін ұсынады. Мұнымен жаңа ғана оқып-үйренген материалды түсінгендіктері тексеріледі. «Оқушы дәптеріндегі» А., В.1. тапсырмаларын орындау. А. тапсырма. Қазақстан Республикасаның рәміздерін жаз. В.1. тапсырма. Дата мен оқиғаны бағыттауыш сызықпен қосыңдар. Мұғалім: «Тәуелсіз мемлекет» түсінігі нені білдіреді? «Идеялар қоржыны» тәсілі. Тақтада кәрзеңке белгісі салынған, оған оқушылардың «Тәуелсіз Қазақстан» ұғымы туралы бар білетін мәліметтері шартты түрде салынады. | ФТ. Оқушылардың болжамдық сұрақтары:
«Оқушы дәптеріндегі» А., В.1. тапсырмаларын орындайды. Тақтаға оқушы шақырылады, ол парақшамен жасырылған, мәтінді оқиды, қалған оқушылар бұл | | Оқулық Оқушы дәптері |
| Үстелдің үстінде «Тәуелсіз мемлекет», «Халық», «Астана – Нұр-Сұлтан», «Тұңғыш Президент – Н. Назарбаев», «Мемлекеттік рәміздер – Ту, Елтаңба, Гимн», «Мемлекеттік тіл», «Конституция – еліміздің негізгі заңы», «Мемлекет ел ішінде өз мәселелерін өзі еркін шешеді», «Қазақстан басқа әлем елдерімен келісімшарт жасасады», «Қазақстанның валютасы – рубль» деген кестелер дайындалған. «Оқушы дәптеріндегі» В.2. тапсырмасын орындау. Пайымдаулар дұрыс па? «Иә» немесе «Жоқ» деп жауап бер. | анықтаманың тәуелсіз мемлекетке қатысы бар екендігіне келіссе қолдарын көтереді, егер келіспесе қолдарын көтермейді. Оқушылар «Қазақстанның валютасы – рубль» деген қатені тауып, «Қазақстанның валютасы – теңге» деп түзетеді. «Оқушы дәптеріндегі» В.2. тапсырмасын орындайды. | | Оқушы дәптері |
Соңы | Мұғалім: Қазақстан – атамекен, құт қонған жер, Кең дала, суы мөлдір, нұр тұнған жер, Көгорай белестері мақпал кілем, Қырлары қызғалдағы құлпырған жер. – Отан туралы көптеген мақал- мәтелдер бар. Сендер қазақша мақал-мәтелдерді жақсы біледі деп ойлаймын. Біз мұны қазір байқап көрейік. «Мақал жина» тәсілі. | | | Мақал-мәтелдер |
| Мұғалім екіге бөлінген мақалдарды таратып береді. Балалар оларды біріктіріп, жинап оқулары тиіс. Ел іші – (алтын бесік). Өз елің – (алтын бесік). Отан – (оттандаыстық). Отансыз адам, (ормансыз бұлбұл). Егемен елдің (еңсесібиік) Жері байдың (елі бай). – Мен сендерге Отанның жылуы мәңгі жүректеріңді жылытсын деп тілеймін. Сендердің әрқайсысың Отанымыз – Қазақстанның гүлденуі үшін көп үлес қоса алатындарыңды есте сақтаңдар.
«Оқушы дәптеріндегі» С. тапсырмасын орындау. ҚБ. 5 балдық шкала бойынша сабақтағы өз жұмысын бағалайды, неге олай бағалағаныңды жаз. Мен сабақта О балға лайық жұмыс істедім, өйткені
«Жұдырық-алақан» тәсілі өзін-өзі бағалау дағдысын қалыптастыруға арналған: | ФТ. Әр қатардан екі оқушыдан шығып, бір-бір мақалдан жинап, оларды оқиды. «Оқушы дәптеріндегі» С. тапсырмасын орындайды. | Сабақтағы жұмыстарын оқушылар өздері бағалайды. ҚБ. 5 балдық шкала бойынша сабақтағы өз жұмысын бағалайды. ҚБ. «Жұдырық-алақан» тәсілі өзін-өзі бағалау. | Оқушы дәптері |
|
нәтижелеріне жетсе – ашық алақан;
жетсе, немесе мақсатқа жету үшін ештеңе істемесе – жұдырық. «Оқушы дәптеріндегі» С. тапсырмасын орындаған жұмыстарын тексереді. | Оқушылар С. тапсырмасындағы Тәуелсіз Қазақстанның белгілерін анықтайды. Белгілердің атауын дұрыс жазғандарын бір-бірімен салыстырады. | | |
-
сабақ
Ортақ тақырып: Бөлімше: | Салт-дәстүрлер және ауыз әдебиеті 3.5. Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм | |
Педагогтің аты-жөні: | Ибраимова.И | |
Күні: | 03.03 | |
Сынып: 1 | Қатысушылар саны:1 | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Елімнің мемлекеттік рәміздері | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 1.3.5.1 – Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату. | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:
|
| Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
| ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | – Сәлеметсіңдер ме, балалар! «Бүгін не істейміз?» жаттығуын жасаймыз. | Сәлемдеседі. «Бүгін не істейміз?» жаттығуын жасайды. | ҚБ «Үлкен саусақ» тәсілінің көмегімен өзара баға беру. | | |
| «Иә!» тәсілі: Мұғалім «Келіңдер, балалар ...» деп сөйлемді бастайды да, бір іс- қимылды ыммен көрсетеді (сурет салу, қол шапалақтау, қолды көтеру және т.б.). Оқушылар хормен «Иә!» деп жауап береді де, мұғалімнің қимылын қайталап, оның нені білдіретінін айтады. Үй тапсырмасын тексеру. | Оқушылар хормен «Иә!» деп жауап береді де, мұғалімнің қимылын қайталап, оның нені білдіретінін айтады. | | | |
| Ж. Дәптердегі С. «Тәуелсіз Қазақстанның белгілері» тапсырмасын жұптаса отырып тексеру. | Ж. Дәптердегі «Тәуелсіз Қазақстанның белгілері» тапсырмасын жұптаса отырып тексеру. | | Оқушы дәптері | |
| Ж.Ұ Мақсатты тұжырымдау. «Бір сәттік ойлар» тәсілі. Мұғалім «Қазақстан» деген түйін сөзді атайды. Бір минуттың ішінде берілген сөзбен байланысты басына келетін ойларды | | | |