Файл: за мерзімді жоспар блімі Мтінді есептер 81 Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 213

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.

..Үй тапсырмасын тексеру

Миға шабуыл Әр топ кезектесіп

сұрақтар қояды. / 3 сұрақ /

1.Санды дөңгелектеу дегеніміз не?

2. Санды дөңгелектеу ережесін тұжырымдаңдар.

3. Санның артығымен алынған жуық мәні деп қандай мәнді айтады? Мысал келтіріңдер.

4. Санның кемімен алынған жуық мәні деп қандай мәнді айтады? Мысал келтіріңдер.

І топ Жүздік үлестерге дейін дөңгелектеуге мысал келтіреді

ІІ топ мыңдық үлестерге дейін дөңгелектеуге мысал келтіреді

ІІІ топ Бірлікке дейін дөңгелектеге мысал келтіреді

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық

Аудидиск:

1.6.1; 1.6.4;
№1Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

«Санның жуық мәні» нені білдіреді?

Оқушыларға «санның жуық мәні» деген түсінік беріледі

Осыдан кейін «санның дәл мәнінен кем жуықтау» және «санның дәл мәнінен артық жуықтау» деген сөйлемге түсінік

.Үйде балалардың анықтама мен ережелерді оқығысы келмейтіні құпия емес.Сабақта бірнеше рет теорияны тыңдайтын болса,оқушылар көп күш түсірмей-ақ тақырыпты ұғып алады.

апсырмасы

Әрбір мысалдың шешімін тапқан сайын оқушылар ережені толығымен дәл айтып,оқып отырады

Сандарды дөңгелектеңдер ондық үлеске дейін:

) 9,12 2)0,281 ; 3) 52,513; 4) 2,8711 ; 5) 5,826;

2.Жүздік үлестерге дейін

1) 12,513; 2) 8,4237; 3) 26,0402; 4) 2,938; 5)3,5462

3. Мыңдық үлеске дейін

1) 0,61371; 2) 7,23447; 3) 106,0408; 4) 21,9384; 5)3,5479

ІI топ тапсырмасы

Сандарды дөңгелектеңдер ондық үлеске дейін:

) 0,452 2)8,245 ; 3) 12,583; 4) 2,771 ; 5) 6,815;

2.Жүздік үлестерге дейін

1) 1,518; 2) 8,4427; 3) 36,9468; 4) 0,934; 5)5,5366

3.Мыңдық үлеске дейін

1) 2,5134; 2) 8,4287; 3) 26,0412; 4) 2,9383; 5)3,5466

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық

Аудидиск:

1.6.1; 1.6.4;
№1Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы( 35-40мин)

Шығармашылыққа тапсырма:

Жарыс 1-топ

0,1: 1,15 2,26 3,58

0,01: 0,452 1,671 7,943

1: 7 ,71 5,95 6,84

10: 451 843 952

100: 6458 1375 5783

Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.

0,001: 5,7528 0,1567 2,4568

0,0001: 4,12461 6,87473 1,42591

Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады







Тақырыбы:

Сабақ 116

Ондық бөлшектерді дөңгелектеу

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.1.15

санның жуық мәні ұғымын меңгеру;

5.1.2.32

ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеу

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Ондық бөлшекті дөңгелектеу тақырыбын қайталай отырып, осыған дейін алған білімдерінді қорытыңдылау.

Оқушылардың басым бөлігі:

Өздерінің сыныпта қандай оқу құралдарын пайдаланатынын айта алады,сұрақты түсінеді,сұраққа еркін жауап бере алады.

Кейбір оқушылар:

Дөңгелектеудің ережелерін игерте отырып практикада кеңінен қолдануға және ойлау,есте сақтау,зейінділік қабілеттерін дамыту..

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.

Үй тапсырмасының дұрыс орындалғанын анықтап, қате орындалған жұмыстарды оқушылармен бірлесе отырып талқылау

Миға шабуыл Әр топ кезектесіп

сұрақтар қояды. / 3 сұрақ /

1.Санды дөңгелектеу дегеніміз не?

2. Санды дөңгелектеу ережесін тұжырымдаңдар.

3. Санның артығымен алынған жуық мәні деп қандай мәнді айтады? Мысал келтіріңдер.

4. Санның кемімен алынған жуық мәні деп қандай мәнді айтады? Мысал келтіріңдер.


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақтың ортасы

Кім тапқыр ойыны. 

1 тапсырма.

 Ондық бөлшектерді дөңгелектеңдер:

1 топ.
1) ондықтарға дейін: 1685; 913; 646;
2) жүздіктерге дейін: 386; 617; 2885;
3) мыңдықтарға дейін: 77658; 6480; 11761;

2 топ.

