Файл: 1 блім. Экономикалы былыс ретіндегі ксіпкерлік Мектеп Мыр орта мектебі.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 130
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
ОІМ: Р.Оразбақов.
ІІІ бөлім. Әрекеттегі маркетинг. | Мектеп:№62.Н.Шойбеков. | ||
Күні:18.03.2020 ж. 07-08.04.2020 ж. | Мұғалімнің аты-жөні:Г.Исахова. | ||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Онлайн маркетингілік коммуникациялар | ||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.7.1-Сандық маркетингтің мәнін түсінеді; 10.4.7.2-Сандық маркетинг соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/ қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу. | ||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - Сандық маркетингтің мәнін түсінеді; - Сандық маркетинг соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/ қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады. | ||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушылар сандық маркетингтің мәнін түсінеді (өнімсіз деңгей); 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі;сандық маркетингтің құралдарын біледі (конструктивті деңгей); 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі сандық маркетинг соңғы тұты-нушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткі-зу жоспарын ұсынады.Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қам-тамасыз етіледі (өнім деңгейі).Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығар-машылық тапсырманы орындайды. | ||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология:сайт трафигі-трафик сайты-website traffic; ойыншылар-тизеры-teasers;В2С-В2С-В2С,С2С-С2С-С2С,В2В-В2В-В2В. | ||
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, басқалардың пікірін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Ыстық алақан»,«»Жұптас-бөліс»,«Джигсо», «Құндылықтар спектрі», «Жеті сұрақ», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | ||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: 1. Дәстүрлі жарнаманың түрлері қандай?2.AT Lжәне BTL маркетингілік коммуникация кешені деген не? | ||
Сабақтың басы 10 минут | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Ыстық алақан» тренингін ұйымдастырады.(оқушылар өздерінің алақанда-рын бір-біріне жақын ұстап,мейірімді сөздер айтады,мысалы,«Сен әдемісің, ақылды-сың» және т.б.) 2.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін «Жұптас-бөліс»әдісі қолданыл-ады.Төмендегі сұрақтар талданады:1. Дәстүрлі жарнаманың түрлері қандай?2.AT Lжәне BTL маркетингілік коммуникация кешені деген не? Оқушылармен әңгімелесу барысында мұғалім сабақтың тақырыбын анықтайды.Олар сабақтың мақсаты мен міндеттерін болжайды. | ||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру 10 минут | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. 1)«Сұрақтарға жылдам жауап беру» әдіс қолдану.Суретер тізімі тақтада көрсетілелі.Оқушылар ұсынған сұрақтарға толық жауап дайындайды (жеке жұмыс). 1.SEO дегеніміз не? 2.SEO-ның артықшылықтары мен айырмашылықтары қандай? 3.Контекстік жарнама дегеніміз не? 4.Контекстік жарнаманың артықшылықтары мен кемшіліктері қандай? 5.Медиа-жарнама дегеніміз не? 6.Медиа-жарнаманың артықшылықтары мен айырмашылықтары қандай? 7.SMM дегеніміз не? 8.SMM-нің артықшылықтары мен айырмашылықтары қандай? 9.Вирустық маркетинг дегеніміз не? 10.E-mail дегеніміз не? 11.Контент-маркетинг дегеніміз не? 12.Маркетингтегі сайт дегеніміз не? 2)Оқушылар бірін-бірі толықтыра отырып,жұптар өз кезеегінде жауаптарын береді.Олар мұғаліммен негізгі идеяларды талқылайды,оларды дәптерлеріне жазады. 2.«Ойланайық, талқылайық» дағдысы 1.Неліктен әлеуметтік желілердегі маркетингтік компанияларды тиісінше бағаламау дұрыс емес? 2.Неліктен аудиторияның өзгеріп отыратын мүддесін және жаңа трендтердің пайда болуын үнемі қадағалап отыру керек? «Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз.... мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз.Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз. | ||
Сергіту сәті 2 минут | 3.«Талдап,салыстырайық» дағдысы 1.SEO мен контекстік жарнаманың арасындағы айырмашылықты анық-таңыздар. 2.SММ және контент-жарнаманың арасындағы ұқсастықты табыңыздар. 4.«Дәптерге орындайық» дағдысы.Тақырып мазмұнындағы ұғымдар арасындағыөзара байланыстаы анықтаңыздар. 5.«Қолданып көрейік» дағдысы. Икемділік түрлері бойынша практикалық мысалдар келтіріңіздер Сандық маркетинг арқылы виртуалды фирманың стратегиялық даму жоспарын дайындаңыздар. 6.«Ой бөлісейік» дағдысы.«Миға шабуыл» әдісі бойынша пікір алма-сыңыздар.Сандық маркетинг арқылы әзірленген виртуалды фирманың стратегиялық жоспарларының өзектілігін бағалай отырып,ең жақсысын таңдаңыздар.Электронды қосымшамен жұмыс.(«№26 қосымша материал») | ||
Сабақтың соңы. Кері байланыс 3 минут | Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады. Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді. | ||
Рефлекция 5 минут | (Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады) Сұрақтарға жауап беріңіз: 1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? 2.Бүгін оқушылар не білді? 3.Сыныптағы ахуал қандай болды? 4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? 5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? 6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? | ||
Қорытынды бағалау 10 минут | 1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз |
ОІМ: Р.Оразбақов.
IV бөлім. Ойлау дизайны. | Мектеп:№62.Н.Шойбеков. | ||
Күні:14,15,22.04.2020ж. | Мұғалімнің аты-жөні:Г.Исахова. | ||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Ойлау дизайнына кіріспе. | ||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.1.1 Ойлау дизайнының мәні түсінеді; 10.4.1.2 Ойлау дизайны қай жерде қолдануға болатынын түсінеді; 10.4.1.3 Ойлау дизайны тәсілдерін бизнес-идеяларды іздстіру мен бизнес-процестерді ұйымдастырудың дәстүрлі тәсілдерімен салыстырғанда артықшылықтарын салыстыру. | ||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - Ойлау дизайнының мәнін түсінеді; - Ойлау дизайны қай жерде қолдануға болатынын түсінуіне; - Ойлау дизайны тәсілдерін бизнес-идеяларды іздстіру мен бизнес-процес-терді ұйымдастырудың дәстүрлі тәсілдерімен салыстырғанда артықшылық-тарын салыстыруына. | ||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушылар Ойлау дизайнының мәнін түсінеді; Ойлау дизайны қай жерде қолдануға болатынын түсінуіне.(өнімсіз деңгей). 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі; Негізгі факторлардың өзгерісіне нарықтың бейімделі үдерісі ретінде сұраныс пен ұсыныс икемділігін түсінеді Оқушылар алған білімдерін тереңдетеді,жүйелейді.(конструктивті деңгей) 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі:Ойлау дизайны тәсілдерін биз-нес-идеяларды іздстіру мен бизнес-процестерді ұйымдастырудың дәстүрлі тәсілдерімен салыстырғанда артықшылықтарын салыстырады.Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі). Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология:ойлау дизайны-дизайн мышление- design-thinking;дизайн-ойшылар-дизайн-мыслители-design-thinkers. | ||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік Ел» идеясына жүгініп оқушыларымыздың оқуға деген құштарлы-ғын ояту,алайда тәрбиені де қоса алу керек.Себебі білім беру мен тәрбие бірге жүріп отырады.Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне,адам- гершілікке,сыпайылыққа тәрбиелеу. | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Досыңа тілек», «Пікірлесу», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | ||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: 1.SEO дегеніміз не? 2.SEO-ның артықшылықтары мен кемшіліктері қандай? | ||
Сабақтың басы 10 минут | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Досыңа тілек» тренингін ұйымдастырады.Оқушылар бір-біріне бұрылып, алдында тұрған оқушыға тілек айтады. 2.Оқулық және дидактикалық материалдармен танысу:олардың мақса-ты,мазмұны,ерекшеліктері. 3.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды.Мысалы:1-топ«Бизнес»,2-топ «Экономика».3-топ «Кәсіпорын». 4.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай тудыру. Мұғалімнің сөзі:Осы бөлімдегі біздің бірінші сабақ «Ойлау дизайнына кіріспе»тақырыбынан басталады.1.SEO дегеніміз не? 2.SEO-ның артықшылықтары мен кемшіліктері қандай?Сұрақтарына жауап іздеп көрейік.Практикалық мысалдар келтіріңіздер,кім біледі? Жұптасқан оқушы-лар сұрақтарды талқылайды,пікір алмасады.Мұғалім оқушылардың жауап-тарын тыңдайды,оларды толықтырады.Жеке оқушылардың жауаптарына ауызша түрде пікірін айтады. | ||
| Мұғалімнің сөзі: Сәлеметсіздерме, балалар! Бүгінгі сабақ «Нарықтық тепе-теңдік» тақырыбын зерттеуге арналады. Алдымен, есімізге түсірейік: 1. Сұраныс қандай көрсеткіштерден құралалы? 2.Сұраныстың бағалық емес детеминаттарын атаңыздар Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды, пікір алмасады. Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдайды, оларды толықтырады. Жеке оқушылардың жауаптарына ауызша түрде пікірін айтады немесе түзетеді. | ||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру 10 минут | Мұғалімнің сөзі: Балалар,тақырыпта берілген мәтіннен жауап іздеу арқылы жаңа тақырыпты өздеріңіз меңгере аласыздар. Сабақ барысында ұйымдасты-рылған топтық жұмыста тақырыптың мазмұнын зерттеп,талқылыап,талдау жасап,оны іс жүзінде бекіту керек.Сабақ өзін- өзі бағалау және өзара бағалау әрекеттері арқылы сендердің алған нәтижеле-ріңді бағалаумен аяқталады. Сабақ соңында,қалауларыңызға қарай,шығармашылық тапсырмаларды орындауға мүмкіндік аласыздар.Енді сабақты бас-тайық,барлығыңа жетістік тілеймін! 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.Жеке жұмыс.Өткен материалдар бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер.
