Файл: 3 1 оытуды р трлі кезедерінде ауіпсіздік ережесіні дадылары мен абілеттерін тану.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.11.2023

Просмотров: 340

Скачиваний: 4

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Ойындағы қозғалыс белсенділігі


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.3.5.1 - мектептен тыс және мектептегі қозғалыс әрекеттерінің қажеттілігін түсіндіру

Сабақтың мақсаты


Топта жұмыс жасау барысында дене қызметтерін қалай қолануды түсіну.

Бағалау критерииі

- тапсырмалардынемесеойынойнаудаденеқызметтерінсаралайды;

- іс-әрекеттердіқалайқолданудытүсінеді.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

«Тақырып көлеміндегі әрекеттер»

Оқушылармен сәлемдесу. Түгелдеу. Спорттық киімдеріне назар аудару. Оқытушы сынып ішінде жарақаттанудың алдын алу үшін қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықты жүргізеді.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы және мақсатынмен таныстыру.

  • Орында жасалатын жаттығулар. Оңға, солға, айналу жаттығулары.

  • Жүру кезінде жасалатын жаттығу. Аяқтын ұшымен, өкшемен,аяқтың сыртқы қырымен, аяқтың ішкі қырымен, жартылай отырып,толық отырып жүру.

Жүгіру барысында жасалатын жалпы дене дамыту жаттығулары

  • Оң қапталман қолды алдыға айналдырып жүгіру

  • Кері бағытта сол қапталман қолды артқа айналдырып жүгіру

  • Тізені жоғарыға көтеріп жүгіру

  • Өкшені артқа лақтырып жүгіру

  • Қолды белге қойып,аяқты алдыға қайшылап жүгіру

  • Артпен жүгіру

  • Тынысты қалыпқа келтіру

Үлкен шеңбер бойына тұрып жалпы дамыту жаттығуларын орындау.

Бағалау: Оқушылар тарапынан берілген ақпаратқа мадақтау арқылы қолдау көрсету.

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



Тренинг жазылған парақшалар

Ортасы

Ұжымдажұмысатқару

Мақсаты:оқушылардың ұжымда жұмыс жасау дағдылары жетілдіру, ойындар арқылы оқушылардың командалық жұмыстың маңызын түсіндіру, оқыту мақсаттарын шешу.

Сипаттама:қимыл-қозғалыс ойындары арқылы бүгінгі сабақтың мақсатына жету.

Оқушылар «Табан балық пен шортан» ойынын ойнайды. Дабыл бойынша «табан балықтар» келесі жаққа жүгіреді. Шортан оларды аулайды. Ұсталып қалған «табан балықтар» (төрт-бесеуі) қолдарынан ұстап, көлденең тұрып тор құрады. Енді «табан балықтар» тор арқылы алаңның келесі жағына жүгіріп өтуі қажет (Қолдарынан ұстап). «Шортан» тордың сыртында тұрып, оларды аңдиды. Ұсталған «табан балықтар» сегіз-тоғызға жеткенде олар себет — шеңберлер жасайды, одан жүгіріп өту қажет. Себет біреу ғана болуы мүмкін, оны 15-18 қатысушы қолдарынан ұстап бейнелейді. «Шортан» себеттің алдында тұрады және «табан балықтарды» ұстайды. Ұсталған«табан балықтар» ұсталмағандардан көп болғанда, ойнаушылар «төбені» бейнелейді» (үсталған табан балықтардың дәлізі, одан ұсталмағандар жұгіріп өтеді). «Төбенің» шығар жерінде тұрған «шортан» оларды ұстайды.

Соңғы қалған жеңімпаз болып есептеледі. Оған жаңа «шортанның» ролін ойнау тапсырылады.
Дискриптор:

-ойын ережесін сақтайды;

- топта белсенді қызмет жасайды

Бағалау:Оқушылардың бірін-бірі және өзіндік бағалау тәжірибеленеді.


берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді,

Көрсетілген ережелерін топ бойынша түсіндіреді

допты төменнен, жоғарыдан қабылдау техникасын орындайды;

-жұптық жұмыста допты жерге түсіріп алмай қағады;

-допты тастағаннан кейін жоғарыдан береді;

-допты үстінен қағып серіктесіне береді;

-жұптасы берген допты қағып алады;

-ережемен

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ «Бағдаршам»

ҚБ «От шашу»


Үлкен, бос кеңістік, ойын алаңы әрбір қызмет үшін. Ысқырық., жіп, тор, секіргіш.

Балаларғаарналғанқозғалмалыойындары интернет ресурстарыныңсілтемесі:

http://kladraz.ru/igry-dlja-detei/podvizhnye-igry


Сабақтыңсоңы


 
Рефлексия «Таңдау мен себеп»

1.Мен сабақ  қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын, себебі...

2. Мен сабақта: көп нәрсені, үйрендім, үйренгенім аз болды, себебі....

3. Мен басқаларды  мұқият    зейінсіз тыңдадым, себебі....

5.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын   риза емеспін, себебі ...

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы




Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Қауіпсіздік ережесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.6.1 - оқытудың әр түрлі кезеңдерінде қауіпсіздік ережесінің дағдылары мен қабілеттерін тану.

Сабақтың мақсаты


Барлығы: Барлық оқушылар қауіпсіздік ережесін, кешенді жалпы дамыту жаттығулар негізін құруды үйренеді

Көпшілігі: Көпшілігі қауіпсіздік ережесін сақтай отырып, кешенді жалпы дамыту жаттығулар негізін орындай алады

Кейбіреуі: Көпшілігі қауіпсіздік ережесін сақтай отырып, кешенді жалпы дамыту жаттығулар негізін орындай алады және өзгеге үйрете алады

Бағалау критерииі

Қимыл-қозғалыс комбинацияларын, реттілікпен орындайды.



Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Сапқа тұру.Сәлемдесу. Кезекшінің мәліметін қабылдау,сабақтың тақырыбын,мақсатын айтып өту.Саптық жаттығулар,оңға,солға,кері бұрылу.Жүру,жүгіру жаттығуларын орындау,тыныс алу жаттығулары.Сегіту сәтін ұйымдастыру арқылы топтарға бөлу,жалпы дамыту жаттығуларын жасап келесі бөлімге дайындалу.

.

Топ мүшелерін тағайындайды. Әр оқушы өз міндетін атқарады.

Топта жұмыс істеу

Қол шапалақ

Басбармақ Вербальды бағалау.

Тренинг жазылған парақшалар

Ортасы

Жаңа сабақты түсіндіру

Оқулықтағы тапсырмаларды орындау.

Тақырып бойынша жинақталған ресурстармен танысу.

Еркiн ұста денеңдi,

Тарсылдатпай едендi

Орнымыздан тұрып ап

Жүгiрейiк бiр уақ.

Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.

Аяқты алға созайық

Тiк көтерiп, қозғайық.

Тым сылбыр да болмайық

Алға қарай озбайық.

Бiр, екi, үшi, бiр, екi, үш.



Ұлттық ойындар:

Күш сынаспақ 
Бұл ойын стол үстінде екі баланың білек сынасуымен орындалады.2 бала шынтақтарын столға тірек қол бастарын айқстырады.Кім білекті столға жықса сол бала жеңіске жетеді. Ағаш аттың үстінде аттың басын ұстап тұрып 2-ші қашан білектен тартысып сынасуға да болады.Бірақ баланың қауіпсіздігі қатаң бақыланады. 
Тауық күрес. 
Балалар екі топқа бөлінеді.Осы екі топтан екі бала шығып ,кәдімгідей күреседі.Оның ең қызығыда,басқаша күрестен айырмасы да –тек жалғыз аяғымен ақсаңдай жүріп,иықтарын қағып күресуінде.Бұл күрес балалардың нық басып,орнықты жүруін жетілдіреді.Күрестің 1 аяғн тізесін бүгіп,мата белбеуін байлап тастайды.Қайсысы сүрініп жығылса ,сол ұтылады. 

Бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау да өз жаттығуларын көрсетеді

гимнастика кешенінің жаттығуларын орындауда техника қауіпсіздігін сақтайды;

-жаттығуларды ретімен орындайды;

-жеткен жетістіктері мен қателіктерін талқылайды.


Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ «Бағдаршам»

ҚБ «От шашу»


Үлкен бос кеңістік. Баскетбол доптары, кегли, ысқырық.

