Файл: Билет 1 Дниетануды оыту дістемесіні масаты мен міндеттерін атаыз.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 485

Скачиваний: 8

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
тақырыптың мазмұны ғана емес, сондай-ақ өндірістік және табиғи ортамен де байланысты. Ал тең болған жағдайда мұғалімның экскурсияға дейінгі мақсаты айқындаушы болып табылады.
3. Экскурсиялар нақты жоспарлануы және мұқият дайындалуы тиіс.
Экскурсияның құрамдас элементтерінің жоспары:




  • экскурсия тақырыбы;


  • экскурсия объектісі;


  • өткізу уақыты;


  • нәтижелерді таныстыру.


Экскурсия тақырыбын және нысанын таңдау кешенді түрде жүзеге асырылады, Мұғалім бағдарлама бойынша экскурсияларды өткізуге берілетін шектеулі уақытты ескере отырып, тек практикалық маңызы бар тақырыпты таңдап алуы тиіс.Және бұл көрініс барынша жарқын және толық, сондай-ақ бақылау үшін ыңғайлы болуы керек. Басқаша айтқанда: экскурсия үшін қандай нысандар болатынын біле отырып, жергілікті жағдайларға сәйкес келетін тақырыпты таңдау керек.
Таңдалған тақырып бойынша экскурсияны өткізу уақытыоқу жоспары мен сабақ кестесіне сәйкес регламенттеледі.
Нәтижелерді ресімдеу кабинеттің, мектептің, сондай-ақ барлық оқу процесін қажеттілігін ескере отырып жоспарланады.
Экскурсияны дайындау мынадай ретпен жүргізіледі:




  • Экскурсия обектісімен толықтай танысу. Объектінің немесе технологиялық кешеннің осы объектіге қатысты тікелей қызығушылық тудыратын бөліктерін анықтау;


  • экскурсия кезінде Гидты анықтау қажет. Экскурсияны мұғалімнің өзі жүргізген жағдайды тамаша жағдай деп санауымыз керек. Бірақ өнеркәсіптік нысандарда мұғалімдер жеткіліксіз болуы мүмкін. Сондықтан, әдетте, мұндай жағдайларда экскурсияны кәсіпорын қызметкері өткізеді, онда экскурсияның мақсаты мен оқушылардың дайындық деңгейіне қатысты алдын ала келісілген әңгіме өткізіледі;


  • оқушыларды мектептен экскурсияобъектісінедейін тасымалдауды жүзеге асыратын маршрутты анықтау;


  • оқушылармен әңгімелесу жүргізіледі,оның барысында экскурсияның тақырыбы мен мақсаты айқындалады, қажетті теориялық материалдар қайталанады. Экскурсия алдында оқушылар өзд
    1   2   3   4   5   6   7   8   9


3,

Ортақ тақырып: Бөлімше

Өзім туралы

1.2. Мектеп және мектеп қоғамдастығы

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні:




Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бір аптада неше күн бар?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.1.2.5 – тәулік уақыты мен апта күндерінің атауларын қолдану.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • апта күндерін атайбіледі;

  • аптада жеті күн бар екендігін білетінболады;

  • тәулік мезгілдері мен апта күндерінің атауларын қолдана білетін болады.

Көптеген оқушылар:

  • апта күндерін дұрыс реттілікпен атайалады;

  • аптада жұмыс және демалыс күндері бар екендігін түсінетінболады.

Кейбір оқушылар:

  • аптаға, демалыс күндеріне жұмысты қалай жоспарлауға болатынынтүсінеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Мұғалім: – Шатаспа-әңгімені тыңдаңдар.

Бұл әңгіменің қай жері дұрыс емес екендігін айтыңдар.

Ертең мен таңертең ерте тұрдым. Жуынып, жаттығу жасаймын, киініп таңғы ас ішуге

Шатаспа-әңгімені мұқият тыңдап, әңгіменің қай жері дұрыс емес екендігін айтады.













барамын. Анам таңғы асқа дәмді ботқа










пісіреді.







Мен толы тарелка ботқаны жеп алдым.