2)Оқушылар сұрақтарға жауап береді,мұғаліммен бірге талқылайды, дәптер-леріне негізгі идеяларды жазады.
| ||
Сергіту сәті 2 минут | «Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қа-шықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз.... мүмкін-дігінше баяу, терең дем алаңыз.Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барын-ша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз. 3.«Талдап,салыстырайық» дағдысы. Ойлау дизайнын қай жерде,кімдерге қолдануға болатыны талдап,олардың нәтижелерін салыстырыңыздар.Күткен жайттарыңыз ақталды ма? 4.«Дәптерге орындайық» дағдысы. Дизайн-ойшылдарға қажетті қасиеттерді дәптеріңізге жинақтап жазыңыздар. 5.«Қолданып көрейік»дағдысы. Ойлау-дизайны тәсілдерін бизнес-идеяларды іздестіру мен бизнес-үрдістерді ұйымдастырудың дәстүрлі тәсілдерімен салыстырғандағы артықшылықтарын анықтау үшін FILA кесТЕСІН толтырыңыздар. F/Дерек/-ойлау дизайны тәсілдері туралы деректер жинау; I/Пікір/-ойлау дизайны туралы өздерінің ой-пікірі; L/Сұрақ/-ойлау дизайны маңызын ашатын сұрақтар; A /Іс-әрекет/-дизайн-ойшылардың қолданатын іс-әрекеттері. 6.«Ой бөлісейік»дағдысы.«Миға шабуыл» әдісі бойынша пікір алмасыңыз-дар.Не себепті бизнестегі қателік қажетті факторлардың бірі болып санала-ды? Пікірлеріңізді дәлелдеңіздер. Бүгін мен...білдім. Мен.....үйрендім. Мені....таңғалдырады. Менде.....шықты. Маған... қиын болды. Мен....жасай алар едім. Енді мен...түсіндім. Мен... жасап көремін. Енді мен...жасай аламын. Менің...жасағым келеді. Маған..қызық болды. | ||
Сабақтың соңы. Кері байланыс 3 минут | Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады. Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді. Мұғалімнің қалауы бойынша:«Төңкере оқыту»талаптарына сәйкес, оқу-шылар келесі тақырыптағы теориялық материалды үйде өз бетімен оқи ала-ды.Олар мәтіннің соңында берілген сұрақтарға қысқаша жауап береді. Осы-лайша,келесі сабақтағы жаңа тақырыпты оқушыларды өздігінен меңгеру үшін алдын ала үйде дайындалады.Бұл сыныптағы практикалық тапсырма-ларға қажетті уақытты үнемдейді. | ||
Рефлекция 5 минут | Сұрақтарға жауап беріңіз: 1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? 2.Бүгін оқушылар не білді? 3.Сыныптағы ахуал қандай болды? 4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? 5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? 6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? | ||
Қорытынды бағалау 10 минут | 1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз |
Кейіпкер таңдау
1.Кейіпкер тек өзінің өмір баянын айтады.
2.Жақсы көретін өмірдегі талғамын айтады.
3.Хоббиін айтады.
Сұрақтар ??????????????
-
Қандай қол сөмкесін жақсы көресіз. -
Қандай іс-шараға, мейрамдарға қандай сөмкемен барғанды ұнатасыз. -
Қандай түсті ұнатасыз. -
Сауда орындарына, басқа да ақша төлейтін орындарға барғанда, жалпы өмірде төлемнің қандай түрін қолданасыз. -
Саяхатты ұнатасыз ба? -
Көліктің қандай түрімен жүргенді ұнатасыз? -
Киімнің қандай стилін жақсы көресіз,биік өкшелі аяк-киімді жаксы көресіз бе? -
Іс-шараларға, мейрамдарға барғанда қалай киінуді ұнатасыз? -
Әмиянның көлемінің қандай болғанын калайсыз?
10.Әмиянның түсі сіз жақсы көретіндей болуы шарт па?
11. Сіздің сөмкеңізде әмияннан басқа не бар?
12. Қанша сөмкеңіз бар?
13. Сіздің сөмкеңіздің көлемі қандай?
14. Сіз сөмкесіз үйден шығып кете аласыз ба? Әлде оны міндетті түрде алып жүресіз бе?
15. Сөмкеңізді жиі ауыстырып отырасыз ба?
16. Сіз мейірімді адамсыз ба?
17. Үйге қажетті заттарды, азық-түлікті сатып алатын адам кім?
18. Сіздің араманыңыз? Тек өзіңізге қатысты?
19. Қандай тамақты жақсы көресіз?
20. Соңғы оқыған кітәбіңіз қандай?
ОІМ: Р.Оразбақов.
IV бөлім. Ойлау дизайны. | Мектеп:№62.Н.Шойбеков. | ||
Күні:22,28,29.04.2020ж. | Мұғалімнің аты-жөні:Г.Исахова. | ||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Эмпатия | ||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.2.1 Жобаға тікелей немесе жанама әсер ететін тұтынушылар тобын анықтай біледі; 10.4.2.2 Эмпатия қағидаларын түсінеді және тәжірибеде қолдана біледі; 10.4.2.3 Сұхбат жасай білу және ондағы сұрақтар кезектілігін дұрыс ұйымдастыра алады. | ||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - Жобаға тікелей немесе жанама әсер ететін тұтынушылар тобын анықтай білуіне; - Эмпатия қағидаларын түсінеді және тәжірибеде қолдана білуіне; - Сұхбат жасай білу және ондағы сұрақтар кезектілігін дұрыс ұйымдастыра алуына. | ||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушылар жобаға тікелей немесе жанама әсер ететін тұтынушылар тобын анықтай біледі.(өнімсіз деңгей); 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі эмпатия қағидаларын түсінеді және тәжірибеде қолдана біледі.Оқушылар алған білімдерін тереңдетеді, жүйелейді. (конструктивті деңгей) ; 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі сұхбат жасай білу және ондағы сұрақтар кезектілігін дұрыс ұйымдастыра алады (өнім деңгейі).Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология:эмпатия—эмпатия-emphaty;әңгімелесуші-собеседник-interlocutor | ||
Құндылықтарға баулу | Өмір бойы білім алу,ынтымақтастық,құрмет,жауапкершілікке,елжандылық, отансүй-гіштік қасиетке,денсаулық сақтауға,сын тұрғысынан ойлауға,шығармашылыққа баулу. | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Сені көргеніме қуаныштымын,себебі ...», «Джигсо», «Көңіл-күй», «Пікірлесу», «Миға шабуыл»,«Блоб ағашы» | ||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мы-салы: «Есіңе түсір!» рубрикасындағы сұрақ бойынша:1.Ойлау дизайнының мәні неде? | ||
