Файл: 1 блім. Экономикалы былыс ретіндегі ксіпкерлік Мектеп Мыр орта мектебі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.11.2023

Просмотров: 132

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



ОІМ: Р.Оразбақов.

2 бөлім. Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік

Мектеп:№62.Н.Шойбеков.

Күні:10-11-12.12.2019 ж.

Мұғалімнің аты-жөні:Г.Исахова.

Сынып: 10

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

2.5.Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.5.1. Баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік мысалдарын сипаттайды;

10.2.5.2. Бәсекелестік стратегиясы мен бәсекелестер түрлерін сипаттайды;

10.2.5.3. Баға бойынша және бағалық емес бәсекені қолданудың тиімділігін бағалайды.

Сабақтың мақсаты

Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:

-баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік мысалдарын сипаттай алуына;

-бәсекелестік стратегиясы мен бәсекелестер түрлерін сипаттауына;

-баға бойынша және бағалық емес бәсекені қолданудың тиімділігін бағалауына

Бағалау критерийі

(Күтілетін деңгейлік нәтижелер)

1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушы баға бойынша және бағалық емес,жетілген және жетілмеген бәсекелестік мысалдарын сипаттайды(өнімсіз деңгей);

2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі бәсекелестік стратегиясы мен бәсекелестер түрлерін сипаттай алады. Оқушылар алған білімін тереңдетеді, жүйелейді(конструктивті деңгей);

3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі баға бойынша және бағалық емес бәсекені қолданудың тиімділігін бағалай алады. Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі(өнімді деңгей). Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды.

Тілдік мақсаттар

Лексика және терминология: баға бойынша бәсекелестік – ценовая конкуренция – price competition , бағалық емес бәсекелестік – неценовая конкуренция – price competition

Құндылықтарға баулу

Тапсырмаларды орындаут барысында жауапкершілікке, елжандылық, отансүйгіштік қасиетке, сын тұрғысынан ойлауға, шығармашылыққа баулу.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Қиял әлемі», «Досыңды сезін», «Сұраққа жауап», «Джигсо», «Робин раунд», «Сен суретшісің», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы»

Қолданылатын ресурстар

Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер


Алдыңғы білім

Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық көпір құру, мысалы «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақ бойынша:

1.Дағдарыстың негізі неде?

2.Инфляция неге алып келеді?

Сабақтың барысы, кезеңдері және оқушы мен мұғалімнің әрекеттері

Сабақтың басы (5минут)

1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Қиял әлемі» тренингін ұйымдастырады;

2.Оқушыларды топқа бөлу. Сынып қыздар мен ұлдар топтарына бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды.

3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдаят тудыру. Қолайлы психологиялық климатты құру үшін оқушыларды «Досыңды сезін» ойынына шақырады. Оқушылар шеңберде тұр. Мұғалімдер әр ойыншыға кезек-кезек оның ішкі сезімін білдіретін іс-қимылдар жасауын сұрайды. Қалған оқушылар олардың көрсеткен қимылдарын қайталап, не сезінгенін айтады.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін өткен сабақтан қайталау сұрақтары қойылады:

1.Дағдарыстың негізі неде?

2.Инфлякция неге алып келеді?

Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды, пікір алмасады. Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдайды, оларды толықтырады. Жеке оқушылардың жауаптарына ауызша түрде пікірін айтады немесе түзетеді.

Мұғалім оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын нақтылайды. Оқушылар оның мақсат, міндеттерін болжайды.

Сабақтың ортасы – тақырыпты өз бетімен меңгеру

(10 минут)

1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. Жұптасып жұмыс істеу. «Сұрақтарға жауап беру» әдісін пайдаланып берілген сұрақтардың жауаптарын дайындаңыздар.

1.Бәсекелестік даму сипаты бойынша қалай бөлінеді?

2.Баға бәсекелестігі қалай пайда болады?

3.Бағалық емес бәсекелестік қалай жүргізіледі?

4.Жетілген бәсекелестік дегеніміз не?

5.Жетілмеген бәсекелестік дегеніміз не?

