Файл: 3 1 оытуды р трлі кезедерінде ауіпсіздік ережесіні дадылары мен абілеттерін тану.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.11.2023

Просмотров: 338

Скачиваний: 4

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Допты алып жүру Допты әріптесіне пас бер


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.2.2.1 командалық жұмыстағы көшбасшылық дағдыларды қолдану

Сабақтың мақсаты


Футбол ойынында допты тоқтату түрлерінің әдіс- тәсілдерін үйретнеді

Баскетбол ойынында допты алып жүру,себетке доп салу және допты тартып алуды дамыту

Топта жұмыс істей білу

Көшбасшылықты дамыту

Бағалау критерииі

Футбол ойынында техникалық әдісті меңгерген

Қимыл, қозғалыс кезінде допты қабылдау және беру дағдыларын меңгереді.

Табанның ішкі және сыртқы жағымен допты беру әдістерін жетілдіреді

Топта жұмыс істей біледі

Футбол ойынында негізгі ережелерді сақтайды

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Сапқа тұру,жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, жетістік өлшемдерімен таныстыру;

Қауіпсіздік ережесімен танысу.

Жалпы дамыту жаттығулары.

1.Б.қ.аяқ иық кеңдігінде,қол белде 1-4 оңға,

1-4 солға мойынды айналдырамыз.

2.Б.қ қол иықта 1-2алға, 3-4артқа иықты айналдырамыз.

3.Б.қ қол кеуде алдында 1-2алға сермейміз,

3-4қолды жазып сермейміз.

4.Б.қ оң қол жоғарыда,сол қол төмен 1-2қолды сермейміз 3-4 алмастырып сермейміз.

5.Б.қ қол белде,солға 1-2, оңға 3-4 белді иеміз.

6.Аяқ қосулы а)Қолды жоғары созамыз.

Ә)Еңкейіп қолды аяққа тигіземіз.б)Тізеге отырамыз. В)Бастапқы қалып

7.Аяқты алшақ ашамыз 1.Сол аяққа отырамыз. 2.Бастапқы қалып 3.Оң аяққа отырамыз. 4.Бастапқы қалып.

ЖДЖ

Оқушыларшаттықшеңберінқұрады.Мұғалімніңқойған

сұрағынажауапбереді.Бір-бірінеәдемісөздерайтады.

Біз тату-тәттіміз.

Бізбақыттымыз!

Әркүнімізқуанышқа

толы.

«Алдығы оқуда» күлегештер арқылы бағалаймын.


Үлкен ойын кеңістігі,жарыс өткізуге қажетті құрал жабдықтар.

Ортасы

Ойынның техникалық тәсілдерін үйрету

Допты тоқтату. Допты тоқтату ойыншының допты өзі меңгеруіне және допты беру, алып жүру, қақпаға соғу секілді алдағы ойын іс- әрекеттерін жалғастыруына мүмкіндік береді . Допты тоқтату кезінде ең бастысы – ол ойыншының аяғынан кері серпіліп кетпеуі. Домалап келе жатқан допты табанның ішкі жағымен тоқттқанда дененің салмағы тірейтін аяққа түседі. Тоқтататын аяқ шамалы ғана ілгері шығарылады да , допқа тиген мезгілде тірейтін аяқ деңгейіне дейін кейін шегеріледі. Доптың инерциялық күші азайып, тоқтатылады. Ұшып келе жатқан допты аяқ жетпейтіндей жағдайда кеудемен тоқтатып , жерге түскен соң әрі қарай аяқпен теуіп алып кете береді

Топты екі тізбек қылып қарама-мқарсы тұрғызамыз.

