ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 106
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
«Бекітемін»__________
Сыныбы: 5 | Күні: 03.02.2016 жыл. | |||
Сабақтың тақырыбы | §17. Қазақ халқының рухани мәдениеті. | |||
Мақсаты | Қазақ халқының рухани мәдениетіне тоқталу. | |||
Күтілетін нәтижелер | А. Қазақ халқының сөз өнері, ауызша тарих айту дәстүрі, яғни шежіре туралы біледі. В. Отанымыздың тарихы шетелдіктердің жазба деректері арқылы жазылуы неліктен екенін саралап, себеп салдарын ерекшеліктерін анықтайды. С. Ауызша тарихи деректер бізге дейін қалай жеткендігін зерделей, күнделікті өмірмен байланыстыра маңызын бағалайды. | |||
Керекті жабдықтар | Қазақстан тарихынан әңгімелер /Ж.О.Артықбаев, Ә.Ә.Сабданбекова, Е.А.Әбіл, Алматы «Атамұра» 2015/, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фламастер, электрондық оқулық, карта, тірек- сызба. | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе | 5мин | Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушыларды «Би- шешендер» және «Зерттеушілер» деп 2 топқа бөлемін; «Шынжыр» әдісі арқылы арқылы үй тапсырмасын сұрау; АББҚ бар оқушыға бағдар картасы; | Ынтымақтаса топқа бөлініп, үй тапсырмасына дайындығын көрсету үшін мұғалім берген тапсырмаларды орындайды. Яғни «Шынжыр» әдісі арқылы ү» тапсырмасын айтып шығады.Үй тапсырмасын талқылай отырып өз білімінің қаншалықты деңгейде екенін «Ғажайып сызғыш» әдісі арқылы біліп, өзін өзі бағалайды. | |
Тұсаукесер | 5 мин | Табыс критерийлері: А. Қазақ халқының сөз өнері, ауызша тарих айту дәстүрі, яғни шежіре туралы білу. В. Отанымыздың тарихы шетелдіктердің жазба деректері арқылы жазылуы неліктен екенін саралап, себеп салдарын ерекшеліктерін анықтау. С. Ауызша тарихи деректер бізге дейін қалай жеткендігін зерделей, күнделікті өмірмен байланыстыра маңызын бағалау. Электронды оқулық; | Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады. | |
Негізгі бөлім | 25мин | Жеке, жұппен жұмыс және топпен талқылау, «Радиоға қоңырау шалу» әдісін дайындауға уақыт беру. | Топтар оқулық материалы, видео роликтен алған мәліметтерін оқып, бөліп берілген материалдарды меңгеріп, бағдарлама жасайды. Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды. | |
Қорытынды | 10 мин | «Крестиктер-нөлдіктер» әдісі арқылы жаңа сабақты бекіту. «Блоб ағашы» арқылы кері байланыс жасау. | Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. Табыс критерийлері: табыс критерийлері арқылы өзін-өзі бағалау. Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады. |
«Бекітемін»__________
Сыныбы: 5 | Күні: 10.02.2016 жыл. | |||
Сабақтың тақырыбы | §18. Қазақтың ұлттық мейрамдары. | |||
Мақсаты | Қазақ халқының ұлттық мейрамдары мен салт- дәстүрлерін насихаттау. | |||
Күтілетін нәтижелер | А. Қазақ халқының дәстүрлі әдет- ғұрыптары мен ұлттық мейрамдары туралы біледі. В. Қазақ халқының дәстүрлі салт- дәстүрлерін, мейрамдарын және ұлттық ойындарының ерекшеліктерін анықтайды. С.Қазақ халқының бүгінгі күнге дейін сақталып, Тәуелсіздік күніне қол жеткізгеннен кейінгі ұлттық құндылықтарымыздың жағдайын, сақталуын зерделейді. | |||
Керекті жабдықтар | Қазақстан тарихынан әңгімелер /Ж.О.Артықбаев, Ә.Ә.Сабданбекова, Е.А.Әбіл, Алматы «Атамұра» 2015/, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фламастер, электрондық оқулық, карта, тірек- сызба. | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе | 5мин | Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушыларды тренинг арқылы 2 топқа бөлемін; «Сұрақты ұстап ал!» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау, АББҚ бар оқушыларға Бағдар картаны таратып, орындалуын бақылайды. | Оқушылар топқа бөлініп, ынтымақтаса отырып бірлесе жұмыстанады. «Сұрақты ұстап ал!» әдісімен берілген тапсырмаларға жауап бере отырып, үй тапсырмасына дайындығын көрсетеді. «Ғажайып сызғыш» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды. | |
