Файл: Презентация аза лтты сндік олданбалы нер лтты бйымдар 16 22 3 4.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 135
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ашық сабақ
Тақырыбы:
Ою-өрнектің қысқаша тарихы мен түрлері.
Қазақтың ұлттық ою-өрнектері (түрлері, стилизация мен мотивтері).
Орындаған: практикант Икрамова Нигора Валижоновна
Сабақ жоспары. Көркем өнер.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сәндік-қолданбалы шығармашылық Куні: 8.04.2021ж Сынып: 5 сынып (қыздар) Сабақ: 45минут Мұғалімнің аты-жөні: практикант Икрамова Нигора Валижоновна | |||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Ою-өрнектің қысқаша тарихы мен түрлері. Қазақтың ұлттық ою-өрнектері (түрлері, стилизация мен мотивтері). | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | *Тарих, мәдениет және дәстүр туралы білім мен түсінік *Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу. | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Сәндік-қолданбалы өнер, бұйым, жасау технологиясы, пішін, нобай, құрамы, ырғақ, сызық, динамика, кесте, инешаншым, тігім, тігістер, өру | ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | - сұрақтарға жауап беру барысында оқушылар ойын ашық айту арқылы ашықтық құндылығын арттыра түседі: - ынтымақтастықпен жұмыс жасай отырып, бір-бірлерінің ойын сыйластықпен тыңдай біледі; - өмір ойы еңбектену арқылы өзіне бай және қажетті қор жинақтайды; - шығармашылық жұмыс жасай отырып қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік құндылықтары артады. | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Бұл сабақ жаратылыстану және қазақ әдебиеті пәнімен тығыз байланысты. Дәстүрмен қазақ ұлттық ою-өрнек түрлерін осы пәндер арқылы дамыта алады. | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | - Сабақ барысында презентация көрсету үшін интерактивті тақта қолданылады. Атақты суретшілердің жұмыстарын қарау үшін және зерттеу жүргізу үшін оқушылар ноутбук қолданады,оқушылар суретшілердің жұмыстарын зерттеу барысында түрлі сайттармен жұмыс жасап, АКТ дағдыларын дамытады. - Оқушылар өз дағдыларын дамытады, жетілдіреді, көбінесе ғаламтор сайттарымен жұмыс жасап , суретшілердің шығармашылығын зерттеу арқылы сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамытады. Презентациялар және видеобейнелер көрсетіледі. | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы 7 минут Сабақ ортасы 8 Мин Сабақтың ортасы Шығармашылық жұмыс 20 минут Дифференциациялық тапсырма | Оқушылардың ойына шабуыл жасау мақсатында олар үшін таныс емес видеобейне көрсетіледі. Видеобейне көрсетіліп болған соң, бүгінгі өтілетін тақырыппен оқу мақсатының қандай екендігін біліп алу үшін «Бояуды қуып жет » деген белсенді оқыту әдісін қолданып,сабақтың тақырыбымен мақсатын ашып аламыз. Ойында екі түрлі түстегі бояу беріледі.Бірі сары түс, екіншісі қызыл түс. Сары гуашь видеобейне туралы сұрақ қойса, екінші бояу яғни қызыл гуашь жауап береді. Қойылатын сұрақтар төмендегіше болуы мүмкін:
Осы сынды сұрақтарға жауаптар да айтылып, соңғы нәтиже біз сабақтың тақырыбымен сабаққа қойылған мақсаттарға оқушылармен бірге келеміз:: Сабақ тақырыбы: Ою-өрнектің қысқаша тарихы мен түрлері.Қазақтың ұлттық ою-өрнектері (түрлері, стилизация мен мотивтері). Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
Оқушылар сабақ тақырыбы және осы сабақ барысында жетуіміз керек болатын оқу мақсатымен танысып болған соң, оларды 4 топқа біріктіру үшін, 1.2,3,4 деп санатамын да, алдын- ала столдармен парталарды 4 ке біріктіріп қойып, парта беттеріне 4 түрлі түсті қағаздардан кювертка жасап қоямын,сонымен 1-ші топтар-қызыл қағазды партаға, 2-ші топтар – жасыл қағазды партаға,3ші топ көк түстіге барса, 4-ші топ жасыл кюверткалы партаға жайғасады. Парта бетінде дайындалған ноутбук болады.Топпен зерттеу жсайды.Зерттеу үшін төмендегіше сұрақтар қойылады. «Сұрақ –жауап» арқылы бағалау критерийлерін қоямыз : * Қазақстан және әлем халықтарының СҚӨ-і туралы зерттеу жүргізеді; * Қазақ халқының ою-өрнектерін зерттейді; *Мәліметті толық зерттеп, әдемі форматта ұсына алады; *Таныстырылымды өте жоғары деңгйде жүргізеді; О қушылар төрт топта зерттеу жұмысын жүргізеді. Постерге топпен зерттеулері бойынша әдемі етіп, безендіріп шығады. Тапсырмаға берілген критерийлер бойынша, постерлерге мәліметті әдемі етіп безендіріп, таныстырып шығады. Қалған топтар таныстырылымды жапсырма қағаздарға бағалап шығады. Бағалауға қойылатын талаптар:
Зерттеу бойынша, балалар ою түрлерін зерттеп, сол ою-өрнектің бір түрін сурет дәптердің бетіне түсіруі керек, жасалынған нобай бойынша қыздар тәжірибелік іске кірісулері қажет:
Оқушылар тәжірибелік жұмысты аяқтап болған соң, қалыптастырушы бағалауға сәйкес өздерін-өздері бағалайды..
|
http://www.tarmpi-innovation.kz/index.php?view=dastur&t=oyu_ornek_turleri_men_ataulari – ою-өрнектер түрлері https://www.youtube.com/watch?v=-NNx3CS0UYU - Қазақтың ұлттық ою-өрнегі Иллюстрациялық материалдар: ою-өрнектердің орындалу сызбасы, сандық фотосуреттері. Тәжірибелік тапсырманы орындауға арналған ресурстар: жұқа киіз, фетр, тығыз мата, драп және т.б. материалдар, сызғыш, қайшы, тігінші боры, сантиметрлік бау, терможелім, екі жақты флизелин. Зерттеу жұмыстарын жүргізуге, бақылау нәітижелерін енгізуге және нобай орындауға арналған сурет дәптерлері. | ||||
| ||||
Сабақтың соңы 5мин Қорытындылау 5минут | Кері байланыс Ресторан әдісі Ресторан тағамының ең тәттісі (сабақтың сәттілігі) Ресторан тағамының ең ащысы(сабақтың қиындығы) Ресторанның мына тағамына дәмдеуіштер қосамын (сабақтың мына тұсы түсініксіз) Оқушылардан кері байланыс алынып болған соң, міндетті түрде мұғалім сабаққа және оқушыларға кері байланыс береді. Әрбір оқушының сабақ барысында жасаған іс-әрекетін атап, жеке-жеке әрбір оқушыға тоқталып кетеді. Үлгерімі төмен оқушы болатын болса, оны сабақтан тыс уақытқа қосымша сабаққа шақырады. Үлгерімі өте жоғары бала болатын болса, сол балаға өз деңгейіне сай қосымша тапсырма береді. | | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||
|
ҚОРЫТЫНДЫ
Қорыта келгенде, дипломалды практиканы өту барысы мен оның есебін даярлау кезеңінде жеке тапсырма диплом жұмысы тақырыбы бойынша көптеген ізденіс жұмыстарын жүргіздім. Осы орайда Алпамыс батыр атындағы №40 мектеп-гимназиясы мінездемесі білікті мамандырының пән мұғалімдерінің септігі мол болды. Жалпы айтқанда «Көркем еңбек сабағында ою-өрнектер арқылы оқушылардың іскерлігін қалыптастыру» тақырыбы бойынша жеке тапсырманы орындау барысында нақты бағдарлама құрастырылып, жан-жақты ізденіс жұмыстары жүргізілді.
Практиканың мақсаты: Диплом алды практиканың мақсаты ретінде ғылыми кәсіби мамандандырылудағы білімдер мен дағдыларды тереңдету, кәсіби функцияларға байланысты жаңа білімдерді игеруін, мақсатты алдына қою және міндеттерді шешу икемдерін іздеу қабілетін, оларды шешу үшін игерілген ғылымдардың әдістерін пайдалану қабілетін дамыту болып табылады.
Практиканың міндеттері: Ғылыми-зерттеу сипаттағы міндеттер мәдениеттанулық пәндердің ішінен бәр пән бойынша нақты дипломдық тақырыпты дайындау және орындау үрдісінде іске асырылады. Осы жасалған жұмыстардың нәтижесінде заман талабына сай қолдануға болатын мәліметтер қоры жасалынды. Студенттердің іс-тәжірибесі жоғары оқу орындарында теориялық оқу барысында алған білімін нығайтуға және алдыңғы қатарлы тәжірибелерді меңгеруге бағытталады. Болашақ маманға университет қабырғасында білімділік және кәсіптік бәсекелестікке төтеп бере алатын өз мамандығына ыңғайлы, қабілетті, ерекше педагогикалық қасиеттерді қалыптастыру қажет.
Қорыта алғанда, осы мамандық бойынша оқу іс-тәжірибесі бойынша дарынды және қиын оқушылармен жұмыс жүргізуді, оқушылар және мектеп ұжымы мұғалімдерімен қалай жұмыс істеу керегін үйрендім. Осы мамандық бойынша оқу іс-тәжірибесі барысында өзімізді жекелей тұлға ретінде қалыптастырудың маңызы өте зор болды. Болашақ ұстаз ретінде оқушыларға титтей де болсын білім бере алатындығыма сенімдімін. Оған көмек көрсететін осы тәжірибемнің жемісі деп білемін.
.
ҚОЛДАНЫЛҒАН ӘДЕБИЕТТЕР ТІЗІМІ
Негізгі әдебиеттер:
1. Жунисова Н. Сәндік-қолданбалы өнер [Мәтін]: Оқу құралы / Н. Жунисова.-Шымкент, 2020.- 206б
2. Еркибаева Г.Ғ. Сәндік –қолданбалы өнері [Мәтін]:Оқу-құралы /Г.Ғ.Еркибаева, Н.Жунисова. Шымкент, 2017.-224 б.
3. Асанова С. Қазақтың ұлттық киімдері және қолөнері тарихы [Мәтін]: Оқулық / С. Асанова, А. Птицина.- Астана: Фолиант, 2011.- 160 б.
4. Жунисова Н.А. Түс тану [Мәтін]: Оқу-әдістемелік құралы / Н.А. Жунисова.- Шымкент: ХГТУ, 2016.- 70 б.
Қосымша әдебиеттер:
5. Ордабаев, Н.О. Кәсіби практика [Мәтін]: Оқу құралы / Н.О. Ордабаев З.Т. Мырзахметова.- Шымкент: Нұрлы Бейне, 2018.- 147б.
Негізгі әдебиеттер:
1.Жунисова, Н. Сәндік-қолданбалы өнер. Оқу құралы / Н. Жунисова.- Шымкент,2020.-206б
2.Еркибаева,Г.Ғ. Сәндік –қолданбалы өнері. Оқу-құралы /Г.Ғ.Еркибаева, Н.Жунисова.- Шымкент, 2017.-224 б.
3. Асанова, С. Қазақтың ұлттық киімдері және қолөнері тарихы [Мәтін]: Оқулық / С. Асанова, А. Птицина.- Астана: Фолиант, 2011.- 160 б.
3. Ордабаев, Н.О. Кәсіби практика [Мәтін]: Оқу құралы / Н.О. Ордабаев, З.Т. Мырзахметова.- Шымкент: Нұрлы Бейне, 2018.- 147б.
Қосымша әдебиеттер:
-
ОразбаевН.А. Народные декоротивно – прикладное искусство казахов. – Л.: Аврора, 1970-144 с.
2.Қасиманов С. Қазақ халқының қол өнері. Алматы 1995 ж.