6.Қандай нарықтық құрылымдарда бағалық емес бәсекелестік қолданылады?

7.Бағалық емес бәсекелестіктің кең тарауының себебі неде?

2.«Ойланайық, талқылайық» дағдысы. Жұптасып жұмыс істеңіздер.

1.Тұтынушы үшін баға бәсекелестігінің мәні неде? Ойланыңыздар.

2.Неліктен функционалдық бәсеке маркетингтегі бәсекелестікті зерттеудің негізгі деңгейі болып есептеледі?

3.«Талдап, салыстырайық» дағдысы. Пікір алмасу.Талдау жасап, тапсырмаларды орындаңыздар.

1.Баға бойынша және бағалық емес бәсекелестіктердің арасындағы айырмашылықты анықтаңыздар.

2.Фирмааралық және тауараралық бәсекелестік арасындағы айырмашылықты анықтаңыздар.

3.Тақырыптың негізгі идеясы қандай?

4. «Дәптерге орындайық» дағдысы. Тақырып мазмұнындағы ұғымдардың өзара байланысы бойынша тірек-сызба құрастырыңыздар.

Сергіту сәті

2 мин.

«Жеті шырақ» жаттығуы (жақсы баяу музыкамен орындалады). Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең дем алыңыз. Сізден шамамен бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырақ бар екендігін елестетіп көріңіз. Мүмкіндігінше баяу, терең дем алыңыз. Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз. Деміңізді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып қалған алты шырақты біртіндеп үрлеп өшіресіз.

5.«Қолданып көрейік» дағдысы. Практикалық тапсырмаларды дәптерге орындаңыздар.

Баға бойынша және бағалық емес бәсекелестік, жетілген және жетілмеген бәсекелестікке мысалдар келтіріңіздер. Оларды кесте түрінде безендіріңіздер.

6.«Ой бөлісейік» дағдысы. «Шеңбер бойымен сұрақ қою» әдісі бойынша пікір алмасу:

1.Нарықта баға бойынша және бағалық емес бәсекелестікті жүргізудің тиімділігі туралы орынды дәлелдеріңізді келтіріңіздер.

2.«Салалық нарық пен елдің тұрмыс жағдайына бағалық емес бәсекелестіктің әсер етуі» тақырыбында презентация дайындаңыздар.

Шығармашылық тапсырма

Қазақстандық және әлемдік компаниялардың бизнес-кейс түрлерін зерттеп, мына сұрақтың жауабын табыңыздар: Қандай кейстерде баға және бағалық емес бәсекелестікті пайдаланудың тиімділігі туралы дәлелдер келтіріледі?

Сабақтың соңы.

10 мин.

Кері байланыс

(3 минут)

Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өз атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады.

Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді. Оның электронды нұсқасын сынып сайтына электронды журнал ретінде сақтап қоюға болады. Ал, оқушының өзіне электронды күнделік ашып, әр тақырып бойынша өз білім жетістігін тіркеп отыруға толық мүмкіндігі бар. Күнделік арқылы сабақтан сабаққа өту барысында оқушының даму траекториясы қадағаланады.

Мұғалімнің қалауы бойынша: «Төңкере оқыту» талаптарына сәйкес, оқушылар келесі тақырыптағы теориялық материалды үйде өз бетімен оқи алады. Олар мәтіннің соңында берілген сұрақтарға қысқаша жауап береді. Осылайша, келесі сабақтағы жаңа тақырыпты оқушылар өздігінен меңгеру үшін алдын-ала үйде дайындалады. Бұл сыныптағы практикалық тапсырмаларға қажетті уақытты үнемдейді.

Рефлексия

5 мин.

(мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады)

Сұрақтарға жауап беріңіз:

1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

2.Бүгін оқушылар не білді?

3.Сыныптағы ахуал қандай болды?

4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Қорытынды бағалау

5 мин.

1.Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?

2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз.




ОІМ: Р.Оразбақов.

2 бөлім. Заманауи жағдайдағы кәсіпкерлік

Мектеп:№62.Н.Шойбеков.

Күні:24-25.12.2019ж.

14.01.2020 ж.

