Файл: 3 1 оытуды р трлі кезедерінде ауіпсіздік ережесіні дадылары мен абілеттерін тану.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 344
Скачиваний: 4
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім | | ||||
Педагогтың аты-жөні | | ||||
Күні | | ||||
Сынып | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | |||
Сабақтың тақырыбы | Тышқан мен Мысық қозғалмалы ойын | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.2.1 - физикалық дамуға ықпал ететін қозғалыс әрекеттерін көрсету | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар қозғалыс кеңістігінде толық топ ретінде қауіпсіз жұмыс істеу | ||||
Бағалау критерииі | Негізгі қимыл-қозғалыс жаттығуларының байланысын анықтайды. Жаңғыртады: «Тышқан мен мысық» ойынын Түсінеді: Тақпақты Қолданады: орамалды | ||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | Сәлемдесу. Сапқа отырғызу. сабақ барысын түсіндіру. Қауіпсіздік және тәртіп ережелері.жүру , Кеңістікте топпен жүгіргенде неге сақ болу керек екенімізді айта аласын ба? орташа қалыпта жүгіру , алаңның оң жағынан сол жағына қарай . Қозғалмалы бой жазу жаттығулары. Қолды жоғары ұстап, аяқ ұшымен жүру. Екі қол белде өкшемен жүру. Екі қол белде аяқтың ішкі және сыртқы қырымен жүру. Екі қол алға соза жартылай отырып жүру. Екі қол тізеде немесе желкеде толық отырып жүру. Отырып секіре жүру. Бір қалыпты жеңіл жүгіру. Тіркеме адыммен оң және сол бүйірмен жүгіру. Арқаны алға қаратып, сол иықтан қарап жүгіру. Алға қарай созылған қол алақанына екі тізені тигізе жүгіру. Қол алақанына аяқтың ішкі, сыртқы қырын тигізе жүгіру. Екі қолды артқа ұстап, өкшені артқа көтеріп, екі алақанға тигізе жүгіру. Дем алу, дем шығару. | Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды | Қол шапалақ | Үлкен ойын кеңістігі,жарыс өткізуге қажетті құрал жабдықтар. | |
Ортасы | Саптағы бой жазу жаттығулары Саппен келіп бірнеше қатарға тұру. Қолды белге ұстап, басты оңға және солға айналдыру. Қолды иыққа ұстап, шынтақты алға және артқа айналдыру. Қолды алға түзу созып, кезек-кезек айқастыру. Бір қолды белге ұстап, екінші қолды жоғары көтеріп оңға және солға кезекпен иілу. Екі қолды екі жаққа созып, оң қолды сол аяққа, сол қолды оң аяққа тигізу. Тік тұрып бір аяқпен алға қарай бір қадам жасап, тізені бүгіп, екі қолды тізенің үстіне қойып, төмен басылып, қайтадан бастапқы қалыпқа келу. Қолды алға созып ұстап тұрған бастапқы қалыпта екі аяқты кезекпен жоғары көтеру. Қолды белге ұстап бастапқы қалыпта отырып тұру. Екі қолды екі тізеге ұстап, тізені ішке және сыртқа айналдыру. Дем алу, дем шығару. Ойынның тақырыбы мен шартын түсіндіру. 1.Ойынды үлкен залда немесе алаңда ойнаған жөн.Ойнаушылар дөңгелене қол ұстасып тұрады. Екі оқушыны ортаға шығарып, оның бірін «тышқан» екіншісін «мысық»етіп белгілейді. 2.«Тышқан» шеңбер ішінде қалады да, «мысық» оның сыртында«тышқанды» аңдып жүреді,оны ұстауға тырысады.Ойнаушылардың міндеті:«мысық» «тышқанды» қуған кезде ұстасқан қолдарымен бөгеп қалып, «тышқанды»ұстатпауға күш салу. «Мысық»қапылыста ішке кіріп кетсе, «тышқанды»сыртқа шығарып, «мысықты»ұстап қалу керек. 3.Егер «мысық»сыртқа шыға қалса,онда «тышқанды» ішке кіргізіп, «мысықты» сыртта қалдырады. Осылайша,бірін-бірі қуып жүріп «мысық» «тышқанды» ұстайды.Ойын тәртібін ары қарай түсіндіріп,ойынды жалғастыру. Балалар, қане, бәріміз щеңберге тұрып, тышқан мен мысықты таңдап алайық. Қалған балалар қолдарымыздан ұстап, шеңбер жасап жүріп, қайталаймыз. Васька аппақ қарасақ. Құйрығы сұр тамаша – ақ. Жебедей – ақ ұшады. Көзін жайммен қысады. Тырнақтарын үндемей, Ашқан кезде инедей. Тышқандардың тықырын, Васька есітсе ақырын. Аңдып аулап алады, Васька біздің жарады. «Аңдып аулап алады» деген сөздерден кейін тоқтаймыз. Екі бала қолдарын төмен түсіріп, өтетін жер қалдырады. Тышқан мысықтан қашып, есікке қарай жүгіреді де, шеңбер жасап тұрғандардың қолынан астынан өтуі мүмкін. Мысық тышқанды ұстап алады. Ол шеңберге тек есік арқылы өтуі мүмкін. Мысық тышқанды ұстап алғаннан кейін басқа балалар рөлді ауыстырады. Осылайша, ойын жалғаса береді. | Тышқан» шеңбер ішінде қалады да, «мысық» оның сыртында«тышқанды» аңдып жүреді,оны ұстауға тырысады.Ойнаушылардың міндеті:«мысық» «тышқанды» қуған кезде ұстасқан қолдарымен бөгеп қалып, «тышқанды»ұстатпауға күш салу. «Мысық»қапылыста ішке кіріп кетсе, «тышқанды»сыртқа шығарып, «мысықты»ұстап қалу керек. | Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бағдаршам» ҚБ «От шашу» | Әрбір әрекет түріне арналған үлкен, бос кеңістік. Гимнастикалық төсеніштер талаптарға сай болу керек Доптар (түрлі мөлшерлі). Нысана ретінде түрлі қайта өңделе алатын заттар қолданыла алады: пластикалық саптаяқ / шөлмектер, картон туба / жәшіктер. | |
Сабақтыңсоңы | Рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы «Бүгін мен...................... білдім» 2.«................. қызықты болды» «.......................... қиын болды» 3.« ......................... екенін түсіндім» 4.«Мен..................................... білім алдым» 5. «.................. мені таң қалдырды» | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. | | Рефлексия парағы |
Бөлім | | ||||
Педагогтың аты-жөні | | ||||
Күні | | ||||
Сынып | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | |||
Сабақтың тақырыбы | Акробатикалық жаттығулар реттілігі | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.2.1 Өздігінен байланыстыруды оқу арқылы негізгі қозғалыс дағдыларын түсіну және жетілдіру | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар үйренеді Өз бетімен акробатикалық элементтерді орындау Оқушылардың көбісі үйренеді: Өз бетімен барлық элементтерді рет- ретімен орындау. Кейбір оқушылар үйренеді: Күрделі акробатикалық элементтерді рет - ретімен орындау | ||||
Бағалау критерииі | 1.ҚТ сақтау 2.Акробатикалық элементтерді гимнастикалық талаптарға сәйкес орындау. 3. Акробатикалық элементтерді реттілігін сақтай отырып, гимнастикалық талаптарға сәйкес орындау | ||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | Сабақ мақсаттарын түсіндіру, қауіпсіздік техникасын талқылау. Жетістік критерийлерін талқылау. Акробатикалық жаттығуларға қатысатын бұлшық еттер тобын анықтауға арналған тапсырма.арқа жаттығуларын орындау. Жылдамдық тапсырмаларына жүгіру. Ж.Д.