ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 310
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | | ||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | | ||||||||||||||||
Күні: | 2.10.20. | | ||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі | | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Дәреже | | ||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 5.1.1.3 натурал сан дәрежесінің анықтамасын білу; 5.1.1.4 натурал санды ондық жазылу түрінде көрсету; 5.1.2.4 бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу; | | ||||||||||||||||
Бағалау критериі: | Дәреже ұғымымен таныстыру. Дәреженің оқылуын, жазылуын, негізі және дәреженің көрсеткішін үйрету. | | ||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | | |||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | | |||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | | ||||||||||||
2 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін,Дәреже тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Натурал сан дәрежесінің анықтамасын білу; Натурал санды ондық жазылу түрінде көрсету; Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу 1.Ұйымдастыру. 2. Үй жұмысын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру: (диалогтық оқыту технологиясы бойынша) 1. Қандай өрнек әріпті өрнек деп аталады? 2. Теңдеу дегеніміз не? 3. Теңдеуді шешу дегеніміз не? 4. Қандай санды берілген натурал санның бөлгіші деп атайды? (Натурал сан а-ның бөлгіші деп, осы а саны қалдықсыз бөлінетін натурал санды айтады.) 5 Қандай санды берілген натурал санға еселік деп атайды? (Натурал в санына еселік деп, сол в санына қалдықсыз бөлінетін санды айтады. ) 5. 2 санына бөлінгіштік белгісі 7. 5 санына бөлінгіштік белгісі 8. 10 санына бөлінгіштік белгісі 9. Натурал сандардың 3-ке бөлінгіштік белгісі 10. 9-ға бөлінгіштік белгісі 11. Қандай сандар жай сандар деп аталады? 12. Жай санға мысал келтір. 13. Қандай сандар құрама сандар деп аталады? 16. Мысал келтір 17. 12-нің бөлгіштерін ата | | | | | ||||||||||||
8 мин | Жаңа сабақ | Жаңа сабақ. Видео сабақ. https://youtu.be/g40MbgSxThQ сайтынан. Дәреженің анықтамасын берместен бұрын, мынадай мысалдар қарастырайық. 1) 3+3+3+3+3=3*4=12, өйткені 3 саны төрт рет қосылған. Мұнда қосу амалы көбейту амалымен алмастырылған. Демек, бірнеше бірдей қосылғыштардың қосындысын бір қосылғыштың қосылғыштар санына көбейтумен алмастыруға болады. 2) Тура осылай бірнеше бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін табуға болады. Мысалы, 3 санын өз-өзіне 4 рет көбейту үшін (3*3*3*3=81), қысқаша, яғни 3*3*3*3*3 = 34түрінде жазылатын амалмен алмастыруға болады. Мұнда 34жазуы «3-тің төртінші дәрежесі»деп оқылады. Осылай белгілеу арқылы кез келген бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін табуға болады. 5*5*5=125; 7*7*7=343. Жалпы түрде: а*а*а*...*а=аn. Анықтама: Бірдей көбейткіштерден тұратын көбейтіндіні дәреже деп атайды.3*3*3*3=34=81 теңдігіндегі 81 саны 3 санының төртінші дәрежесі. 34=81 жазуындағы 3 саны (қайталанатын көрсеткіш) дәреженің негізі, 4 саны дәреженің көрсеткіші, ал 81 саны 34 дәрежесінің мәні деп аталады. аn өрнегіндегі а (қайталанатын көбейткіш)- дәреженің негізі, n(көбейткіштің неше рет қайталанатынын көрсететін сан(-дәреженің көрсеткіші деп аталады. Дәрежені оқу кезінде алдымен оның негізі, содан кейін оның көрсеткіші оқылады. Мысалы, 34 өрнегі: «3 санының төртінші дәрежесі» немесе «3-тің төртінші дәрежесі» деп оқылады. Санның 2-ші және 3-ші дәрежелері сәйкесінше «санның квадраты» және «санның кубы» деп аталады. Сонымен қатар келесі тұжырымдамаларды есте сақтау қажет: 1) а1=а, яғни кез келген санның бірінші дәрежесі өзіне тең. Мысалы: 251=25, 1001= 100, 451=45 Дәреже көрсеткіші бар өрнектің мәнін табуға мысалдар: 2*3³=2*3*3*3=54 (2*3)³=2*3*2*3*2*3=216 -34+(-2)6=-81+64= -17 25=5² ; 8=2³ | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | | Слайд | | ||||||||||||
15 минут | Бекіту тапсырмасы | Топпен жұмыс 1. 23=? (8) 2. 22 + 33 =? (31) 3. 231=? (23) 4. 2251=? (225) Деңгейлік тапсырма: І деңгей. №241, №243 ІІ деңгей. №250 ІІІ деңгей. №258 Шығармашылыққа тапсырма: Берілген мәндердің ішінен сәйкестерін табыңдар: 5+5+5+5 54 6 ∙ 6 ∙ 6 5∙4 5 ∙ 5 ∙ 5 ∙ 5 63 7+7+7+7+7 7 ∙ 5 6+6+6 75 7 ∙ 7 ∙ 7 ∙ 7 ∙ 7 6 ∙ 3 Жеке жұмыс:
| | | Слайд | | ||||||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Оқулықтан | Тапсырманы орындайды | | | | ||||||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: Натурал сан дәрежесінің анықтамасын білді; Натурал санды ондық жазылу түрінде көрсетеді; Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазады. . Қорытындылау. Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. Үйге тапсырма. №245, №246 Қосымша. https://onlinemektep.org/schedule/lesson/1ce11694-ef6e-4a26-8cb2-a88a12591031 сайтынан тапсырма орындау | Тақырыпты меңгергенін анықтау | | Презентация | |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | | ||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | 5.10.20. | | ||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі | | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Дәреже | | ||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 5.1.2.4 бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу | | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | Дәреже ұғымымен таныстыру. Дәреженің оқылуын, жазылуын, негізі және дәреженің көрсеткішін үйрету. | | ||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | | |||||||||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | | |||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | | ||||||||||||||||||||||||||
2 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін,Дәреже тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Натурал сан дәрежесінің анықтамасын білу; Натурал санды ондық жазылу түрінде көрсету; Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу 1.Ұйымдастыру. 2. Үй жұмысын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру: (диалогтық оқыту технологиясы бойынша) 1. 2 санына бөлінгіштік белгісі 2. 5 санына бөлінгіштік белгісі 3. 10 санына бөлінгіштік белгісі 4. Натурал сандардың 3-ке бөлінгіштік белгісі 5. 9-ға бөлінгіштік белгісі 6. Қандай сандар жай сандар деп аталады? 7. Жай санға мысал келтір. 8. Қандай сандар құрама сандар деп аталады? 9. Мысал келтір 10. 12-нің бөлгіштерін ата | | | | | ||||||||||||||||||||||||||
8 мин | Жаңа сабақ | Дәреже. 2-сабақ Математикада бірдей бірнеше санның көбейтіндісін қысқаша мына түрде өрнектейді: рет = an. мұндағы a – дәреженің негізі, n – дәреженің көрсеткіші. Мысалы: 7 ∙ 7 ∙ 7 ∙ 7 = 74. 74 өрнегін «жетінің төрт дәрежесі» деп оқиды. 1-мысал. Сандардың қайсысы натурал санның екінші дәрежесіне тең? Ал қай сан үшінші дәрежесіне тең? 15; 8; 36; 81; 27; 16. Шешуі:
8 = 2 ∙ 2 ∙ 2 = 23.
36 = 6 ∙ 6 = 62 Бірақ натурал санның үшінші дәрежесі түрінде өрнектеуге болмайды. | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | | Слайд | | ||||||||||||||||||||||||||
15 минут | Бекіту тапсырмасы | Білімді жетілдіру. « Блиц-сұхбат» әдісі Сұрақтарға жауап беріңіз («иә» – плюс, «жоқ» – минус) 1. 32 9-ға тең (+) 2. 23 дәрежесінің негізі 3-ке тең (–) 3. 23 дәрежесінің көрсеткіші 3-ке тең (+) 4. 25 саны дәреже түрінде 62-қа тең (–) 5. 16 = 42 (+) 6. 33=27 өрнегінің мәні 3-ке тең (–) 7. 9∙9∙9∙9∙9∙9 тең 94 -не(–) 8. 1∙1∙1∙1∙1=1. (+) Слайд бойынша жауаптарын тексеру. Өзін-өзі бағалау. Бағалау шкаласы.
Оқулықпен жұмыс. №248, №250 Сергіту сәті – Слайдтан тапсырмаларды көрсетемін. Егер тұжырым дұрыс болса қол шапалақтаңыз, ал егер келіспесеңіз басыңызды шайқаңыз. 1. 38 өрнегінде дәреженің көрсеткіші 8-ге тең 2. m3 дәрежесін көбейтіні түрінде көрсетініз: m∙m∙m∙m 3. 32+1 сандық өрнегінің мәні 10 –ға тең. 4. 120 дәрежесінің мәні 20-ға тең. 5. х∙х=16 теңдеуінің түбірі 4. 6. Егер х3=27 болса, х-тің мәні 9 болады. 7. 22∙3+5 өрнегінің мәні 17-ге тең. Саралау жұмысы Жеңілден күрделіге қарай барлығы 5 тапсырма беріледі. Әр оқушы жеке орындайды. 1- тапсырма. Есептеңдер: 1)5*102; 2)7*23; 3)4*32 2- тапсырма .Көлемі 64 см3-ге тең кубтың қабырғасы нешеге тең? 3- тапсырма. Әр қайсысының көлемі 1 см3 тең 27 текшеден бір куб құралған. Құралған кубтың бір жағының ауданын табыңыз. 4 – тапсырма. Дәреженің негізін табыңыз және кестені толтырыңыз: №251
5 – тапсырма.Қабырғасы 4 см және 3 см квадраттар ауданы 1 см2-ге тең квадраттарға бөлініп, одан бір үлкен квадрат құрастырылды. Құрастырылған квадраттың периметрін табыңдар. Дескрипторлар: ü Санды дәреже түрінде көрсете алады және керісінше ü Дәреженің мәні мен көрсеткіші бойынша негізін таба алады ü Нөлдерге аяқталатын сандырды бір санның және онның дәрежесінің көбейтіндісі түрінде жаза алады. | | | Слайд | | ||||||||||||||||||||||||||
10мин | Жеке жұмыс |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | | ||||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | | ||||||||
Күні: | 7.10.20. | | ||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі | | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу | | ||||||||
Оқу мақсаты: | 5.1.2.7 құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу; | | ||||||||
Бағалау критериі: | Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алады | | ||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | | |||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | | |||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | | ||||
2 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін,Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алады 1.Ұйымдастыру. 2. Үй жұмысын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру: (диалогтық оқыту технологиясы бойынша) 1. 2 санына бөлінгіштік белгісі 2. 5 санына бөлінгіштік белгісі 3. 10 санына бөлінгіштік белгісі 4. Натурал сандардың 3-ке бөлінгіштік белгісі 5. 9-ға бөлінгіштік белгісі 6. Қандай сандар жай сандар деп аталады? 7. Жай санға мысал келтір. 8. Қандай сандар құрама сандар деп аталады? 9. Мысал келтір 10. 12-нің бөлгіштерін ата | | | | | ||||
8 мин | Жаңа сабақ | Жаңа сабақ. Видео сабақ. Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу – оны тек қана жай сандардың көбейтіндісі түрінде жазу. Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеудің екі тәсілі бар.
Мысалы: 36=4*9
Мысалы: 24-саны 24 2 12 2 6 2 3 3 1 24=2*2*2*3 Егер берілген құрама санның жай көбейткіштерге жіктелуінде бірдей жай көбейткіштер кездессе, оларды дәреже көрсеткішпен жазуға болады. 24= 23*3 32 2 32=25 16 2 8 2 4 2 2 2 1 | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | | Слайд | | ||||
15 минут | Бекіту тапсырмасы | Жаңа сабақ. Видео сабақ. https://youtu.be/vwUWEdXjwsk сайтынан. Тапсырмалар «А» деңгейінің есептері 2.462; 150; 1008; 4550 сандарын жай көбейткіштерге жіктеңдер 3.а санын оның жай көбейткіштерге жіктелуі бойынша табыңдар: а) а=23 *3*5 ә) а=32 *5*7 б) а=52 *7*11 в) а=22 *5*7*13 «В» деңгейінің есептері: 1.13986; 16400; 20010; 8840 сандарын жай көбейткіштерге жіктеңдер 2.Есептеңдер: А) 682–43*39= Ә) 91*79 -522= В) (100-98)5+68= С) 581–(25-22)4= «С» деңгейінің есептері: Оқулықтан №272. Тест тапсырмасы:(жеке жұмыс) 1. 12 санын жай көбейткіштерге жікте: А) 22*3; Ә) 4*3; Б) 2*6 2. 2*3*5*7*11=? А) 2230 Ә) 2310 Б)2130 3. 52 *10=? А) 20 Ә) 100 Б) 250 4. 1000000 А) 106 Ә) 1002 Б) 510 5. 2*2*2*3*3=? А) 81 Ә) 72 Б) 12 6. 462 санын жай көбейткіштерге жікте. А)2*3*5*11 Ә)2*5*7*11 Б)2*3*7*11 | | | Слайд | | ||||
10мин | Жеке жұмыс | Қосымша тапсырма орындау. | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | | | ||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алады Сабақты қорытындылау. Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу деген не? Егер құрама санның жіктелген жай көбейткішті белгілі болса, құрама сан қалай табылады? Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеудің қандай тәсілі бар? Өзіне қажет деп санаған есептерін «тазалайды». Оқушылар сұрақтарына whatsapp жеке чатына жауап береді. Үйге тапсырма: №268, №274 Қосымша. https://onlinemektep.org/schedule/lesson/1ce11694-ef6e-4a26-8cb2-a88a12591031 сайтынан тапсырма | Тақырыпты меңгергенін анықтау | | Презентация | |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | | |||||||||||||
Күні: | 8.10.20. | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі | | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу | | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 5.1.2.7 құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу; | | |||||||||||||
Бағалау критериі: | Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алады | | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | | |||||||||
2 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін,Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алады 1.Ұйымдастыру. 2. Үй жұмысын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру: (диалогтық оқыту технологиясы бойынша) 1. 2 санына бөлінгіштік белгісі 2. 5 санына бөлінгіштік белгісі 3. 10 санына бөлінгіштік белгісі 4. Натурал сандардың 3-ке бөлінгіштік белгісі 5. 9-ға бөлінгіштік белгісі 6. Қандай сандар жай сандар деп аталады? 7. Жай санға мысал келтір. 8. Қандай сандар құрама сандар деп аталады? 9. Мысал келтір 10. 12-нің бөлгіштерін ата | | | | | |||||||||
8 мин | Жаңа сабақ | Жаңа сабақ. Видео сабақ. https://youtu.be/vwUWEdXjwsk сайтынан. Сұрақтар: 1. Жай сандар деп қандай сандарды айтады? 2. Құрама сандар деп қандай сандарды айтады? 3. 1 саны қандай сан? 4. Жұп жай сан бар ма? Болса, нешеу? 5. Неше жай сан бар? 6. 32 саны жай сан болып табылады ма? 7. 0 цифрасымен аяқталатын сан жай сан болады ма? | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | | Слайд | | |||||||||
15 минут | Бекіту тапсырмасы | Тапсырма. 1. Адамның таза ауамен дем алуы үшін 45 см2 жерге өсімдік өсіруі керек. Ол үшін өлшемдері 1- ден өзге қандай натурал сандармен өрнектелетін тік төртбұрыш пішінді жерді көгалдандыру керек?
2. Тік бұрышты параллелепипедтің өлшемдері жай сандармен өрнектелген. Оның бір төбесі ортақ үш жағының аудандары: 35 см2 , 21 см2, 15 см2.
1. Берілген сандарды жай көбейткіштерге жіктеңіздер: а) 75, 36, 18, 28, 63, 8, 16, 48; б) 20,45,50,12,98,40,80,112.
Жеке жұмыс. 3-тапсырма Мына сандардың ішінен 1; 2; 5; 18; 29; 42; 59; 64; 104: а) жай сандарды теріп жазыңыз; b) құрама сандарды теріп жазыңыз. Дескриптор: Білім алушы берілген сандардың ішінен жай сандарды жазады; берілген сандардың ішінен құрама сандарды жазады. |