-допты бір- біріне жерлетіп беріп , қарсы тұрған ойыншы аяқтың оң, сол ішкі жағымен тоқтатып қайтарып беру;

- допты қолмен жоғары көтеріп беріп, қарсы тұрған ойыншы оң, сол аяқтың ішкі жағымен теуіп қайтарып беру;

-допты қолмен жоғары көтеріп беріп, қарсы тұрған ойыншы санымен тоқтатаып қайтарып беру:

-допты қолмен жоғары көтеріп беріп, қарсы тұрған ойыншы кеудесімен тоқтатаып қайтарып беру:

- шеңбер жасап тұрып, екі топқп бөлініп, бірінші топ шеңбер сыртында , ал екіншісі шеңбер ішінде болады.

Бірінші топ допты жоғары көтеріп тастап, қозғалыс кезінде екінші топ допты санмен , кеудемен және аяқтың ішкі жағымен қайтарып беру жаттығуларын жасату.

Бірінші топ пен екінші топ орын ауыстырып жаттығу жасайды.

Жеңілдетілген ереже бойынша екі жақты ойын.

Сыныпты екі командаға бөліп ықшамдалған ережесімен кіші футбол ойынын ойнайды.

Екі топқа бөліп , кіші футбол ойынын ойнату

Бұл тапсырмаға бағалау дескрипторы:

- Допты алып жүру,ереже сақтаумен өтеді

-Допты тартып алу сәтінде қауіпсіздік ережесін сақтау және ереже бұзбау.

ҚБ:

« Смайликтер»


Жалғастыруға дайынмын! Толықтау түсінбедім! Ештеңе түсінбедім қайталау қажет!

Оқушылар өткен сабақ бойынша сәйкес келетін смайликтердің суретін салады.

Қауіпсіздік ережесін біледі.

Икемділік,жауырынға тұру,көпірше,домалау,созылу,бастапқы қалып,жинақталу ережелерін көрсетеді

Допты алып жүру,ереже ісін дұрыс пайдаланады және сақтайды көрсетедіі

-Допты тартып алу сәтінде қауіпсіздік ережесін сақтау және ереже бұзбауды көрсетеді

Сабақтың басында оқушылар әр топты «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды

«Жеке әңгіме» үлгісібойынша

өзінбағалайды


Үлкен ойын кеңістігі,жарыс өткізуге қажетті құрал жабдықтар. Баскетбол доптары, конустар, ысқырық, секундомер.

Сабақтыңсоңы


Кері байланыс

1.Сіз үшін жаңа ақпарат...

2.Не қиын болды?

3.Не оңай болды?

4.Нені ескеруім керек?

«Менің ең жақсы көретін сәнді киімім» тақырыбында диалог құрастыру. Дыбыс үндестігіне талдау

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы




Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Допты қақпаға тебу


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.2.3.1 - дене жаттығуларын орындау кезіндегі бірлескен жұмысты дамыту

Сабақтың мақсаты


Футбол ойыны арқылы оқушыларды ептілікке, икемділікке, шапшаңдыққа, достыққа тәрбиелеу

Бағалау критерииі

Оқушы оқу мақсатына жетті егер:

Оқушылардың допты менгеруін артады

Оқушылар шектеулі қалыпта жүрісті көрсете алады.




Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы


Дайындық бөлімі 
Сапқа тұру түзел тік тұр сәлемдесу, оқушыларды түгендеу,саптық жаттығулар оңға, солға бұрыл кері айнал . 
Жалпы дамыту жаттығулары: спорт залды айланып жайлап жүру, жүгіру,тізені биік көтеріп жүгіру, оңға және солға қарай тіркеме адыммен жүгіру, артпен жүгіру, алмен жүгіру.қаз жүріс терең жүріп демалу. Сапқа тұру. қатармен саналу 1-2-3ке санал 