1) ондықтарға дейін: 2369; 896; 245;
2) жүздіктерге дейін: 258; 325; 2569;
3) мыңдықтарға дейін: 55784; 1426; 25456;

3 топ.

1) ондықтарға дейін:2548; 361; 354;
2) жүздіктерге дейін: 912; 658; 4152;
3) мыңдықтарға дейін: 98125; 5418; 65248;


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық

Аудидиск:

1.7.1; 1.7.3;
Қосымша тапсырма:1.7


Сабақтың соңы( 35-40 мин)

«Сиқырлы ағаш» ойыны.

1топ.

Жердің радиусы 6371 км. Марс планетасының радиусы Жкер радиусының 0,53-іне тең. Марс планетасы радиусының ондық үлестерге дейін дөңгелектенген жуық мәнін жазыңдар.         Жауабы: 6371*0,53=3376,63≈3376,

Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады

2 топ.

Эскалатордың ұзындығы 150м. Ол жолаушыны 3,2 минутта жоғарғы қабатқа көтереді. Эскалатордың жылдамдығының ондық үлестерге дейінгі дөңгелектенген жуық мәнін жазыңдар.

Жауабы: 150/3,2=46,875≈46,9

3 топ.

Қазақстандағы ауданы жағынан ең үлкен облыс-Қарағанды облысы. Оның ауданы 428 мың кв.км. Қарағанды облысының ауданы шамамен неше жүз мың квадрат километр?

Жауабы: 428мың кв.км≈400мың кв.км

«Сиқырлы ағаш» ойыны.

.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады







Тақырыбы

Сабақ 117

Мәтінді есептерді шығару. Бөлшектерден тұратын сандар тізбектері

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.5.1.5

бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару;

5.2.3.4

бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау;

5.2.3.5

бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын құрастыру және тізбектерді жазу;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Мазмұнды есептерді теңдеу құру арқылы шешу дағдысын қалыптастыру;.

Оқушылардың басым бөлігі:

.Топпен жұмыстана алады; -Ізденімпаздылық қабілеттері артады анықтауға пайдаланады.Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс сақтап қолдана алады.

Кейбір оқушылар:

Тиімді әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың ой-өрісін кеңейту, өздігінен жұмыс істеу, іздену, шығармашылық қабілеттерін дамытады.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

а) Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру
ә) Сыныптағы оқушыларды 2 топқа бөлемін
б) Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.
2. Үй тапсырмасын тексеру: 1). Оқыту арқылы тексеру №971; №1007



2) Сұрақ - жауап
1. Ондық бөлшектер қалай қосылады?
2. Ондық бөлшектерді қосуда қосудың қандай қасиеттері орындалады?
3. Ондық бөлшектерді қалай азайтамыз?
4. Натурал саннан ондық бөлшекті қалай азайтамыз?
5. Жартыны ондық бөлшек түрінде қалай айтамыз?
6. Шиекті ондық бөлшекпен қалай айтамыз?

Үй тапсырмасын тексеру: 1). Оқыту арқылы тексеру

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Қосымша тапсырма:1.7


Сабақтың ортасы (6-35 минут)

Жаттығуға арналған мәтінмен берілген есептер туралы мағлұмат беру. Талдау, есептің берілгенін дұрыс жазу.
1 - мысал. Ағынсыз судағы қайықтың жылдамдығы 13, 4 км/сағ, ал өзен ағысының жылдамдығы 1, 7 км/сағ. Қайық 1 сағатта ағысқа қарсы қандай қашықтықты жүріп өтеді.
Шешуі: 13, 4 - 1, 7=11, 7
Жауабы: 11, 7м
2 - мысал. АВ кесіндісі қандай да бір нүктемен екі бөлікке бөлінген. Бірінші бөліктің ұзындығы 5, 6см, екінші бөліктің ұзындығы 4, 2см. АВ кесіндісінің ұзындығы неге тең?
Шешуі: А * ----------------- С *---------------------- *В
АВ=АС+ВС=5, 6+4, 2=9, 8
Жауабы? АВ=9, 8см


3 - мысал. Көлемдері бірдей (1смі - ден) мыс, күміс және алтын алынды. Мыстың массасы 8, 9г, күміс мыстан 1, 6г ауыр, алтын күмістен 8, 8г ауыр. Алтынның массасы қанша?