Сабақтыңсоңы


 

Рефлексия

«3Қ» әдісі арқылы қорытындылау.


Қызық

Құнды

Қиын































Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы




Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Акробатикалық элементтер.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.3.2.1 - қозғалысәрекетіндегі дене қыздыру және қалыпқа келтіруді көрсету

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар қозғалыс кеңістігінде толық топ ретінде қауіпсіз жұмыс істеу

Бағалау критерииі

Негізгі қимыл-қозғалыс жаттығуларының байланысын анықтайды.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Сәлемдесу. Сапқа отырғызу. сабақ барысын түсіндіру. Қауіпсіздік және тәртіп ережелері.жүру ,

Кеңістікте топпен жүгіргенде неге сақ болу керек екенімізді айта аласын ба?

орташа қалыпта жүгіру , алаңның оң жағынан сол жағына қарай .

1 . Екі қол жоғарыда аяқтың ұшымен, екі қол белде өкшемен жүру.

2. Жеңіл жүгіріске көшу .

3.аяқты артқа , қолға жеткізе жүгіру, екі қол алдыда тізені биік көтере жүгіру. 4.Оң және сол жақ қырымен адымдап жүгіру екі қол белде

5 .Жылдамдыққа жүгіру

6. қолды екі жақтан тыныс ала көтеріп , түсіру, демді қалпына келтіру.

Ж.Д.Ж. орнында


Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



Тренинг жазылған парақшалар

Ортасы

Қауіпсіздік техникасы

Гимнастика қауіпсіздік техникасын қайталау, әнгімелесу, түсіндіру, көрсету. Қауіпсіздік техникасын журналына оқушылар тансыну арнайы аты жөніне қарама- қарсы қол қояды.

Мектепте және денешынықтыру сабағында тәртіп ережелерін сақтауды жүруді қайталау, түсіндіру, әнгімелесу.

Әртүрлі физикалық жаттығулар арқылы күшті дамыту

(К, П) Оқушыларға қол күшін қатайту, күшін (қуатын) дамыту, сондай-ақ, ептілік, тепе-теңдік, үйлестіру бойынша бірнеше қатар жаттығулармен жұмыс істеуді түсіндіру.

Бұл суретте көрсетілгендей гимнастикаға арнайы жаттығуларді орындау қажет.

Қауіпсіздік ережені сақтау біледі.

Бастапқы тұрысқа дұрыс тұрады.

Жалпы дамытатын жаттығуларды орындауда, дұрыс жасайды және көрсетеді.

Ритмикалық жаттығу дегеніміз не?


Пластикалық хирургияның негізгі ережелерінің бірі - сабақтар өткізілетін атмосфера. Ритмдік топты басқаратын тәрбиеші, ең алдымен, мектепке дейінгі дос болып, сосын мұғалім болуы керек.

Кез келген зорлық-зомбылыққа тыйым салынады. Балаларға жаттығулар жасауға мәжбүр болмайды немесе белгілі бір іс-әрекетті орындауды талап ете алмайды. Балалар толық еркіндікке ие болуы керек. Мектепке дейінгі жастағы балалардың ешқандай қысым көрмейтінін сезуі керек. Ритмопластикадағы жаттығу рахат әкелуі керек, тек осы жағдайда олар пайда көреді.

Сондай-ақ, әрбір сессияда белгілі бір уақыт кезеңі болады. Сабақтың ұзақтығы жарты сағаттан артық уақытты алуы мүмкін емес, себебі жас балаларға бір жаттығуға ұзақ уақыт бойы назар аудару қиын.

Кесте қарапайым:

  • жеті минуттық жылыту (жалпы даму үшін қарапайым жаттығулар);

  • негізгі жұмысқа жиырма минут (ритмопластика);

  • ү ш минуттық демалыс (соңғы жаттығулар, созылу, релаксация).

Балалар бақшасында би сабақтары, скиттар, қойылымдар да ритмопластика болып табылады. Оқыту әдісі ақпаратты ұсынуды дұрыс таңдаудан тұрады.
Осылайша, балаларға ақпаратты бірнеше әдістердің бірімен үйрету ұсынылады, мысалы:

  • мысалы (мұғалімге жаттығуды қайталау керек);

  • қиял (мұғалімнің сөзімен тапсырма орындалады);

  • импровизация (бала тапсырмаға байланысты не істеу керектігін анықтауы керек);

  • иллюстрациялар (бала суреттердегі ертегілерді кітабында ойнатуы керек);

  • ойын (бүкіл процесс достық жағдайда өтеді).