Бір орыннан және қозғалып жасалатын жаттығулар: 
1. Б.қ.аяғымыз иық көлемінде қалымыз белде басымызды айналдырамыз 
2. Б.қ. екі қолды алға және артқа айналдыру. 
3. Б.қ оң қол жоғарыда сол қол төменде қолымызды алмастырамыз 
4. Б.қ. екі қолды алға ұстап, оң аяқты сол қолға, сол аяқты оң қолға қарама-қайшы көтеру. 
5. Б.қ. екі аяқты иық тұсында ұстап, алға иіліп тұру. 
6. Б.қ. екі аяқты алшақ ұстап, бір орыннан отырып тұру. 
7. Б.қ.1 қолымыз жоғалыда созыламыз 2 тіземізді бүкпейміз қолымызды аяқтың ұшына тейгіземіз 3 отырамыз 4 тұрамыз 
8. Б.қ қолымыз белде белді оңға 2 рет солға екі рет қозғалтамыз . 
9. Б.қ 1оң аяқтың ұшына қолымызды тейгіземіз 2 жерге тейгіземіз 3 сал аяққа қолымызды тейгіземіз 4 бастапқы қалып 
12мин 
7-реттен 


Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ





Ортасы


Негізгі бөлім;

Допты тоқтата тебу әәдіс тәсілдерін көрсету және алаңда орындату.

Екі немесе үш командаға бөліп бес ойыншыдан ойынды бастау

ойыншылар арасында ашық жер қалмау керек.Әрбір қорғаушы өз зонасында қарсылас ойыншыға қарсы әрекет жасай отыра басқа зоналарға өз ойыншысына көмек беру үшін ауысуына мүмкіндігі бар.Сондықтан қорғаныстың бірінші шегіне жылдам қозғалатын ойыншыларды қояды.Олардың пас берген кездегі допты тоқтатып алып шабуылға шығу мүмкіндіктері бар.

Бұл қорғанудың түрі бір мезгілде екі қорғаныс әдістерін пайдалануға мүмкіндік етеді жеке және зоналық қорғанысты. Бір,екі ойыншы қарсылас команданың шебер ойыншыларына қарсы әрекет жасап жатқанда басқалары зоналарында қорғаныс әрекеттеріне дайын болып тұрады.

Допты аяқпен тебу(ұшымен) тәсіл айып добын соғу, болмаса ойын үстінде қақпаға қарай доп соққан кезде жиі қолданылады бұл доп тебу түрі тіке жүгіріп келіп тебу арқылы жүзеге асады.

Аяқтың үстімен доп тебу кезінде екі аяқ мынадай қалыптарда болады, тізеден сәл бүгілген жерге тірейтін аяқ допты жанай одан 10-12 см қашық жерге қойылып, аяқтың ұшы доптың ұшу бағытымен бағыттас болады, допты тебетін аяқ тізеден бүгіле артқа қатты сілтеніп, содан кейін тізенің қарқынды жазылуымен алға қарай сілтенеді, соққы доптың дәл ортасына бағытталып, жерге тірелетін аяқтың ұшы сәл көтеріледі де, кеуде алға қарай еңкейеді, допты тебетін аяқ жақтағы қол жазылған қалыпта артқа, екінші қол алға әрі жоғары сермеледі.

2. Жаттығу техникасын жетілдіру жаттығулары

3. Дене қасиетін дамыту жаттығулары.

Допсыз келе жатқан ойыншыға қарсы әрекеттер

Доппен келе жатқан ойыншыға қарсы әрекеттер.

Допты тоқтата торға тебу



Қортынды бөлім:

Сыныпты қатарға тұрғызу

Оқушыларға жетістіктері мен кемшіліктерін айту

Бағалау. Мақтау, мадақтау

Жаттығудың дұрыс орындалуын көрсетеді

Қолымызды аяғымызға тигіземіз
Шынтақты бүкпейміз

Тізе бүгілмейді

Аяқтың ұшына секіреді


Допты дұрыс тебу, тоқтату тәсілдерін көрсетеді

Допты тебу ережесін түсіндіреді көрсетеді

Ойын ережесінің қатаң түрде сақталуын ескереді



Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

: «Бас бармақ» арқылы бағалайды
ҚБ «От шашу»




Слайдар
Ашық сұрап-жауаптар

Сабақтыңсоңы


Сабақ соңында оқушыларға қойылатын сұрақтар:

  • Сабақта не түсініксіз болды?

  • Сабақ барысында қандай қиыншылықтар кездесті?

  • Не қосу қажет деп ойлайсың?Өзіңізге нені жетілдіру қажет?

Үй тапсырмалары беріледі;

Мұғалім тарапынан кері байланыс жүргізіледі (сабақ барысында кеткен қателіктер мен артықшылықтар ауызша айтылады)

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы





Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Бірлескен ойындағы тактика және стратегия

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.2.3.1 - дене жаттығуларын орындау кезіндегі бірлескен жұмысты дамыту

Сабақтың мақсаты


Қозғалмалы ойындарда стратегияларды жоспарлап, негізгі қозғалыс идеяларымен әдістерді қолданады.

Бағалау критерииі

- рөлдіктапсырмалардыңмаңыздылығынанықтайды;

- тапсырмадағыжауапкершіліктітүсіндіреді;

- шапшаңдыққа бағытталған ойындарды игереді.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

«Тақырып көлеміндегі әрекеттер»

Оқушылармен сәлемдесу. Түгелдеу. Спорттық кииімдеріне назар аудару. Қауіпсіздік ережесін таныстыру, қайталау.

Бүгінгі сабақтың мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін оушылармен бірге құрастыру. Алдағы жұмыстармен таныстыру.

  • Жүру жаттығуларын орындау;

  • Жүгіру жаттығуларының түрлерімен жаттығу;

  • Жылдамдыққа жүгіру;

  • Тынысты қалыпқа келтіру

Одан кейін шеңбер бойына тұрып ЖДЖ орындайды. Шеңбер бойындағы әр оқушы бір-бір жаттығудан айтып, санақ бойынша орындатқызады.

Бағалау: Оқушылар тарапынан берілген ақпаратқа мадақтау арқылы қолдау көрсету.

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



Әр түрлі белсенділік үшін үлкен,бос кеңістік.

Ортасы

Шапшаңдыққабағытталғанқозғалмалыойындар

Мақсаты:оқушылардың шапшаңдық дағдылары жетілдіру, ойындар арқылы оқушылардың командалық жұмыстың маңызын түсіндіру, оқыту мақсаттарын шешу.

Сипаттама:эстафеталық ойындар арқылы топқа бөлініп жарысады, бірнеше командалар өзара сайысқа түседі. Оқушыларды тең екі топқа бөліп, қатарға тұрғызу

1-эстафета

Мұғалімнің белгісімен өз жолымен түзу жүгіріп, екі топтың ортасында тұрған допқа бірінші жетіп, допты алып, жоғары көтеру керек. Ойын топтағы ойыншылардың барлығы жүгіргенше жалғасады. Мақсаты: Шапшаң жүгіріп допқа бірінші жету қажет

Допқа бірінші жеткен команда мүшесіне ұпай

беріледі.

2-эстафета

Мұғалімнің белгісімен топтағы ойыншылар екеуден жарысады. Алдарында обручтар жыланша жатады. Сол обручтардың ішіне қос аяқпен немесе бір аяқпен секіріп соңғы өз белгісіне дейін баруы керек. Қайтарда белгіні айналып, түзу жүгіріп келеді. Ойын соңғы оқушыға дейін жалғасады.

Мақсаты: обручтардың барлығынан өтулері тиіс. Обручтардың арасын баспауы керек.

Жыланша жүгіру міндетті.

3-эстафета

Мұғалімнің белгісімен жарысқа қатысушылар залдың ортасына дейін оң аяқпен, залдың ортасынан кейін сол аяқпен жүгіреді де өз белгілерінде тұрған допты алып, қайтарда түзу жүгіріп келеді келесі ойыншыға допты береді. Келесі ойыншы доппен дәл солай жүгіреді де, допты қойып кетеді. Үшінші ойыншы допты алып келуі тиіс. Ойын осылай жалғасады.

Мақсаты: қателеспей оң, сол аяқпен секіріп, қайтарда түзу жылдам жүрулері тиіс.

барарда оң, сол аяқпен секіріп жүгіру міндетті

Дискрипторлар:

  • ойын ережелерін сақтайды;

  • тапсырмаларды жауапкершілікпен орындайды;

  • ойын кезінде шапшаңдықты дамытады.

Бағалау:Оқушылардың бірін-бірі және өзіндік бағалау тәжірибеленеді. Мұғалім әрбір эстафетадан соң команда мүшелерінің жеке жетістіктерін айтып тұрады.

Екпін алып немесе орнынан бойлап жасалады. Көпіршіден аяқпен бар салмақты қолға ауыстыру, сол қолға беріп, және оң қолмен аттанып, аяқ ауыстыруды оң аяқпен жасау алдыға аяқты бөліп тіреу тапсырмаларын орындайды
Шет жақта тұру (бұл жағдайда сол жағында),бір оқушының иығын сол қолмен ұстау,ал екіншісінің белін ұстау жаттығуларын көрсетеді

Арқанға өрмелеу кезінде қауіпсіздік ережені сақтайды

Арқанға өрмелеуде әдіске сай дұрыс орындайды


Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ «Бағдаршам»

ҚБ «От шашу»


Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік.
Мұғалімге арналған ысқырық, секунд өлшегіш, бор, әр түрлі доптар, фишкалар, құрсаулар, қағаз, қалам, сұрақтар жазылған қима қағаздар
Үлкен, бос кеңістік, ойын алаңы әрбір қызмет үшін. Ысқырық. Ойынға арналған нысандар.

қозғалмалы ойындары интернет ресурстарының сілтемесі:

http://festival.1september.ru/articles/566873/


Сабақтыңсоңы


Кері байланыс

1.Сіз үшін жаңа ақпарат...

2.Не қиын болды?

3.Не оңай болды?

4.Нені ескеруім керек?


Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы




Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Допты қақпаға тебу


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.3.5.1 - мектептен тыс және мектептегі қозғалыс әрекеттерінің қажеттілігін түсіндіру

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар орындай алады:

Футбол тарихын біледі.

Ойын ережесін түсінеді.

Допты ойынға қоса алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Допты алып жүре алады.

Допты тебу біледі.

Допты бір-біріне бере алады.

Оқушылардың кейбірі орындай алады:

Футбол ойынын игерген.

Айып соққысын орындай алады.

Ойын тактикасын жақсы меңгерген.

Бағалау критерииі

Футбол ойынында техникалық әдісті меңгерген

Қимыл, қозғалыс кезінде допты қабылдау және беру дағдыларын меңгереді.

Табанның ішкі және сыртқы жағымен допты беру әдістерін жетілдіреді

Топта жұмыс істей біледі

Футбол ойынында негізгі ережелерді сақтайды

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Шеңбер құрып бір-бірімізбен жүрекпен амандасамыз.
Үш топқа бөлеміз:

Жүгіру жаттығулары:

- Арнайы жүгіріс жаттығулар жасау.

-Тізені көтеріп жүгіру

-Аяқты артқа лақтырып жүгіру

-Түзу аяқты алға созып жүгіру

-Түзу аяқты артқа созып жүгіру

-Оң жағымен жүгіру

-Сол жағымен жүгіру

-Бұғы жүгіріс

-Сол, оң аяқпен биікке секіріп алға қозғалу

-Теріс қарап жүгіру

-Жылдам жүгіру

Жалпы дамыту жаттығулары:

1. Б.қ. н.т. қолымыз белімізде, аяқ иық деңгейінде, басымызды 1 дегенде алға 2 артқа 3 оңға 4 солға еңкейтеміз.

2. Б.қ. н.т. қол белде, аяқ иық деңгейінде басымызды оңға 4 рет солға 4 рет айналдырамыз.

3. Б.қ. н.т. қолымыз иығымызда, аяқ иық деңгейінде, йығымызды алға 4 рет артқа 4 рет айналдырамыз.

4. Б.қ. н.т. қолымыз кеуде тұсында аяқ иық деңгейінде 1 – 2 қолымызды артқа сермейміз. З – 4 оң жаққа сермейміз. Келесі З – 4 сол жаққа сермейміз.

5. Б.қ. н.т. қол белде аяқ иық деңгейінде 1 –артқа шалқаямыз, 2–алға иілеміз (қолымызды аяғымызға тигіземіз), 3–қолымызды жазып отырамыз, 4–б.қ.

6. Б.қ. н.т. оң қол жоғарыда сол қол төменде 1 –2 қолымызды артқа серменйміз. 3–4 қолымызды ауыстырамыз.

7. Б.қ. н.т. қол белде аяқ иық деңгейінде. 1 –2–3–4 белімізді оңға айналдырамыз, келесі 1 –2–3–4 солға айналдырамыз.

8. Б.қ. н.т. қол белде, аяқ иық деңгейінен алшақ. 1 –оң аяққа қолымызды тигіземіз. 2 –сол аяққа қолымызды тигіземіз. 3 – ортаға еңкейеміз 4 – Б.қ.

Баланы уәждеймін: АКТ-ға сүйене отырып, атақты футболшыларды атап, көрсетіп өтемін.


Футбол — (ағылшынша  foot— аяқ, baal— доп) спорттың командалық ойын түрі. Футбол — әлемге аса танымал ойындардың бірі. Ойынның негізгі мақсаты қарсылас команданың қақпасына аяқпен немесе басқа да дене мүшелерімен (қолдан басқа) қарсылас команда салған саннан көбірек доп салу болып табылады.

Футбол тарихы XII ғасырданбасталады. Алғашрет Англияда дамыды. Саяхатшы Гастон де Фуаөззаманындафутболды бар ынтасыменбақылап, «Ағылшындарфутболдыойындепесептесе, ондатөбелесті не дейді?» депжазыпкеткенекен. Футболғақарсылықкөрсеткендерболды.

  • 1313 жылыбелгілі феодал Эдуард II қалаішінде футбол ойнауғашектеуқойған. Тіпті, 1314 жылдың 13 ақпанында король Лондон қаласындафутболғақарсышараларқолданғандеседі.

  • 1389 жылы Ричард II патшасарайымаңындадоптепкендердіөлімжазасынакескен. Патшағабірнешемәртерұқсатсұрапбарған футбол жанкүйерлеріәрқашанжағымсызжауапалыпотырған.

  • Тек 1908 жылы футбол олимпиадалықойындартізіміненорыналды.

  • Ал, 1863 жылы Лондонда футболдыңжаңашарттарыбелгіленді. Жобағаенгізілгенережелердіарнайы комиссия жітіқараған.

  • 1872 жылданбастапфутболданхалықаралықкездесулерөткізілді. Доданы Англия мен Шотландия футболшыларыашты.



Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



Смайликтер «тамаша», «жарайсың», «қолыңнан келеді»

Суретті кеспе қағаздар Түрлі заттардың құрамын, құрылымын бейнелейтін моделдер

Ортасы

- Ойын-игра-game.

- Доп-мяч-ball.

- Аут-out.

- Шабуылшы-нападающий-attack.

- Қақпашы-вратарь-goalkeeper.

-Аяқ, доп, ойыншы, алаң, қорғаушы.
Үш топқа бөлінеміз:

Доппен орындалатын эстафеталық ойын.



Адидас тобы Найк тобы Пума тобы

Допты табанның ішкі жағымен тебер кезде доп әдетте ойыншының дәл алдында болады.Оны аяқты сәл артқа сілтеп барып тебу керек.Бұл кезде доп тебетін аяқтың басы сәл сыртқа бұрылады.Допты аяқтың ішкі жағымен тебуді жүгіріп келіп немесе бір орнында түрып орындауға болады. Аяқ допқа неғұрлым төменіректен тисе, доп соғұрлым жоғары ұшады, ал жоғарырақтан тисе, доп төмен ұшады.

Техника элементтері: Допты бір-біріне беру техникалары.

Оқушыларды екі қатарға бөліп қарама-қарсы тұрғызып жұппен жаттығу жасау. Екі оқушыға бір доп, аралары 3-4 метр.

- Ойыншы допты қарсы тізбектегі әріптесіне, аяқтың іш жағымен беріп, өз тізбегінің ең соңына барып тұрады:

- Ойыншы допты қарсы тізбектегі әріптесіне, аяқтың іш жағымен беріп, жылдам қарсы тізбектің соңына барып тұрады:

- Бір –біріне қарама-қарсы екі тізбек, орта-сында бір ойыншы, сол ойыншы өзіне келген допты аяқтың

ішіменен, оған доп берген ойыншымен ширетпенен доп алмастырады:

- Тізбектегі ойыншылар алма кезек допты жіргізу, кедергілерді айналып өту, басқа ойыншыларға допты беру жаттығуларын орындап, тізбектің соңына барып тұрады.
- Қақпаға жіп тартылып 4 бөлікке бөлінеді де, тік соққылар тебу жаттығулары.

А). Белгіленген жерден допты қақпаға дәл бағыттай

алады.

Қимыл қозғалыс комбинацияларын жақсы

орындайды.

Берген тапсырмаларды толығымен орындайды.
В). Жаттығулардың реттілігін біледі және орындайды.

Допты әріптесіне дәл бере біледі.

Допты қақпаға тік бағыттаған кезде қателіктер

жібереді.

С). Іс-қимыл қозғалыстары баяу.

Ойын ережесін білгенімен, қателіктер жібереді.

Әріптесіне допты беру кезінде дәлдік жетіспейді.

1). Толық меңгерген.

Физикалық дайындығы жоғары.

Техникасы жоғары дәрежеде.

2). Қимыл қозғалысы жақсы.

Техникалық дәлдігі игерілген.

Жұппен жақсы жұмыс жасайды.

3). Тапсырманы орындау кезінде қателіктер жібереді.

Физикалық дайындығы төмен.

Сабаққа ынтасы жақсы.

Бағалау түрлері

Адидас тобы

Допты табанның ішкі қырымен тебуді толық менгерді.

Берілген тапсырмаларды толық игерді.

Сабақ барысында тактикалық білімдерін жетілдірді.


Найк тобы

Допты алып жүруді меңгерді.

Әріптесіне доп беру және қабылдау әдісін орындай алды.

Допты табанның ішкі қырымен тебуді білді.


Пума тобы

Ойын ережесін білді.

Допты бір-біріне беру әдісін түсінді.

Ойынның шығу тарихын түсініп білді.

Білемін:

Футбол тарихын;

Допты табанның ішкі қырымен тебуді;

Бір-біріне пас беруді.
Білуім керек:

Шабуылдау тәсілін;

Қорғану тактикасын;

Алдау тәсілдерін.

Білгімкеледі:

Стратегиялықжоспаржасау;

Төрешілердің ишараларын;

Айып соққыларын орындау әдістері


Аяқтың ұшына допты дұрыс жүргізуді көрсетеді

Допты аяқпен теуіп алып жүру аяқтың үстімен және ұшымен тебу арқылы орындалайды.Допты аяқтың ұшымен теуіп алып жүруді көрсетеді

оқущы қарсыласын оңай-ақ алдап кете беру ережесін көрсетеді

Ережелердің дұрыс орындалуына

көңіл бөледі

у


Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ «Бағдаршам»

ҚБ «От шашу»













Сабақтыңсоңы


 

Білім қоржыны» кері байланыс

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді


  • айтылым барысында тірек сөздерді орынды қолданады.

Топтық тапсырмада жауаптарын бақылау арқылы оқушылардың диалогқа қандай дәрежеде қатысқанын бағалау. Осы деректер келесі талқылауларды жоспарлауда қолданылады.


Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы





Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Допты оң қанатан пас беріп шабуыл әдісін орындау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.3.5.1 - мектептен тыс және мектептегі қозғалыс әрекеттерінің қажеттілігін түсіндіру

Сабақтың мақсаты


Допты әріптеске беру әдісі, қабылдау-допты тоқтату, соғу әдісін жетілдіру. Төзімділік, шапшандық және жылдамдық сапаларын дамыту.