Шешуі: Мыс – 8, 9г
Күміс – ------ 1, 6г артық
Алтын --------- 8, 8г артық.?
((8, 9+1, 6)+8, 8)=19, 3
Жауабы: 19, 3г
4 - мысал. Ит 9, 1м/с жылдамдықпен өзінен 264/5 м қашықтықта отырған қоянға жүгірді. 1 секундтан соң ит пен қоянның арасы қанша метр болады?
Шешуі: 264/5 - 9, 1= 26, 8 - 9, 1= 17, 7 (м)
5 - мысал. Үшбұрыштың периметрі 6, 7см. Оның бір қабырғасы 2, 3см, екінші қабырғасы біріншісінен 0, 5см ұзын болса, үшінші қабырғасының ұзындығын табыңдар.
---- В
А ---- С
Шешуі: Р=6, 7см; Р=АВ+ВС+АС; ВС=Р – (АВ+АС)
АВ=2, 3см
АС = АВ+0, 5см=2, 3см+0, 5см=2, 8см
ВС= 6, 7 – (2, 3+2, 8)= 1, 6
Жауабы: 1, 6см

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық

Аудидиск:

1.8.1; 

1.8.2;

1.8.3.

1.8.4.


Сабақтың соңы



Ойтүрткі кезеңінде әр топқа  3 есептен тұратын тапсырмалар беріледі:

1.     25 (х + 3) = 150              х = 3                               

2.     169 : (х – 3) = 13             х = 16                             

3.     (х + 97) : 28 = 4               х = 15                      

4.     14 (х + 9) = 168              х = 3                            

5.     121 : (х – 3) = 11             х = 14                          

6.     (х + 27) : 15 = 4               х = 33             




Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады







Тақырыбы:

Сабақ 118

Мәтінді есептерді шығару.

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.5.1.5

бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару;

5.2.3.4

бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау;

5.2.3.5

бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын құрастыру және тізбектерді жазу;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушылармен жаттығуға арналған мәтінмен берілген есептер туралы түсінік бере отырып, есептің мағынасын түсініп оқып дұрыс талдай білуге, негізгі мәселені ажырата білуге дағдыланады 

Оқушылардың басым бөлігі:

оқушылардың тез ойлап, нақты нәтижеге жете білу дағдыларын, сабақ үстіндегі өз еңбегін ұйымдастыра білу қабілеттерін дамыту.;


Кейбір оқушылар:

Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады

-Оқушының сыни ойлауы қалыптасады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылардың назарын сабаққа
аудару. ) Ұйымдастыру кезеңі.

1. Ондық бөлшек түрінде жаз: 27/5
А) 3, 4
Ә) 0, 34
Б) 0, 034
В) 34
2. Қосуды орында: 19, 07+3, 23
А) 2, 3
Ә) 22, 3
Б) 0, 2, 23
В) 0, 223

) Баламалы тест тапсырмасы:
3. Теңдеуді шеш: х - (17, 035 - 13, 965) = 220, 1
А) 22, 348
Ә) 2, 23485
Б) 223, 485
В) 223
4. Ондық бөлшектерді азайт: 8, 65 – 7, 75
А) 3, 4
Ә) 0, 9
Б) 0, 09
В) 9

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақтың ортасы

№2 есеп: Жәңгір хан 1643 жылы азғантай әскерімен 50 мың жауынгері бар жоңғарлардың шабуылына қарсы тұрды. Жәңгір ханның әскері жоңғар әскерінің санын 83,3-есе кем болған. Осы ұрыста жоңғарлар 10,25 мың әскерінен айрылды. Осы кезде Жәңгір ханның жалаңтөс деген батыры 20 мың әскермен көмекке келіп, жоңғарларды талқандады. Ұрысқа барлығы қанша қазақ қатысқан?

«Қасым ханның қасқа жолы» - Мәтіндік есептер шығару.

№1 есеп: (1511-1523 жж.) билік құрған жылдары қазақ халқының қазіргі мекен тұрағы қалыптасты. Солтүстікте Қасым ханның қол астындағы қазақтардың жайлауы 300,12 км-ді құрап, Ұлытаудан асты. Оңтүстік-шығыста оған Жетісудың 150,28 км аумағы қарады. Батыстағы аймағы Жайық өзені алабын алып жатты, ол 105,25 км -ді құрады. Оңтүстіктегі шекарасы Сырдария өзені алабына дейін жетті, ол Жайық өзені алабының 2,2-індей. Қасым хан басқарған тұста Қазақ хандығының шекарасының ұзындығы қандай болды?

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық

Аудиодиск: 1.1.1 : 1.1.2: 1.1.3:

А4 форматты ақ Қосымша тапсырма:1.1.


Сабақтың соңы

Топтық жұмыс

Тақтаға оқушыларды шығарып, тәсілдерді көрсетуді ұснады

1 (1) х + 46= 75; х = 29

2. (2) 54 + х + 32 = 96 ; х = 10

3. (3) 78 + 3х = 104+25; х = 17

4. (4) х + 3х + 3х + 29 = 155; х = 18

5. (1) 250 – 3у = 115; у = 45

6. (3) (48 - х) : 8 = 4 х = 16

Тақтаға оқушыларды шығарып, тәсілдерді көрсетуді ұснады

1 (1) х + 46= 75; х =

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады