ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 107
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бинго 3
Қазақстан аумағында алғашқы адамдар пайда болған уақыт: | Питекантроптың қаңқасы алғаш рет табылған жер: | Алғашқы адамдар пайдаланған тас құралдар: |
Неандерталь баланың сүйегі табылған жер: | Ежелгі адамдардың тұрағы Қазақстанның қай аумағынан табылды? | Адамзаттың шығу тегі туралы қандай көзқарастар бар? |
Саналы адам өкілі кроманьондық деп аталған- хомо сапиенс қалыптасқан уақыт: | Ғалымдар Танзания (Шығыс Африка) жерінен табылған алғашқы адамды қалай атады | Синантроптың табылған жері: |
«Бекітемін»__________
Сыныбы: 5 | Күні: 30.09.2015жыл. | |||
Сабақтың тақырыбы | §3.Қазақстан территориясындағы қола дәуірі. | |||
Мақсаты | Қола дәуірінде адамзат металл өңдеуді игергенін, қола дәуірінің ерекшеліктері туралы білімді меңгеру. | |||
Күтілетін нәтижелер | А. Қола дәуірінде адамзат металл өңдеуді игергенін, қола дәуірінің ерекшеліктерін біледі. В. Оқулықпен жұмыс істеу қабілетін жетілдіре отырып, қола дәуірінің ерекшеліктерін, айырмашылықтарын анықтайды. С. Қола дәуірінің ерекшеліктерін саралап, қазіргі өмірмен байланыстырып, тұжырым жасайды. | |||
Керекті жабдықтар | Оқулық, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, карта, тірек- сызба. | |||
Тапсырмалар: | 2,3,4,5,6,7,8 | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе | 5мин | Ұйымдастыру. Амандасу. «Нұра», «Атасу» және «Беғазы- Дәндібай» атты қола дәуірінің кезеңдері арқылы топқа бөлу, «Сұрақты ұстап ал!» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. | Оқушылар «Нұра», «Атасу» және «Беғазы- Дәндібай» атты қола дәуірінің кезеңдері арқылы топқа бөлініп, ынтымақтаса отырып бірлесе жұмыстанады. «Сұрақты ұстап ал!» әдісімен берілген тапсырмаларға жауап бере отырып, үй тапсырмасына дайындығын көрсетеді. «Ғажайып сызғыш» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды. | |
Тұсаукесер | 5мин | Табыс критерийлері: А. Қола дәуірінде адамзат металл өңдеуді игергенін, қола дәуірінің ерекшеліктерін білу. В. Оқулықпен жұмыс істеу қабілетін жетілдіре отырып, қола дәуірінің ерекшеліктерін, айырмашылықтарын анықтау. С. Қола дәуірінің ерекшеліктерін саралап, қазіргі өмірмен байланыстырып, тұжырым жасау. Бейне фильмнен үзінді көрсету. Ой қозғау сұрақтары. | Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады. | |
Негізгі бөлім | 25мин | «ТВ шоу» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру. Бағалау критерилерін тарату. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалату. | Топтар оқулық материалы, видео роликтен алған мәліметтерін оқып, бөліп берілген материалдарды меңгеріп, бағдарлама жасайды. Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды. | |
Қорытынды | 10 мин | АББҚ бар оқушыларға Бағдар картаны таратып, орындалуын бақылайды. Венн диаграммасы арқылы сабақты қорытындылау. «3:2:1»арқылы кері байланыс жасау; Табыс критерийлер арқылы өзін-өзі бағалату; | Оқушылар венн диаграммасын толтырады. Табыс критерийлер арқылы өзін- өзі бағалайды. Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады. |
Өзін –өзі бағалауда басшылыққа алатын табыс критерийлері
Табыс критерийлері | Ұпайлары (егер сұрақты ашпасаңыз- 0-ді, егер сұрақ толығымен ашылса 5-ті айналдыра сызыңыз) | Жалпы ұпай |
А. Қола дәуірінде адамзат металл өңдеуді игергенін, қола дәуірінің ерекшеліктерін білемін. | 0 1 2 3 4 5 | |
В. Оқулықпен жұмыс істеу қабілетін жетілдіре отырып, қола дәуірінің ерекшеліктерін, айырмашылықтарын анықтай аламын. | 0 1 2 3 4 5 | |
С. Қола дәуірінің ерекшеліктерін саралап, қазіргі өмірмен байланыстырып, тұжырым жасай аламын. | 0 1 2 3 4 5 | |
Ұпай | 0-5 | 6-9 | 10-12 | 13-15 |
Баға | 2 | 3 | 4 | 5 |
«Бекітемін»__________
Сыныбы: 5 | Күні: 07.10.2015жыл. | |||
Сабақтың тақырыбы | §4. Сақ тайпалары, сақтар- ежелгі Қазақстанды мекендеушілер. | |||
Мақсаты | Ежелгі Қазақстанды мекендеген - Сақ тайпалары туралы білімді ұғыну. | |||
Күтілетін нәтижелер | А. Ежелгі Қазақстанды мекендеген- Сақ тайпалары туралы біледі. В. Сақ тайпаларын өзге елдерімен салыстырып, ерекшеліктері мен айырмашылықтарын анықтайды, картамен жұмыстанады. С. Қазақстан жерінде мекендегін ежелгі тайпа – сақтардың Қазақстан тарихында алатын орнын бағалайды. | |||
Керекті жабдықтар | «Қазақстан тарихынан әңгімелер» оқулығы, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фламастер, Бейне роликтер, карта, тірек- сызба,карта,интербелсенді тақта. | |||
Тапсырмалар: | 2,3,4,5,6,7,8 | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе | 5мин | Ұйымдастыру. Амандасу. Жаңа сабақтағы негізгі ұғымдарды пайдалану арқылы топқа бөлу, «Шынжыр» әдісімен үй тапсырмасын сұрау, АББҚ бар оқушыға бағдар карта беру. | Ынтымақтаса топқа бөлініп, үй тапсырмасына дайындығын көрсету үшін мұғалім берген тапсырмаларды орындайды. Яғни «Шынжыр» әдісі арқылы ү» тапсырмасын айтып шығады.Үй тапсырмасын талқылай отырып өз білімінің қаншалықты деңгейде екенін «Ғажайып сызғыш» әдісі арқылы біліп, өзін өзі бағалайды. | |
Тұсаукесер | 5 мин | Табыс критерийлері: А. Ежелгі Қазақстанды мекендеген- Сақ тайпалары туралы білу. В. Сақ тайпаларын өзге елдерімен салыстырып, ерекшеліктері мен айырмашылықтарын анықтап, картамен жұмыстандыру. С. Қазақстан жерінде мекендегін ежелгі тайпа – сақтардың Қазақстан тарихында алатын орнын бағалау. Бейне ролик арқылы жаңа сабаққа көпір жасау. | Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады. | |
Негізгі бөлім | 25мин | «Жұптасып-ойланып-бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру . Постер шығару. Жаңа тақырыпты оқып үйрену үшін жеке оқуға уақыт беру. Оқып болғаннан кейін әр топқа флипчарт таратып, тақырыпты ашу. Бағалау критерилерін тарату. Постер қорғау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалату. | Топтар оқулық материалдарынан және қосымша мәліметтерден алған мәліметтерін қосып постер құрады. Құрып болғаннан кейін басқа топтардың алдында қорғайды. Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды. Постерді бағалау критерилері: Тақырып мазмұнының ашылуы Безендірілуі Шығармашылығы | |
Қорытынды | 10 мин | «Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. «Блоб ағашы» арқылы кері байланыс жасау. | Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. Табыс критерийлері: табыс критерийлері арқылы өзін-өзі бағалау. Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады. |
Өзін –өзі бағалауда басшылыққа алатын табыс критерийлері
Табыс критерийлері | Ұпайлары (егер сұрақты ашпасаңыз- 0-ді, егер сұрақ толығымен ашылса 5-ті айналдыра сызыңыз) | Жалпы ұпай |
А. Ежелгі Қазақстанды мекендеген- Сақ тайпалары туралы білемін. | 0 1 2 3 4 5 | |
В. Сақ тайпаларын өзге елдерімен салыстырып, ерекшеліктері мен айырмашылықтарын анықтап, картамен жұмыстанамын. | 0 1 2 3 4 5 | |
С. Қазақстан жерінде мекендегін ежелгі тайпа – сақтардың Қазақстан тарихында алатын орнын бағалай аламын. | 0 1 2 3 4 5 | |
Ұпай | 0-5 | 6-9 | 10-12 | 13-15 |
Баға | 2 | 3 | 4 | 5 |
«Бекітемін»__________
Сыныбы: 5 | Күні: 14.10.2015жыл. | |||
Сабақтың тақырыбы | §5.Қазақстан территориясындағы ғұн тайпалары. | |||
Мақсаты | Ғұн тайпасының жер аумағы, саяси жағдайы және шаруашылығы туралы білімді меңгеру. | |||