Сабақтың басы 10 минут | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Сені көргеніме қуаныштымын,себебі ....» тренингін ұйымдастырады.Қатар отырған оқушылар бір-бірінің жақсы жақтарын айтады. 2.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды.Мысалы:1-топ«Кәсіпкер»,2-топ «Бизнесмен».3-топ «Жалда-малы жұмысшы». 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық ситуация тудыру. Мұғалім сұрақ қояды:1.Ойлау дизайнының мәні неде? | ||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру 10 минут | Мұғалімнің сөзі: Балалар,тақырыпта берілген мәтіннің соңындағы сұрақтарға сіздер оқулықтағы мәтіннен жауап іздеу арқылы жаңа тақырыпты өздеріңіз меңгере аласыз-дар.Сабақ барысында ұйымдастырылған топтық жұмыста тақырыптың мазмұнын зерттеп,талқылап,талдау жасап,оны іс жүзінде бекіту керек.Сабақ өзін-өзі бағалау және өзара бағалау әрекеттері арқылы сендердің алған нәтижелеріңді бағалаумен аяқталады. Сабақ соңында,қалауларыңызға қарай,шығармашылық тапсырмаларды орындауға мүмкіндік аласыздар.Енді сабақты бастайық,барлығыңа жетістік тілеймін! 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.Мына сұрақтарды топ ішінде талқылаңыз-дар. 1.Эмпатия деген не? 2.«Эмпатия» терминін ғылымға кім енгізді? 3.Эмпатия қандай түрлерге бөлінеді? Оқушылар өз кезегінде жауап береді.Маңызды ойларды дәптерлеріне жазып отырады. 2. «Ойланайық,талқылайық» дағдысы. Сабақтағы материалдарды пайдаланып,сұраққа жауап беріңіздер. 1.Эмпатия не себептен бизнес саласында пайда болды 2.Эмпатияны оң мақсатта пайдалану арқылы қандай табыстарға жетуге болады? 3.Эмпатияның қандай қағидалары бар? | ||
Сергіту сәті 2 минут | «Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қа-шықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз.... мүмкін-дігінше баяу, терең дем алаңыз.Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барын-ша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз. 3.«Талдап,салыстырайық» дағдысы. Эмпатияның жобаға тікелей немесе жанама әсер ететін тұтынушылар тобын анықтап,салыстырыңыздар. 4.«Дәптерге орындайық» дағдысы. Эмпатияның қағидаларына сүйеніп,жаңа тауарға байланысты сұхбат сұрақтарын құрастырыңыздар. 5.«Қолданып көрейік»дағдысы.Топтық жұмыс. «Пресс конференциясы» әдісі арқылы эмпатияның маңызын анықтайды.Әр топ алдымен өзара дәптердегі құрастырған сұрақтарын оқиды,содан соң бір немесе екі өкілді конференцияға «жібереді».Олар сұрақтарға жауап береді.Қалған оқушылар «журналистер»рөлінде топтарға сұрақ қойып,конференцияда қандай эмпатия орын алады туралы ойлармен бөлісуіне болады. 6.«Ой бөлісейік»дағдысы.«Миға шабуыл» әдісі бойынша пікір алмасыңыздар. Өздеріңізге басқалардың жылы қарағанына қалай қол жеткізер едіңіздер?Электронды қосымшамен жұмыс («№27 қосымша материал»). | ||
Сабақтың соңы. Кері байланыс 3 минут | Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады. Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді. Мұғалімнің қалауы бойынша:«Төңкере оқыту»талаптарына сәйкес, оқу-шылар келесі тақырыптағы теориялық материалды үйде өз бетімен оқи ала-ды.Олар мәтіннің соңында берілген сұрақтарға қысқаша жауап береді. Осы-лайша,келесі сабақтағы жаңа тақырыпты оқушыларды өздігінен меңгеру үшін алдын ала үйде дайындалады.Бұл сыныптағы практикалық тапсырма-ларға қажетті уақытты үнемдейді. | ||
Рефлекция 5 минут | Сұрақтарға жауап беріңіз: 1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? 2.Бүгін оқушылар не білді? 3.Сыныптағы ахуал қандай болды? 4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? 5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? 6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? | ||
Қорытынды бағалау 10 минут | 1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз |
ОІМ: Р.Оразбақов.
IV бөлім. Ойлау дизайны. | Мектеп:№62.Н.Шойбеков. | ||||||
Күні:05-06.05.2020ж. | Мұғалімнің аты-жөні:Г.Исахова. | ||||||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||
Сабақтың тақырыбы | Талдау және синтез | ||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.3.1 Мәселені дұрыс айқындап және сипаттай біледі; 10.4.3.2 Сұхбаттан алынған ең маңызды тұжырымдарды анықтайды; 10.4.3.3 Ақпараттың маңызды сәттерін бөледі және оларды ары қарай қолдану үшін тиімді рәсімдей алады; 10.4.3.4 Сұхбат кезінде алынған ақпаратты топтайды. | ||||||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - Мәселені дұрыс айқындап және сипаттай білуіне; - Сұхбаттан алынған ең маңызды тұжырымдарды анықтауына; - Ақпараттың маңызды сәттерін бөледі және оларды ары қарай қолдану үшін тиімді рәсімдей алуына; -Сұхбат кезінде алынған ақпаратты топтауына. | ||||||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі.Барлық оқушы:Сұхбаттан алынған ең маңызды тұжырымдарды анықтайды.(өнімсіз деңгей); 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі: Ақпараттың маңызды сәттерін бөледі және оларды ары қарай қолдану үшін тиімді рәсімдей алады.Оқушылар алған білімдерін тереңдетеді, жүйелейді.(конструктивті деңгей); 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі Сұхбат кезінде алынған ақпаратты топтай-ды(өнім деңгейі).Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология:талдау-анализ-analysis;синтез-синтез-synthesis; салыстыру-сравнение-comparison. | ||||||
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы мен ұлттық қауіпсіздікті насихаттау. | ||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Ыстық алақан», «Жұптас-бөліс», «Сұрақтарға жылдам жауап беру», «Джигсо», «Шең-бер бойымен сұрақ қою»,«Блоб ағашы» | ||||||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мы-салы: «Есіңе түсір!» рубрикасындағы сұрақ бойынша:1.Эмпатия дегеніміз не? 2.Эмпатия бизнесте қалай қолданылады? | ||||||
Сабақтың басы 10 минут | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Ыстық алақан» тренингін ұйымдастырады (оқушылар өздерінің алақандарын жақын ұстап,мейірімді сөздер айтады,мысалы, «сен әдімісің,ақылдысы» және т.б). 2.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық ситуация тудыру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін «Жұптас-бөліс»әдісін қолданылады. Төмендегі сұрақтар талданады: 1.Эмпатия дегеніміз не? 2.Эмпатия бизнесте қалай қолданылады?Оқушылармен әңгімелесу барысында мұғалім сабақтың тақырыбын анықтайды.Олар сабақтың мақсаты мен міндеттерін болжайды. | ||||||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру 10 минут | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.Өзіңіздің серігіңізге бұрылып,жұптасып жұмыс істеңіздер.Өткен материал бойынша сұраққа жауап беріңіз. 1.Талдау дегеніміз не? 2.Синтез дегеніміз не? 3.Талдау мен синтездің өзара қарым-қатынасы неге байланысты? 4. Талдау мен синтез заңының мәні неде? 5.Бизнес мәселелері дегеніміз не? 6.Неліктен компанияның мүдделі тараптарының талаптарын және оның қызметінің нақты параметрлерін жүйелі салыстырмалы талдау қажет? 7.Ұйымның ең өткір мәселелерін анықтау кезеңдері қандай? 8.Бизнес талдау үшін сұхбатты қалай үргізуге болады? 2)Бір-бірін толықтыра отырып,жұптар өз кезегінде жауаптарын береді.Олар мұғалім-мен негізгі идеяларды талқылайды,оларды дәптерлеріне жазады. 2. «Ойланайық,талқылайық» дағдысы. Джигсо әдісі бойынша топтық жұмыс. 1-топ:1.Сұхбат жүргізуді жоспарлаудың қай кезеңінде оның нәтижелерін қандай тәсілмен өңделетіні туралы ойлану керек?Неліктен? 2.Сұхбатқа бизнес талдаушы ретінде қалай дайындалу керек? 2-топ:1.Бизнес талдау үшін мүдделі тараптармен әңгімелесуді қалай өткізуге болады? 2.Бизнес талдау үшін сұхбатты қалай құжаттауға болады? 3-топ:1.Неліктен сұхбат нәтижелерін обьективті еме бағалау тәуекелдері пайда болады? 2.Жүргізілген сұхбат нәтижелері бойынша есептер нені қамтиды? 3.«Талдап,салыстырайық» дағдысы. Талдау мен синтез әдістерін салыстырып,кесте толтырыңыздар.
| ||||||
Сергіту сәті 2 минут | «Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қа-шықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз.... мүмкін-дігінше баяу, терең дем алаңыз.Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барын-ша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз. 4.«Дәптерге орындайық» дағдысы. Тақырып мазмұны бойынша тірек-сызба құрас-тырыңыздар. 5.«Қолданып көрейік»дағдысы.Топтық жұмыс. Өзіңізге таныс бір компанияның құрылымын тақырыпта берілген әдістерді пайдала-нып,талдау және синтез жүргізіңіздер. |
6.«Ой бөлісейік»дағдысы.
Талдау және синтез жасау арқылы ел экономикасының қай саласының проблемасын анықтауға болады? Электронды қосымшамен жұмыс («№28 қосымша материал»).