Файл: аза тілі дістемелік нсау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.01.2024

Просмотров: 2096

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану

4.2.2.1 Берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру

айта алады немесе жаза алады.

  • Ойыншық

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?






Сабақтың тақырыбы

Кондитерлік фабрикада. (2-тоқсан 4-тарау). 53-сабақ

Дағды

Тыңдалым және жазылым

Оқыту мақсаттары

4.1.3.1 Тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын

анықтау/кесте толтыру/кластер құрастыру

4.4.2.1 Оқыған/аудио/бейнематериалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу

Лексикалық минимум

Кондитер, қоспалар, суыту, еріту, безендіру

Пәнаралық байланыс

технология

Алдыңғы білім

Кішкентай тігінші

Сабақтың барысы

С.кезеңі


Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

уақыты

Қар.қат

Оқыту ресурстары

Кіріспе

Сабақтың өмірмен байланысты болуын қамтамасыз ету мақсатымен мұғалім осы сабақты кондитерлік зауыттан твикс шоколадының шығарылуы туралы жарнаманы көрсетеді. Оқушылар жарнаманы тамашалап болғаннан кейін оқиғаның қай жерде болғанын, онда не өндірілетінін, онда кімдер жұмыс жасайтындығын қарапайым тілді қолдана отырып сұрайды. Оқушылар бұрыннан бар білімдерін қолданып қойылған сұрақтарға өз жауаптарын айтады. Осы мезетте кондитер, безендіру, қоспа, миксер, араластыру сынды сөздерді оқушылар алғаш естиді. Бұл алда таныстырылатын жаңа сөздерді оңай қабылдауға өз септігін тигізетін өте пайдалы басқыш болып табылады. Одан әрі мұғалім оқушылардың назарын оқулыққа аударып, жаңа

сөздерді үйретуді бастайды.

7 мин

Мұғалім-сынып

Суреттер Оқулық

Сөйлемнің шаблон-

дары, қима қағаздар








«Жаңа сөз үйренейік» айдарында әдеттегідей жаңа сөздерді игерту жұмысы жүргізіледі. Мұғалім әр жаңа сөзді кезеңдік алты басқыш арқылы таныстырып, оқушыларға меңгертеді. Алдымен сөзді айтады, оның мағынасын сұрайды, мағынасын меңгертіп алып оның сөйлемдегі мысалын келтіреді. Мысалдан соң сыныпты жаттықтырады. Осы кезде түрлі қимылдарды, ассоциацияларды қолдануға болады. Ең соңғы

басқышында сөзді тақтаға жазып көрсетеді.

7 мин










Мұғалім тыңдалымтапсырмасынорындауғаоқушылардыжұмылдырмасбұрынмынадай дайындық жұмысын жүргізуіне де болады. Оқушыларға екі түрлі торт суретін ұсынып, олардың құрамында не болуы мүмкіндігін және немен безендірілгендігін айтуды мұғалім оқушылардан сұрайды. Оқушылар бұл талқылау тапсырмасына қатыса отырып, алдағы тыңдалыммәтінінтезәріоңайұғуға дайынболады.

«Тыңдайық» айдарымен ұсынылған тапсырма түсініктемесі: Бұл тапсырма оқушылардың оқылым дағдысын қалыптастыруға арналған. Мұғалім оқушыларды мәтінге назар аударуын және рөлге бөліп оқу керектігін түсіндіреді. Сонымен бірге берілген мәтіннің мазмұнын толық түсіне отырып, тірек сөздерге назар аудару қажеттілігін ескертеді. Мұғалім сыныпты бірнеше топқа бөліп, өзі бірлесе диалогті оқып шығады. Диалог мазмұнымен танысқаннан кейін, өз ойларын дәлелдеу үшін постер жасайды. Жасаған постерлерін «Автор орындығы» стратегиясын қолданып, топтың бір мүшесі қорғайды.

Тыңдалым мәтіні

Диалогтітыңда,жүргізіпоқы.

Әсем:Қараңыз,мынаусүтқой,солайма?

Наубайшы:Иә,сүтбасқақоспаларменараласыпжатыр.Рауан:Қандай қоспалармен?

Наубайшы:Ұн,тұз,ассодасы,қант,жұмыртқа,какао,ванилин,май.Дидар:Недеген көп сүт!

Наубайшы: Иә, бізге торт пісіру үшін сүт көп керек.Әсем: Міне,қараңдар,жаңғаққосыпжатыр.

Наубайшы:Мұндажаңғақтаруатылады,содансоңолдамиксергеқосылады.

Рауан: Керемет, шоколадты қараңдар! Ммм, шоколад жегім келіптұр.

Наубайшы: Бұл жерде шоколадты уатамыз, ұсақтаймыз. Содан соңерітемізде,торттың бетінеқұямыз, безендіреміз.

Дидар: Ммм, құлпынай, апельсин, банан...Наубайшы:Бұларторттыбезендіруүшінкерек.