Кеше мен мектепке ертерек баруым керек,







сондықтан соқпақ жолмен жылдам







жетемін. Мектепке бара жатып







жұмыстарына асығып бара жатқан







адамдарға қараймын. Міне, мектепке мен







де жеттім.







ҚБ. Мұғалім оқушылармен әңгіме

Сұрақтарға жауап береді.

ҚБ. Мұғалім

ұйымдастырады.




оқушылармен әңгіме

– Әңгімеде не шатасып берілген?




ұйымдастырады.

– Сабақта не туралы әңгіме болды?




– Әңгімеде не шатасып







берілген?







– Сабақта не туралы







әңгіме болды?

Ортасы

ФТ. Мұғалім оқулықтағы мәтінді оқиды: Күн мен түн ауысып келіп отырады.

Таңертең, кешке, күндіз мен түн өткенде, бір тәулік болады. Күндіз адамдар жұмыс істейді, сабақ оқиды, ал түнде ұйықтап

демалады.

ФТ. Мұғалім сұрақтар бойынша әңгіме өткізеді:

– Таңертең, күндіз, кешке, түнде олар – ...







Тәулік күнтізбесі




Мұғалім балаларға өлең оқиды: Ағайынды жетеуі

Сендерге олар белгілі. Бір-бірінің соңынан. Апта сайын сабылған

Соңғысы кетсе қоштасып, Алдыңғысы табылған.










– Келіңдер, апта күндерін атайық, тек, балалар, әр сөзді зер салып тыңдаңдар. (Апта күндері неге олай аталғандарын өздері түсіндіріп береді). Сонымен,

балалар, бір аптада 7 тәулік немесе 7 күн бар. Әр күннің өз атауы бар.

Ал, кәнекей, санайық, Балаларын аптаның. Орындарын табайық, Сен де босқа жатпағын. Ең үлкені – Дүйсенбі, Барлығының басшысы. Одан кейін Сейсенбі, Дүйсенбіден жасы кіші. Үшіншісі – Сәрсенбі, Ішіндегі сәттісі.

Бел ортада Бейсенбі, Балалардың нақ күші. Жұма – ұлдың ұлысы, Бар мұсылман сыйлаған. Сенбі бөлек ұлы ісі, Бойына күш жиылған.

Кенже туған баласы Жексенбі ғой жігерлі. Қанша бала санашы Атауларын біл енді!

ҚБ. Мұғалім сұрақтар бойынша әңгіме өткізеді:

  • Кім біледі, бүгін аптаның қайкүні?

  • Кеше аптаның қай күніболды?

  • Ертең аптаның қайкүні?

  • Қай күндері мектепкебарасыңдар?

Әр сөзді зер салып

тыңдайды. Апта күндері неге олай аталғандарын өздері түсіндіріп береді.

Санайды.

Сұрақтарға жауап береді.


ҚБ. Сұрақтар бойынша

Тапсырма. Критерий А. Аптадағы күндер санын қанатша

белгімен белгілейді.

Апта

күндерінің аттары

жазылған кесте






  • Қай күндері мектепте сабақ жоқ?Неге?

  • Аптаның қай күнін жақсыкөресіңдер? Ол туралы айтыпберіңдер.

Оқулық мәтінін оқу. Оқулықтағы сұрақтар мен суреттер бойынша талдау жасау.

  • Күнтізбе дегенне?

  • Күнтізбе не үшінқажет?

Мұғалім сергіту сәтін ұйымдастырады. Сағаттың тіліндей

Иіліп оңға бір, Сағаттың тіліндей Иіліп солға бір, Қарлығашқа ұқсайық, Кәне, қанат жаяйық.

Қарлығаш боп ұшайық, Ұшып-ұшыпалайық.

Тік ұста да бойыңды, Жоғары соз қолыңды. Соз қолыңды тағы да Жеткіз керікжалына.

Ж.ҚБ. Мұғалім жұмыс дәптерінде тапсырма орындауды ұйымдастырады.

Мұғалім «Кімнің апталығы тез

жиналады?» атты ойын ұйымдастырады (карточкалар таратылып беріледі, оқушылар жұптасып немесе топпен апта күндерін ретімен дұрыс жинайды).

  • Аптаның аяғында кімтұрады?

  • Апта күндері қалайаталады?

  • Неліктен бұл күндер демалыскүндері депаталады?

Оқулықтағы сұрақтар мен суреттер бойынша талдау жасайды.

Сергіту жаттығуын мұғаліммен бірге орындайды.

«Кімнің апталығы тез жиналады?» атты ойын ұйымдастырады

(карточкалар таратылып беріледі, оқушылар

жұптасып немесе топпен апта күндерін ретімен

дұрыс жинайды).

Дескриптор_1._Аптадағы_күндер_санын_қанатшамен_дұрыс_белгілейді.Тапсырма._Критерий'>Дескриптор

1. Аптадағы күндер санын қанатшамен дұрыс белгілейді.

Тапсырма. Критерий

В. Апта күндерінің жетпеген атауын

жазады.

Дескриптор

  1. Апта күндерінің атауларыноқиды.

  2. Аптакүндерінің

жетіспеген атауларын жазады.

Тапсырма. Критерий В. Күнтізбедегі жұмыс күндері мен демалыс күндерін ажыратып айтып бер.

Дескриптор

  1. Жұмыс күндері мен демалыс күндерінің атауларын ажыратады, сызықтарменқосады.

  2. Демалыс күндерін аптакүндерінен

ажыратады.

Тапсырма. Критерий

С. Демалыс күнгі отбасындағы

Оқулық

Апта күндері жазылған карточкалар

Оқушы дәптері.







– Сендер демалыс күні немен айналысасыңдар?




жұмыстардың суретін салады. Оқушыларға әңгімелеп береді.

Дескриптор

  1. Демалыс күнгі отбасылық жұмыстарды суреткесалады.

  2. Әңгіме құрастырып, сыныптастарынаайтып

береді.




Соңы

Мұғалім балаларға сұрақ қояды:

  • Біз сабақта неніүйрендік?

  • Бүгін қандай сұрақтарға жауапбердік?

  • Жаңадан небілдік?

  • Ол үшін біз неістедік?

  • Сабақта нені жақсы есте сақтап,жақсы түсіндік?

«Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы

орындаңдар. Көңіл күйіңе сәйкес келетінін қанатшамен белгіле.

ҚБ. Мұғалім: – Жарайсыңдар, балалар! Барлықтарыңа сабақтағы жұмыстарың үшін алғыс айтамын.

Үйренгендерімен бөліседі. Сұрақтарға жауап береді.

«Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындайды. Қажетті суретті таңдап, қанатшамен белгілейді.

Мадақтау, алғыс айту

Оқушы дәптері

Билет №10


  1. «Дүниетану» сабақтарының материалдық базасын атаңыз

  2. Саралау жаттығуларын құрастыру әдістемесін талдаңыз

  3. Дүниетану пәні бойынша 2 сынып «Өзім туралы» аралас тақырыбындағы «Менің отбасым» тақырыбына қысқа мерзімді жоспар құрастырыңыз және талдаңыз


Бастауыш мектепте “Дүниетану” пәнін оқыту ҚР білім беру саласындағы орталық атқару органдары жыл сайын шығаратын ғылым негіздерін алдағы оқу жылында оқыту туралы нормативтік құжатқа сәйкес жүзеге асырылады.

Оқу процесін қамтамасыз ету:

1.”Дүниетану” оқулықтары (1-4 сыныптар)

2.Бақылау күнделігі (1-4 сыныптар)

  1. “Дүниетану” оқулығына арналған әдістемелік нұсқау (1-4 сыныптар)

  2. Қоршаған ортаға байланысты дидактикалық материалдар (1-4 сыныптар)

  3. Хрестоматиялар (1-4 сыныптар)

“Дүниетану” пәні бойынша оқу-материалдық базаға қойылатын талаптар:

“Дүниетану” пәніне арналған арнайы кабинет болуы тиіс. Бұл кабинетте бүкіл көрнекіліктер. әдістемелік және техникалық құралдар болуымен қатар. Тірі табиғат бұрышы орналасады. Дүниетану сабақтары осы кабинетте өткізіледі. Топсаяхат кезінде жинақталатын өлкетану материалдары да осы кабинетте жинақталып сақталады.