Файл: аза тілі дістемелік нсау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.01.2024

Просмотров: 2091

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу


  1. Жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау




  1. Шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... оның айтуынша, ... кейбір адамдардың ойынша,...) салыстыра отырып бағалау

сөйлей алады.кейіпкерге баға бере алады.

Рефлексия




Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі жағдай не?

Қандай екі жағдай сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай мәліметтер немесе сыныптағы жекелеген оқушылар туралы

ақпарат алдым?










  1. Мамандықтар әлемі




Сабақтың

тақырыбы

Байқауға қатысамын. (2-тоқсан 4-тарау). 49-сабақ

Дағды

Оқылым, грамматика

Оқыту мақсаттары

4.3.4.1 * Мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс- әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру

4.5.1.3 *Өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын

ауызша/жазбаша тілде қолдану

Лексикалық минимум

Мамандық таңдау, әнші, биші, жүлде, жеңімпаз, сахна, актер сөздерін

меңгерту

Алдыңғы білім

Алғашқы сабақ

Пәнаралық байланыс

Музыка

Сабақтың барысы

С.кезеңі


Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

уақыты

Қар.қат

Оқыту ресурстары
1   ...   53   54   55   56   57   58   59   60   ...   139





Кіріспе

Мұғалім сабақты қызықты ойынмен бастауына болады. Мысал ретінде мынадай ойын арқылы оқушыны жаңа сабаққа оңай енгізуді ұсынамыз. Интерактивті тақтада (болмаған жағдайда қатырғықағаздан жасап алуға әбден болады) мұғалім алты немесе сегіз ұяшықтан тұратын постер әзірлейді. Әр бөлікте түрлі мамандық иелерінің жұмыс орындары тұрады. Оқушылар сол жерде жұмыс істейтін мамандар кім екенін анықтап, маман иелерін (интерактивті тақта болмаған жағдайда қағаздан қиып алынған қуыршақтарды) өз орындарына қояды. Осылайша оқушылар бүгінгі болатын сабақ тақырыбын болжап біле алатын болады және осы сабақта қолданатын жаңа сөздерін арагідік қолданып та үлгереді. Мәселен: сахна, мамандық, әнші, театр, актерсөздерін ойын барысында қолданатын болады. Одан әрі мұғалім сабақ тақырыбын ресми хабарлайды. Одан әрі оқушыларға жаңа сөздерді меңгертуді қолға алады.

5 мин

Мұғалім-сынып





«Бәйге»



«Жаңа сөз үйренейік» айдарымен берілген тапсырмада мұғалім жаңа сөздерді меңгерту үшін куеззинари таяқшасын қолдануына болады. Ол үшін мұғалім әр сөзді белгілі бір түсі бар таяқшамен белгілейді. Мысалы, сары түс – «мамандық» сөзіне, ал қызыл түс – «сахна» сөзіне, көк түс «жеңімпаз» сөзіне, жасыл түсті таяқша «жүлде» сөзіне телініп беріледі. Оқушыларға мұғалім алдымен әр таяқшаны көрсетіп тұрып, сол таяқшамен белгіленген сөзді бірнеше мәрте қайталатып жаттап алуына мүмкіндік туғызады. (Мұғалім сөздерді алдымен топта, одан соң жұпта, соңында жеке қайталатады). Соңына қарай оқушыларға мұғалім түрлі түсті таяқтарды араластырып тұрып, көрсеткен таяқшасына қатысты сөзді атап берулерін сұрайды. Осылайша оқушының ынтасын жықпай, бір ғана әдіс-амалмен жалықтырмай, қызықтыра отырып жаңа сөз мағынасын ұқтырады,

атауын жаттатады.

3 мин

Топтық жұмыс

Интербелсенді тақта

Негізгі бөлім

«Тыңдайық және жауап берейік» тапсырмасын орындау үшін оқушылар

мәтінді алдымен жалпы мағынасын түсіну мақсатымен тыңдайды. Келесі мәтін тыңдау барысында нақты тапсырма бойынша мәліметті тауып

белгілейді. Сұрақтардың жауабын тыңдалым мәтінінен табады. Бұл тапсырма ауызша орындалады. Тапсырма оқушылардың есте сақтауын, алған білімдерін бекітуге арналған.

Тыңдалатын мәтін келесідей болып келеді:

31 желтоқсанкүні өнерлі балаларды байқауға шақырамыз. Биле, әнсал, өлең оқы. Сахна сені күтеді. Кел деөнер көрсет.Жеңімпаз бол,жүлденіұтып ал.

6 мин

Жұптық жұмыс

Аудиодиск

Тыңдалым








Оқылым тапсырмасы:

«Ойланайық» айдарымен ұсынылған тапсырма оқушылардың айтылым дағдыларын жетілдіруге арналған тапсырма. Әр оқушының алдына мәтін таратылады. Оқушы жұмысын жеке орындайды.

Бұл тапсырманы орындауда оқушылар сабақ бойы үйренген жаңа сөздерді қатыстыра отырып, суреттегі балалар қандай өнер көрсетеді? Болашақта олар қандай мамандықты таңдайды? Мәтінді мазмұндап береді.

Оқылымнан кейінгі тапсырма:

Мәтіннің мазмұны бойынша 1 сұрақ құрастырып жаз.

«Оқиық және жауап берейік» айдарымен ұсынылған тапсырмада мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

10 мин

Жеке жұмыс

Оқулық Оқылым Суреттер

«Есте сақтайық!» айдарында оқушылар кестеде берілген тірек сөздерге етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолданып, дұрыс нұсқасын жалғап айтады.

«Жаттығайық» айдарымен ұсынылған тапсырма тақырыпқа қатысты грамматикалық минимумды меңгертуге арналған. Оқушылар жоғарыдағы кестеде берілген үлгіге қарап, сөздерге етістіктің шақ, рай формаларының дұрыс нұсқасын жалғап жазады. Мәселен, барады, қатысады, билейді.

6 мин

Мұғалім-сынып

Оқулық

«Сөйлесейік» айдарымен ұсынылған тапсырма оқушылардың қарапайым ой-пікірін білдіру дағдысын дамытуға арналған. Оқушылар оқулықта берілген сұрақтарды басшылыққа ала отырып, «Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы

жұптасып өз ойын ашық білдіреді.

7 мин

жұптық




Қ

о р ы т ы н д ы

б ө лі м



3 мин

Сынып-мұғалім




Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін тексеру

Мұғалім оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергендерін міндетті түрде тексеруі керек.

Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалау элементтері көрініс табуы тиіс. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы (мадақтау сөздерін қолдануы), оқушылардың өздерін және бір-бірін

бағалаулары болуы керек. Кері байланыс орнатудың маңызы зор.





Бағалау критерийлері

  1. Мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және

кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру

  1. Өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану

Дескриптор:

  • Кейіпкерге баға береді.

  • Болашақта орындалатын әрекет туралы айта алады.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі жағдай не?

Қандай екі жағдай сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай мәліметтер немесе сыныптағы жекелеген оқушылар туралы ақпарат алдым?



Сабақтың тақырыбы

Сахна қызықтары. (2-тоқсан 4-тарау). 50-сабақ

Дағды

Оқылым және айтылым

Оқыту мақсаттары

4.3.1.1 Мәтінді іштей түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу

4.2.2.1 Берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру

Лексикалық минимум

Сазгер, көрермен, қазылар алқасы, тілші, болашақ

Алдыңғы білім

Байқауға қатысамын

Пәнаралық байланыс

Музыка

Сабақтың барысы

С.кезеңі


Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

уақыты

Қар.қат

Оқыту ресурс- тары

Кіріспе

«Жаңа сөз үйренейік» айдарында мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды. Мұғалім осы сабақты бастар алдында оқушылардан «Қандай байқаулар болады?» – деп сұрайды. Оқушылар өз білгендері бойынша айта бастайды. Оқушыларға көмек болуы үшін қолдау табарлық суреттерді сынып қабырғасына іліп қоюға болады. Шаңғы жарысы, жүгіру жарысы т.б. Одан әрі мұғалім байқауға қатысты сөздерді атауларын сұрап тізім жазады. Оқушылардың назарын оқулыққа аударып сондағы ұсынылған жаңа

сөздермен тізімді толықтырады.

3 мин

Мұғалім-сынып

Суреттер Оқулық
1   ...   54   55   56   57   58   59   60   61   ...   139





Негізгі бөлім

«Көрсетейік және айтайық» тапсырмасы оқушының өз ойын еркін

10 мин

Топтық жұмыс

Оқулық

жеткізуге, сөздік қорын молайтуға арналған. Оқушылар алдымен өздеріне

таныс зат атауларын атайды, кейін сурет бойынша жаңа сөздерді

Суреттер

пайдаланып қысқаша сөйлем құрайды. Тапсырманы тереңдету үшін (егер




сынып оқушыларының қабілеті аса жоғары болып жатса) суреттегі сахна




айналасындағы ахуал туралы оқушыларды сөйлесімге тартуға болады.




«Назар аударайық» айдарымен ұсынылған тапсырма оқушыларға қосалқы

6 мин

Мұғалім- сынып

Кесте

білім беруді көздейді. Оқушылар әдетте көңіл бөле бермейтін тұстарды айрықша атап кету мақсатымен алынған.

Интер- белсенді




тақта

Мұғалім оқулықта ұсынылатын «Оқиық» айдарымен берілген тапсырманы былайша ұйымдастыруына болады.

«Жұптық әңгіме» әдісі бойынша диалогті жұбымен оқуға тапсырма

7 мин

Мұғалім-сынып


Оқулық

беріледі. Диалогті балалар оқиды, түсінгенін ортаға салады. Екінші мәрте




оқу ұсынылып, мұғалім болашақта болатын әрекеттерді білдіретін




сөздерді тапқызады.




«Назар аударайық» айдарында мұғалім оқушыларға жіктік жалғауды қолданыстық тұрғыда меңгертеді (мен, сен, сіз ол).




«Сен білесің бе?» айдарында оқушылар өздеріне тың мәліметпен танысады.

2







«Сөйлесейік» айдарымен ұсынылған тапсырманы оқушылар жеке

10 мин

Жеке - топтық

Оқулық

орындайды. Алдымен оқушылар Алтын мен Жеңіс туралы сурет салады.




Салған суреттерінде кім не істеп жатқанын сипаттап айтады. Әр оқушы




жұмыстарын топта мазмұндап айтып береді. Бірін-бірі бағалау жүзеге




асады.




Қ

о р ы т ы т ы н д

ы

Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен «Түсті карточкалар» әдісі арқылы кері байланыс орнатады. Оқушыларда екі карточка: көк және қызыл. Мұғалім сабақ басында және аяғында қалаған карточкасын көрсетуді сұрайды, бұдан оқушының көңіл күйінің өзгерген- өзгермегенін білуге болады.

2 мин







Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін тексеру

Мұғалім оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергендерін міндетті түрде тексеруі керек.

Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалау элементтері көрініс табуы тиіс. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы (мадақтау сөздерін қолдануы), оқушылардың өздерін және бір-бірін

бағалаулары болуы керек. Кері байланыс орнатудың маңызы зор.

Бағалау критерийлері

4.3.1.1 Мәтінді іштей түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу

Дескриптор

  • Мәтіннен қажетті ақпаратты табады