Тұсаукесер | 5мин | Табыс критерийлері: А. Қазақ халқының дәстүрлі әдет- ғұрыптары мен ұлттық мейрамдары туралы білу. В. Қазақ халқының дәстүрлі салт- дәстүрлерін, мейрамдарын және ұлттық ойындарының ерекшеліктерін анықтау. С.Қазақ халқының бүгінгі күнге дейін сақталып, Тәуелсіздік күніне қол жеткізгеннен кейінгі ұлттық құндылықтарымыздың жағдайын, сақталуын зерделеу. «Он сұрақ» әдісі арқылы жаңа сабаққа көпір жасау. | Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады. | |
Негізгі бөлім | 25мин | «Еркін әңгіме» әдісі арқылы қазақтың ұлттық мейрамдары туралы білімді өздігінен меңгеру. І-топ: Дәстүрлі әдет- ғұрыптар. ІІ-топ: Наурыз мейрамы. | Топтар оқулық материалы мен қосымша мәліметтерді оқып, бөліп берілген материалдарды меңгеріп, бағдарлама жасайды. Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды. | |
Қорытынды | 10 мин | «Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. «Блоб ағашы» арқылы кері байланыс жасау. | Табыс критерийлер арқылы өзін- өзі бағалайды. Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады. |
«Бекітемін»__________
Сыныбы: 5 | Күні: 17.02.2016 жыл. | |||
Сабақтың тақырыбы | §19. Қазақ даласындағы ән- күй өнері. | |||
Мақсаты | Мақсаты: Қазақ халқының арғы заманнан бергі ән – күй өнері туралы деректерді жинақтау. | |||
Күтілетін нәтижелер | А. Қазақ даласының әуендері мен ұлы өнерпаздары туралы біледі. В.Қазақтың музыкалық аспаптары туралы мәліметтер жинақтап, Ұлы өнерпаздар туралы аңыздарға шолу жасайды. С. Қазақ музыкасының дамуына қосқан Қорқыт ата, Құрманғазы және Тәттімбеттің еңбегінің маңызын бағалайды. | |||
Керекті жабдықтар | Қазақстан тарихынан әңгімелер /Ж.О.Артықбаев, Ә.Ә.Сабданбекова, Е.А.Әбіл, Алматы «Атамұра» 2015/, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фламастер, электрондық оқулық, карта, тірек- сызба. | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе | 5мин | Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушыларды «Қорқыт» және «Құрманғазы» деп 2 топқа бөлемін, «Джокер» әдісімен үй тапсырмасына дайындығын бақылау, АББҚ бар оқушыға бағдар карта беру. | Топқа бөлініп, ынтымақтаса отырып бірлесе жұмыстанады. «Джокер» әдісімен үй тапсырмасына айта отырып, дайындығын көрсетеді. «Ғажайып сызғыш» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды АББҚ бар оқушылар Бағдар картаны алып жұмыстанады. | |
Тұсаукесер | 5мин | Табыс критерийлері: А. Қазақ даласының әуендері мен ұлы өнерпаздары туралы білу. В.Қазақтың музыкалық аспаптары туралы мәліметтер жинақтап, Ұлы өнерпаздар туралы аңыздарға шолу жасау. С. Қазақ музыкасының дамуына қосқан Қорқыт ата, Құрманғазы және Тәттімбеттің еңбегінің маңызын бағалау. «Он сұрақ» әдісі арқылы жаңа сабаққа көпір жасау; | Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады. | |
Негізгі бөлім | 25мин | «Жұптасып-ойланып-бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру . Постер шығару. Жаңа тақырыпты оқып үйрену үшін жеке оқуға уақыт беру. Оқып болғаннан кейін әр топқа флипчарт таратып, тақырыпты ашу. Бағалау критерилерін тарату. Постер қорғау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалату. Постерді бағалау критерилері: Тақырып мазмұнының ашылуы Безендірілуі Шығармашылығы | Топтар оқулық материалы, видео роликтен алған мәліметтерін қосып постер құрады. Дайындап болғаннан кейін басқа топтардың алдында қорғайды.Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды. «Температураны өлшеу» әдісі / Мұғалім сұрақ қояды. «Біз не істеп жатырмыз? ». Оқушылар тапсырманы қалай орындап жатқанын айтады. / | |
Қорытынды | 10 мин | «Серпілген сауал» әдісі арқылы сабақты пысықтау. «3:2:1» арқылы кері байланыс жасау, | Табыс критерийлер арқылы өзін- өзі бағалайды. Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады. |
Өзін –өзі бағалауда басшылыққа алатын табыс критерийлері
Табыс критерийлері | Ұпайлары (егер сұрақты ашпасаңыз- 0-ді, егер сұрақ толығымен ашылса 5-ті айналдыра сызыңыз) | Жалпы ұпай |
А. Қазақ даласының әуендері мен ұлы өнерпаздары туралы білемін. | 0 1 2 3 4 5 | |
В.Қазақтың музыкалық аспаптары туралы мәліметтер жинақтап, Ұлы өнерпаздар туралы аңыздарға шолу жасаймын. | 0 1 2 3 4 5 | |
С. Қазақ музыкасының дамуына қосқан Қорқыт ата, Құрманғазы және Тәттімбеттің еңбегінің маңызын бағалай аламын. | 0 1 2 3 4 5 | |
Ұпай | 0-5 | 6-9 | 10-12 | 13-15 |
Баға | 2 | 3 | 4 | 5 |
«Бекітемін»__________
Сыныбы: 5 | Күні: 24.02.2016 жыл. | |||
Сабақтың тақырыбы | §20. Қазақ халқының наным- сенімдері | |||
Мақсаты | Қазақ халқының алғашқы наным- сенімдері туралы білімді игеру. | |||
Күтілетін нәтижелер | А. Ежелгі дүниенің діни түсініктері мен Қазақ халқының алғашқы сенімдері туралы біледі. В. Қазақ даласына ислам діні келгеннен кейінгі ерекшеліктерді талдап анықтайды. С. Қазақ даласындағы көшпелілердің наным- сенімдерін саралап, бүгінгі өмірмен байланыстыра зерделейді. | |||
Керекті жабдықтар | Қазақстан тарихынан әңгімелер /Ж.О.Артықбаев, Ә.Ә.Сабданбекова, Е.А.Әбіл, Алматы «Атамұра» 2015/, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фламастер, электрондық оқулық, карта, тірек- сызба. | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе | 5мин | Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушыларды тренинг арқылы 2 топқа бөлемін; «Бинго» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұрау . АББҚ бар оқушыларға Бағдар картаны таратып, орындалуын бақылайды | Топқа бөлініп, ынтымақтаса отырып бірлесе жұмыстанады. «Бинго» ойынының сұрақтарына жауап беріп, үй тапсырмасына қаншалықты дайын екенін көрсетеді. «Бағдаршам» әдісі арқылы өзара бағалайды АББҚ бар оқушылар Бағдар картаны алып жұмыстанады. | |
Тұсаукесер | 5мин | Табыс критерийлері: А. Ежелгі дүниенің діни түсініктері мен Қазақ халқының алғашқы сенімдері туралы білу. В. Қазақ даласына ислам діні келгеннен кейінгі ерекшеліктерді талдап анықтау. С. Қазақ даласындағы көшпелілердің наным- сенімдерін саралап, бүгінгі өмірмен байланыстыра зерделеу. «Он сұрақ» әдісі арқылы жаңа сабаққа көпір жасау; Электрондық оқулық; | Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады. | |
Негізгі бөлім | 25мин | «ТВ шоу» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру. | Топтар оқулық материалы, видео роликтен алған мәліметтерін оқып, бөліп берілген материалдарды меңгеріп, бағдарлама жасайды. Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды. | |
Қорытынды | 10 мин | «Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты қорытындылау «Блоб ағашы» арқылы кері байланыс жасау. | Табыс критерийлер арқылы өзін- өзі бағалайды. Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады. |
Бинго 1
«Тотемизм» деген ұғымды қалай түсінесіңдер? | Жер бетінде адамзаттың пайда болғаны туралы қандай пікірлер бар? | Қазақстан аумағында алғашқы адамдар қай уақытта пайда болды? |
Жер бетіндегі ең алғашқы адам қаңқалары табылған жер: | Питекантроптың қаңқасы алғаш рет табылған жер: | Синантроптың табылған жері: |
Неандерталь адамының тұңғыш рет табылған жері: | Ежелгі адамдардың тұрағы Қазақстанның қай аумағынан табылды? | Қазіргі Жамбыл облысының Қаратау маңынан табылған ежелгі адамдардың тұрағын тапқан археолог: |
Бинго 2
Ғалымдар Танзания (Шығыс Африка) жерінен табылған алғашқы адамды қалай атады | Алғашқы адамдар: | Өзінің түр-тұлғасы, бет пішіні, ой-санасы, еңбекке қабілеттігімен бүгінгі біздерге ұқсайтын адамды қалай атайды? |
Гоминид- | Ең алғашқы адамдардың маймылдардан айырмашылығы- | 1927жылы қытайдағы Чжоу- ко-дянь үңгірінен табылған адамның сүйектері: |
Алғашқы адамдардың қоғамдық ұйымы | 1938жылы Өзбекстандағы Тесіктас үңгірінен неандерталь баланың сүйегін тапқан академик: | Адамзаттың шығу тегі туралы қандай көзқарастар бар? |
Бинго 3
Қазақстан аумағында алғашқы адамдар пайда болған уақыт: | Питекантроптың қаңқасы алғаш рет табылған жер: | Алғашқы адамдар пайдаланған тас құралдар: |
Неандерталь баланың сүйегі табылған жер: | Ежелгі адамдардың тұрағы Қазақстанның қай аумағынан табылды? | Адамзаттың шығу тегі туралы қандай көзқарастар бар? |
Саналы адам өкілі кроманьондық деп аталған- хомо сапиенс қалыптасқан уақыт: | Ғалымдар Танзания (Шығыс Африка) жерінен табылған алғашқы адамды қалай атады | Синантроптың табылған жері: |