Файл: атысан оушы саны.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 01.12.2023

Просмотров: 55

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Сабақ №12

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Векторларды санға көбейту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.2векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар

Тік бұрышты координаталар жүйесіндегі векторларды қосу, азайту, санға көбейту, векторлардың ұзындықтарын есептеу амалдарын қолдану.

Оқушылардың басым бөлігі

Векторды санға көбейту мен қасиеттерін ы тарау тақырыбымен байланыстыра отырып түсіну арқылы тақырыпты жетілдіреді, өмірмен байланыстыруға мүмкіндік жасап, тақырыптың идеясын ашды

Кейбір оқушылар

Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: көпбұрыш,дөнес көпбұрыш,формулаларды қолдануға берілген тапсырмаларды орындайды.

Сурет бойынша көпбұрыштарды салыстырады, ерекшелігін анықтайды

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

  1. «Миға шабуыл» әдісі

  • Балалар, стикерде жазылған әртүрлі аттар нені білдіреді? (оқушылар өз жауаптарын айтады).






  • Ия, дұрыс. Бұл - көпбұрыш түрлері.

  1. Вектор дегеніміз не?

  2. Бағыттас, коллинеар, нөлдік, перпендикуляр, қарама-қарсы бағытталған, тең, параллель вектор дегеніміз не?

  3. Векторларды қосу және азайтудың қасиеттері

  4. Векторларды санға көбейту

  5. Коллинеар векторлардың критерийі








  • Дұрыс, ендеше, балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбымен танысайық.Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы- « Векторларды санға көбейту ».




Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.






Негізгі бөлім

10 минут

Оқулықпен жұмыс

25 минут

тапсырма. «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі арқылы

  1. №1





1-есеп. [1] m векторының қандай мәнінде және векторлары перпендикуляр болады?

Шешуі: , , бұл теңдеудің шешімдері болады. Жауабы: -3; 1.

2-есеп. [1] және векторларының арасындағы бұрыштың косинусын табыңдар, егер және .

Шешуі:

=(3; 1; 1), =(-1; 3; 1), , | ,

. Жауабы: .

3-есеп. және коллинеар векторлар. Осы векторлардың белгісіз координаталары

p және q –дің сан мәндерін табыңдар, егер және

Шешуі: || болса, онда теңдігі орындалады, мұнда векторлардың координаталарының ешқайсысы нөлге тең емес.

, бұдан p=-0,3; q=0,25 шығады. Жауабы: p=-0,3; q=0,25.

4-есеп. Егер және болса, онда табыңыз.

Шешуі: формуласын қолданамыз.

, бұдан , онда .

Жауабы: 18.

3 –тапсырма.

Жаңа сабақты бекіту Түсіндірілген тақырып бойынша сұрақтар қоямыз: Кеңістіктегі екі вектордың қосындысы дегеніміз не? Вектордың қосындысының негізгі қасиеттері; Қосындысы нольдік векторды беретін вектор қалай аталады? Вектордың k санына көбейтіндісі дегеніміз не? 



Дескриптор:

  1. Формуланы дұрыс пайдаланады

Өз ойын жинақтап суретке түсінік береді

«Жарайсың!»

ҚБ:«Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау.


Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны


Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Оқушыларға «Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.



«Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады.




Кері байланыс парағы.




Сабақ №13

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Вектордың арасындағы бұрыш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.5

екі вектордың арасындағы бұрыштың анықтамасын білу

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар:

- Векторлардың арасындағы бұрышты табуды үйрету. Векторлардың скалярлық көбейтіндісін қолданып есептер шығаруды үйрету.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Белгісіз басшы» әдісі
Бір қатысушы сыртқа шығарылып, сол кезде басқалары іштерінен біреуін басшы етіп сайлайды. Басшының міндеті сырттан келген адамға білдірмей, бір қимыл көрсетуі керек, қалғандары сол қимылды бірдей қайталауы керек. Сырттан келген адам кімнің басқарып тұрғанын табу керек. Егер тапса немесе бірнеше қимыл ауысқанға дейін таба алмаса, басқа адаммен ауысады.


Үйге тапсырмасын тексеру:


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.






Негізгі бөлім

10 минут

Векторларды қосуды және азайтуды үйрету. Векторларды қосудың және азайтудың қасиеттерін қолданып есептер шығаруды үйрену.

a×b= a1 b1 +a2 b2





Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.


.


Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау

Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны

Оқулықпен жұмыс

25 минут





Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.




Үлестірмелі қағаздар

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Рефлексия


Оқушыларға

«Тазалық» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.


«Тазалық» әдісі

Кері байланыс парағы.



Сабақ №14

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Вектордың арасындағы бұрыш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.5

екі вектордың арасындағы бұрыштың анықтамасын білу

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар:

- Векторлардың арасындағы бұрышты табуды үйрету. Векторлардың скалярлық көбейтіндісін қолданып есептер шығаруды үйрету.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Белгісіз басшы» әдісі
Бір қатысушы сыртқа шығарылып, сол кезде басқалары іштерінен біреуін басшы етіп сайлайды. Басшының міндеті сырттан келген адамға білдірмей, бір қимыл көрсетуі керек, қалғандары сол қимылды бірдей қайталауы керек. Сырттан келген адам кімнің басқарып тұрғанын табу керек. Егер тапса немесе бірнеше қимыл ауысқанға дейін таба алмаса, басқа адаммен ауысады.