Сабақ шығармашылық ортада жүргізілуі тиіс, сондықтан мектеп жасына дейінгі балалар өздерін жайлы сезінеді және жайлы болады.

Ритмопластика бойынша жаттығуларды таңдау


Кез-келген тәрбиеші алғаш рет ритмопластика сияқты нәрсені естігенде, қалай әрекет ету керектігі туралы сұрақ қояды. Балабақшада жаттығулар өте қарапайым және олар дайын бұйымдарды табу және қабылдау оңай.

Ритмикалық жаттығуларды орындау үшін балаларға:

  • түрлі жануарларды бейнелейді;

  • мұғалім үшін физикалық жаттығуларды қайталау;

  • атрибуттармен (шеңберлер, таспалар, шарлар) қозғалыстарды орындаңыз.

Гимнастикадағы жаттығулар үшін балалар логорифмика (өлең) көмегімен жаттығуларды орындауы керек:

  • аяқтың жылытуы;

  • денені созу (омыртқаны қоса алғанда);

  • икемділікті дамыту («көпір», «қайық», «қайың»).

  • шеңбердің дәл қадамы;

  • алдыңызды аяғыңа және аяғыңызға қарай алға қарай іліңіз;

  • шеңберде айналмалы би;

  • «Қолды» қолдар;

  • түрлі секірулер;

  • жұппен би.

Сюжеті бар би орындауы:

Жаттығулар ағартушы оқитын өлеңдер бойынша орындалуы мүмкін. Мысалға, мысалы, әрбір қысқаша сөз мақтаның немесе қадамның көмегімен жүруі мүмкін. Мұндай сабақтар балаларға ырғақ ұғымымен танысуға көмектеседі.
Балабақшадағы ритмопластика ойын түрінде және мәжбүрлікте орындалады.

Сабақтарға музыка таңдау


Балабақшадағы ритмопластика үшін музыка топтың жас санатын ескере отырып таңдалады. Ең танымал:

  • «Щелкунчик», «Жыл мезгілдері» (Чайковский П.).

  • «Кішкентай түнгі серенада» (Моцарт В.).

  • «Көрмедегі суреттер» (М. Мусоргский).

  • «Вальс» (Брамс И.).

  • «Жыл мезгілдері» (Вивальди А.).

Мектепке дейінгі жастағы балаларды босаңсытуға көмектесетін музыка:

  • «Ave Maria» (Шуберт Ф.).

  • «Moonlight» (Дебюси К.).

  • «Сентименталды вальс» (Чайковский, П.И.).

  • «Moonlight Sonata» (Бетховен Л.).

С ондай-ақ, музыканы қажет ететін қозғалыс негізінде таңдауға болады. Мысалға, «Ладышки» әні өз қолдарында шабуыл жасау үшін керемет.

Неліктен ритмопластика маңызды


Балалардың дені сау гимнастикамен айналысатын мекемелерге жеткілікті үлкен аудиториясы қызығушылық танытты. Балабақшада жиі ритмопластика бар. Бұл бағдарлама туралы пікірлер негізінен оң болады, өйткені сыныптар баланың қозғалтқышын жетілдіруге ғана емес, сонымен бірге оның жалпы денсаулығын жақсарта алады.

Ритмопластика маңызды, себебі ол баланың жалпы дамуына әсер етеді. Денсаулығы жақсарған гимнастикадан кейін балалардың эмоционалды жағдайы айтарлықтай жақсарады. Күн сайын бағдарлама жетілдірілуде, оған жаңа әдістер енгізіледі, түрлі ойындар ұсынылады.

Әрбір ата-ана ритмопластиканы жеке-жеке үйрете алады. Алайда, ең үлкен нәтижелерге жаттығулар тәжірибелі кəсіби мамандардың қадағалауымен балалар тобында жасалатын кезде ғана қол жеткізуге болады.

Ата-ананың емес, мұғалімнің ритмопластикадағы позитивті аспектісі ата-ананың үй шаруасымен айналысуға бос уақытты, ал баланы маман дайындағаны.