Бағалау критерии

1. Барлық оқушылар техника қауіпсіздігін біледі.

.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Ұйымдастыру кезеңі, қауіпсіздік ережесі, сабақтың міндеттерін түсіндіру.

Жетістік критериясын талқылау.


Акробатикалық жаттығуларды қатысушыларға бұлшық ет топтарын анықтауға тапсырма, (Адам бұлшық ет к құрылымы туралы карточкалар).

Омыртқаға арналған жүру жаттығулары.

Жылдам жүгіру тапсырмасына жауап қайтару.

ЖДЖ

Жабдықтағы арнайы жаттығу:

Акробатическалық жаттығулардың кіріктіруін және дайындығын орындау.


Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ


Тренинг жазылған парақшалар

Ортасы

.Үшеуден доп жүргізу:

1) қарама-қарсы сапта;

2) жүргізу-беру;

3) жүргізу – қорғаушыға доп беру;

4) ойын «Иттер».

Үшінші жаттығуда, оқушы доппен жүріп, әріптеске беріп және қорғаушы болып қалады.

Төртінші жаттығуда, екі оқушы допты бір-біріне жібереді, үшінші белсенді допты аяқпен алады.

2. Орнынан аяқтын ішкі жағымен соғу.

Аяқтын сыртқы жағымен соғу.Итерілетін аяқ, доптын бір бүйіріне қойылады. Әріптеске дәлме-дәлдік беруіне назар аудару.

2. Допты әріптеске беру, қабылдау-допты тоқтату: домалаған допты аяқтын ішкі жағымен тоқтату.

Оқушы аяқ үшін бұрып, итерілетін аяққа дененін салмағын ауыстырады, доппен шектесу кезінде аяқпен қимыл көндіреді.

3. Жаттығу ойыны.
Жеңілдеілген ереже бойынша жүргізіледі. Өріс екі жартыға бөлінеді. Ұлбалалар бір жағында, қыз балалар екінші жағында ойнайды.

Доп беру әдістері

1.Допты екі қолмен кеуде тұсына беру

А) алақан мен саусақтар допқа тиіп тұрады.

Ә)Кеуде тұстан қолды жаза сілтеп лақтырады.

Б)допты екі қолмен кеудеден беру

Допты екі қолмен төменнен беру.

Допты берудің  бұл  түрін  бір-біріне жақын  тұрған  аласа  бойлы оқушылар ұзын  бойлы  қарсыластарына қолданады.

Бір қолмен беру

Доп  берудің едәуір күрделі түрі.Допты бір қолмен  иықтан  беру. Оқушыларға қолдың  білезігі  мен  саусақтардың  қалай дұрыс  істеуге  болатынын  үйрету.

Допты ұстау

Допты  ұстаған бетте тез әріптесіне  беру.

Допты  ұстау кезінде орнықты тепе-теңдікті сақтаған қалыпта және кез-келген еркін  қозғалатындай  ыңғайда  болу керек.

Допты екі қолмен ұстау кезінде қолды алға созып, алақанды ұшып келе  жатқан допқа  қарсы бағыттау керек


Шеңбер немесе екі қатарда әр оқушы кезекпен доп лақтыру

Білезікті бос ұста, допты шеңгелдей ұстаған саусақтар оның ұшу бағытын және жылдамдығын өзгертуге көмек береді.

Кеуде аздап алға қарай еңкейген күйде болады.

Допты баяу қарқынмен алып жүру. Ереже бойынша ойын

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ «Бағдаршам»


ҚБ «От шашу»



.
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер



Сабақтыңсоңы


 

Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіру

Қызыл – менің түсінбеген сұрақтарым бар;

Сары – алған ақпараттарымды әлі де қорытуым керек;

Жасыл – маған хат жазу талаптары түсінікті болды.


Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы