ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 22.11.2023
Просмотров: 68
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Ежелгі Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 5.4.Ғұндар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Аттила және оның жаулаушылық жорықтары. Зерттеу сұрағы: Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Ғұндардың Батысқа жасаған жорықтарын талдау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Құндылықтар: -өзгенің еңбегін құрметтеу -патриотизм -ұлттық сана-сезім -ынтымақтастық | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой-шақыру.Мұғалім оқушыларға дүниежүзі тарихынан атақты әскери қолбасшылар мен Аттиланың суретін көрсетеді. Аттила тұлғасына тоқталып, суретке негізделе отырып оқушыларды оған мінездеме беруді сұрайды. Осы тұлғаларды не байланыстыруы мүмкін? Аттила әйгілі қолбасшы болу үшін қандай қасиеттерді өз бойына сіңірген? деген сұрақтарды қояды. Оқу мақсаттарымен таныстыру. Мұғалім оқушыларды оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстырады. | Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Мұғалім презентациясы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс Тапсырма:Ғұндардың Батысқа жасаған жорықтарын талдаңыз. Тапсырма:«Аттила шайқас кезінде аяусыз болғанымен, табиғатынан жауыз болған емес» деген Г.В.Вернадскийдің сөздеріне баға беріңіз. Атилла билік еткен кезіндегі Римде болған өзгерістерге баға береді. Дискуссиялық карта. «Иа», «Жоқ».
Сәйкестендіру.
| Оқушылар ғұндардың Батысқа жасаған жорықтарының себептерін анықтайды. «Аттила шайқас кезінде аяусыз болғанымен, табиғатынан жауыз болған емес» деген Г.В.Вернадскийдің сөздеріне өз пікірлерін жазады Оқушылар тапсырманың дұрыс бұрысын анықтайды; Жаулап алған жерлерін біледі. Оқушылар Аттила жөнінде толық мәліметтер береді Ғұндардың ержүрек халық екенін баяндайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескрипторлары: Ғұндардың Батысқа жасаған жорықтарының себептерін анықтайды. Дескрипторлар «Аттила шайқас кезінде аяусыз болғанымен, табиғатынан жауыз болған емес» деген Г.В.Вернадскийдің сөздеріне баға береді. Дескрипторы: Тапсырманың дұрыс бұрысын анықтайды; Жаулап алған жерлерін біледі. Дескрипторы Аттила жөнінде толық меңгереді; Аттила жөнінде ежелгі авторлар пікірін сәйкестендіреді; Ғұндардың қандай халық екеніне көздері жетеді. | Ақпараттық мәтін Тақырыптық кесте Дискуссиялық карта Сәйкестендіру кестесі Карта Қосымша 1,2 Үлестірмелі карточкалар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қосымша ақпараттар жинақтау | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Ежелгі Қазақстан тарихы | |||||
Бөлім: | 5.4 Сарматтар | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Сарматтардың қоғамдық құрылысы мен шаруашылық өмірі. Зерттеу сұрақтары: Сармат қоғамы несімен ерекшеленеді? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау; 5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау; | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. Оқушылардың басым бөлігі:Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. Кейбір оқушылар:Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. Барлық оқушылар:Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. Оқушылардың басым бөлігі:Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. Кейбір оқушылар:Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. | |||||
Құндылықтарға баулу | Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік - ар-ождан бостандығы | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой шақыру: -Оқушылар Темір дәуіріндегі тайпалық одақтардың картадан орналасу аймағын анықтаңыздар? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | | ||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс Сарматтардың қоғамдық құрылысы мен шаруашылық өмірі «Интервью» әдісі Жалпыға арналған тапсырма: Оқушылар тақырып аясында сұрақтар құрастырады. Сұрақтар тақтаға ілінеді. Оқушылар бір-бірінің сұрақтарына жауап береді. Зерттеу сұрақтары: Сармат қоғамы несімен ерекшеленеді? Сөйлемді толықтыр. Обаларда ___________ жасалған ыдыстар да кездесен, бірақ бұл ыдыстарды олар өздері жасамаған, _____________ елдерінен алғызған. Сарматтарда __________ және _________________________ тұрмыспен қатар ____________________ та дамыды. Ескерткіштердің көпшілігі _________ , __________ , ________ өзендерінің бойында. Зерттеушілердің пікіріне қарағанда _______-________________ отқа табыну рәсімі болған. Жауабы: шыныдан, шығыс, көшпелі, жартылай көшпелі, отырықшылық, Жайық, Елек, Жем, дай-массагеттерде. Сөз жұмбақ (Сарматтар) С-ынатас А-ралтөбе Зе-Р-гер Сар-М-ат А-қтөбе Бәй-Т-е 1/ Батыс Қазақстан жерінен табылған қорым? 2/ Атырау облысы, Жылой ауданынан табылған ескерткіш? 3/ Әшекей бұйымдар жасайтын адамды қалай атаған? 4/ Батыс Қазақстан жерін мекендеген тайпа? 5/ Бесоба қорымы, Қазақстанның қай облысынан табылды? 6/ Мінажат жасау үшін салынған ғибадатхана? | Танымдық мәтінмен жұмыс Оқушылар мәтіннен негізгі ойды анықтап, сарматтардың қоғамдық құрылысын анықтайды,сарматтардың шаруашылығына талдау жасайды Оқушылар сарматтардық көшпелі шаруашылығына мәліметтер жинақтап, қолөнер бұйымдарын ажыратады; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дискрипторлар:мәтіннен негізгі ойды анықтайды; мәтіндегі сарматтардың қоғамдық құрылысын анықтайды; сарматтардың шаруашылығына талдау жасайды Дескрипторлар: -сарматтардық көшпелі шаруашылығына мәліметтер жинақтайды; сарматтардың қолөнер бұйымдарын ажыратады; | Сәйкестендіру кестесі Сөзжұмбақ | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Сарматтардық қоғамдық құрылысы мен шаруашылығы | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | | ||
