ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 346
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлімі: | 1 - бөлім. «Компьютерлік жад және ақпараттың өлшем бірліктері» |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Ақпараттың өлшем бірліктері |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.2.1.1 ақпараттың өлшем бірліктері, ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқасына аударуды жүзеге асыру; |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушы үшін: ақпараттың өлшем бірліктерін біледі. Оқушыларыңкөбіүшін:бір өлшем бірлігінен екінші бірлікке ауыстыру жолдарын біледі. Кейбіроқушыларүшін:ақпараттарды бір өлшем бірлігінен екінші өлшем бірлігіне ауыстырады. |
Бағалау критерийлері | Ақпараттың өлшем бірліктерін біледі. Ақпараттарды бір өлшем бірлігінен екінші өлшем бірлігіне ауыстырады. |
Тілдік мақсаттар | Пәндіклексикаментерминология: бит, байт, мегабайт, терабайт, петабайт, эксабайт, бод. ақпараттың бірлігі - единица информации - information unitsақпаратты тасымалдау - жылдамдығы - скорость передачиинформации-informationtransfer rate. Диалогтерменжазуүшінпайдалысөзтіркестері:
|
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы қалыптасады. |
Пәнаралық байланыстар | Математика. |
Алдыңғы білім | Ақпарат туралы жалпы түсінік бар. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Педагогтің іс- әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтыңбасы 2 мин | (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. |
Фигуралар көмегімен оқушылар 3 топқа Үшбұрыштар тобы. II Дөңгелектер тобы. III Төртбұрыштар тобы. | |
5 мин | (Ұ) «Миға шабуыл»әдісі Алдыңғы білім мен бүгінгі сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар топтамасы интерактивті тақтадан көрсетіледі. |
маңызды рөл атқарады?
| Бағалау Мұғалім оқушыларды «Жапондықбағалау» әдісіарқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс,келісемін», «Толықтырамын,басқакөзқарасымбар», «Меніңсұрағымбар» | Интерактив ті тақта. |
Сабақтыңортасы26 мин | Жаңа сабаққа кіріспе Оқулықпенжұмысістеу «ДЖИГСО»әдісі(Т). Топтарға оқулықтан жаңа сабақтың мәтіні бөліп беріледі. Арнайы белгіленген уақыт ішінде мәтінді оқып шығады. Кейін топтар арасында жаңа ақпаратпен таныстыру, ой бөлісу жұмысы жалғасады. Жеке, топта, ұжымда талқылау. Ортақ тұжырым жасалады. | Білу:
екінші өлшем бірлігіне өткізу ретін айтып бер.
| Дескриптор:
арасындағы түсіндіру, жеткізу, баяндау жұмысында белсенділік танытады. Бағалау Топтар бір-бірін «Жапондықбағалау» әдісібойынша бағалайды. Яғни «Дұрыскелісемін», «Толықтырамын,басқа көзқарасымбар», «Менің сұрағымбар». | |
| | ортақ қандай қасиеттері болады? | | |
| (Д) Қолдану Оқулықта берілген үлгі бойынша есептерді талдаймыз. Талдаудан кейін тапсырмада көрсетілген есептерді оқушылардың өздеріне орындауға береміз. | Тапсырма. Кітапта 300 бет, әр бетінде 60 символдан тұратын 45 жол бар. Осы кітаптағы символдар саны қанша килобайт ақпарат болады? (1 символ = 1 байт). Дескриптор:
ауыстырады. | Бағалау Оқушылар бір- бірін «Жапондықбағалау» әдісіарқылы бағалайды. Яғни «Дұрыскелісемін», «Толықтырамын,басқа көзқарасымбар», «Меніңсұрағымбар». | Оқулық. Компьютер. |
| (Т) Талдау Өлшем бірліктерін «Кластер» әдісіарқылы топтастыру. Күнделікті тұрмыстағы өлшем бірліктерін қолданылуына қарай жіктеңдер. Оларды ортақ қасиеттеріне қарай топтастырыңдар. Ақпаратты өлшеудің қандай маңызы бар? | Дескриптор:
| Бағалау Топтағы оқушылар бір- бірін «Жапондықбағалау» әдісіарқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс,келісемін», «Толықтырамын,басқа көзқарасымбар», «Меніңсұрағымбар». | |
| (Ж) Практикалық жұмысты орындау
бірліктерін анықтаңдар. Анықталғанмәліметтерді жұмысдәптерінетүсіріңдер.
файлдардың өлшемдерін файлдың | (Ж) Практикалық жұмысты орындау
бірліктерін анықтаңдар. Анықталғанмәліметтердіжұмысдәптерінетүсіріңдер.
файлдардың өлшемдерін файлдың | Бағалау Жұптағы оқушылар бір- бірін «Жапондықбағалау» әдісіарқылы бағалайды. Яғни «Дұрыскелісемін», «Толықтырамын,басқакөзқарасымбар», «Меніңсұрағымбар | Информа- тика. 7-сынып оқулығы. Компьютер. |
| қасиеттеріне қарап анықтау. | қасиеттеріне қарап анықтау. | | | ||
| (Ж) №1 тапсырма* Өлшем бірліктерді ауыстыр. 16 байт = *** бит 20 Кб = *** байт 50 байт = *** бит 20 Кб = *** байт 2048 байт = *** Кб 4096 Кбайт = *** Мб 512 Кбайт = *** Мб 0,5 Гбайт = *** Мб | Дескриптор: - Есепті дұрыс шығарады. | Бағалау Жұптағы оқушылар бір- бірін «Жапондықбағалау» әдісіарқылы бағалайды. Яғни «Дұрыскелісемін», «Толықтырамын,басқакөзқарасымбар», «Меніңсұрағымбар. | Жұмыс дәптері | ||
Сабақтың соңы 7 мин Рефлек- сия | Сабақты бекіту «Еркінмикрофон»әдісі Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап беріп, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
қаншалықты маңызды? | Бағалау Мұғалім оқушыларды «Жапондықбағалау» әдісіарқылы бағалайды. Яғни «Дұрыскелісемін», «Толықтырамын,басқакөзқарасымбар», «Меніңсұрағымбар». | | |||
| Үй тапсырмасы:
1536 бит * 1,5 Кбайт 100 Кбайт * 0,1 Мбайт | |||||
ҚМЖ-ға ҚОСЫМША Қысқамерзімді жоспар сабақтың бастапқы кезеңінен соңғы кезеңіне дейін оқушылардың жас ерекшелігі, оқу мақсаты ескеріле отырып, сараланып жасалды. Тапсырмаларды орындау барысында дербес (жеке-дара), жұппен, топпен жұмыс жасалады. Тапсырмаларды орындау сабақтың ортаңғы кезеңіне жоспарланды. Осы кезеңде саралаудың «Қорытынды», «Диалог және қолдау көрсету», «Бағалау», «Тапсырма», «Қарқын» тәсілдері қолданылады. Бұл сабақтағы барлық тапсырмада оқушылар бірдей тапсырма орындағанымен, нәтижелері оқушының деңгейіне қарай әртүрлі болуы мүмкін. Сондықтан мұғалім дұрыс жауапқа бағыттап, соңғы шешімін беріп отырады. Бұл саралаудың «Қорытынды» тәсілі. Сонымен қатар оқушылар әр тапсырманы орындау кезінде үнемі қалыптастырушы бағалаудың әдістерімен бағаланып отырады. Тапсырманы қандай деңгейде орындағанын, сабаққа қатысу белсенділігін көрсетеді. Бағалау оқушының іс-әрекетінің жақсаруына оң ықпалын тигізеді. Бұл саралаудың «Бағалау» тәсілі. Сабақта оқушылар жаңа теориялық ақпаратпен танысып, практикалық, талдау, жинақтау, бағалау тапсырмаларын орындау арқылы өз білімдерін толықтыру жоспарланды. Бұл саралаудың «Тапсырма» тәсілі. Сонымен қатар жоспарланған тапсырмаларды орындау барысында оқушының білім дағдысына, деңгейіне қарай қарқыны жылдам және баяу оқушылар кездесуі әбден мүмкін деген болжаммен оқулықта қосымша тапсырмалар беру жоспарланды. Бұл саралаудың «Қарқын» тәсілі. Құндылықтарға баулудағы мақсатымыз: «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда |
Қысқамерзімді жоспар
Бөлімі: | 1-бөлім. «Компьютерлік жад және ақпараттың өлшем бірліктері» |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | 1.2. Компьютерлік жад |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.1.1.1 компьютерлік жад түрлерінің мақсаттарын сипаттау (жедел есте сақтау құрылғысы, тұрақты есте сақтау құрылғысы, сыртқы жад, кеш-жад); |
Сабақтың мақсаты: | Барлықоқушыүшін: Компьютердегі ішкі және сыртқы жадтардың құрамдас бөліктерінің қызметін біледі және сипаттайды. |
Бағалау критерийлері | Компьютердегі ішкі және сыртқы жадтардың құрамдас бөліктерінің қызметін біледі және сипаттайды. |
Тілдік мақсаттар | Пәндіклексикаментерминология: Жад, ішкі жад, сыртқы жад, ЖЖҚ – жедел жад құрылғысы, ТЖҚ – тұрақты жад құрылғысы, КЭШ, USB, флеш-жад.
Диалогтерменжазуүшінпайдалысөзтіркестері:
|
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы қалыптасады. |
Пәнаралық байланыстар | Математика. |
Алдыңғы білім | Ақпаратты өлшеу. |