Мұғалімнің аты-жөні:Г.Исахова.

Сынып: 10

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

2.6. Баға белгілеу-экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.6.1. Экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәнін түсінеді

10.2.6.2. Бағаны қалыртастырудың құрылымын сипатттайды

10.2.6.3. Баға саясатының мәнін түсінеді

10.2.6.4. Баға стратегияларын ажыратады

Сабақтың мақсаты

Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:

  • Экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәнін түсінеді

  • Бағаны қалыртастырудың құрылымын сипатттайды

  • Баға саясатының мәнін түсінеді

  • Баға стратегияларын ажыратады

Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер)

1-меңгеру деңгейі.Барлық оқушылар Экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәнін түсінеді (өнімсіз деңгей) ;

2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі; - Бағаны қалыртастырудың құрылымын сипатттайды (конструктивті деңгей)

3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі: - Баға стратегияларын ажырата алады. Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі).

Тілдік мақсаттар

Лексика және терминология:

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» идеясына жүгініп, оқушыларымыздың оқуға деген құштарлығын оятып, тәрбиемен ұштастырып білім беру керек. Себебі, білім беру мен тәрбие бірге жүріп отырады. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, адамгершілікке, сыпайылыққа тәрбиелеу.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Досыңа тілек», «Пікірлесу», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы»

Қолданылатын ресурстар

Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер

Алдыңғы білім

Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша:

  1. Компаниядағы қаржылық есепке алудың маңыздылығы қандай?

  2. Баға жүйесі қалай жіктелінеді?

Сабақтың басы

( 5 мин)

1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Досыңа тілек» тренингін ұйымдастырады. Оқушылар бір-біріне бұрылып, алдында тұрған оқушыға сәттілік тілейді.

2.Оқулық және дидактикалық материалдар мен танысу: олардың мазмұны, мақсаты, ерекшеліктері

3.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. Мысалы, 1-топ: «Бизнес»; 2-топ: «Экономика»; 3-топ: «Кәсіпорын».

4.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу.

Мұғалімнің сөзі: Балалар, сіздер «Баға белгілеу-экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні» тақырыбын оқисыздар. Бағанің қызметімен мәнін түсінетін боласыздар. Қазіргі нарық жағдайына қажет практикалық дағдыларды қалыптастыра алсыздар.

Олардың назарын сабаққа аудару үшін өткен сабақтан қайталау сұрақтары қойылады

1.Компаниядағы қаржылық есепке алудың маңыздылығы қандай?

2.Баға жүйесі қалай жіктелінеді?

Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды, пікір алмасады. Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдайды, оларды толықтырады. Жеке оқушылардың жауаптарына ауызша түрде пікірін айтады немесе түзетеді.

Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру (10 минут)

Мұғалімнің сөзі: Балалар, тақырыпта берілген мәтіннің соңындағы сұрақтарға сіздер оқулықтағы мәтіннен жауап іздеу арқылы жаңа тақырыпты өздеріңіз меңгере аласыздар. Сабақ барысында ұйымдастырылған топтық жұмыста тақырыптың мазмұнын зерттеп, талқылап, талдау жасап, оны іс жүзінде бекіту керек. Енді сабақты бастайық, барлықтарыңызға сәттілік тілеймін!

1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. Мұғалім тақтадағы сұрақтарды көрсетеді және оларға оқулықтан жауап табуды сұрайды (жеке жұмыс)

1. Баға белгілеу деген не?

2. Баға дегеніміз не?

3. Бағаны есепке алу қызметі нені көрсетеді?

4. Бағаны есепке алу қызметіне қандай сандық көрсеткіштер жатады?

5. Бағаның құрамы дегеніміз не?

6. Бағаның құрылымы дегеніміз не?

7. Баға саясаты дегеніміз не?

8. Компания қызметіндегі баға саясатының рөлі неде?

9. Мемлекеттің баға саясаты дегеніміз не?

10. Жеке баға саясатын белгілеуде қандай факторды ескеру қажет?

11. Баға саясатының іске асырудың құралы қандай?

