ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 643
Скачиваний: 4
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
№56 сабақ
| |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Сабырлы бала |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.2.6.1 кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау 2.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, мультфильм) нұсқасымен салыстыру |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: оқушылар кейіпкердің мінез-құлқын бағалайды. Тірек сөздерді пайдаланып, ойын жеткізеді. Дамытушылық: оқушылардың кейіпкер іс-әрекетін бағалап, өзіндік пікір білдіре алу дағдысы дамиды. |
| Тәрбиелік: шыдамдылыққа, сабырлылыққа үйренеді. Жанашырлық, қамқорлық сезімдері артады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Ойқозғау сұрағына оқушылардың белсенді араласуын қадағалайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | (Ұ) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісіОқушылар берілген тірек сөздерді пайдалана отырып, өзіне ұнайтын адами қасиеттерді таңдайды. Сол қасиетті жоғары санауының себебін түсіндіреді, өз ойын бүкпесіз, ашық айтады. | Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері. | |
2. Мағынаны тану | QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады. Оқушылардың автор туралы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат беруіне болады. | (Т) «Қойындәптер»әдісі Оқушылар оқулықтан Ыбырай Алтынсарин туралы мәліметтерді оқып, танысады. Қажетті деректерді жазып алады. | | Оқулық QR-код |
| Мұғалім оқушылардың мәтіннің әр сөйлеміне мән беріп, түсініп оқуы үшін топ ішінде бөлімдерге бөліп, әр бөлімді талдап оқуына көмектеседі. | (Т) «Түсініпоқу»әдісі Оқушылар Ыбырай Алтынсариннің «Аурудан аяған күштірек» мәтінін іштей оқиды. Оқып, талдап болған соң, мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Негізгі ой: жақын адамыңа жанашыр болу – адамның құнды қасиеттерінің бірі. | Дескрипторы: мәтін тақырыбына сүйеніп, мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық |
| Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «сынықшы» сөзінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі. | (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары сынықшы– сынған сүйекті орнына салатын емші Оқушылар осы сөзді қолданып, сөйлем айтып көреді. | | |
| Оқушылардың айтылым дағдысының артуына көңіл бөледі. Саралау: Қолдау: бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады. | (Ж) «Анықта» айдары Оқушылар мәтін мазмұнына сәйкес салынған суретті мұқият қарап, суретте оқиғаның қай сәті бейнеленгенін анықтайды. Сурет пен мәтін үзіндісін салыстырады. | Дескрипторы: сурет пен мәтін үзіндісін салыстырады. | |
| Мұғалім оқушылардың өз ойы мен сезімін ашық, бүкпесіз, еркін айтуына ықпал етеді. | (Т) «Ойыңмен бөліс» айдары Оқушылар Сейіттің неге шыдамдылық танытқаны туралы өз ойын ортаға салады. Өзінің қиын сәттерде шыдамдылық танытқан кезі болса, сол оқиға туралы баяндайды. Мысалы: «тіс дәрігеріне барған кезде жыламадым» немесе «қараңғы бөлмеге қорықпай кірдім» деуі мүмкін. т.с.с. | Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері. | Оқулық |
Дәптермен жұмыс | Оқушылардың жоспарды негізге алып, жүйелі баяндау дағдысын арттырады. | (Ө) Оқушылар мәтіннің мазмұнына сай жоспардың ретін табады. | Дескрипторы: дайын жоспардың ретін тауып белгілейді. | Оқулық, жұмыс дәптері |
| Сөздерді мағынасына қарай топтастыра алуына қолдау көрсетеді. | Оқушылар сөздерді мағынасына қарай топтастырып, кестеге түсіріп жазады. | Дескрипторы: сөздерді мағынасына қарай топтастырады. | Жұмыс дәптері |
| Мұғалім оқушылардың мәтін кейіпкерінің іс-әрекетін бағалап, өз өмірімен байланыстыра отырып ойын білдіруіне қолдау көрсетеді. | (Т) «Бағала»әдісі «Сейітқандайбала?»деген сұраққа жауап беріп, Сейіттің іс-әрекетін бағалайды. Мысалы: Сейіт – өте байқампаз, жанашыр, сабырлы бала. Ол өзі үшін анасының қиналғанын байқады. Анасының жанын жараламас үшін қиындыққа шыдады, қанша ауырса да сабырлылық көрсетті. Осылайша ол анасына жанашырлық танытты. | Дескрипторы: кейіпкердің іс-әрекетін бағалап, өзіндік пікірін білдіреді. ҚБ: «Отшашу»әдісі | Оқулық |
3. Ойтолғаныс | Мұғалім оқушылардың жауабын саралап қабылдайды. | (Ө) «Қорытындыла» айдары – Жағымдықылықтарменқасиеттердібалаларкімнен,неден үйренеді? Оқушылар осы сұрақ төңірегінде ой бөліседі. | Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері. | Оқулық |
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | Ы. Алтынсариннің «Асыл шөп» әңгімесін хрестоматиядан оқып, сыныптастарына әңгімелеп беруге дайындалу. | | |
№57 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Еңбектің пайдасы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу 2.1.3.1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: оқушылар мәтінді түсініп оқып, өз ойы мен сезімін жеткізеді. Өз қиялымен ертегіні аяқтайды. Дамытушылық: оқушылардың болжам жасай алу, айтылым дағдысы дамиды. Тәрбиелік: өзара сыйластық, сенімділік қарым-қатынастары артады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
1. Қызығушылығын ояту | Мұғалім оқушылардың қиялына ерік беріп, шығармашылықпен жұмыс жасауына ықпал етеді. | (Ұ) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісіОқушылар еңбек құралдарын атап, оларды не үшін қолданатындығын айтады. Содан соң әр оқушы бір еңбек құралын таңдап, сол құралдың дыбысын келтіреді. Мысалы: Ара – ыз-ыз-ыз. Балға – тоқ, тоқ, тоқ т.с.с. | Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері. | | ||||
2. Мағынаны тану | Мұғалім оқушылардың ертегіні түсініп оқуына мүмкіндік береді. Ертегі мазмұнына сай талдау сұрақтарына жауап алады. | (Т) «Әдебиетлотосы» әдісі Ұйғыр халқының «Егіздер мен шаруа» ертегісін түсініп, іштей оқып, оқыған шығарма мен кейіпкерлер туралы кесте бойынша әңгімелейді. | Дескрипторы: оқушылар ертегіні түсініп, мәнерлеп оқиды. | Оқулық | ||||
| Шығарма атауы | | ||||||
Авторы | | |||||||
Кейіпкері | | |||||||
Сипаты | | |||||||
Қандай жағымды қасиеттері мен қылықтары ұнайды? | | |||||||
Кейіпкерге ұқсағың келе ме, жоқ па? Себебін түсіндір. | | |||||||
| Мұғалім оқушылардың ертегі мазмұнына сәйкес қарапайым немесе нақтылау сұрақтарын құрастыруына көмектеседі. | (Ж) «Сұрақтар жаңбыры» әдісіОқушылар «Егіздер мен шаруа» ертегісінің мазмұны бойынша сұрақтар құрап, басқа топтарға береді. Мысалы: | Дескрипторы: қарапайым және нақтылау сұрақтарын қойып, оның жауабын шығармадан таба алады. | Оқулық |
| | Егіздеркімніңбаласыеді? Олар қандай ауруға шалдықты?Олар емді қайдан іздемек болды?Жолдакімгежолықты? Олардың аурудан айығуына не себеп болды?Егіздерпалаудынеліктенсүйсінежеді? | ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | |
Дәптермен жұмыс | Мұғалім оқушылардың қиялына ерік беріп, өз нұсқасын ұсынуына көмектеседі. Бірін-бірі тыңдап, топта ынтымақтастықпен жұмыс істей білуге бағыттайды. | (Т) Шығармашылық жұмыс Оқушылар ертегінің соңын болжап, өзінше жалғастырып жазады. Ертегі кейіпкері ретінде өзін қосуына да болады. | Дескрипторы: ертегінің соңын болжап, жалғастырып жазады. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық, дәптер |
Дәптермен жұмыс | Тұжырымдар кестесін толтыру барысында оқушылардың мәтінді түсіну деңгейі анықталады. Мұғалім толық түсінбеген оқушыға қолдау танытады. | Оқушылар дәптердегі тақырып бойынша берілген тұжырымдар кестесін толтырады. | Дескрипторы: тұжырымдар кестесін толтырып жазады. | Жұмыс дәптері |
3. Ойтолғаныс | Оқушылардың ертегінің түйінді ойын анықтап, оны «денсаулық», «еңбек» сөздерімен байланыстыра айтуына ықпал етеді. | (Ө) «Қорытындыла» айдары Оқушылар ертегінің түйінді ойын анықтайды. Мысалы: негізгі ойды нақыл түрінде беруге болады. Еңбек – денсаулық кепілі. | Дескрипторы: мәтін мазмұнына сүйеніп, мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық |
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | Бос уақытында қандай пайдалы еңбекпен шұғылданатыны туралы әңгімелеу. | | |
№58 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Зиянды әдеттен сақтан |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу 2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: оқушылар ертегіні түсініп оқиды. Тірек сөздерді пайдаланып, ойын жеткізеді. Ертегінің түрін, тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екендігін анықтайды. Дамытушылық: оқушылардың ертегінің түйінді ойын өз өмірімен байланыстырып баяндай алу дағдысы артады. Тәрбиелік: зиянды әдеттерге бой алдырмаудың маңызын ұғады. |