ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 646
Скачиваний: 4
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Үйдегі, мектептегі, ауладағы т.б. қоғамдық орындардағы әдептілік мінез-құлық пен іс-әрекеттерді еске түсіреді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
| | |
2. Мағынаны тану | Оқушылардың тізбек бойынша, тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді. | (Т) «Мәнерлепоқы»әдісі Балалар Бауыржан Момышұлының әңгімесімен танысады. Оқылған мәтін мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баяндайды. Оқылым алдында берілген тапсырмалар бойынша ақпараттарды белгілеп алады. – Жағымды әдет-ғұрыпқа баланы кімтәрбиеледі?
| Дескрипторы: мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық |
| Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен «бірауыздан» деген сөз тіркесінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі. | (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары бірауыздан– барлығы бірдей | | |
| Оқушылардың шығармашылығына қолдау көрсетеді. | Шығармашылық жұмыс Оқушылар кішкентай Бауыржанның қонақтармен қалай амандасқанын қимылмен бейнелеп көрсетеді. | Дескрипторы: вербалды емес тілдік құралдарды қолданады. | |
| Мұғалім оқушыларға сұраққа байланысты ойын айтуды ұсынады. Саралау: оқушыларға бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады. | (Т) «Ойлан» айдары – Бауыржанның орнында болсаң, не істередің? Сұраққа байланысты оқушылар өз ойы мен пікірін айтады. | Дескрипторы: сұраққа жауап береді, өз ойын айтады. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Ақ парақтар |
Дәптермен жұмыс | Мұғалім оқушылардың шығармадан ақпаратты белгілеуіне бағыт береді. | (Ө) Бауыржанның әкесі айтқан ақыл сөзін тауып, көшіріп жазады. | Дескрипторы: мәтіннен нақты ақпаратты тауып жазады. ҚБ: «Смайл» әдісі | Оқулық, жұмыс дәптері |
| Мұғалім бағыттау сұрақтарын қояды. | (Ө) Суретке қарап, адамдардың қандай үйде отырғанын жазады. | Дескрипторы: өз ойын жазады. | Жұмыс дәптері |
3. Ойтолғаныс | Мұғалім оқушыларға ойын еркін жеткізуге көмектеседі. | (Ө) «Қорытындыла» айдары Оқушылар тақырыпты қорытындылап, Бауыржан әкесінің сөзінен қандай өнеге алғаны туралы өз ойын айтады. Мысалы: үлкен адамдармен әрқашан сәлемдесіп жүру қажеттігін үйренді. | Дескрипторы: кейіпкердің іс-әрекетін бағалап, пікір білдіреді. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық |
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | Б. Момышұлы туралы қосымша мәлімет тап. З. Ахметованың «Атасы мен немересі» әңгімесін есіңе түсір. | | |
№68 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Мен білетін салт-дәстүрлер |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.1.2.1 шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: мәтінді оқып, дайын жоспар бойынша мәтін мазмұнын баяндайды. Дамытушылық: тақырыпқа сай ой тұжырымдау біліктілігі артады. Тәрбиелік: салт-дәстүр түрлерімен танысып, оларды қолдану аясын түсінеді. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Мұғалім сабақты ребус шешуді ұсынудан бастайды. Мұғалім ребус шешуіне байланысты түсіндіру жұмысын жүргізеді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі | ҚБ: «Отшашу»әдісі | Оқулық, ребус салынған плакат | |
| Оқушылар берілген ребустың шешуін табады. Байғазы– қазақ дәстүрінде үлкеннің кішіге, негізінен балаға беретін сыйлығы. Ол балалар жаңа киім кигенде, жаңа зат алғанда көрімдік ретінде беріледі. | ||||
