Файл: Блім Парасаттылы жне деп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 110

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

Медиасауаттылық және қаржылық сауаттылық

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Әлеуметтік желілер деген не?

Сабақтың мақсаты

Әлеуметтік желілер туралы ақпарат алады, ауыспалы өткен шақ тұлғасымен танысады.:Қазақстандағы әлеум.желілер жайлы білімдерін кеңейтеді,мәтін ішінен ауыспалы өткен шақты табады.әлеуметтік желілердің әсері туралы пікір айтып, түсінгенін дәлелдейді.

Бағалау критерийі

  • Әлеуметтік желілер туралы ақпарат алады,;

  • комментарий жасай алады.

  • ақпараттарды іріктейді

  • зерттеп, пікірін білдіреді

Құндылықтарды дарыту

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу

    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі.

Әлеуметтік желі атаулары (facebook, instagram, ВКонтакте) жазылған парақшаларды таратып, оқушыларды «Мозаика» әдісімен 3 топқа бөлемін.

І топ: Facebook

ІІ топ: Instagram

ІІІ топ:ВКонтакте

Оқушылардың бүгінгі көңіл-күйін білу және топта жағымды психологиялық ахуал туғызу мақсатында «Жүректен жүрекке» тренингін жүргіземін.

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»







Сабақтың ортасы

«Миға шабуыл» әдісі

Талқылау сұрақтары:

- Сіздердің топтарыңызға берілген атаулар бойынша не ойлайсыздар?

- Әлеуметтік желілер дегеніміз не?

- Қандай әлеуметтік желілерде тіркелгенсіздер?

- Әлеуметтік желіде қанша уақытыңды өткізесіздер?

- Әлеуметтік желінің адам өміріне тигізер пайдасы қандай?

- Әр күндеріңізді әлеуметтік желісіз елестете аласыздар ма?

Енді біз өз күн тәртібімізді жасап көрейік.

1-тапсырма.

ЖЖ. Оқылым алдындағы тапсырма.

Жұптасып «Әлеуметтік желісіз бір күнім» тақырыбында өздеріңіздің күн тәртіптеріңізді жобалаңыздар.

-Өз күн тәртібіңізді әлеуметтік желісіз жобалау қаншалықты қиындық тудырды?

-Жалпы әлеуметтік желілерден қандай проблемалар туындайды деп ойлайсыздар?

ЕББ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады;

2-тапсырма.

Оқылым тапсырмасы.

ЖЖ.ТЖ«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы жұппен, топпен жұмыс істей отыра проблеманы анықтайды, жалпы проблемалар тізімін шығарады, комментарий шығарады.

1-кезең.

Мәтінді түсініп оқыңыздар, ондағы проблемаларды анықтаңыздар және олардың тізімін жасаңыздар.

Әлеуметтік желілер — ермектері бірдей адамдардың интернетте бірігетін қоғамдастық сайттары.

Әлеуметтік желілер Интернетте 1995 ж. бастап кең таралған, осы жылы бірінші әлеуметтік желі — Classmates.com (Сыныптастар) сайт ашылды. 2003-2004жж. MySpace, Facebook жобалары шықты. Мысалы, Facebook бастапқыда Гарвард студенттеріне арналып бағдарламаланған. Сосын өзге де университет студенттерінің тіркелуіне мүмкіндік беріледі. Ал біршама уақыттан кейін электронды поштасы бар кез келген адам аккаунт ашып, қолдана бастайды. Twitter, Vkontakte, M-agent, Whatsapp,Instagramm,Viber,Другвокруг,Cacao Talk,Line, Imo сынды көптеген елдерде қолданылатын танымал желілер бар. Instagram – көбіне суреттерін бөліскісі келетіндерге арналған желі. Vkontakte қолданушылары 16-30 жас аралығында.Пайдасы достармен араласып, хат алмасып фото көреді. Түрлі видео, кино көріп, іздеген әнді табуға болады. Facebook-жаңалық алуға, дос табуға, уақыт өткізуге, ең бастысы көптеген пайдалы нәрселер алуға ыңғайлы әлеуметтік желі.

Қазіргі қоғамның 65%-ы ғаламторға күнделікті кіре алады.

Әлеуметтік желі жастардың басты ермегіне айналды және аурудың бір түріне айналып бара жатқан секілді. Соның салдарынан күндіз меңіреу, селқос жанның күйіне түседі. Ұйқысы немесе ұялы телефонға ұзақ телмірудің денсаулыққа зиян екенін біледі. Бірақ оны қолданудан бас тартатындары қанбай, күн тәртібі бұзылады. Әрине, көпшілігі компьютер өте сирек. Керісінше, интернетке тәуелділік артып барады.

2-кезең.

Проблемалар тізімімен танысып, оған комментарий жасаңыздар.

  • Интернет жастардың басты ермегіне айналған.

  • Әлеуметтік желі аурудың бір түріне айналуда.

  • Әлеуметтік желіге тәуелділік артуда.

ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.

3-тапсырма.

ТЖ «Сүзгі» әдісі.

Сүзгідегі ең танымал желіні іріктеп жоғарыға қалдырып, танымалдығы төмен желілерді сүзгіден өткізіңіздер.


My Spase


-Жоғарыда қалдырған желілерді неге ең танымал деп санайсыздар

-Сүзгіден не себепті танымалдығы төмен желілерді өткіздіңіз?
4-тапсырма.

ТЖ. SWOT талдауы арқылы әлеуметтік желілер әлеміне сараптама жасаңыздар.
Күшті жақтары Əлсіз жақтары


Мүмкіндіктер Қауіптер

ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;

Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.

Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

Дескриптор

- Мәтінді түсініп оқиды

- Мәтіндегі проблеманы анықтайды

-комментарий жасайды.

Сүзгідегі ең танымал желіні іріктеп жоғарыға қалдырып, танымалдығы төмен желілерді сүзгіден өткізеді

Оқушылар SWOT талдауы арқылы әлеуметтік желілер әлеміне сараптама жасаңыздар.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


ҚБ «Мадақтау сэндвичі»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Өзін-өзі бағалау»

ҚБ. «Температураны өлшеу» әдісі.Топтардың бірінен тапсырманы қалай орындап жатқандықтары жайлы айтып берулерін сұраймын. Ал қалғандары оларды бақылап, өздері не істеу керектігі жайлы түсінік алады.


ҚБ

Топ бір-бірінің жауабын тексеріп, «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды



Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Суреттер

Тірек-сызбалар


Кесте

ҚБ парағы


Сабақ

тың соңы

Сабақты қорытындылау

Кері байланыс

«Бір ұсыныс, бір тілек, бір пікір» әдісі



ҰСЫНЫС ТІЛЕК ПІКІР
Үйге тапсырма.

1.« Әлеуметтік желісіз өткен бір күнім» тақырыбында өздерінің күн тәртібін жасап келу.

2.Әлеуметтік желі түрлеріне қосымша ақпараттар жинап келу.

3.Әлеуметтік желі туралы презентация жасап келу.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды






Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

Медиасауаттылық және қаржылық сауаттылық

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:5




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Әлеуметтік желілер менің аккаунтым

Сабақтың мақсаты

Білім алушыларға коммуникация түсінігін ұғындыру, коммуникацияның маңыздылығын түсіндіру мен артықшылықтарын дәлелдеу.

Бағалау критерийі

Аккаунты туралы біледі;

Әлеуметтік желілерде аккаунтын жасай алады;




Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу

    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ой қозғау



1.Суреттерде не көріп отырсыздар?
2.Не ерекше болды?
3.Тақырыпты болжап көріңіз....

Болжамдарын негіздейді

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

сілтемеде

суреттер

Сабақтың ортасы

Мәтінмен жұмыс

Аккаунт (ағылшын account – «есеп жазбасы») - сервердің мәлімет базасында сақталатын келушінің теңестіру (идентефикациялық) нөмірі. Аккаунт - ол келушінің бір компьютерлік желіге өзі жайлы мәліметтерді толтыратын есеп жазба. Есеп жазба бір жүйеге тіркелу үшін толтырылады және келесідей анкеталық мәліметтерді толтыруды қажет етеді:
-келушінің аты,
-кілті,
-аты, тегі, әкесінің аты,
-жынысы,
-электрондық пошта (e-mail),
- лезде хат алмасу жүйелердегі есеп жазба мәліметтері,
- фотографиясы немесе аватары және т.б.

1-тапсырма Әлеуметтік желілер аккаунтытың қажеттілігіне 2 мысалдан келтіріңіз.

Ақпараттың қасиеті

объективтік/субъективтік;

өзектілік;

дәлдік;

жылдамдық;

түсінікті болу

толықтық






































2-тапсырма

Әлеуметтік желілер аккаунт ақпарат құралдарынан кешегі лентасынан ескірген (өзектілігін жоғалтқан) ақпаратты табу.

Ақпаратты кестеге жинақтау.

Алынған дерек

















3 тапсырма

«БІЗДІҢ ҒАСЫР — ақпаратты шектен тыс тұтыну ғасыры» Эссе

Үш жақты түсіндірме күнделігі

Ең маңызды ақпарат

Неге?

Сұрақ?












Жауап кілті:














Қытай

АҚШ

Жапония

Африка

Қытайда

Зимбабве

2 тапсырма

«Өткелден өту»

Шарты:.

1. Теңге тиыннан өсер,

Жылқы құлыннан өсер.

2. Ақша кетуге тырысады,

Есеп ұстауға тырысады.

3. Теңге тиыннан,

Ынтымақ ұйымнан.

4.Базар ақшалыға базар,

Ақшасызға назар.

5. Ар - намысы таза адамның ақшасы аз болады.


Шығармашылық жұмыс:

Топпен бірлесе отырып, отбасының кірісі мен шығынын құрастыр.