12. Батыс экономикалық мектебі баға белгілеудің қандай түрлерін қолдайды?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді, мұғаліммен бірге талқылайды, дәптеріне негізге идеяларды жазады.

2.«Ойланып, талқылайық» дағдысы: Мұғалім сұрақ карталарын топ жетекшілеріне таратады және «Сұрақтарды талқылап, жауап беріңіздер» - дейді

1-топ:

1. Неліктен ұлттық валютаның әлсіреуі күнделікті тұтыну тауарларының қымбаттауына әкелуі мүмкін?

2.Неге баға деңгейі салыстырмалы түсінік?

2-топ:

1. Неліктен бағаны анықтаған кезде нарықтың ағымдағы жағдайын басшылыққа алуға болмайды?

2. Неліктен Қазақстан нарығында баға белгілеу кезінде тұтынушылардың менталиентін ескеру қажет

3- топ:

1.Не себепті баға құрылымында көрсетілген өзіндік құнның ең үлкен үлесі бәсекеге қабілеттілікті төмендету белгісі ретінде қарастырылады?

2. Неліктен баға белгілеу кезінде мақсатты аудиторияның психологиясын ескеру керек?

4-топ:

1. Не үшін фирма бәсекелестерінің ұқсас өнімдерінің бағасы мен сапасын зерттеу керек?

2. Неліктен мақсатты аудиторияның қажеттіліктерін ескере отырып баға саясатын қалыптастыру керек?

3.«Талдап салыстырайық» дағдысы

1-топ: Өнім өндірудің өзіндік құны, бәсекелестердің бағасы, маркетинг, өнімді алға жылжыту, қоймада сақтау және логистикаға келетін шығындардың арасындағы байланысты анықтаңыздар.

2. Төмен, орташа және қымбат бағамен өнімді сатып алу кзіндегі тұтынушылардың мінез-құлық ерекшеліктерін анықтаңыздар

2-топ: 1. Мұнай бағасының құлдырауымен импортталған тауарлар құнының артуы арасындағы байланысты анықтаңыздар

2. Төмен, орташа және қымбат бағамен өнімді сатып алу кзіндегі тұтынушылардың мінез-құлық ерекшеліктерін анықтаңыздар

3-топ. 1. Коммерциялық ұйымның пайда көлемі, ұйымның бәсекеге қабілеттілігі мен оның өнімдері, сондай-ақ кәсіпорынның қаржылық тұрақтылығы арасындағы байланыс қандай?

4-топ. Тақырыптың негізгі идеясы қандай?

Сергіту сәті

2 мин.

«Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз.

Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз.

4.«Дәптерге орындайық» дағдысы.

Тақырып мазмұнындағы ұғымдар арасындағы өзара байланыс бойынша тірек-сызба құрастырыңыздар

5.«Қолданып көрейік» дағдысы

Практикалық тапсырмаларды дәптерге орындаңыздар

Тарихи және экономикалық факторлар арқылы тұрғындардың сана –сезімінде қалыптасқан мінез-құлық ерекшеліктерін ескере отырып, кондиттерлік өнімдерді өндіру өндіру бойынша баға стратегиясын әзірлеңіздер

6.«Ой бөлісейік» дағдысы. «Шеңбер бойымен сұрақ қою» стратегиясын пайдаланып пікір алмасыңыздар

1. Өзіңіз білетін кәсіпорындардағы баға белгілеу дағдыларын салыстырыңыздар

2. Өзіңіз білетін фирмадағы бағ абелгілеу дағдысының ең жақсы және нашар тұстарын атап көрсетіңіздер

3. Құрылыс компаниясына қатысты баға стратегиясын қолданудың мүмкіндіктері қандай

4. Туристік компаниялардың баға стратегиясын бағалаңыздар

Шығармашылық тапсырма

Қазақстандық және әлемдік компаниялардың бизнес-кейс түрлерін зерттеп, мына сұрақтың жауабын табыңыздар; қандай кейстерде баға стратегиясы қолданылады?

Сабақтың соңы.

10 мин.

Кері байланыс

(5 минут)

Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады.

Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді.

Рефлекция

3 мин.

(Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады)

Сұрақтарға жауап беріңіз:

1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

2.Бүгін оқушылар не білді?

3.Сыныптағы ахуал қандай болды?

4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе?

5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма

Қорытынды бағалау

5 мин.

1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз


ОІМ: Р.Оразбақов.

III бөлім. Әрекеттегі маркетинг

Мектеп:№62.Н.Шойбеков.

Күні:15-21-22.01.2020ж.

Мұғалімнің аты-жөні:Г.Ж.Исахова.

Сынып: 10

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

3.1. Маркетингіге кіріспе

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.1.1. Маркетинг және оның қызметін түсіндіреді

10.3.1.2. Өнім мен кәсіпорынның маркетингілік стратегиясын ажыратады

Сабақтың мақсаты

Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:

- Маркетинг және оның қызметін түсінуіне

- Өнім мен кәсіпорынның маркетингілік стратегиясын ажырата білуіне

Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер)

1-меңгеру деңгейі.Барлық оқушылар маркетинг және оның қызметін түсінеді (өнімсіз деңгей) ;
2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі; өнім мен кәсіпорынның маркетингілік стратегиясын ажыратады (конструктивті деңгей)

3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі: олардың ішінен кейбірі: Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі).

Тілдік мақсаттар

Лексика және терминология: әлеуметтік-социальный-social, ынталандыру-стимулирование-stimulating, максималдау- максимализация-maximization, жаңғырту- модернизация- modernization

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» идеясына жүгініп, оқушыларымыздың оқуға деген құштарлығын оятып, тәрбиемен ұштастырып білім беру керек. Себебі білім беру мен тәрбие бірге жүріп отырады. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, адамгершілікке, сыпайылыққа тәрбиелеу.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Досыңа тілек», «Пікірлесу», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы»

Қолданылатын ресурстар

Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер

Алдыңғы білім


Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: Бәсекелестік статегиясының түрлері қандай?

Сабақтың басы

10 мин.

1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Досыңа тілек» тренингін ұйымдастырады. Оқушылар бір-біріне бұрылып, алдында тұрған оқушыға сәттілік тілейді.

2.Оқулық және дидактикалық материалдар мен танысу: олардың мазмұны, мақсаты, ерекшеліктері

3.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. Мысалы, 1-топ: «Бизнес»; 2-топ: «Экономика»; 3-топ: «Кәсіпорын».

4.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу.

Мұғалімнің сөзі: Біздің бірінші сабақ «Маркетингіге кіріспе» тақырыбынан басталады. Ол үшін «Бәсекелестік статегиясының түрлері қандай?» сұрағына жауап іздеп көрейік

Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды, пікір алмасады. Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдайды, оларды толықтырады. Жеке оқушылардың жауаптарына ауызша түрде пікірін айтады немесе түзетеді.

Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру

15 минут

Мұғалімнің сөзі: Балалар, тақырыпта берілген мәтіннің соңындағы сұрақтарға сіздер оқулықтағы мәтіннен жауап іздеу арқылы жаңа тақырыпты өздеріңіз меңгере аласыздар. Сабақ барысында ұйымдастырылған топтық жұмыста тақырыптың мазмұнын зерттеп, талқылап, талдау жасап, оны іс жүзінде бекіту керек. Енді сабақты бастайық, барлықтарыңызға сәттілік тілеймін!

1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.

Жеке жұмыс. Өткен материалдар бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер.

  1. Маркетинг дегеніміз не?

  2. Нарық дегеніміз не?

  3. Маркетингтің негізгі қызметтері қандай?

  4. Маркетингтің мақсаттары қандай?

  5. Маркетингтің негізгі қағидалары қандай?

  6. Маркетингілік стратегия дегеніміз не?

  7. Кәсіпорындардың страияларының қандай түрлерін білесіздер?

  8. Өнімнің сұранысқа ие болуын қарай маркетингтің қандай түрлері болады?

  9. Маркетингтің стратигиялық мақсаттары қандай?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді, мұғаліммен бірге талқылайды, дәптеріне негізге идеяларды жазады.

2.«Ойланып, талқылайық» дағдысы. Жұптасып жұмыс істеңіздер. Сұрақтарға жауап беріңіздер

1.Неліктен маркетингілік стратегияны дайындау ұйым қызметін жоспарлаудағы басты мәселелердің бірі болып табылады?

2. Неліктен маркетингілік стратегияның мақсаттары кәсіпорынның миссиясымен байланысты болуы керек?

3.«Талдап салыстырайық» дағдысы. Топтық жұмыс

1-топ: Сұраныс пен қажеттіліктің арасындағы айырмашылықтарды анықтаңыздар?

2-топ: Маркетингілік стратегияның мақсаттары мен маркетинг мақсаттарының арасындағы айырмашылықтарды анықтаңыздар

Сергіту сәті

2 мин.

«Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз.

Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз.

4.«Дәптерге орындайық» дағдысы.

Өзіңіз тұратын аймақта сұранысқа ие емес өнімді анықтаңыздар. Осы өнімнің маркетингілік стратигиясын құрастырыңыздар

5.Қолданып көрейік дағдысы. Тапсырманы орындаңыздар

1. «Маркетингтің негізгі қызметтері» тірек-сызбасын құрастырыңыздар

2. Берілген әріптермен басталатын, кәсіпорынды ұйымдастыру және қызмет көрсетуге байланысты ұғымдар мен терминдерді пайдаланып, кестені толтырыңыздар


Әріптер

Сәйкес келетін ұғымдар, терминдер

К

4 термин

Ә

4 термин

С

3 термин

І

2 термин

П

3 термин

К

3 термин

Е

2 термин

Р

3 термин


6.«Ой бөлісейік» дағдысы. «Миға шабуыл» әдісі бойынша пікір алмасыңыздар.

1.Тақырыптың негізгі идеясы қандай?

2.Рефлекцивті ринг: Сөйлемшені жалғастырыңыздар

Бүгін мен ..... білдім. Мен ..... үйрендім. Мені..... таңқалдырды. Менде ..... жақсы шықты. Мен ..... жасай алар едім. Маған .... қызық болды.

Шығармашылық тапсырма

Өз сыныптастарыңыз құрастырған, сұранысқа ие емес өнімнің маркетингілік стратигиясына баға беріңіздер. Ең үздік стратегияны анықтаңыздар


Сабақтың соңы.

Кері байланыс

3 минут

Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады.

Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді.

Рефлекция

5 мин.

(Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады)

Сұрақтарға жауап беріңіз:

1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

2.Бүгін оқушылар не білді?

3.Сыныптағы ахуал қандай болды?

4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Қорытынды бағалау

5 мин.

1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз




ОІМ: Р.Оразбақов.

III бөлім. Әрекеттегі маркетинг

Мектеп:№62.Н.Шойбеков.

Күні:28-29.01.2020 ж.

04.02.2020ж.

Мұғалімнің аты-жөні:Г.Ж.Исахова.

Сынып: 10

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

3.2. Маркетинг-микс

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.2.1. 4Р, 4С маркетинг- микс құрамын түсінеді

10.3.2.2. 4Р, 4С қолдану форматын ажыратады

Сабақтың мақсаты

Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:

  • 4Р, 4С маркетинг- микс құрамын түсінуіне

  • 4Р, 4С қолдану форматын ажыратуына

Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер)

1-меңгеру деңгейі.Барлық оқушылар 4Р, 4С маркетинг- микс құрамын түсінеді (өнімсіз деңгей) ;

2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі; 4Р, 4С қолдану форматын ажыратады (конструктивті деңгей)

3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі: олардың ішінен кейбірі: Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі).

Тілдік мақсаттар

Лексика және терминология: тұжырымдама- концепция-concept, орналасу- позиционтрование-positioning, визуализация- визуализация-visualization, манипуляция-манипуляция-manipulation, чек-қағаз-чек-лист-check list

Құндылықтарға баулу

Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, жауапкершілікке, отансүйгіштік қасиетке, денсаулық сақтауға, сын тұрғысынан ойлауға, шығармашылыққа баулу

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Сені көргеніме қуаныштымын, себебі ....», «Шешен» , «Джигсо», «Көңіл күй», «Пікірлесу», «Миға шабуыл», «Блоб ағашы»

Қолданылатын ресурстар

Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер

Алдыңғы білім

Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша:Маркетинг тарихы немен байланысты? Маркетингтің функциялары қандай?

Сабақтың басы

( 10 мин)

1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Сені көргеніме қуаныштымын, себебі ....» тренингін ұйымдастырады. Қатар отырған оқушылар бір-бірінің жақсы жақтарын айтады.

2.Оқулық және дидактикалық материалдар мен танысу: олардың мазмұны, мақсаты, ерекшеліктері

3.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. Мысалы, 1-топ: «Кәсіпкер»; 2-топ: «Бизнесмен»; 3-топ: «Жалдамалы жұмысшы».

4.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу.

Мұғалім сұрақтар қояды: Маркетинг тарихы немен байланысты? Маркетингтің функциялары қандай?

Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру

15 минут

Мұғалімнің сөзі: Балалар, тақырыпта берілген мәтіннің соңындағы сұрақтарға сіздер оқулықтағы мәтіннен жауап іздеу арқылы жаңа тақырыпты өздеріңіз меңгере аласыздар. Сабақ барысында ұйымдастырылған топтық жұмыста тақырыптың мазмұнын зерттеп, талқылап, талдау жасап, оны іс жүзінде бекіту керек. Енді сабақты бастайық, барлықтарыңызға сәттілік тілеймін!

1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. Мына сұрақтарға жауап беріңіздер

1. Маркетинг-микс дегеніміз не?

2. Маркетинг саласының маманы емес адам маркетинг-микс моделін қолдана ала ма?

3. 4С моделінің элементтері қандай?

4. Қызмет көрсету саласындағы маркетинг-микс қандай болады?

5. Convience- тің негізгі ережесі қандай?

6. Компанияның маркетингілік қарым-қатынас саласының құрамына қандай құралдар кіреді?

«Ойланайық, талқылайық» дағдысы. Сабақтағы материалдарды пайдаланып, сұраққа жауап беріңіздер.

Неліктен маркетинг-микс кешенін құрайтын барлық элементті басқаруға болады?

«Талдап, салыстырайық» дағдысы.

  1. 4Р және 4С маркетингілік теориялардың арасындағы айырмашылықты анықтаңыздар

  2. 4Р және 4С маркетингілік теориялардың арасындағы ұқсастықты анықтаңыздар




Сергіту сәті

2 мин.

«Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз.

Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз.

4.«Дәптерге орындайық» дағдысы. Тақырып мазмұнындағы ұғымдардың өзара байланысы бойынша тірек-сызба құрастырыңыздар

5. «Қолданып көрейік» дағдысы. Топтық жұмысты ұйымдастырыңыздар. 4-5 адамнан топтарға бөліңіздер

Өзіңіз білетін бірнеше фирмаларды таңдап алып, 4Р және 4С қолданудың үлгісін көрсетіңіздер

6. «Ой бөлісейік» дағдысы. «Миға шабуыл» әдісі бойынша пікір алмасыңыздар

1. Маркетингілік теорияларды сәтті қолдануға мысалдар келтіріңіздер

2. Сыныптастарыңыз атап көрсеткен 4Р, 4С үлгісін қолданатын, өздеріңізге таныс фирмаларға баға беріңіздер

Шығармашылық тапсырма.

Қазақстандық компаниялардың маркетинг мысалдарын зерттеңіздер, олардың біреуін таңдап, мына тапсырманы орындаңыздар: 4Р, 4С бойынша маркетинг-микс құрыңыздар

Сабақтың соңы.

10 мин.

Кері байланыс

(3 минут)

Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады.

Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді.

Рефлекция

5 мин.

(Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады)

Сұрақтарға жауап беріңіз:

1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

2.Бүгін оқушылар не білді?

3.Сыныптағы ахуал қандай болды?

4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе?

5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Қорытынды бағалау

5 мин.

1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз




ОІМ: Р.Оразбақов.

III бөлім. Әрекеттегі маркетинг

Мектеп:№62.Н.Шойбеков.

Күні:05-11-12.02.2020ж.

Мұғалімнің аты-жөні:Г.Ж.Исахова.

Сынып: 10

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Кабинеттік және далалық зерттеулер

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.3.1. Кабинеттік және далалық зерттеулердің айырмашылығын біледі

10.3.3.2. Кабинеттік және далалық зерттеулер әдісін қолданады

Сабақтың мақсаты

Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:

  • Кабинеттік және далалық зерттеулер айырмашылығын білуіне

  • Кабинеттік және далалық зерттеулер әдістемесін қолдануына

Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер)

1-меңгеру деңгейі.Барлық оқушылар кабинеттік және далалық зерттеулердің айырмашылығын біледі (өнімсіз деңгей) ;

2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі; кабинеттік және далалық зерттеулер әдісін қолданады (конструктивті деңгей)

3-меңгеру деңгейі.


Тілдік мақсаттар

Лексика және терминология:

Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы мен ұлттық қауіпсіздікті насихаттау

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Ыстық алақан», « Жұптас-бөліс», «Сұрақтарға жылдам жауап беру», «Джигсо»,«Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы»

Қолданылатын ресурстар

Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер

Алдыңғы білім

Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша:

Маркетинг-микс дегеніміз не?


Сабақтың басы ( 5 мин)

1.Оқушылармен амандасу.

Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру

10 минут

1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.жұптасып жұмыс істеңіздер. Өткен материял бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер

1. Маркетингілік зерттеу дегеніміз не?

2. Маркетингілік зерттеудің мақсаты қандай?

3. Маркетингілік зерттеулерде қандай процестер бар?

4. Кабинеттік зерттеулер дегеніміз не?

5. Қосымша ақпараттың артықшылықтары қандай?

6. Қосымша ақпараттың кемшіліктеріқандай?

7. Далалық зерттеулер дегеніміз не?

8. Алғашқы ақпараттың артықшылықтары қандай?

9. Алғашқы ақпараттың кемшіліктері қандай?

10. Әлеуетті талдаудың мақсаты қандай?

11. Бәсекелестердің мүмкіншіліктерін талдаудың қандай тиімді әдістері бар?

12. Маркетингтің микроортасының факторлары қандай?

13. Далалық маркетингілік зерттеулерде ақпарат алудың әдістері қандай?

Мұғалім әрбір тапсырма бойынша нұсқаулар береді, топта жасалған жұмыстың барысын тексереді.

Сергіту сәті

2 мин.

«Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз.

Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз.

«Талдап, салыстырайық» дағдысы.

  1. Кабинеттік және далалық зерттеулердің арасындағы айырмашылықтарды анықтаңыздар

  2. Алғашқы және қосымша ақпараттың арасындағы айырмашылықты анықтаңыздар

4.«Дәптерге орындайық» дағдысы. Тамақ өнеркәсібі саласындағы кабинеттік және далалық зерттеулердің салыстырмалы кестесін құрыңыздар

5.Қолданып көрейік дағдысы. Сабақтағы материалды пйдаланып, өз жобаларыңызды құрастырыңыздпр.

Өзіңіз білетін бірнеше кәсіпорындағы далалық және кеңселік зерттеу әдістерін қолдану мүмкіндіктерін көрсетіңіздер
6.«Ой бөлісейік» дағдысы. Пікірлеріңізбен бөлісіңіздер

Сабақтан алған ақпараттар пайдалы және қызықты болды ма?

Оларды болашақ кәсіби қызметіңізге пайдалана аласыз ба?

Шығармашылық тапсырма

Сыныптастарыңыздың жұмыстарын бағалап, оларға белгілі кәсіпорында далалық және кабинеттік зерттеулерді пайдалану мүмкіндіктерін анықтап, жақсысын таңдаңыздар.

Сабақтың соңы.

10 мин.

Кері байланыс

(3 минут)

Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады.

Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді.

Рефлекция

5 мин.

(Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады)

Сұрақтарға жауап беріңіз:

1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

2.Бүгін оқушылар не білді?

3.Сыныптағы ахуал қандай болды?

4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Қорытынды бағалау

5 мин.

1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз