ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 638

Скачиваний: 4

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.







Тыңдалым дағдысына назар аудару керек.










3. Ойтолғаныс

Бұл тапсырмада айтылым дағдысымен жұмыс орындау керек. Себебі өлеңдегі негізгі ойды оқушы өз сөзімен, ойын еркін жеткізіп айтса, тақырыбы ашылады.

Оқушыларға жетекші сұрақ қойып отыруымыз керек.

(Ұ) «Қорытындыла» айдары Оқушылар өлеңнің тақырыбы мен негізгі ойды анықтап, өз ойымен бөліседі.

Мысалы:

  • Тақырыбынсенқалайөзгертередің?

  • Баланыңорнындаболсаң,неістередің?

  • Негізгіойданнетүйдің?

Дескрипторы: өлеңдегі негізгі ойды анықтайды.

Кері байланыс: мұғалімнің, сыныптастарының қолдау сөздері.




Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Сергекжүруүшін неістеукерек?

Сұраққа жауап жазады.




Жұмыс дәптері



53 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тісіңді күте біл

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.2.1* шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау

2.2.5.1 мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылар мәтін мазмұнын жоспар бойынша сахналайды. Көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтайды. Тақырыпқа сәйкес ескертпе-жаднама жазады.

Дамытушылық: тыңдалым, айтылым дағдылары дамиды. Кейіпкердің рөліне еніп, қойылым қоюға дағдыланады.

Тәрбиелік: оқушылар салауатты өмір салтын ұстанудың маңызын түсінеді. Өзіндік қорытынды ой түйеді.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім жұмбақтар жасырып, оқушылардың сабаққа қызығушылығын оятуына болады.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) Оқушылар жұмбақтар шешеді. Отыз екі пышақтың

Ортасында бір ат тұр. (тіспентіл)
Отыз екі орағым бар ғажайып,

Әттен, кейін кетеді ғой азайып. (тіс)

Кері байланыс: мұғалімнің мадақтау сөздері.











Берілген сөз тіркестерін пайдаланып, оқушылардың өз ойы мен сезімін айтып жеткізуіне қолдау көрсетеді. Сөйлемдерінің өзара байланысып, мәтін құрап айтуына көмектеседі.

Баланың сүт тісі 6-7 жаста түсіп, тұрақты тістер шығатындығы туралы да айтуға болады.

(Ж) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісіОқушылар оқулықта берілген тіркестерді пайдаланып, тіс туралы әңгіме құрап айтады. Жұптағы екі оқушы бір-бірінің жұмысын тыңдайды.

Мысалы:

Биыл менің екі тісім түсті. Орнына өткіржаңатісшықты.

Ал кеше менің тісім қақсады. Тіс дәрігерібіртісімдіжұлды.Азутісімдіемдеді.

Дескрипторы: оқушылар тірек сөздерді қолданып, мәтін құрайды. Мәтінде өз ойы мен сезімін жеткізеді.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық

2. Мағынаны тану

Оқушылардың тізбек бойынша, тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді.

Мәтіндегі негізгі ойды анықтауына қолдау көрсету үшін мәтін бойынша сұрақтар қоюға болады.
Саралау: Нәтиже: тапсырма біреу, алайда оқушылардан жеке нәтиже күтіледі.

(Т) «Мәнерлепоқы»әдісі

Балалар Мәдіхат Төрежановтың «Жамалдың өкініші» мәтінін топта тізбек бойынша мәнерлеп оқиды.

Оқыған мәтін мазмұнын топта талдап, топта баяндайды.

Ықтимал сұрақтар:

  • АнасыЖамалдынегежұмсады?

  • Жамалқандайсылтауайтты?

  • Анасықызыныңсөзіненеліктенсенді?

  • Жамалқандайқыз?

  • Мәтіндіоқиотырыпқандайой түйдің?

Дескрипторы:

мәтінді мәнерлеп оқып, негізгі ойды анықтап, өз сөзімен айтып жеткізеді.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық




Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен «қолынан қақпау», «жалған айту» деген сөз тіркесінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

қолынан қақпау – тыйым жасамау, тоқтатпау

жалған айту өтірік айту

Оқушылар осы сөздерді пайдаланып, сөйлем құрайды.




Оқулық




Мұғалім мәтін кейіпкерінің іс- әрекетін бағалап, өз өмірімен байланыстыра отырып ойын білдіруіне қолдау көрсетеді.

(Т) «Бағала»әдісі

«Жамал неліктен «тісім ауырған жоқ» деп айта алмады?» деген сұраққа жауап беріп, өз өмірімен байланыстырады. Мысалы:

Жамал өтірік айтқанына өкініп, ұялды. Сондықтан ешқашан өтірік айтуға

Дескрипторы: кейіпкердің іс-әрекетін бағалап, өзіндік пікір білдіреді.
ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық











болмайды. Мен тек шындықты айтқанды ұнатамын. т.с.с.










Оқушылардың өзара қарым- қатынас дағдысын, диалог құрып әңгімелесе білуін дамыту үшін мәтінді сахналау кезінде сөйлемді түсінікті, толық айтуына көңіл бөледі. Негізгі ойдан ауытқымауын қадағалайды.

Саралау: Рөлдер: бір тапсырманы орындау барысында оқушылар әртүрлі рөлдерді орындайды.

(Т) «Сахналау»әдісі
Оқушылар шағын топтарда мәтін мазмұнына байланысты анасы мен Жамалдың әңгімелесуін сахналайды.

Дескрипторы: оқушылар Жамал мен анасының рөлін сахналайды.
ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық




Мұғалім оқушыларды оқиғаның композициялық құрылымын ажырата білуге бағыттайды.

(Т) «Анықта» айдары

Оқушылар топта талқылай отырып, мәтіннің құрылымын анықтайды.

Мәтіннен оқиғаның басталуын, оқиғаның ары қарай дамуын, оқиғаның аяқталуын бөліп көрсетеді. Әр бөліміне ат қояды.


Дескрипторы:

мәтінді бөлімдерге бөліп, құрылымын анықтайды.

Оқулық

Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушылардың сауатты, көркем жазуына көңіл бөледі. Сөйлем соңындағы тыныс белгілеріне мән беруін қадағалайды.

(Ө)

Жұмбақты көшіріп жазып, шешуін табады.
Қатар-қатар тас қойдым, Жирен атты бос қойдым. (тіл)

Дескрипторы:

сауатты, көркем жазады.

Оқулық, жұмыс дәптері




Бұл жұмбақты шешу барысында оқушыларға адамда қанша тіс болатындығы, олардың астыңғы және үстіңгі жаққа бөлініп орналасатындығы туралы ақпарат береді.

Дәптердегі жұмбақтарды оқып, шешуін жазады.

  1. Көреді бәрін өзгенің,

Көре алмайды өздерін. Шешуі: көз

  1. 32 мықты,

Қаз-қатар боп шықты. 16-сы асты,

16-сы үсті. Шешуі: тіс

3. Тілден ұшып, құлаққа қонады. Шешуі: сөз

Дескрипторы: жұмбақтың шешімін табады.

Оқулық, жұмыс дәптері

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушылардың мәтін кейіпкерінің іс- әрекетін

(Ө) «Қорытындыла» айдары

Дескрипторы:

Оқулық








бағалап, өз өмірімен байланыстыра отырып, ойын білдіруіне қолдау көрсетеді.

Оқушылар Жамалдың іс-әрекетіне баға береді, яғни Жамалдың жалқауланып, анасына өтірік айтқан қылығын дұрыс немесе бұрыс деп санайтындығын айтып, себебін түсіндіреді.

кейіпкердің іс-әрекетін бағалап, өзіндік пікір білдіреді.

ҚБ: «Отшашу»әдісі




Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. Дереккөзбен жұмыс істеу ережелерін қайталатады.

Мәтінді түсініп оқып, мазмұнын айтуға дайындалу.









54 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жақсылықты бағала

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.1.2 шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу

2.2.5.1 мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылар мұғалімнің көмегімен мысалдың негізгі ойын, оқиғаның басталуын, дамуын, аяқталуын анықтайды. Мысал бойынша сұрақтарының жауабын шығармадан табады.

Дамытушылық: кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттап, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалай алу дағдылары артады.

Тәрбиелік: қомағайлық сияқты жағымсыз әдеттен аулақ болу керектігін үйренеді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім ертегі-мысалдарда кейбір жануарлардың қандай сипатымен танылғаны туралы ойлануға ықпал етеді.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Т) «Оқумен жазуғадаярлық»әдісі

Ертегілер мен мысалдарда бұлкейіпкерлер қалай сипатталады?Оқушылар топтаса отырып, сұраққа жауап береді. Әр жауапты дәлелдермен негіздейді. Мысалы: Түлкі – айлакер. Ертегілерде ол басқаларды алдап, кез келген қиын сәттен жол тауып, сытылып шығады. т.с.с.

Дескрипторы:

сұраққа жауап беріп, түйінді ойды анықтайды.

Оқулық

2. Мағынаны тану

Оқушылардың мәнерлеп оқуына мүмкіндік тудырып,

(Т) «Кезбетілші»әдісі

Дескрипторы:

Оқулық