ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 105
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бинго 3
Сармат тайпасының көсемі, яғни екінші «Алтын адам» /киімі мен қару жарағы/ табылған жер: | Үшінші «Алтын адам» қай жерден табылды: | Б.з.б 530 жылы шайқаста парсы билеушісі Кирді жеңген сақ патшасы: |
Сақ скиф жеріне басып кірген грек- македон әскерінің қолбасшысы: | 4325 данадан тұратын әшекейлер мен безендірілген «Алтын киімді адам»: | Бехистун жартасына қашап жазылған жазбаларда бірнеше рет бейнеленген сақтардың көсемі: |
Грек тілінде сақтарды қалай атаған: | Б.з.б. 6 ғасырда өмір сүрген аты аңызға айналған сақ ғұламасы, «жеті ғұламаның» бірі: | «Осы жұрт Ескендірді білеме екен? Македония шаһары- оған мекен. Филипп патша баласы, ер көңілді, Мақтан сүйгіш, қызғаншақ адам екен» деген жыр жолдары қай поэмадан үзінді: |
«Бекітемін»__________
Сыныбы: 5 | Күні: 21.10.2015жыл. | |||
Сабақтың тақырыбы | §6. Қазақстан территориясындағы көне түркілер. | |||
Мақсаты | Қазақ жерінде өмір сүрген көне түркілердің тарихын меңгеріп, ұғыну. | |||
Күтілетін нәтижелер | А. Қазақ жерінде өмір сүрген көне түркілер туралы біледі. В.Көне түркілердің Қазақстан жерінде өмір сүрген мемлекеттермен салыстыра, ерекшеліктерімен ұқсастықтарын анықтайды, саралайды. С.Көне түркілердің тарихын зерделеп, бағалайды.. | |||
Керекті жабдықтар | Оқулық, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, карта, тірек- сызба. | |||
Тапсырмалар: | 2,3,4,5,6,7,8 | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе | 5мин | Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушыларды «Бумын», «Қараеске» және «Мұқан» атты түрік қағандары арқылы топқа бөлу, «Коктейль таяқшасы» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. | Топқа бөлініп, ынтымақтаса отырып бірлесе жұмыстанады. «Коктейль таяқшасы» арқылы үй тапсырмасын жұптаса, үштікте бір-біріне айтады. «Ғажайып сызғыш» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды | |
Тұсаукесер | 5мин | Табыс критерийлері: А. Қазақ жерінде өмір сүрген көне түркілер туралы білу. В.Көне түркілердің Қазақстан жерінде өмір сүрген мемлекеттермен салыстыра, ерекшеліктерімен ұқсастықтарын анықтап, саралау. С.Көне түркілердің тарихын зерделеп, бағалау. Бейне фильмнен үзінді көрсету. Ой қозғау сұрақтары. | Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады. | |
Негізгі бөлім | 25мин | «ТВ шоу» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру. Бағалау критерилерін тарату. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалату. | Топтар оқулық материалы, видео роликтен алған мәліметтерін оқып, бөліп берілген материалдарды меңгеріп, бағдарлама жасайды. Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды. | |
Қорытынды | 10 мин | АББҚ бар оқушыларға Бағдар картаны таратып, орындалуын бақылайды. «Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. «Блоб ағашы» арқылы кері байланыс жасау; Табыс критерийлер арқылы өзін-өзі бағалату; | Табыс критерийлер арқылы өзін- өзі бағалайды. Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады. |
Өзін –өзі бағалауда басшылыққа алатын табыс критерийлері
Табыс критерийлері | Ұпайлары (егер сұрақты ашпасаңыз- 0-ді, егер сұрақ толығымен ашылса 5-ті айналдыра сызыңыз) | Жалпы ұпай |
А. Қазақ жерінде өмір сүрген көне түркілер туралы білемін. | 0 1 2 3 4 5 | |
В.Көне түркілердің Қазақстан жерінде өмір сүрген мемлекеттермен салыстыра, ерекшеліктерімен ұқсастықтарын анықтай аламын. | 0 1 2 3 4 5 | |
С.Көне түркілердің тарихын зерделеп, бағалаймын. | 0 1 2 3 4 5 | |
Ұпай | 0-5 | 6-9 | 10-12 | 13-15 |
Баға | 2 | 3 | 4 | 5 |
«Бекітемін»__________
Сыныбы: 5 | Күні: 28.10.2015жыл. | |||
Сабақтың тақырыбы | §7. Шығыс даналары. Әл-Фараби- шығыстың көрнекті ойшылы. | |||
Мақсаты | Әлемдегі екінші ұстаз атанған, шығыстан шыққан ойшыл – Әл-Фараби туралы білімді меңгеру. | |||
Күтілетін нәтижелер | А. Әлемдегі екінші ұстаз атанған, шығыстан шыққан ойшыл – Әл-Фараби туралы біледі. В.Ғұлама, ұстаздың энциклопедиялық білімін саралай отырып, бойындағы басқада қабілеттерін анықтайды. С. Әбу Насыр Әл-Фарабидің еңбектерін бүкіл әлем мойындағанын, тағылымдық, танымдық тұрғыдан өмірде өшпес із қалдырғанын зерделей, тарихта алатын орын бағалайды. | |||
Керекті жабдықтар | «Қазақстан тарихынан әңгімелер» оқулығы, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фламастер, Бейне роликтер, карта, тірек- сызба,карта,интербелсенді тақта. | |||
Тапсырмалар: | 2,3,4,5,6,7,8 | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе | 5мин | Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушыларды «Әл-Фараби», «Жүсіп Баласағұни», «Махмуд Қашқари» және «Қожа Ахмет Йасауи» деп 4 топқа бөлемін. «Қапшықтағы фасоль» әдісімен үй тапсырмасын сұрау, АББҚ бар оқушыға бағдар карта беру. | Оқушылар «Әл-Фараби», «Жүсіп Баласағұни», «Махмуд Қашқари» және «Қожа Ахмет Йасауи» деп 4 топқа бөлініп, ынтымақтаса отырып бірлесе жұмыстанады. «Қапшықтағы фасоль» әдісімен берілген сұрақтарға жауап бере отырып, үй тапсырмасына дайындығын көрсетеді. «Ғажайып сызғыш» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды. | |
Тұсаукесер | 5 мин | Табыс критерийлері: А. Әлемдегі екінші ұстаз атанған, шығыстан шыққан ойшыл – Әл-Фараби туралы білу. В.Ғұлама, ұстаздың энциклопедиялық білімін саралай отырып, бойындағы басқада қабілеттерін анықтау. С. Әбу Насыр Әл-Фарабидің еңбектерін бүкіл әлем мойындағанын, тағылымдық, танымдық тұрғыдан өмірде өшпес із қалдырғанын зерделей, тарихта алатын орын бағалау. Бейне ролик арқылы жаңа сабаққа көпір жасау. | Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады. | |
Негізгі бөлім | 25мин | «Жұптасып-ойланып-бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру . Постер шығару. Жаңа тақырыпты оқып үйрену үшін жеке оқуға уақыт беру. Оқып болғаннан кейін әр топқа флипчарт таратып, тақырыпты ашу. Бағалау критерилерін тарату. Постер қорғау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалату. | Топтар оқулық материалдарынан және қосымша мәліметтерден алған мәліметтерін қосып постер құрады. Құрып болғаннан кейін басқа топтардың алдында қорғайды. Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды. Постерді бағалау критерилері: Тақырып мазмұнының ашылуы Безендірілуі Шығармашылығы | |
Қорытынды | 10 мин | «Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. «Блоб ағашы» арқылы кері байланыс жасау. | Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. Табыс критерийлері: табыс критерийлері арқылы өзін-өзі бағалау. Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады. |
Өзін –өзі бағалауда басшылыққа алатын табыс критерийлері
Табыс критерийлері | Ұпайлары (егер сұрақты ашпасаңыз- 0-ді, егер сұрақ толығымен ашылса 5-ті айналдыра сызыңыз) | Жалпы ұпай |
А. Әлемдегі екінші ұстаз атанған, шығыстан шыққан ойшыл – Әл-Фараби туралы білемін. | 0 1 2 3 4 5 | |
В.Ғұлама, ұстаздың энциклопедиялық білімін саралай отырып, бойындағы басқада қабілеттерін анықтаймын. | 0 1 2 3 4 5 | |
С. Әбу Насыр Әл-Фарабидің еңбектерін бүкіл әлем мойындағанын, тағылымдық, танымдық тұрғыдан өмірде өшпес із қалдырғанын зерделей, тарихта алатын орын бағалай аламын. | 0 1 2 3 4 5 | |
Ұпай | 0-5 | 6-9 | 10-12 | 13-15 |
Баға | 2 | 3 | 4 | 5 |
«Бекітемін»__________
Сыныбы: 5 | Күні: 18.11.2015жыл. | |||
Сабақтың тақырыбы | §9.Моңғол шапқыншылығы. Отырар- қаһарман қала. | |||
Мақсаты | Жарты әлемді дүр сілкіндірген қаһарлы қаған Шыңғыс хан құрған моңғол империясы және осы Шыңғыс хан әскеріне қасқаия қарсы тұрған қаһарман қала Отырар қаласы туралы білімді меңгеру. | |||
Күтілетін нәтижелер | А. Жарты әлемді дүр сілкіндірген қаһарлы қаған Шыңғыс хан құрған моңғол империясы және осы Шыңғыс хан әскеріне қасқаия қарсы тұрған қаһарман қала Отырар қаласы туралы біледі. В.Моңғол империясының даңқты билеушісі Шыңғыс ханның шабуылын, сондай-ақ Отырарды қорғап жау құрсауына бермеген Қайырханның жүргізген саясатының маңызын анықтайды, картамен жұмыстанады. С. Тарихтан ойып тұрып орын алатын қаһарман тұлғалардың қанға толы өз замандарының ұлы билеушілері екенін зерделей, тарихтағы орнын бағалайды. | |||
Керекті жабдықтар | Оқулық, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фламастер, Бейне роликтер, карта, тірек- сызба. | |||
Тапсырмалар: | 2,3,4,5,6,7,8 | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе | 5мин | Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушыларды «Шыңғыс хан» және «Қайырхан» деп 2 топқа бөлемін; «Сұрақты ұстап ал!» әдісі арқылы үй тапсырмасына дайындығын тексеру. | Оқушылар ынтымақтаса топқа бөлінеді. Деңгейлік сұрақтарға жауап беріп және сыныптастарына қойылған сұрақтарды саралай отырып өз білімінің қаншалықты деңгейде екенін «Ғажайып сызғыш» әдісі арқылы біліп, өзін өзі бағалайды. | |
Тұсаукесер | 5мин | Табыс критерийлері: А. Жарты әлемді дүр сілкіндірген қаһарлы қаған Шыңғыс хан құрған моңғол империясы және осы Шыңғыс хан әскеріне қасқаия қарсы тұрған қаһарман қала Отырар қаласы туралы білу. В.Моңғол империясының даңқты билеушісі Шыңғыс ханның шабуылын, сондай-ақ Отырарды қорғап жау құрсауына бермеген Қайырханның жүргізген саясатының маңызын анықтап, картамен жұмыстану. С. Тарихтан ойып тұрып орын алатын қаһарман тұлғалардың қанға толы өз замандарының ұлы билеушілері екенін зерделей, тарихтағы орнын бағалау. «Он сұрақ» әдісі арқылы жаңа сабаққа көпір жасау; Электрондық оқулық; | Оқушылар сұрақтар қояды, ал стикер жапсырған оқушы стикерде қандай сөз жазылғанын айтады. /табады/ | |
Негізгі бөлім | 25мин | «Өкіл» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалату. | Топтар оқулық материалы, видео роликтен алған мәліметтерін оқып, бір өкіл келесі топқа барып бөліп берілген материалдарды меңгеріп, топқа келіп айтады. Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды. | |
Қорытынды | 10 мин | АББҚ бар оқушыларға Бағдар картаны таратып, орындалуын бақылайды. «Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты қорытындылату. «Блоб ағашы» арқылы кері байланыс. | Табыс критерийлер арқылы өзін- өзі бағалайды. Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады. |
«Бекітемін»__________
Сыныбы: 5 | Күні: 25.11.2015жыл. | |||
Сабақтың тақырыбы | §10. Қазақ халқы мен Қазақ хандығының қалыптасуы. | |||
Мақсаты | «Мен- қазақстандықпын, өз елімде барлық есік ашық!» - деп айта алатын Қазақ халқының тарихы мен арғы ата- бабаларымыздың ерлікке толы игі істері туралы білімді меңгеру. | |||
Күтілетін нәтижелер | А. «Мен- қазақстандықпын, өз елімде барлық есік ашық!» - деп айта алатын Қазақ халқының тарихы мен арғы ата- бабаларымыздың ерлікке толы игі істері туралы біледі. В.Жарты миллионнан аса тарихы бар, тарихымызда ешқандай ұялатындай оқиға болмаған Қазақ хандығының ерекшеліктерін анықтайды. С. Қазақ хандығын құру үшін басын бәйгеге тіккен билеушілердің ерліктерін зерделей, тарихта алатын орын бағалайды. | |||
Керекті жабдықтар | Оқулық, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фламастер, Бейне роликтер, карта, тірек- сызба. | |||
Тапсырмалар: | 2,3,4,5,6,7,8 | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе | 5мин | Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушыларды «Керей» және «Жәнібек» деп 2 топқа бөлемін. «Серпілген сауал» әдісімен үй тапсырмасын сұрау. АББҚ бар оқушыға бағдар карта беру. | Топқа бөлініп, ынтымақтаса отырып бірлесе жұмыстанады. Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. Нәтижесінде оқушыларға қойған және өзіне қойған сұрақтарды ой елегінен өткізе, үй тапсырмасын қаншалықты меңгергенін зерделейді. «Ғажайып сызғыш» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды | |
Тұсаукесер | 5мин | Табыс критерийлері: А. «Мен- қазақстандықпын, өз елімде барлық есік ашық!» - деп айта алатын Қазақ халқының тарихы мен арғы ата- бабаларымыздың ерлікке толы игі істері туралы білу. В.Жарты миллионнан аса тарихы бар, тарихымызда ешқандай ұялатындай оқиға болмаған Қазақ хандығының ерекшеліктерін анықтау. С. Қазақ хандығын құру үшін басын бәйгеге тіккен билеушілердің ерліктерін зерделей, тарихта алатын орын бағалау. Электрондық оқулық; | Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады. | |
Негізгі бөлім | 25мин | «Жұптасып-ойланып-бөліс» әдісі арқылы Қазақ халқы мен Қазақ хандығының қалыптасуы туралы тақырыпты өздігінен меңгеру . Постер шығару. Жаңа тақырыпты оқып үйрену үшін жеке оқуға уақыт беру. Оқып болғаннан кейін әр топқа флипчарт таратып, тақырыпты ашу. Бағалау критерилерін тарату. Постер қорғау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалату. Постерді бағалау критерилері: Тақырып мазмұнының ашылуы Безендірілуі Шығармашылығы | Топтар оқулық материалы, видео роликтен алған мәліметтерін қосып постер құрады. Дайындап болғаннан кейін басқа топтардың алдында қорғайды.Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды. | |
Қорытынды | 10 мин | «Автор орындығы» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. Табыс критерийлер арқылы өзін-өзі бағалату; «Блоб ағашы» арқылы кері байланыс жасау. | Табыс критерийлер арқылы өзін- өзі бағалайды. Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады. |