денені тік ұстап,қаптал-дағы аяқты тіке ұстап толық отыру.

Осы жаттығуды бір адым кейін шегініп, жалғастырады.

Бір адым кейін тұрып, жалғастырады.

оқушылар қауіпсіздік ережелерін сақтайды

оқушылар ойын ережелерін сақтайды

ынтымақтастықта қиындықтар болған

жоқ

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ «Бағдаршам»

ҚБ «От шашу»


Үлкен бос кеңістік. Баскетбол доптары, кегли, ысқырық.

Сабақтыңсоңы


 Рефлексия «Таңдау мен себеп»

1.Мен сабақ  қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын, себебі...

2. Мен сабақта: көп нәрсені, үйрендім, үйренгенім аз болды, себебі....

3. Мен басқаларды  мұқият    зейінсіз тыңдадым, себебі....

5.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын   риза емеспін, себебі ....

.


Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы




Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Акробатикалық элементтер.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.3.2.1 - қозғалысәрекетіндегі дене қыздыру және қалыпқа келтіруді көрсету

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар қозғалыс кеңістігінде толық топ ретінде қауіпсіз жұмыс істеу

Бағалау критерииі

Негізгі қимыл-қозғалыс жаттығуларының байланысын анықтайды.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Сәлемдесу. Сапқа отырғызу. сабақ барысын түсіндіру. Қауіпсіздік және тәртіп ережелері.жүру ,

Кеңістікте топпен жүгіргенде неге сақ болу керек екенімізді айта аласын ба?

орташа қалыпта жүгіру , алаңның оң жағынан сол жағына қарай .

1 . Екі қол жоғарыда аяқтың ұшымен, екі қол белде өкшемен жүру.

2. Жеңіл жүгіріске көшу .

3.аяқты артқа , қолға жеткізе жүгіру, екі қол алдыда тізені биік көтере жүгіру. 4.Оң және сол жақ қырымен адымдап жүгіру екі қол белде

5 .Жылдамдыққа жүгіру

6. қолды екі жақтан тыныс ала көтеріп , түсіру, демді қалпына келтіру.

Ж.Д.Ж. орнында


Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



Тренинг жазылған парақшалар

Ортасы

Қауіпсіздік техникасы

Гимнастика қауіпсіздік техникасын қайталау, әнгімелесу, түсіндіру, көрсету. Қауіпсіздік техникасын журналына оқушылар тансыну арнайы аты жөніне қарама- қарсы қол қояды.

Мектепте және денешынықтыру сабағында тәртіп ережелерін сақтауды жүруді қайталау, түсіндіру, әнгімелесу.

Гимнастикалық жаттығулардың кең жиынтығы.

Әрбір оқушы белінде еңберді айналдырады және оның қозғалысын қаншалықты ұзақ сақтай алатынын бақылайды. Ең жақсы оқушыларды бақылау және олардың техникалық үйрену. (YouTube сайтындағы клипті қөру – оқу ресурстарын көру). Кез келген қауіпсіз қозғалысты түзетіңіз және барлық оқушыларға туындайтын кез келген қауіп туралы айтылады.

Бұл суретте көрсетілгендей гимнастикаға арнайы жаттығуларді орындау қажет.

Қауіпсіздік ережені сақтау біледі.

Бастапқы тұрысқа дұрыс тұрады.

Жалпы дамытатын жаттығуларды орындауда, дұрыс жасайды және көрсетед





тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Дәстүрлі ойындар арқылы қолайлы ойындарды пайдаланады

Көрсетеді

Ойын ережесін дұрыс пайдаланады 

Ережеге сай қазақтың ұлттық ойындарын көрсетедә ойнай алады 

Асық ату ойынын топ бойынша ойнайды



Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау


ҚБ «Бағдаршам»

ҚБ «От шашу»


Доптар (түрлі мөлшерлі). Нысана ретінде түрлі қайта өңделе алатын заттар қолданыла алады: пластикалық саптаяқ / шөлмектер, картон туба / жәшіктер.

Сабақтыңсоңы


 Рефлексия

Чемодан-салып аламын, алдағы уақытта қолданамын.

Еттартқыш-алған ақпаратты өңдеймін .

Себет-керек емес ақпарат, лақтырып жіберемін.


Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы




Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Отырып тұру әдістері


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.2.1 - физикалық дамуға ықпал ететін қозғалыс әрекеттерін көрсету

Сабақтың мақсаты


Барлығы: Жүгіру,секіру,өрмелеу,күш қабілеттерін 
арттырады,жылдамдықты жетілдіру, тепе-теңдік жаттығулар орындауды үйренеді


Көбі: Анық сөйлеу арқылы, тақырыпты талқылайды.

Кейбірі: Анық және толық сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсетеді.




Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Бой сергіту жаттығулары.
Техника қауіпсіздігі ережелерімен таныстыру. Спорттық киіміне көңіл бөлу 
Тамыр соғысын тексеру Зейін қойып тыңда 1 мин 60 рет 
Саптық жаттығулар Бұрылыстың дұрыс орындалуын 
Оңға,солға бұрыл. қадағалау 
Орында тұрып жүр 
Жүріс түрлері: Денені тік ұстау 
-Өкшемен 
-Аяқ ұшымен 
-Жартылай отырып 
Жүгіріс түрлері 
-Тізені көтеріп 
-Аяқты алға,артқа,жаңға сермеу Сапты бұзбай,дұрыс тыныс алуын қадағалау 
-Оң ,сол жақ бүйірмен жүгіру 
-Шапшандыққа жүгіру 
Аяңдап жүру Еркін демалу 
4 лекке тұру 

Жалпы дамыту жаттығулар:Таяқпен музыкамен жаттығуларды 
1.Б.Қ таяқ төмен де 1,2,3,4 мойынды онға айналдыру. дұрыс орындау 
1,2,3,4 солға айландыру 
2.Б.Қ таяқ төменде 1 де таяқты жоғары көтеріп созылу Көтерілгенде тыныс алып, 
2 де таяқты төмен түсіріп аяқтың ұшын көтеру 
демді шығару 
3.Б.Қ таяқ төменде. 1де таяқ кеудеде 2де таяқты жоғары Аяқтын ұшын көтеріп, 
көтеріп тұру. 3те таяқ кеудеде 4те таяқ төменде. тыныс алу 
4.Б.Қ таяқ қолда,қолды алдыға созу.1,2,3,4те таяқты Қолды түзу ұстау 
оңға ,1,2,3,4те солға айналдыру 
5.Б.Қ таяқ желкеде 1де оңға денені бұру Бұрылғанда баппен 
2-Б.Қ . 3те солға бұрылу бұрылу,тыныс алу 
6.Б.Қ таяқ желкеде 1,2де денемен оң жаққа, 3,4те сол 
жаққа енкею 
7.Б.Қ таяқ алдында.1де таяқты жоғары көтеру.2,3 алдыға 
енкею 4те Б.Қ. 
8.Б.Қ таяқ алдында.1-де секіріп таяқты кеудеде.2де таяқты жоғары көтеру. 
3те таяқ кеудеде, 4те таяқты төмен түсіру. 
9.Б.Қ таяқ жерге қою.1де оң жаққа секіру.2де сол жаққа секіру. 
10.Таяқты жоғары көтеріп тыныс алу. 

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



Тренинг жазылған парақшалар

Ортасы

Жаңа сабақты түсіндіру

Айналмалы жаттығулар: 
бөлімдерден қалай өтуін түсіндіру Түсіндіру,көрсету 
1.а)Гимнастикалық орындықта ішпен жатып тартыну Денене түзу ұстау. 
б)Гимнастикалық орындықтың үстімен өрмелеу. Қолды бүгу,жазу 
2.а)Гимнастикалық орындықтың үстімен секіру. Екі аяқты бірдей көтеру 
б)Гимнастикалық орындықтың үстімен тепе-теңдік сақтап жүру 
3.а)Күш жаттығулар (гантельмен жаттығулар шынтақпен көтеру, Денені түзу ұстау 
жоғары көтеру,қыздар 2кг ұлдар 3кг) 
б) қолды айқастыра көтеру 
4.а) Шалқайып жатып денені көтеру.(10 рет) Шалқайып жатып тізені бүгу 
Қолды кеудеге ұстап, денені көтеру 
б)Алдыға-артқа тоңқалаң асу 

5.а)Секіртпемен секіру (екі аяқты бірдей көтеріп 10рет, Аяқтың ұшымен секіру 

бір аяқтан екінші аяққа10 рет секіру) 
б)алға қарай секіртпемен жүгіру 

6. а)шығыршықты белге айналдыру Аяқты иық кеңдігінде қойып, қолды 
желкеге ұстау 
б)Алға қарай шығыршықпен жүгіру 

7. а)Доппен секіру (10рет) Қатты итеріліп, аяқпен алдыға 
б)Алға қарай доппен секіру серпілу 

8.а)Көпір үстінде секіру Екі аяқты бірдей көтеру 
б)Көпір үстінде алдыға ұша секіру 

9. Денені қалпына келтіру. Демалу 

Тамыр соғысын тексеру 1мин 120 рет 

Ойын :30 сек Көзді жұмып, ішінен санау (30сек) 
Ойын «Жер,аспан,есік» 

Қорытынды бөлім. 5 минут 

Оқушыларды сапқа тұрғызу Сапта тік тұруды қадағалау.

Ұлттық ойындар:

Күш сынаспақ 
Бұл ойын стол үстінде екі баланың білек сынасуымен орындалады.2 бала шынтақтарын столға тірек қол бастарын айқстырады.Кім білекті столға жықса сол бала жеңіске жетеді. Ағаш аттың үстінде аттың басын ұстап тұрып 2-ші қашан білектен тартысып сынасуға да болады.Бірақ баланың қауіпсіздігі қатаң бақыланады. 
Тауық күрес. 
Балалар екі топқа бөлінеді.Осы екі топтан екі бала шығып ,кәдімгідей күреседі.Оның ең қызығыда,басқаша күрестен айырмасы да –тек жалғыз аяғымен ақсаңдай жүріп,иықтарын қағып күресуінде.Бұл күрес балалардың нық басып,орнықты жүруін жетілдіреді.Күрестің 1 аяғн тізесін бүгіп,мата белбеуін байлап тастайды.Қайсысы сүрініп жығылса ,сол ұтылады. 

Қимылды ойын: «Балапандар»
Ойыншылар үш топқа бөлінеді. Әрбір топта – отырған тауық және оның балапандары бар. Таңдап алынған үш лашын құстар балапандарға алақандармен тигізуі қажет, содан кейін ойыннан қуып шығылады. Отырған тауық өз балапандарын қорғайды. Шабуыл кезінде балапандарын қорғаған тауықтың қолы лашынға тисе, ой ойыннан шығып қалады.
Рефлексивті – коррекциялаушы:
Сап тізбекте бір - бірден жүру, дем алу жаттығулары, нүктелі массаж
Ойынды қорыта келе: сендерге не ұнады?
Не қиын болды? – деп балалардан сұрау.

Айналмалы жаттығулар: 
бөлімдерден қалай өтуін түсіндіру Түсіндіру,көрсету 
1.а)Гимнастикалық орындықта ішпен жатып тартыну Денене түзу ұстау. 
б)Гимнастикалық орындықтың үстімен өрмелеу. Қолды бүгу,жазу 
2.а)Гимнастикалық орындықтың үстімен секіру. Екі аяқты бірдей көтеру 
б)Гимнастикалық орындықтың үстімен тепе-теңдік сақтап жүру 
3.а)Күш жаттығулар (гантельмен жаттығулар шынтақпен көтеру, Денені түзу ұстау 
жоғары көтеру,қыздар 2кг ұлдар 3кг) 
б) қолды айқастыра көтеру 



Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ «Бағдаршам»

ҚБ «От шашу»


Жүгіруге арналған жол және кең таза кеңістік.

Фишкалар конустар,мұғалімге ысқырық, бор, секундомер

Әрбір тапсырма үшін үлкен бос кеңістік. Мұғалімге арналған ысқырық. Аумақты белгілеу үшін фишкалар/конустар.


Сабақтыңсоңы


Сабақсоңындамұғалімоқушылардантөмендегі 2 сұраққажауапберулерінұсынады.

« Керібайланыс» күнделігі

1.Менсабақтыңтақырыбын-----------------------------түсіндім.

Оны ---------------------------------------------орындай аламын .

2. Мен -----------------------------------------------------түсінбедім,

Маған ең қиыны-----------------------------------------------болды.

!

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы