Файл: аза тілі дістемелік нсау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.01.2024

Просмотров: 2028

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.







«Ізденейік» айдарында оқушыларға

«Болашақтағы ауылдың үйі қандай болады деп ойлайсың?» деген сұрақ төңірегінде ғаламтордан мәлімет іздеп, постерге қорғау жүктеледі. Оқушылар өз беттерінше сурет салып, өз қиялындағы жер үй туралы постер қорғап, айтып береді.

Үлгі: Менің ойымша, 2070 жылы ауылдағы үйлер электр қуатын күннен алатын болады.

2 мин

Жеке ж. Жұптық жұмыс

Постер- ге қорғау

Қор.

Сабақ «Роунд-Робин» стратегиясы бойынша оқушылардың 1 сөйлем арқылы қорытуымен рефлексия жасалып аяқталады.

3 мин

Сынып- мұғалім




Қосымша ақпарат

Бағалау критерийлері

  1. Белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс орнату, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу

  2. Мәтінді іштей түсініп және қажетті ақпаратты тауып\ шолып\белгі қойып

оқу

Дескриптор

  • Тақырыпқа қатысты сұқбатқа қатыса алады.

  • Нақты ақпаратты тауып оқиды.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқумақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі жағдай не?

Қандай екі жағдай сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай мәліметтер немесе сыныптағы жекелеген оқушылар туралы ақпарат алдым?




Сабақтың тақырыбы

Өзгеру мен даму. (4-тоқсан, 8-тарау). 127-сабақ

Дағды

Тыңдалым мен айтылым

Оқыту мақсаттары

4.2.5.1 Шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім

бойынша, ... оның пікірінше, ... оның айтуынша, ... кейбір адамдардың ойынша,...) салыстыра отырып бағалау

4.1.4.1 Тыңдаған мәтін бойынша оқиғаның себеп-салдарлық байланысын

(кейіпкерлер, оқиға) және негізгі ойды мұғалімнің қолдауымен анықтау

Лексикалық минимум

Өзгеру, кезінде жаңа сөздерін үйреніп,

Кім?Не?Қашан?Сұрақтарына жауап бере білуге үйрету.

Алдыңғы білім

Ақылды үй

Пәнаралық байланыс

Дүниетану

Сабақтың барысы
1   ...   126   127   128   129   130   131   132   133   ...   139





С.кезеңі


Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

уақыты

Қар.қат

Оқыту ресурс- тары

Кіріспе

Балалар, әлем күнде өзгеру үстінде. Күннен-күнге ғылым қарыштап дамып, техникалық өзгерістер көбеюде. Мәселен, жай телефонды алайық. Аз уақыт бұрын телефон тек сөйлесу құралы болса, қазіргі таңда телефон арқылы сөйлескен кісіңді көре аласың, оған хабарлама жаза аласың, интернет желісінен қажетті ақпараттарды ала аласың. Осының бәрі күн сайынғы оң өзгерістер және жақсы жаңалықтар болып табылады. Міне, бүгінгі сабағымыз осы өзгерулер мен даму тақырыбына арналады. Тақырыпқа сай

өзгеру, кезінде жаңа сөздерін қолданып, сөйлеп үйренеміз.

2 мин

Мұғалім-сынып

Телефон

«Көрсетейік және айтайық» айдары бойынша оқушыларға суреттер ұсынылады. Олар суреттерге қарай отырып, қай суретте қандай өзгерістер байқалатынын айтып береді. Бұл ретте «Не өзге?» ойынын ойнатуға болады. Оқушылар суреттердегі заттардың пішіні, сырты, безендіруі, ыдысы, түр-түсі т.б. қасиеттеріне қарай қандай өзгерістер байқағандықтарын әңгімелеп суреттейді.

3 мин

Топтық жұмыс

Суреттер

Негізгі бөлім

«Қолданайық» тапсырмасында «Өзгеру» мен «даму» сөздерінің мағынасын оқушылар мұғалім көмегімен ажыратады. Сөздікті қолдана отырып мағынасын меңгереді. Берілген суреттер арқылы бұрынғы қалпы мен өзгерген заттар қалпын салыстыра байқап, байқампаздық қасиеттерін

жетілдіреді.

5 мин

Жеке


Сөздіктер

Келесі «Сөйлесейік» айдарында интернетте отырған кейіпкеріміз арқылы болашақта адамдар үйде отырып бағасы көрсетілген тағам не заттарды тұтына алатынына көз жеткізеді. Бұған таңғалмасқа болмайтынын қасындағы бала таңданысынан бейнелеп көрсетеді. Мұнда болашақтың ауылы алыс емес екенін және қазірдің өзінде интернет дүкендері

қолданыста барынан мұғалім оқушыларға қосымша ақпараттар бере алады.