2. Мағынаны тану | Мұғалім оқушылардың мәтінді түсініп оқуына қолдау көрсетеді. | (Т) «Түсініпоқы»әдісі Оқушылар Серік Нұғыманның «Байғазы» мәтінін түсініп оқиды. | Дескрипторы: мәтінді түсініп оқиды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық | |
| Мәтін мазмұнын жоспар бойынша әңгімелеуге жаттықтырады. | (Т) Оқушылар шағын топтарда түсінгенін жоспар бойынша әңгімелейді. Жоспар:
| Дескрипторы: мәтін мазмұнын жоспар бойынша баяндайды. | | |
Дәптермен жұмыс | Мұғалім оқушыларға жазу барысында әрбір сөзді іштей буынға бөліп, сауатты жазуына ықпал етеді. | (Ө) Оқушылар әженің тілек сөзін көшіріп жазады. | Дескрипторы: сөйлемді сауатты, көркем етіп жазады. | Оқулық, жұмыс дәптері | |
| Бұл тапсырмада сөздерді жекеше және көпше түрде қолдануға машықтандыру керек. Қарапайымнан күрделіге өту мақсатында «бала – балалар» деген мысалдарды келтіру қажет. | Дәптердегі келесі тапсырмада оқушылар сөздерді оқып, кестеге көпшілікке арналған сөз ретінде өзгертіп жазады. Қонақ келгенде айтылатын сөз: Жоғары шығыңыздар!Қош келдіңіздер! Қонақ үйіне қайтқанда айтылатын сөз: Сауболыңыздар! | Дескрипторы: сөйлемді сауатты, көркем етіп жазады. | | |
3. Ойтолғаныс | Мұғалім оқушылардың байғазы салты туралы ойын жеткізуіне көмектеседі. | (Ө) «Қорытындыла» айдары Оқушылар тақырыпты қорытындылап, байғазы дәстүрі туралы не білгенін айтады. | Дескрипторы: тақырып бойынша ой тұжырымдайды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық |
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | Мәтін соңындағы атасының сөзін оқып, байғазысөзіне анықтама жазады. | | |
№69 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Бесік жыры |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау 2.2.1.2 шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: өлеңнің жанрлық ерекшелігін, өлеңнен қажетті мәліметтерді анықтай алады. Дамытушылық: мәтін мазмұны бойынша нақтылау сұрақтарын қоя білу дағдысы дамиды. Топта бірігіп жұмыс жасауға төселеді. Тәрбиелік: оқушылардың ата-бабадан қалған мұраларға деген құрмет сезімі артады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Ойқозғау сұрағына оқушылардың белсенді араласуын қадағалайды. | (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі – Саған ауыз әдебиетінің қай түрі таныс?Сұрақ төңірегінде ойқозғау жүргізіледі. Оқушылар өзі білетін ауыз әдебиетінің түрлерін атайды. «Халық ауыз әдебиеті – ауызша тараған көркем-әдеби шығармалар. Олар жаттап алу арқылы ауыздан ауызға таралған, сондықтан ауызәдебиеті деп аталады». | Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері. | Кесте |
| Мұғалім тұрмыс-салт | | | |
| жырларына ерекше тоқталып, | | | |
| соның ішінде «Бесік жыры» | | | |
| туралы білгенін айтқызады. | | | |
| Сабақтың тақырыбы мен | | | |
| мақсаты хабарланады. | | | |
2. Мағынаны тану | Оқушылардың тізбек | (Т) «Мәнерлеп оқы»әдісі | Дескрипторы: | Оқулық |
| бойынша, тізбекті үзбей, | Оқушылар «Бесік жырын» тізбек бойынша | өлеңдегі негізгі ойды | |
| мәнерлеп, түсініп оқуына | оқиды. | анықтап, өз сөзімен айтып | |
| қолдау көрсетеді. | Оқыған өлең мазмұнын топта талдап, | жеткізеді. | |
| | мазмұнын топта баяндайды. | ҚБ: «Ду қолшапалақ» | |
| | | әдісі | |
| Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «Байғұтан» | (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары Байғұтан – иттің аты | | Оқулық |