Күтілетін нәтижелер | А. Ғұн тайпасының жер аумағы, саяси жағдайы және шаруашылығы туралы біледі. В.Ғұн тайпаларының өзіне тән ерекшеліктерін, өзге мемлекеттерімен салыстырып, ажыратады. С. Ғұн тайпаларының тарихын саралап, дәлел келтіріп, бағалай алады. | |||
Керекті жабдықтар | Оқулық, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, карта, тірек- сызба. | |||
Тапсырмалар: | 2,3,4,5,6,7,8 | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе | 5мин | Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушыларды «Мөде» және «Еділ» атты ғұн билеушілерінің есімдері арқылы топқа бөлу, «Бинго» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. | Топқа бөлініп, ынтымақтаса отырып бірлесе жұмыстанады. «Бинго» ойынының сұрақтарына жауап беріп, үй тапсырмасына қаншалықты дайын екенін көрсетеді. «Бағдаршам» әдісі арқылы өзара бағалайды | |
Тұсаукесер | 5мин | Табыс критерийлері: А. Ғұн тайпасының жер аумағы, саяси жағдайы және шаруашылығы туралы білу. В.Ғұн тайпаларының өзіне тән ерекшеліктерін, өзге мемлекеттерімен салыстырып, ажырату. С. Ғұн тайпаларының тарихын саралап, дәлел келтіріп, бағалау. Бейне фильмнен үзінді көрсету. Ой қозғау сұрақтары. | Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады. | |
Негізгі бөлім | 25мин | «Радиоға қоңырау шалу» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру. Бағалау критерилерін тарату. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалату. | Топтар оқулық материалы, видео роликтен алған мәліметтерін оқып, бөліп берілген материалдарды меңгеріп, бағдарлама жасайды. Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды. | |
Қорытынды | 10 мин | АББҚ бар оқушыларға Бағдар картаны таратып, орындалуын бақылайды. Тест арқылы сабақты қорытындылау. «3:2:1»арқылы кері байланыс жасау; Табыс критерийлер арқылы өзін-өзі бағалату; | Табыс критерийлер арқылы өзін- өзі бағалайды. Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады. |
Өзін –өзі бағалауда басшылыққа алатын табыс критерийлері
Табыс критерийлері | Ұпайлары (егер сұрақты ашпасаңыз- 0-ді, егер сұрақ толығымен ашылса 5-ті айналдыра сызыңыз) | Жалпы ұпай |
А. Ғұн тайпасының жер аумағы, саяси жағдайы және шаруашылығы туралы білемін. | 0 1 2 3 4 5 | |
В.Ғұн тайпаларының өзіне тән ерекшеліктерін, өзге мемлекеттерімен салыстырып, ажыратамын. | 0 1 2 3 4 5 | |
С. Ғұн тайпаларының тарихын саралап, дәлел келтіріп, бағалай аламын. | 0 1 2 3 4 5 | |
Ұпай | 0-5 | 6-9 | 10-12 | 13-15 |
Баға | 2 | 3 | 4 | 5 |
Бинго 1
Грек тілінде сақтарды қалай атаған: | Парсы деректеріндегі сақтардың атауы: | Сақ хаумаварга- |
Сақ парадарайа- | Б.з.б. 6 ғасырда өмір сүрген аты аңызға айналған сақ ғұламасы, «жеті ғұламаның» бірі: | Жауынгерлердің киімінің түсі: |
Абыздардың киімінің түсі: | Бехистун жартасына қашап жазылған жазбаларда бірнеше рет бейнеленген сақтардың көсемі: | Сақ патшайымы Томиристің ұлы: |
Бинго 2
Сақ патшайымы Томирис «Сен қанға тоймаушы едің, енді тойғаныңша іш!» деп кімнің басын кесіп алып қан толтырылған торсыққа салып қояды: | Б.з.б. 330-327 жылдары сақ – скиф жеріне басып кірген грек – македондықтардың патшасы: | «Ескендір» поэмасын жазған кім? |
Томирис кім? | «Осы жұрт Ескендірді білеме екен? Македония шаһары- оған мекен. Филипп патша баласы, ер көңілді, Мақтан сүйгіш, қызғаншақ адам екен» деген жыр жолдары қай поэмадан үзінді: | Шырақтың ерлігін қалай бағалайсыңдар? |
Б.з.б.519-518 жылдары сақ жеріне жойқын жорығын бастаған парсы патшасы: | «Алтын киімді адамның» мүрдесі 1969 жылы қай жерден табылған: | «Алтын киімді адамның» мүрдесін тапқан археолог кім? |