Ж. Тақырыпты, сабақ барысын, бағалау критерийлерін, мақсаттарын жариялау және түсіндіру, сабақ соңындағы рефлекция туралы ескерту. Сапқа тұрғызу, сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Қауіпсіздік ережелерін қайталау. Сабақ мақсатын түсіндіру. Саптағы : «Оңға!», «Солға!», «Кері айнал!», «Алаңды айналып алдыға бас!» жаттығулары. Жүріп келе жатып орындалатын жаттығулар Алдыға жүру: 1.Екі қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру. 2.Қол белде, өкшемен жүру. 3.Қол желкеде, жартылай отыра жүру. 4.Қол тізеде, отырып жүру, секіру. Жүгіру бағытында орындалатын жаттығулары: 1.Жеңіл жүгіру 2. тізені жоғары көтеріп жүгіру 3.Қолды артқа қойып, аяқты артқа сермеп жүгіру 4.Аяқтың басын алдыға сілтей жүгіру 5. Оң қапталмен қолды алдыға айналдыру 6. Сол қапталмен қолды артқа айналдыру | Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды | Қол шапалақ | Үлкен бос кеңістік. Ысқырық, жалаушалар, фишкалар мен конустар | |
Ортасы | Ж.Д.Ж дамыта отырып, дененің шыдамдылығын жетілдіру. Домалау кезіндегі техниканы игеру, екі қолдың, екі аяқтың тыныс алу шыдамдылығы мен төзімділігін жетілдіру. Екі элементтің қосылысы, алдыға домалай екіншісінде (көпірше жасау), (екі қолдың көмегімен баспен тұру), артқа домалай екіншісінде жауырынға тұру тұру және екі қолды көтере бастапқы қалыпқа келу. Ойын ретінде эстафеталық, акробатикалық жаттығулар орындау. 1.Б.Қ. қол ұстасып, бір біріне қарама қарсы тұру. Бір қолды екі жаны арқылы жоғары мкөтеру, сол аяқты артта ұстау. 2.Б.Қ. 3.Екінші аяқпенен де осылай жасау. Барлық оқушылардың бірдей жасауын қадағалау. Б.Қ.қолдарын төмен ұстап, бір біріне арқаларын беріп тұрады. 1. Сол аяғын ұшымен жанға қояды,оң қолды жоғары көтеріп, солға қарай еңкейеді. 2.Б.Қ. Екінші жаққа да осылай жасау. Аяқты бүкпей түзу жасауын қадағалау.Б.Қ. бір – бірінің иықтарынан ұстап, алдыға еңкейіп, қарама – қарсы тұрады. Аяқтардың арасы алшақ. 1.Алдыға қарай серіппелі түрде еңкею. 2.солға бұрылу. Екінші жаққа бұрылыс жасай, осылай істеу. Аяқты бүкпеу керек. Б.Қ. қолдарын жоғары көтеріп ұстап, бір-біріне арқаларын беріп тұрады. 1. Сол аяқпен ілгері аттау, артқа шалқаю. 2. Б.Қ. екінші аяқпен де осылай жасау. Б.Қ. қолдарын шынтақтан іліп алып, бір-біріне арқаларын беріп тұрады. 1. Жартылай отыру. 2.Б.Қ. келу.арқаларын түзу болуы керек. Б.Қ. серіктерінің иығына қолдарын салып, бір-біріне қарама – қарсы тұрады. 1.Сол аяқты алдыға –оңға қарай сілтеу. 2.Б.Қ. келу. Екінші аяқпен де осылай жасау. Аяқтарын түзу көтеруін қадағалау. Б.Қ. табандарын тіреп, аяқтарын тізеден бүгіп, қолдарынан ұстасып, гимнастикалық төсеніште қарама – қарсы отыру. 1.Сол аяқты жоғары көтеріп, созып ұстайды. 2.Б.Қ. 3-4 Оң аяқпен де осылай жасау. Б.Қ. табандарын тіреп аяқтарын алшақ қойып бір-біріне қарама-қарсы отыру, оң қолдарымен ұстасады. 1.Біреуі алдыға еңкейсе, екіншісі шалқаяды. 2.Б.Қ. 3.Екінші жаққа қарап еңкею, шалқаю. 4.Бұл да сондай, бірақ сол қолмен ұстайды. Б.Қ. арқаларын бір-біріне беріп, аяқтарын тіке жазып отырады. Қолдарын көтеріп басынан ұстайды. 1. «А»алдыға еңкейеді. «Б» аяқтарын бүге, табанмен еденге тіреле «А-ның» иығына жатады. 2. Б.Қ. 3. Қайталау. Бір жаққа құламай қолдарын басынан ұстауын қадағалау. | Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді Оқушылар жұптық жұмыс жасап, айналымдардың үйлесу мүмкіндіктерін | Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бағдаршам» ҚБ «От шашу» | Әр жаттығуға арналған үлкен, таза кеңістік, ысқырық, секундомер, конустар, фишкалар. | |
Сабақтыңсоңы | Рефлексия. Өзін-өзі бағалау анализі. - Бүгінгі сабақтан өзіңе не алдың? - Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай болды? - Өз көңіл күйінді белгімен көрсет | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. | | Рефлексия парағы |
Бөлім | | ||||
Педагогтың аты-жөні | | ||||
Күні | | ||||
Сынып | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | |||
Сабақтың тақырыбы | Көпір жасау Алдыға домалау және артқа домалау | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.2.1 Өздігінен байланыстыруды оқу арқылы негізгі қозғалыс дағдыларын түсіну және жетілдіру | ||||
Сабақтың мақсаты | Ойындағытактикажәнестратегиятуралытүсінужәнеойындатактикалықәрекеттердіқолдану. .Гимнастика ережелерін, техника қауіпсіздігін үйрету арқылы оқушылардың іскерлігін арттырып,дағдысын қалыптастыру | ||||
Бағалау критерииі | - тактика және стратегия терминітуралыбіледі; - бірнемесебірнешетактикалықәрекетжасайалады; - ойынүрдісіндетактикалықамалдарқолданады. | ||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | «Тақырып көлеміндегі әрекеттер» Оқушылармен сәлемдесу. Түгелдеу. Спорттық кииімдеріне назар аудару. Қауіпсіздік ережесін таныстыру, қайталау. Бүгінгі сабақтың мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін оушылармен бірге құрастыру. Алдағы жұмыстармен таныстыру.
Немесе жүгіру жаттығуларының орнына сергіту ойындарын ойнату. Мысалы: «Қуып жет» Одан кейін шеңбер бойына тұрып ЖДЖ орындайды. Шеңбер бойындағы әр оқушы бір-бір жаттығудан айтып, санақ бойынша орындатқызады. Бағалау: Оқушылар тарапынан берілген ақпаратқа мадақтау арқылы қолдау көрсету. | Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды | Қол шапалақ | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар | |
Ортасы | Статистикалық қалыптарды – көпір жасау, баспен тұру, шатқа жартылай және толық отыруды үйрену оқушылардың бір-біріне көмек беру арқылы іске асады. Бұл тәсілдерді меңгергеннен кейін, оларды әрқайсысы өз беттерімен орындауларына болады. Көпір жасап тұру үшін екі аяқты алшақ қойып, жамбасты ілгері жіберіп шалқайғанда, бас пен екі қолды артқа қарай қатар иіп, қолды жерге тіреліп тұру керек. Жіберілуі мүмкін қателіктер: қол мен аяқтың бүгіліп кетуі, қол мен дене аралығы 1800-тан кем болуы, қол мен аяқтың арасы иық кеңдігінен не кең, не тар болуы, бастың артқа толық иілмеуі және т.б.. Көпірде 3 секунд тұру керек. Гимнастикалық төсеніште алға және артқа домалау, жауырынға тұру, баспен тұру. Алға домалау жаттығулары. 1. Жүреден отыру. 2. Алға қолды тіреп еңкею. 3. Алға домалау. 4. Тізені ұстап жүреден отыру. 5. Тұру. Артқа домалау жаттығулары. 1. Теріс қарап жүреден отыру. 2. Тізені ұстап артқа құлау. 3. Қолмен итеріліп аударылу. 4. Қолды тіреп жүреден отыру (Бастапқы қалыпқа келу) Жауырынға тұру жаттығулары. 1. Теріс қарап жүреден отыру. 2. Тізені ұстап артқа құлау. 3. Аяқты бүгіп, қолды белге тіреу. 4. Жауырынға тұрып аяқты түзу ұстау. Баспен тұру. 1.