5-7




СД диск

Негізгі бөлім

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма

«Оқиық және жауапберейік»айдарыменұсынылғантапсырма.

Мәтінді қайталап тыңда, оқы. Сөйлемдердің «дұрыс» немесе «бұрыс» екенін айт. Дұрыс/бұрыс кестесін толтырады.

10 мин

Жұптық жұмыс

Суреттер Оқулық

«Ойланайық» айдарымен берілген тапсырмада айтылым мен жазылым дағдысы қалыптасады. Бұл тапсырманы әр оқушы жеке орындайды.

Тапсырма түсініктемесі: Сөйлемдегі жақша ішінде берілген сөздерді толықтырып, келер шақты қолданыстық тұрғыда ажыратады.

Әр оқушы өз жұмыстарын бір-бірімен алмасып, өзара бағалайды.









1   ...   57   58   59   60   61   62   63   64   ...   139








«Жазайық» айдарымен ұсынылған тапсырмада «Ретін тап» ойыны арқылы суреттерді араластырып коллаж ретінде беруге болады. Әр топ флипчартқа суретті ретімен жапсырып, берілген жазу үлгісімен жоспарлап жазады.

Рефлексия: «Алма ағашы» әдісі. Жасыл түсті алма мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ.

6 мин

Мұғалім-сынып

Оқулық




Мұғалім сабақ соңында оқушының өзін қалай бағалауын байқау мақсатында кеменің суретін таратып береді. «Егер саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, кемеңді жасыл түске боя. Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірсең, кемеңді сары түске боя. Егер сен сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, кемеңді қызыл түске боя» деп оқушыға түсіндіріледі.




3 мин

Сынып-мұғалім




Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін тексеру

Мұғалім оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергендерін міндетті түрде тексеруі керек.

Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалау элементтері көрініс табуы тиіс. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы (мадақтау сөздерін қолдануы), оқушылардың өздерін және бір-бірін

бағалаулары болуы керек. Кері байланыс орнатудың маңызы зор.

Бағалау критерийлері

  1. Тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте толтыру/кластер құрастыру

  2. Оқыған/аудио/бейнематериалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу

Дескриптор

  • Тағамның дайындалу ретін түсінеді

  • Тағамның дайындалу ретін

ауызша/жазбаша түрде айтып үйренеді.

  • Сөйлеу және жазу барысында етістіктің шақтарын дұрыс қолданады.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?







Сабақтың тақырыбы

Ас мәзірі. (2-тоқсан 4-тарау). 54-сабақ




Дағды

Оқылым, жазылым

Оқыту мақсаттары

4.3.1.1 *Мәтінді іштей түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу

4.4.1.1 *Шағын сюжетті комикс/буклет/коллаж/жарнама/презентацияны

сөйлемдермен толықтыру

Лексикалық минимум

Даяшы, аспаз

Алдыңғы білім

Кондитерлік зауытта

Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек

Сабақтың барысы

С.кезеңі


Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

уақыты

Қар.қат

Оқыту ресурс- тары

Кіріспе

Балаларға мұғалім экраннан (немесе тақтаға ілінген ас мәзірі) ас мәзірін көрсетіп, оның не екенін сұрайы. Онда көрсетілген тағамдарды атап берулерін өтінеді. Содан соң ол тағамдардың топтасуына байланысты сұрақ қояды. Мысалы: – Бірінші ас қайсы, балалар? Екінші асқа не ұсынылған? Сусынға не бар екен мұнда? – деп мұғалім оқушыларды сөзге тартады, жаңа тақырыпқа ендіреді. Сабақты оқушылардың назарын аударатындай етіп бастап, жаңа тақырыпқа ойыстыру үшін мұғалім өзінің кеше мейрамханаға немесе дәмханаға барғанын айтып мақтануына да болады. Мәселен, нендей тағамдарға тапсырыс бергенін оқушылардың тауып айтуын сұрау арқылы көңіл күйін көтеріп әрі тақырыпқа қатысты сөздік қорларын жинақтауларына ықпал етуге болады. Бұл амал арқылы да мейлінше көптеген тағам түрлерін оқушыларға ататтыруға болады. Бұл амалдар – авторлар тарапынан ұсынылған қарапайым үлгілер. Ал мұғалім өзінің шеберлігіне орай бұдан да креативті дүниелерді сабақтың ұйымдастыру

бөліміне енгізе алады.

3 мин

Мұғалім-сынып

Суреттер

Оқулық




«Жаңа сөз үйренейік» айдары оқушыларды сабаққа қатысты жаңа сөздерді меңгерту мақсатында жүргізіледі. Оқушыларға бірнеше жаңа сөздерге қатысты суреттер көрсетіледі. «Суретті сөздік» арқылы оқушылар жаңа сөздерді меңгеріп сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастырады.

Сабақтың келесі кезеңінде әдеттегідей жаңа сөздерді игерту жұмысы жүргізіледі. Мұғалім әр жаңа сөзді кезеңдік алты басқыш арқылы таныстырып, оқушыларға меңгертеді. Алдымен сөзді айтады, оның мағынасын сұрайды, мағынасын меңгертіп алып оның сөйлемдегі мысалын келтіреді. Мысалдан соң сыныпты жаттықтырады. Осы кезде түрлі қимылдарды, ассоциацияларды қолдануға болады. Ең соңғы басқышында

сөзді тақтаға жазып көрсетеді.

3 мин







Негізгі бөлім

«Сөйлесейік» айдарымен ұсынылғантапсырманы«Ашықмикрофон»әдісіарқылы

10 мин

Жұптық жұмыс

Суреттер

оқушылар қолдарына микрофон ұстап, жұптасып, бір-бірімен сұхбат

жүргізеді. Суретке қарап сұрақтар қойып, жауап береді. Бұл әдіс

Оқулық

оқушыларды жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландырады.



1   ...   58   59   60   61   62   63   64   65   ...   139








Оқылым тапсырмасы:

«Оқиық» айдарымен ұсынылған тапсырма түсініктемесі:

Бұл тапсырма оқушылардың оқылым дағдысын қалыптастыруға арналған. Мұғалім оқушыларды мәтінге назар аударуын және рөлге бөліп оқу керектігін түсіндіреді. Сонымен бірге берілген мәтіннің мазмұнын толық түсіне отырып, тірек сөздерге назар аудару қажеттігін ескертеді. Мұғалім сыныпты бірнеше топқа бөліп, өзі бірлесе диалогті оқып шығады. Диалог мазмұнымен танысқаннан кейін, өз ойларын дәлелдеу үшін постер жасайды. Жасаған постерлерін «Автор орындығы» стратегиясын қолданып, топтың бір мүшесі қорғайды.

«Оқиықжәне жауапберейік»айдарыменұсынылғантапсырма

4 мин

Жеке жұмыс

Интербелс енді тақта

Оқулық

Мәтінді қайталап оқы. Мәтін мазмұны бойынша үлгіге қарап берілген




сұрақтарға жауап береді.




«Назар аударайық» осы шақ пен келер шақтағы болатын құбылысты мысал келтіру арқылы қолданыстық тұрғыдан түсіндіреді

2 мин







«Есте сақтайық» айдарымен ұсынылған тапсырмада сөйлемдерді оқып, мағыналық өзгешелігі мен ұқсастығын табады.

«Жаттығайық» тапсырмасын орындауда оқушыларға мәтін беріледі. Мәтіндегі сөздерге тиісті қосымшаны жалғап, өзгертіп жазады. Бұл оқушылардың сауатты жазуына, өткен іс-әрекетті қолданыстық тұрғыда сауатты қолдана білуіне ықпал етеді.

Мұғалім ауызша комментарий береді: «Жақсы! Тамаша! Керемет!

6 мин

Мұғалім-сынып

Оқулық

«Жаттығайық» тапсырмасында оқушылар мәтінді өзгертіп жазады. Оқушылардың есте сақтау қабілеттері мен жазылым дағдылары дамиды.










«Ойланайық» айдарымен ұсынылған тапсырмада оқушылардың сыни ойлау дағдысын дамытумен қатар, сөйлеу дағдысын да жетілдіруге бағытталады. Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды:

Даяшы не істейді?

7 мин

Мұғалім - сынып


Оқулық

Аспаз немен айналысады?

Әр топтан бір оқушы өз ойларымен жеткізіп жауап береді.




«Жазайық» айдарымен ұсынылған тапсырманы орындауда оқушылардың айтылым, жазылым, тындалым дағдылары қалыптасады. Ынтымақтастық қарым-қатынас түзеді. «Қар кесегі» әдісі арқылы әрбір топ оқушылары басқа топтарға бағыттап параққа сұрақ жазып лақтырады. Сұрақтармен кезек-кезек алмасады. Диалог құрастырып жазады.

2 мин




Ақ қағаз

Дәптер Оқулық

«Ойнайық» айдарымен берілген тапсырмада оқушылар рөлдік ойынға қатысады. өздеріне бөлінген рөлдерді сомдап, лексикалық минимум мен грамматикалық ережелерді дұрыс қолданады.

Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар берілген белгілердің біреуін қоршап көрсетіп, тақтаға жапсырады.

? – сұрақтарым бар.

! тақырыпты түсіндім.

3 мин

Сынып-мұғалім

(? ! )

белгілер салынған парақтар

Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін тексеру

Мұғалім оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергендерін міндетті түрде тексеруі керек. Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалау элементтері көрініс табуы тиіс. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы

(мадақтау сөздерін қолдануы), оқушылардың өздерін және бір-бірін бағалаулары болуы керек. Кері байланыс

орнатудың маңызы зор.

Бағалау критерийлері

4.3.1.1 Мәтінді іштей түсініп және ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу


қажетті

Дескрипторы

  • Сұрақтарға мәтіннен жауап таба алады.

  • Диалогке қатысып, болжау мағыналы