5 мин

Мұғалім- сынып

Интернет байланыс








Келесі «Тыңдайық және жауап берейік» айдарында оқушыларға ішінде жаңа сөздер көп қатысқан диалогті тыңдауға ұсынады. Онда диалогпен таныса отырып, оны жаңа сөздермен толықтырады.

Қажетсөздер:тапсырыс,даму,ақпарат,хабарлама,жәшік

Бұнда кейіпкерлердің сөйлесуі арқылы оқушыларға болашақтағы даму өзгерістерінің қандай дәрежеге дейін болатынын таныту көзделеді. Оқушылардың көздерін жеткізеді.

Тыңдалым мәтіні:

Тыңда және жауап бер.

Диалогті тыңда. Сөздермен толықтыр.

  • Сұңғат, дүкенге тапсырыс бердің бе, балам.

  • Иә, анашым, тапсырыс беріп жатырмын, ақпарат өңделіп жатыр, жауап күтіп отырмын.

  • Ғажап, сонда сендер дүкенге бармайсыңдар ма?

  • Жоқ, қазіргі заманда адам дүкенге бармайды ғой. Бізге тапсырыс бойынша тамақты әкеліп береді. Көлік тұрағының қасында әр пәтерге арналған жәшік бар. Сол жерге тауар түскенде бізге дыбыстық хабарлама келеді.

  • Иә, адамдар да, заман да – бәрі өзгерген. Бірақ маған ұнайды. Өзгеру бұл даму емес пе? Керемет.

3 мин

Мұғалім-сынып

Оқулық

Келесі «Ойланайық» айдарында берілген мәндес сөздерді орынды анықтау тапсырылады. Оқушылар сөздердің мағынасына мән беріп, мәндес сөздерді табады. Егер оқушылар үшін әлі де болса жаттығу жұмыстарын орындату қажеттігі белгілі болып жатса, мұғалім өз тарапынан құрастырған

тапсырмаларын оқушыларға бере алады.

5 мин

Жеке ж. Жұпт. ж.

Оқулық

«Жаттығайық» тапсырмасы оқушыларға берілген үлгіні пайдаланып, сөйлем құрап жазуды жүктейді. Ол үшін төмендегідей үлгіні ұсынады: Бұрын ғарышкерлер ғарышқа кептірілген тағамдар алып жүрді. Ал қазір

ғарышкерлердің тағамдарын арнайы сықпаға салады.

7 мин

жұптық Жұпт.ж.

Оқулық

Бұнда оқушы жұпта талқылап жазылым алдындағы әзірлікті жүзеге асырады. Бұл жерде «Ойды жалғастыр» ойынын ұйымдастырып, балаларды шапшаң ойлап, сөз саптауға баулу жұмыстарын оздыруға болады.

Оқушылар бір-бірін смайликтер ұсыну арқылы бағалайды.

5 мин

Жеке,топтық, жұптық




«Жаттығайық» айдарында ұсынылған сурет желісі бойынша үлгіге қарап жазу жұмысы беріледі. Онда оқушыларға зиянды қалдықсыз заттарды қолдану не өндіру мақсатында болашақта сусындар тек қағаз қораптарда ғана болады. Өйткені қағазды қайта өңдеуге болады.

Болашақта дүкендер болмайды. Өйткені адамдар ғаламтор арқылы сауда жасайды. Деген мысалдар беріліп, олардың жаңаға деген көзқарастарын қалыптастыру, ойлай отырып жазу дағдысын ұштау көзделеді.

Мұғалім оқушыларды «Жарайсың!», «Бәрекелді!», «Өте жақсы!»,

«Жақсы!» деген мадақтау сөздермен бағалап отырады.

2 мин

Жеке ж. Жұптық жұмыс

Сурет





Қор. бөлім

Мұғалім оқушыларды «3-2-1» арқылы бағалайды. Ол төменде көрсетілгендей жүзеге асырылады:

Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 нәрсе;

Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.

3 мин

Сынып- мұғалім




Қосымша ақпарат

Бағалау критерийлері

  1. Шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше,

... оның айтуынша, ... кейбір адамдардың ойынша,...) салыстыра отырып бағалау

  1. Тыңдаған мәтін бойынша оқиғаның себеп- салдарлық байланысын (кейіпкерлер, оқиға) және негізгі ойды мұғалімнің қолдауымен

анықтау

Дескрипторы

  • Шығарма кейіпкеріне баға береді.

  • Мұғалімнің қолдауымен оқиғаның себебін анықтай алады.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі жағдай не?

Қандай екі жағдай сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай мәліметтер немесе сыныптағы жекелеген оқушылар туралы ақпарат алдым?