Кері байланыс | « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Ежелгі Қазақстан тарихы | |||||
Бөлім: | 5.4 Сарматтар | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Сарматтардың қоғамдық құрылысы мен шаруашылық өмірі. Зерттеу сұрақтары: Сармат қоғамы несімен ерекшеленеді? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.3.1.1 картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсету; | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:Сармат тайпаларының мекендеген орындарын картадан көрсетіп, тарихшылар жазған деректермен танысады. Оқушылардың басым бөлігі: Сарматтардың құрамына енген тайпаларға талдау жасайды Кейбір оқушылар: Сарматтардың қоғамдық құрылысындағы әлеуметтік теңсіздікті ажырата сипаттайды. | |||||
Құндылықтарға баулу |
| |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | «Ой қозғау» «Конвертті сұрақ» -Сарматтардың негізгі шаруашылығы қандай? Сармат қоғамының ерекшелігі қандай? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Мұғалім презентациясы | ||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс Зерттеу тақырыбы: Сармат қоғамы несімен ерекшеленеді?Мағынаны тану "Маңызды дерек " әдісі арқылы оқулықтан тапсырма беру. 1. "Сарматтардың қоныстануы" Кесте толтыру 2. "Савромат, дай тайпалары " Сатылай кешенді талдау әдісі бойынша 3. "Сарматтардың қоғамдық құрылысы " Тірек-сызба арқылы талқылайды. 4. " Әскери демократия" Тірек-сызба арқылы қоғамдық құрылысына талдау жасайды 5. "Әлеуметтік теңсіздік" Сатылай кешенді талдау әдісі арқылы әлеуметтік теңсіздікті талқылайды. Жазылым бойынша : "Сарматтар туралы деректер" тірек сызбамен жұмыс «Автобус аялдамасы» әдісі арқылы ой қорыту. Оқушыларға сұрақтар даярлауды ұсыныңыз, әр аялдамаға тоқтап сұрақтарға жауап береді. Картамен жұмыс Кескін картадар сарматтардың орналасу аумағын белгілеп,көрсетуді тапсырыңыз Қосымша 2-гі мәтінді қолданып, сарматтардың саяси байланысын кескін картадан көрсетіңдер | Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді және соңында мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды Оқушылар сарматтар туралы деректерді табады орналасқан территориясын анықтайды. Солтүстік Кавказ бен алдыңғы Азияға жаулаушылық жорықтарды көрсетеді сарматтардың санын анықтайды сарматтардың картада орналасу аймағын көрсетеді. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: 1. Сарматтар туралы деректерді табады 2.Орналасқан территориясын анықтайды. 3.Солтүстік Кавказ бен алдыңғы Азияға жаулаушылық жорықтарды көрсетеді 4. Сарматтардың санын анықтайды 5.сарматтардың картада орналасу аймағын көрсетеді. | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар кестес суреттер кескін карта Ақпараттық карточкалар | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Сарматтардың қоныстануы тақырыбында тест құрастыру. | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | "ББҮ" әдісі бойынша кері байланыс жасау Мен бүгін сабақты білдім Білгім келеді Үйрендім | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||||||
Пәні: | Ежелгі Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||||||
Бөлім: | 5.4 Сарматтар | |||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Сарматтардың қоғамдық құрылысы мен шаруашылық өмірі. Зерттеу сұрақтары: Сармат қоғамы несімен ерекшеленеді? | |||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру | |||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қазақстанның батыс аймағында орналасқан сармат дәуірінің археологиялық ескерткіштерін зерделеп салыстыру, сипаттау ; шаруашылығы мен әлеуметтік құрылымын анықтау | |||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Құндылықтар: -өзгенің еңбегін құрметтеу -патриотизм -ұлттық сана-сезім -ынтымақтастық | |||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Оқушыларды түгендеу.Сәлемдесу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару «Ой қозғау» әдісі
Сақ, ғұн, сармат тайпаларының ұқсастығына тоқталып, оқушыларды жаңа тақырыппен таныстырамын Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Мұғалім презентациясы | ||||||||||||||||||
Жаңа білім | Оқушыларға жаңа сабаққа дайындау мақсатында ортақ сұрақ: әр тайпаның, мемлекеттің қоғамы болады. «қоғам» деген сөзді қалай түсінеміз? - оқушылар өз жауаптарын айтады. 1-тапсырма.Оқушыларға сарматтар туралы бейнебаян көрсетіледі. Оқушылар бейнебаянды көріп болғаннан кейін Сармат қоғамы несімен ерекшеленеді? деген зерттеу сұрағына жауап береді. Зерттеу мен талдау: І.сармат тайпаларының географиялық орналасқан аймағын көрсету керек. ІІ.Сарматтардың шаруашылығын әңгімелеу керек. ІІІ.Сармат қоғамының ерекшеліктерін анықтайды «Әлеуметтік теңсіздік, әскербасылар, савроматтар, әйелдер, абыздар» деген сөздерді: пайдаланып, «Сармат қоғамының ерекшелігі» деген тақырыпта қысқаша әңгіме жазады. Кестемен жұмыс
Сәйкестендіру. Сарматтардың қоныстанған аймағы мен ескерткіштерін сәйкестендір.
|
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Жауабы
1 | 2 | 3 |
В | С | А |