Үйге тапсырмасын тексеру:


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.






Негізгі бөлім

10 минут

Векторларды қосуды және азайтуды үйрету. Векторларды қосудың және азайтудың қасиеттерін қолданып есептер шығаруды үйрену.

a×b= a1 b1 +a2 b2





Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.


.


Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау

Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны

Оқулықпен жұмыс

25 минут




Дескриптор

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді











Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.





Үлестірмелі қағаздар

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Рефлексия

Оқушыларға

«Тазалық» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.


«Тазалық» әдісі

Кері байланыс парағы.





Сабақ № 15

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Векторлардың скалярлық көбейтіндісі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.6 векторлардың скаляр көбейтіндісін табу;

9.3.4.7 есептерді векторлық әдіспен шешу;


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

векторларды қосу ережелерін біледі, вектордың ұзындығын таба алады

Оқушылардың басым бөлігі:

вектордың арасындағы бұрышты, вектордың скаляр көбейтіндісін таба алады.

Кейбір оқушылар:

геометрияның қолданысы туралы біледі

Геометриялық негізгі ұғымдарды біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту.

«Бағдаршам» әдісі өткен материалды еске түсіру Сынып оқушыларына қайталауға және талқылауға төмендегі сұрақтар қойылады

Вектор дегеніміз не?

Векторды қалай белгілейді?

Осы вектор сөзін басқа қандай пәнде пайдаландыңдар?


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.

«Бағдаршам» әдісі өткен материалды еске түсіру






Психологиялық ахуал.


Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

10 минут

Оқулықпен жұмыс

25 минут

Оқушыларға тақырып төртке бөлініп беріледі. Әр топ өзіне берілген тақырып бөлігімен танысып, постерге түсіреді. Топтарға үлестірме материалдары таратылады. (Оқулықты пайдалануға болады)

I.Анықтама. векторларының скалярлық көбейтіндісі деп осы векторлардың ұзындықтарын олардың арасындағы бұрыштың косинусына көбейткендегі көбейтіндіні айтады. Екі вектордың скалярлық көбейтіндісінің белгіленуі: .

Яғни, , ( 1) мұндағы ). 2 сурет

(2)

О А

Қасиеттері:

. (орын ауыстырымдылық)

+ (үлестірімділік заңы)

) ( ) (көбейтіндінің үлестірімділік қасиеті)

0, онда

онда 0

Дәлелдеуі: онда , яғни

ә) Егер , ( , бұдан ;

II. координаталық вектор.

.

.

III.Теорема: Екі вектордың скалярлық көбейтіндісі олардың сәйкес координаторларының көбейтіндісінің қосындысына тең.

Дәлелдеуі. ), ),

*( * * * +

(3)

Дербес жағдай:

; - векторының скалярлық квадраты.

(4)

А) Екі вектордың скаляр көбейтіндісінің анықтамасы

Ә) Екі вектордың скаляр көбейтіндісінің қасиеттері

Б) Екі вектордың координаталары бойынша скаляр көбейтіндісін табу

В) Екі вектордың арасындағы бұрыштың косинусын табу


Топтар жұмыс жасап отырғанда, үш түсті сигналдық белгілер оқушыларға толық таратылады.

Оқушы: Әр топ өздеріне берілген тапсырмамен танысады, өзара талқылайды және постерге түсіреді. Қажет болған жағдайда мысал келтіреді. Топтық жұмыс аяқталысымен баяндамашылар тұрып өз тақырыпшаларын өзге топ оқушыларына түсіндіреді. Өзге топ мүшелері тыңдай отырып, дәптерлеріне түсіріп алады. Барлық топ жұмыстары аяқталғаннан кейін топ мүшелері басқа топтың баяндамашыларына баға береді.

Оқушылар жұп болып берілген тақырыпқа есеп құрастырады. Екі вектордың көбейтіндісін табу, екі вектордың арасындағы бұрыштың косинусын табу, координаталары бойынша екі вектордың көбейтіндісін табу. Оқушыларға есеп құрастыруға парақшалар таратылады. Жұптар өзара бағалауды жүргізеді.

Оқушы: Жұптасып тақырыпқа есеп құрастырып, оның шешімін өздері білулері керек. Басқа жұпқа құрастырған есебін береді. Ол жұп параққа есепті шығарады да, қайтарады.

Әрбір жұп жұмыстарын аяқтағаннан кейін, өзара бағалауды 2 жұлдыз, 1 ұсыныс арқылы жүргізеді.

Бағалау: Жұптар бірін – бірі бағалайды.



Үлестірмелі қағаздар

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма:

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

«INSERT» әдісі

  • I – interactive Мен нені бұрын білдім?

  • N – nothing Мен нені білмедім?

  • S – system Мен нені жаңа ғана үйрендім?

  • E – effective Бұл қаншалықты тиімді?

  • R – reading Маған тағы қандай ақпарат қажет?

  • T – thinking Мен не туралы әлі ойлау керекпін?




Оқушыларға

«INSERT» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.


«INSERT» әдісі

Кері байланыс парағы.



Сабақ № 16

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Векторлардың скалярлық көбейтіндісі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.6 векторлардың скаляр көбейтіндісін табу;

9.3.4.7 есептерді векторлық әдіспен шешу;


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

векторларды қосу ережелерін біледі, вектордың ұзындығын таба алады

Оқушылардың басым бөлігі:

вектордың арасындағы бұрышты, вектордың скаляр көбейтіндісін таба алады.

Кейбір оқушылар:

геометрияның қолданысы туралы біледі

Геометриялық негізгі ұғымдарды біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту.

«Бағдаршам» әдісі өткен материалды еске түсіру Сынып оқушыларына қайталауға және талқылауға төмендегі сұрақтар қойылады

Вектор дегеніміз не?

Векторды қалай белгілейді?

Осы вектор сөзін басқа қандай пәнде пайдаландыңдар?

Физикалық шамалар қалай бөлінген еді?

Скаляр шама дегеніміз не?

Қандай векторларды білесіңдер?

Коллинеар вектор, нөлдік вектор дегеніміз не?

Вектордың модулі дегеніміз не?

Вектордың ұзындығын қалай табамыз?

Векторларға амалдар қолдануға болады ма?

Қандай? Нәтижесі не болады?

Векторды векторға көбейтуге болады ма? Нәтижесі не болады деп ойлайсыңдар?

Талқылау сұрақтарынан кейін бүгінгі сабақтың тақырыбы айтылады

Критерийлер:

1.Тақырыпты біледі

2.Топпен жұмыс істей алады

3.Ынтымақтастық орнайды

4.Уақытты үнемдейді

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.

«Бағдаршам» әдісі өткен материалды еске түсіру






Психологиялық ахуал.


Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

10 минут

Оқулықпен жұмыс

25 минут

Оқушыларға тақырып төртке бөлініп беріледі. Әр топ өзіне берілген тақырып бөлігімен танысып, постерге түсіреді. Топтарға үлестірме материалдары таратылады. (Оқулықты пайдалануға болады)

I.Анықтама. векторларының скалярлық көбейтіндісі деп осы векторлардың ұзындықтарын олардың арасындағы бұрыштың косинусына көбейткендегі көбейтіндіні айтады. Екі вектордың скалярлық көбейтіндісінің белгіленуі: .

Яғни, , ( 1) мұндағы ). 2 сурет

(2)

О А

Қасиеттері:

. (орын ауыстырымдылық)

+ (үлестірімділік заңы)

) ( ) (көбейтіндінің үлестірімділік қасиеті)

0, онда

онда 0

Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырма. (7 мин)

Мұғалім: оқушыларға жеке орындауға үш деңгейден тұратын екі нұсқада есептер беріледі.

І нұсқа.

1.  және векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар

а) (1,-3), ( -4, -2);

ә) │  │=2, │ │=3, cos<( , ) = .

2. Егер А( 0,1),В( 2,-1), С( 4,1) болса,  және перпендикуляр екенін дәлелдеңдер.

3.  және векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар

│  │=1, ( ; -1),  ( ^ ) =300.

ІІ нұсқа.

1.  және векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар

а) (-2,2), ( -3, -1);

ә) │  │=1, │ │=6, cos<( , ) = .

2. Егер А( 0,1),В( 2,3), С( -1,6) болса,  және перпендикуляр екенін дәлелдеңдер.

3.  және векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар

│ │= 2,   ( ; -1), ( ^ ) =600.


Топтар жұмыс жасап отырғанда, үш түсті сигналдық белгілер оқушыларға толық таратылады.

Оқушы: Әр топ өздеріне берілген тапсырмамен танысады, өзара талқылайды және постерге түсіреді. Қажет болған жағдайда мысал келтіреді. Топтық жұмыс аяқталысымен баяндамашылар тұрып өз тақырыпшаларын өзге топ оқушыларына түсіндіреді. Өзге топ мүшелері тыңдай отырып, дәптерлеріне түсіріп алады. Барлық топ жұмыстары аяқталғаннан кейін топ мүшелері басқа топтың баяндамашыларына баға береді.


Бағалау: Жұптар бірін – бірі бағалайды.



Үлестірмелі қағаздар

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма:

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

«INSERT» әдісі

  • I – interactive Мен нені бұрын білдім?

  • N – nothing Мен нені білмедім?

  • S – system Мен нені жаңа ғана үйрендім?

  • E – effective Бұл қаншалықты тиімді?

  • R – reading Маған тағы қандай ақпарат қажет?

  • T – thinking Мен не туралы әлі ойлау керекпін?




Оқушыларға

«INSERT» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.


«INSERT» әдісі

Кері байланыс парағы.