Екі қолың жерге тіреп, баспен тұру. Оқушыларды топқа бөліп, эстафеталық ойын ойнату. Жаттығудың дұрыс орындалуын қадағалап тұру. Аяқтың ұшын тік ұстау. Белді түзу ұстау. Бастапқы қалыпқа келу денесін түзу ұстап екі қолын жоғары түзу көтеру. Ойынның ережесімен таныстыру. Дұрыс ойнауларын қадағалау | Тактика және стратегия термині туралы біледі; Бір немесе бірнеше тактикалық әрекет жасай алады; Тапсырманы орындау барысында оқушылара тактикалық әрекет жөнінде еске салып отырады, қолдануға шақырады және жетістіктерді ауызша мадақтап отырады. Тапсырмалар орындалып болған соң оқушылар бірін-бірі тактиканы білу, қолдану сияқты көрсетілген дескриптор бойынша бағалайды. Флипчартта алдын-ала дайындалған бос гистограмма қаңқасы болу қажет. Алынған нәтижелер бір-бірлерімен жалғанып сәйкесінше кері байланыс беріледі. Оқушылар бірін-бірі және өзіндік бағалау тәжірибеленеді. Мұғалім әрбір эстафетадан соң команда мүшелерінің жеке жетістіктерін айтып тұрады. | Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бағдаршам» ҚБ «От шашу» | Әр жаттығуға арналған үлкен, таза кеңістік, бор, асықтар, А4 форматындағы қағазға жазылған «Бұлттар тегі», қалам, қарандаш, маркерлер. Мұғалімге арналған ысқырық, секундомер. Бос кең алаң, ысқырық, арқан, секундомер, фишкалар. | |
Сабақтыңсоңы | Сабақтың соңында «Смайликтер» арқылы кері байланыс жүргізе отырып, «Біздің сынып керемет!» ұранымен сабағымызды қорытындылаймыз. К ері байланыс Біздің сынып керемет | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. | | Рефлексия парағы |
Бөлім | | ||||
Педагогтың аты-жөні | | ||||
Күні | | ||||
Сынып | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | |||
Сабақтың тақырыбы | Акробатикалық жаттығуларда қолданатын ойындар. Сақина жасау | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.2.2.1 командалық жұмыстағы көшбасшылық дағдыларды қолдану | ||||
Сабақтың мақсаты | Акробатикалық жаттығуларды орындату арқылы адам дене мүшелерін өмірде кездесетін қимылдарды жеңе білуге даярлау | ||||
Бағалау критерииі |
| ||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | «Тақырып көлеміндегі әрекеттер» Саптық жаттығуларды орындату:
бұрылып саппен жүру, Жүру жаттығулары: Қолды белге қойып, аяқтың ұшымен, аяқтың өкшесімен, табанның ішкі қырымен, табанның сыртқы қырымен жүру. Жүгіру жаттығулары: Екі қолды белге таяп, аяқтарын алға кезек – кезек сермеп жүгіру. Оң қапталмен қолды алға айналдыру. Сол қапталмен қолды артқа айналдыру. Тізені алға көтеріп жүгіру. Аяқты артқа сермей жүгіру. Толық отырып секіру. Толық отырып жүру. Дем алуға арналған жаттығулар. Терең дем алып, қолды жоғары көтеріп аяқтың ұшымен көтерілу, қолды жанына түсіріп, демді сыртқа шығару. Бір қатардан 3 немесе 4 қатарға тұрып жаттығу жасату. Бағалау: Оқушылар тарапынан берілген ақпаратқа мадақтау арқылы қолдау көрсету. | Қойылған сұраққа өз ойын айту, жауап беру. | Қол шапалақ | Тренинг жазылған парақшалар | |
