Файл: аза тілі дістемелік нсау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.01.2024

Просмотров: 2093

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




4.2.2.1 Берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру

  • Мәтінді толығымен мазмұндайды

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?










Сабақтың тақырыбы

Дизайнер. (2-тоқсан 4-тарау). 51-сабақ

Дағды

Тыңдалым және жазылым

Оқыту мақсаттары

4.1.1.1 Анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру

4.4.5.1 Мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы

бар сөздерді табу

Лексикалық минимум

Сәнгер, мата, сән үлгісі, сән үйі, тапсырыс

Алдыңғы білім

Сахна қызықтары

Пәнаралық байланыс

Өнер, көркем еңбек

Сабақтың барысы

С.кезеңі


Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

уақыты

Қар.қат

Оқыту ресурстары

Кіріспе

«Жаңа сөз үйренейік» айдарында мұғалім оқушыларға жаңа сөздерді оңай игерту үшін сол сөздерге қатысты газет-журналдардан жинақталған суреттерді ұсынады. оқушыларды жетелей отырып сәнгер, тапсырыс беруші, тапсырыс алушы т.б. сөздердің мағынасын ұғындырады. Одан әрі әр сөздің қатесіз айтылуы мен жазылуына көңіл бөліп, түрлі жаттығулар жұмысын ұйымдастырады.

5 мин

Мұғалім-сынып

Суреттер Оқулық





Негізгі бөлім

«Тыңдайық» айдарымен берілген тапсырмада оқушылар мәтінді тыңдап және жүргізіп оқиды. Диалогтен «Не істеймін?» сұрағына жауап беретін сөзді тап. Келер шақты қолданыстық тұрғыда ажыратады. Мысалы, аламын, аралаймын, дайындаймын. Мұғалімнің таңдауына орай бұл тапсырманы өзгеше етіп ұсынуға да болады. Мұғалім мәтіндегі кей сөздерді алып тастап, оқушылар тыңдап отырып белгілейтін нұсқа дайындауына болады. Ондай ой болса, мұғалім мәтінді ақ қағазға басып шығарып, оқушыларға үлестіреді. Оқушылар тапсырманы орындап болғаннан кейін оқулықты ашып, өздерін тексерулеріне де болады.

Тыңдалым мәтіні:

Мәтіндітыңдажәнежүргізіпоқы.

  • Осыаптадажоспарыңқандай?

  • Бүгінтапсырысберуші келеді.Оныңөлшеміналамын.

  • Тапсырыстыкімбереді?

  • Сахнадажүргентанымаладам.

  • Жарайды,ертеңгіжоспарыңқандай?

  • Ертең мен мата дүкендерін аралаймын. Бүрсігүні маталарғақараймын,үлгілердідайындаймын.

  • Аларғыкүнінеістейсің?Демалудыұмытпа.

  • Жарайды.

  • Оданарғыкүніқайдаболасың?«Айя»сәнүйінебарамыз,ұмытыпкетпе. Жаңа сәнүлгілерінкөреміз.

  • Иә,солкүніфабрикағабарамындепедім.Үлгерукерек.

  • Жақсы.Менжазыпалайын.Солкүнітаңертеңесіңесаламын.Сенбіменжексенбіжұмысістемейміз.Тауға шығыпдемаламыз.

8 мин

жұптық жұмыс

Суреттер Оқулық

«Ойланайық» айдарымен ұсынылған тапсырмада оқушылар

мәтінді тыңдап, мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қою арқылы сөйлемді аяқтап жауап береді.

7 мин







«Назар аударайық» айдарымен ұсынылған тапсырмада мәтін мазмұны бойынша айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар қимылды

білдіретін сөздерді оқиды.

Берілген сөздерді оқы. Бұл сөздерді айтқанда қандай дыбысты қолданамыз? Жазғанда қай әріппен жазамыз? Сөздерді дұрыс айт.


Дескриптор

  • сөздің айтылуына байланысты әріпті анықтайды;

  • сөздерді дұрыс айтады;

  • сөздерді дұрыс жазады.

3 мин

Мұғалім-сынып

Кесте

Интербел- сенді тақта
1   ...   55   56   57   58   59   60   61   62   ...   139








«Жаттығайық» айдарымен ұсынылған тапсырмада мәтіннен алдымен

4 мин

Мұғалім - сынып

Оқулық

сөйлемдерді оқиды. Мәтіннен мағыналық айырмашылығын тауып,




кестеге бөліп жазады.




«Сөйлесейік» айдарында оқушылар дайын үлгілерді қолданып сөйлеуге жаттығады. Өз ойын айтып беруге үйренеді.

3-4 мин







«Жазайық» айдарымен ұсынылған тапсырмада оқушылар оқулықтағы үлгіге қарап, өзінің алдағы уақытта не істейтінін жоспарлап жазады.

6 мин

Топтық жұмыс

Оқулық

Рефлексия. «Сабақтан алған әсерім» стратегиясы. Сабақты

3 мин

Сынып-мұғалім




меңгерсе, «Алма» ағашының алма-стикеріне, жақсы әсер алса,

«Бәйтерек» ағашының жапырақ-стикеріне, ал жағымсыз эмоцияда болса,

«Тікенек» ағашының төртбұрыш-стикеріне жазып, кері байланыс

орнатады.



Алмаағашы Бәйтерек Тікенек

Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін тексеру

Мұғалім оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергендерін міндетті түрде тексеруі керек.

Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалау элементтері көрініс табуы тиіс. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы (мадақтау сөздерін қолдануы), оқушылардың өздерін және бір-бірін

бағалаулары болуы керек. Кері байланыс орнатудың маңызы зор.

Бағалау критерийлері

  1. Анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру

  2. Мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді табу

Дескриптор

  • Мәтінді тыңдап, тірек сөздерді белгілей алады.

  • Тыңдаған ақпаратындағы оқиғаны ретімен қоя біледі.

  • Сөздерді қатесіз жазады.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?







Сабақтың тақырыбы

Кішкентай тігінші. (2-тоқсан 4-тарау) 52-сабақ

Дағды

Грамматика және айтылым




Оқыту мақсаттары

4.5.1.3 Өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану

4.2.2.1 Берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру

Лексикалық минимум

Жіп, қайшы, түйме, ине

Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек

Алдыңғы білім

Дизайнер

Сабақтың барысы

С.кезеңі


Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

уақыты

Қар.қат

Оқыту ресурстары

Кіріспе бөлім

Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Атомдар мен молекулалар» ойыны. Әр оқушы – жеке атомдар. Мұғалімнің айтуы бойынша атомдар қозғалысқа түседі, бір-бірімен жеңіл қақтығысқа түседі. Мұғалім қанша атомның қосындысынан молекула құралатынын айтады, сол кезде сол санға сай бірігіп тұра қалу керек. Молекула құрамына кірмей қалғандар ойыннан шығады. Осылай бірнеше рет қайталанады. Соңында атомдарға бірігуіне қарай оқушылар топқа бөлініп отырады.

(МК, Ұ) Қызығушылықты ояту

«Ребус шешу». Оқушылар ұсынылған ребусты қарайды, шешуін табады.

Суреттегі берілген заттардың атауын еске түсіру, ребуспен қалай жұмыс

істеу керектігін түсіндіру. Оқушылар ребус арқылы өз білгендерін айтады. Содан кейін оқулықта берілген сурет сабақтың алғышарты ретінде қолданылады.

Мысалы, мұғалім оқушыларға:

  • Суреттен кімді көріп тұрсың?

  • Қыз не істеп жатыр?

  • Саған тігінші болған ұнай ма?

Осы секілді сұрақтарын қою арқылы берілген сабақтың тақырыбын ашады. Күнделікті өмірмен байланыстыра айтуларын сұрау.

«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау (мұғалімнің бағалауы)

(Ұ) «Жаңа сөз үйренейік» айдары. Сөздік жұмысы: жіп, қайшы, түйме, ине сөздерін меңгерту жүзеге асырылады

  1. Осы сөздердің мағыналарын ым-ишара арқылы түсіндіру.

  2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:

  • мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;

  • оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді дауыстап оқиды;

  • тізбекпен оқиды.

  1. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрастыру.

  2. Сөйлемдер құрастыру.

  3. Жана сөздерді сөздік дәптерге жазу.

3 мин

Мұғалім-сынып

Суреттер



1   ...   56   57   58   59   60   61   62   63   ...   139








«Ойланайық» айдарымен берілген тапсырма оқушылардың екі бағандағы сөйлемдерді салыстырып, мағыналық ерекшеліктерді түсінуі үшін ұсынылған болатын. Бірінші бағанда нақты қашан жүзеге асатыны белгісіз бірақ жоспарда бар істер туралы айтқанда қолданылатынын, ал екінші бағанда ертең нақты орындауға ниетті болғанда қолданатын құрылым екенін мұғалім оқушыларына ұғындырады. Егер сынып оқушыларының тілдік деңгейі мүлде төмен болатын болса, екі бағандағы білім мазмұнын екі сабаққа арнайы бөліп ұйымдастыруға болады, үшінші сабақта ғана салыстырып пысықтауды өткізу немесе өткізбеу мұғалімнің өз еркінде.










Негізгі бөлім

«Есте сақтайық» айдарымен ұсынылған тапсырмада сөйлемдерді оқып, мағыналық өзгешелігі мен ұқсастығын табады. Оқушыларға жоспарлы жұмыстар туралы айтуда сөйлем құрылымының қандай болатындығы туралы мұғалім жете ақпарат береді.

7 мин

жұптық жұмыс

Суреттер Оқулық

«Жаттығайық» айдарымен ұсынылған тапсырмада жақшаны ашып, -ғалы,

-гелі, -қалы, -келі қосымшаларын жалғап жазады. Мысалы, тігу-тіккелі, қию-қиғалы.

Үлгі:Мен орамал тіккелі жатырмын.

Оқушылар мұғалімнің көмегімен бір-біріне «Бүгін не істейсің?» сұрағын қою арқылы алдағы жоспарлы әрекетін баяндап үйренеді.

Үлгі:Мен қазір үйге қайтқалы жатырмын. Одан соң сабақ оқығалы жатырмын. Орындалатын оқу мақсаты 4.5.1.3өзбетіншешағынмәтінненетістіктіңшақ,райформаларынауызша/жазбашатілде

қолдану.

6 мин

Мұғалім-сынып

Кесте Оқулық

«Оқиық және жауап берейік» айдарымен ұсынылып отырған тапсырма оқушылардың оқылым дағдыларын жетілдіруге арналған. Мәтінді түсініп оқып, мәтін бөліктерінің ретін анықтайды. Берілген суреттердің ішінен мәтінге қатысты суретті тауып, сол сурет бойынша әңгімелейді.

Мұғалімауызшакомментарийбереді:«Жақсы!Тамаша!Керемет!

5 мин

Мұғалім - сынып


Оқулық

«Жаттығайық» айдарындағы берілген тапсырмада оқушылар «Тігінші немен жұмыс жасайды?» деген сұраққа жауап бере отырып, сөйлемді дұрыс құрастырып үйренеді. 4.2.2.1 берілген тірек сөздер мен жоспардыңнегізіндеқысқамонологқұруоқу мақсаты осы тапсырма аясында жүзеге

асады.

10 мин







Мұғалім оқушылардың сабақтың соңындағы көңіл күйлерін анықтау мақсатында «Ай»әдісі арқылы (жаңа ай, жарты ай, толық ай) кері

байланыс орнатады.

Толық ай – сабақты толық түсіндім. Жарты ай – мен жартылай түсіндім.

Жаңа ай менің түсінбегенім басымдау болды.

3 мин

Сынып-мұғалім

Айлар суреті

Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін тексеру

Мұғалім оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергендерін міндетті түрде тексеруі керек.

Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалау элементтері көрініс табуы тиіс. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы (мадақтау сөздерін қолдануы), оқушылардың өздерін және бір-бірін

бағалаулары болуы керек. Кері байланыс орнатудың маңызы зор.

Бағалау критерийлері

4.5.1.3 Өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай

Дескриптор

  • Жоспарланған іс туралы