Ортасы | 1. Жалпы дамыту жаттығуын аяқтап, сыныпты бір қатар сапқа тұрғызып сабақтың негізігі бөліміне көшу. 2. Көрнекілік суреттер арқылы түсіндіру, видео көрсетілім арқыл көрсету. Практикалық түрде орындап көрсету. 3 . Топқа бөлу. Балалар қазір қандай жылдың мезгілі? (Көктем) Күн жылығанда бізге не ұшып келеді? (Құстар). Ендеше балалар мозайкада екі құстың суреті берілген сол суретті құрастырып екі топқа бөлінесіңдер. 4. Оқушыларға түсіндіріп, видео көрсетілім арқылы көрсету экраннан. Оқушыларға жаңа сабақ жаттығуларын орындату. 1-жаттығу. Жүресінен отырып, екі қолды жерге тірей демеп, алға қарай домалау. 2-жаттығу. Ж үресінен отырып, екі қолды жерге тірей демеп, артқа домалау. 3-жаттығу. Жауырынға тұру. 4-жаттығу. Сергіту сәті 5 -жаттығу. Ойын жаттығуы. - Бір аяғын бүгіп ұстап, екінші аяғымен 3 метр жерді секіру; - Төсеніштің үстінен алға домалау; - Матының үстінде 3-рет денені көтеру, айналып өтіп артқа жүгіру. Қорытынды бөлімі: алға қарай домалап түсу. 8. «Акробатикалық эстафеталар» ойыны: Аяқ арасы иық кеңдігіндей бір қалыпта саусақтарды айқастырамыз алдыға, кері айналдырамыз. Б.қ. екі қолды алға қарай созып, шынтақтан бүгіп сыртқа қарай, ішке қарай айналдыру. қолды екі иыққа қойып 1-2 санымен алға, 3-4 санымен кері айналдыру. Б.қ екі қолды белге таяп басымызды оңға, солға қарай айналдыру. Б.қ екі қолды белге қойып, белімізді оңға,солға қарай айналдыру. Б.қ екі аяқтың арасын ашып, оң аяққа отырып сол аяқты солға созу, сол аяққа отырып оң аяқты оңға созу. Екі аяқты қосып тізені оңға, солға айналдыру. Оң аяғымыздың ұшын оңға,солға қарай айналдыру, сол аяғымыздың ұшын оңға,солға қарай айналдыру. Қолды ал ға созып, аяқтың арасын ашып, оң жақ аяққа отырып сол жақ аяғын созу; сол жақ аяққа отырып, оң жақ аяғын созу: Ұлдар екі қолдарымен еденді тіреп денесін көтеру 10 рет Отырып тұру, ер балалар 10 рет, қыз балалар 20 рет. Бағалау:Оқушылардың бірін-бірі және өзіндік бағалау тәжірибеленеді. Мұғалім әрбір ойыннан соң команда мүшелерінің жеке жетістіктерін айтып тұрады. | Видеороликтан тақырыпқа сай берілген тапсырмаларды таладайды сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді | Топ белсендісі анықталып, топ басшысы болып тағайындалуы ҚБ «Бағдаршам» ҚБ «От шашу» | Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік. Мұғалімге арналған ысқырық, секунд өлшегіш, бор, әр түрлі доптар, фишкалар, құрсаулар, қағаз, қалам, сұрақтар жазылған қима қағаздар | |
Сабақтыңсоңы | Өткен тақырыпты бекіту мақсатында оқушылардан қалыптастырушы бағалауға тест тапсырмаларын беру. Құрал-жабдықтарды жинау. Бүгінгі сабақты қорытындылау. Соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: -нені білдім, нені үйрендім. –нені толық түсінбедім. Үй тапсырмасы - дене қаблеттерін дамыту жаттығулары | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. | | Рефлексия парағы |
Бөлім | | ||||
Педагогтың аты-жөні | | ||||
Күні | | ||||
Сынып | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | |||
Сабақтың тақырыбы | Кешенді жалпы дамыту жаттығуларының негізін құру | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.5.1 Кеңістікте және динамикада қарапайым өзгерістермен іс-қимылдарды ұғынады және жеткізе біледі | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар орындай алады : Бір орында тұрып,тізені алма-кезек көтеруді.Отырып тұруды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады : Отырып тұруды. Кейбір оқушылар орындай алады :Обручьпен айналдыруды.Орындықта орындалатын жаттығуларды | ||||
Бағалау критерииі | | ||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | Оқушыларды сапқа тұрғызу, сәлемдесу, баяндама беру Сабақтың мақсатын оқушыларға түсіндіру: «Көңілді массаж» ойын әдісін қолдану арқылы көңіл-күй мен сабаққа деген жақсы ахуал қалыптастыру. Денені дайындау жаттығулары. -Бір орындағы жаттығулар: оңға, солға, кері секіріп бұрылу. Жүру түрлері: -Қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру. -Қолды жанға созып өкшемен жүру. - қол жанда аласа бөрене үстімен жүріп, секіріп түсу. -Жартылай отырып жүру. -Толық отырып жүру. Жүгіру: - Залда ирек жасап жүгіру -Аяқты көтеріп кедергілер арасымен жүгіру -Аяқты артқа түзу жүгіру -Екі жаққа аяқты көтеріп жүгіру -Жүріске ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау Бір орында жалпы дене жаттығуларын орындау: 1-4 саналу арқылы 4 қатарға бөліну 4 қатарлы сап түзеу | Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды | Қол шапалақ | Тренинг жазылған парақшалар | |
Ортасы | «Гимнастика» сөзін естігенде сіз не елестетесіз? оқушылардың қызығушылығын ояту сәті. Оқушылар сөзбен, қимылмен өз ойларын білдіреді. Сабақтың мақсаты: Жаттығулар комбинациясының қимыл-қозғалыс реттілігін білуге және орындауға үйрету. 1. Жалпы дамыту жаттығулары: 1-жаттығу. Б.қ.негізгі тұрыс басты 4 сан оңға, 4 сан солға айналдыру; 2-жаттығу. Б.қ.н.т. қол иықта 4 сан алға, 4 сан артқа айналдыру; 3- жаттығу Б.қ.н.т. қол белде, 4 сан оңға, 4 сан солға айналдыру; 4- жаттығу Б.қ.н.т аяқты алшақ ашып отыру, екі қолды алға созып, оң аяққа 2 рет, сол аяққа 2 рет тигізу; Б.қ.н.т. тізені 4 сан ішке, 4 сан сыртқа айналдыру; 6-жаттығу. Б.қ. оң аяқ және сол аяқпен секіру. 1 тапсырма. Обручьпен орындалатын жаттығулар 2 тапсырма.Орындықтарда орындалатын жаттығулар 3 тапсырма.Секіртпемен орындалатын жаттығулар Оқушылардың қабілет деңгейлерін құрылған бағалау криерийлеріне қарай белгіленген түстермен бағаладым «Қызыл түс» - жаттығуларды орындауда қимыл-қозғалыс реттілігін қатесіз және «өте жақсы» орындағанда «Жасыл түс» – барлық жаттығулардың реттілігі мен орындалуын «жақсы» деңгейде орындағанда «Сары түс» – кем дегенде бір жаттығуды «жақсы» орындап қалғандарын «орташа» деңгейде орындағанда және барлық жаттығулар реттілігін біледі, орындауға ұмтылған жағдайдағ. Жалпы дамытқыг жаттығулар (ЖДЖ) кешенін құру негіздері (Оқушылар ЖДЖ кешенін әзірлейді және орындайды. Сыныпты бірнеше топқа бөлу, әрбір топқа ширату нұсқасын ойластыруды және өз нұсқасын ұсыну тапсырмасын беру. Әрбір топқа әр түрлі бұлшық еттерге ширату жасау тапсырмасын беру. Оқушылар буындардағы негізгі қозғалыстарды анықтайды: бүгу, жазу, келтіру, бұру, бұрылыс қозғалыстары, бұрылыстар. | Оқушылар спорт залды айналып жүре отырып тынысалуынқалпынакелтіру. Қолды жоғары көтере отырып мұрынментерең дем алады да, қолды түсіргендедемдіауызбеншығарады. гимнастика кешенінің жаттығуларын орындауда техника қауіпсіздігін сақтайды; -жаттығуларды реттілікпен орындайды; -жеткен жетістері мен қателіктерін талқылайды | Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «От шашу» | Гимнастикалық заттар және ойын жүргізу үшін таңдап алынған заттар Реакция жылдамдығы ойындарына интернет ресурс сілтемесі: | |
Сабақтыңсоңы | Рефлексия «INSERT» әдісі Мен үшін жаңалық..... Мен үшін тосын жай ..... Мен үйрендім ....... | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. | | Рефлексия парағы |