Файл: 1 блім. Экономикалы былыс ретіндегі ксіпкерлік Мектеп Мыр орта мектебі.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 131
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
ОІМ: Р.Оразбақов.
ІІІ бөлім. Әрекеттегі маркетин. | Мектеп:№62.Н.Шойбеков. | |||||||||||
Күні:18-19.02.2020 ж. | Мұғалімнің аты-жөні:Г.Исахова. | |||||||||||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы | SWOT -талдау | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.4.1 SWOT талдаудың тағайындалуын түсіну; 10.3.4.2 Зерттелетін өнімнің күшті және әлсіз жақтарын бағалау кезінде SWOT талдауды тәжірибеде қолданады | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: -SWOT талдауды түсінуде; -зерттелетін өнімнің күшті және әлсіз жақтарын бағалау SWOT талдауды тәжірибеде қолданауына | |||||||||||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушы SWOT-талдаудың міндетін түсінеді (өнімсіз деңгей); 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі;фирманың SWOT-талдамасының құрамын түсінеді.Оқушылар алған білімін тереңдетеді,жүйелейді(конструктивті деңгей) 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі:зерттелетін өнімнің күшті және әлсіз жақтарын бағалау кезінде SWOT-талдауды тәжірибеде қолдана алады.Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі).Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | |||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология:түйіткілді факторлар-критические факторы- critical factory;негізгі элементтер-базисные элементы-basic elements;фокустау-фокусирование-focusing;саралау-ранжирование-ranging. | |||||||||||
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, басқалардың пікірін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады | |||||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Джигсо», «Құндылықтар спектрі», «Жеті сұрақ», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | |||||||||||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | |||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: 1. Кабинеттік және далалық зерттеулер деген не? 2.Алғашқы және қосымша ақпарат деген не? | |||||||||||
Сабақтың басы 10 минут | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Сені көргеніме қуаныштымын, себебі ..... » тренингін ұйымдастырады. Қатар отырған оқушылар бір-бірінің жақсы жақтарын айтады 2.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай тудыру. Мұғалімнің сөзі: Сәлеметсіздерме, балалар! Бүгінгі сабақ «SWOT -талдау» тақырыбын зерттеуге арналады. Алдымен, есімізге түсірейік: 1. Кабинеттік және далалық зерттеулер деген не? 2.Алғашқы және қосымша ақпарат деген не? Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды, пікір алмасады. Мұғалім оқушы-лардың жауаптарын тыңдайды, оларды толықтырады. Жеке оқушыларға ауызша ескертулер жасайды немесе түсіндіреді. | |||||||||||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру 10 минут Сергіту сәті 2 минут | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. Өткен материал бойынша сұрақтарға жауап берейік.
2)Оқушылар бірінен соң бірі сұрақтарға жауап береді,оқытушымен бірге негізгі идеяларын талқылайды,оны дәптеріне жазады. 2.«Ойланайық, талқылайық» дағдысы Топтық жұмысты ұйымдастырыңыздар.Берілген сұрақтарды талдаңыздар.
3.«Талдап, салыстырайық» дағдысы.
«Жеті шырақ» жаттығуы(жақсы,баяу музыкамен орындалады).Ыңғайлы отырып,көзіңізді жұмыңыз,терең демалыңыз.Сізден шамамен метр қашықтықта бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырақ бар екендігін елестетіп көріңіз... Мүмкіндігінізше баяу,терең демалыңыз.Енді осы шырақтардың біреуін қажет деп ойлап көріңіз.Деміңізді толығымен шығарып,оның бағытына қарай барынша үрлеңіз.Шырақ жалыны дірілдеп барып,өшеді...Сіз қайтадан баяу тыныс алып қалған алты шырақты біртіндеп үрлеп өшіресіз. 4. «Дәптерге орындайық» дағдысы.Сабақта өткен материалдарды пайдаланып, орындаңыздар.Фирманың SWOT-талдаудың құрамын сипаттаңыздар. 5.«Қолданып көрейік»дағдысы. Болашық кәсіпкер ретінде өзіңіздің артықшылықтарыңыз бен кемшіліктеріңізді, сыртқы қауіп-қатерлер мен мүмкіндіктеріңізді ескере отырып, SWOT-талдау жүргізіңіздер.
Виртуалды фирманың SWOT-талдамасын дайындаңыздар. 6.«Ой бөлісейік» дағдысы. Пікір алмасу. «Шеңбер бойымен сұрақ қою» әдісі Топтың ішінде талқылап,сыныптастарыңыздың алдында баяндаңыздар. 1.Алған біліміңізді қандай жағдайда қолдана аласыздар? 2. SWOT-талдама нәтижелері бойынша сыныптастарыңыз дайындаған үздік маркетингілік стратегияны атап өтіңіздер. Шығармашылық тапсырма. Қазақстандық компаниялардың маркетинг мысалдарын зерттеңіздер,олардың біреуін таңдап, SWOT-талдау құрастырыңыздар. | |||||||||||
| ||||||||||||
Сабақтың соңы. Кері байланыс 3 минут | Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады. Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді. | |||||||||||
Рефлекция 5 минут | (Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады) Сұрақтарға жауап беріңіз: 1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? 2.Бүгін оқушылар не білді? 3.Сыныптағы ахуал қандай болды? 4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? 5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? 6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? | |||||||||||
Қорытынды бағалау 10 минут | 1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз |
ОІМ: Р.Оразбақов.
ІІІ бөлім. Әрекеттегі маркетинг. | Мектеп:№62.Н.Шойбеков. | ||
Күні:25-26.02.2020 ж. | Мұғалімнің аты-жөні:Г.Исахова. | ||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Мақсатты аудитория,сегменттеу | ||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.5.1 Тұтынушыны сегменттеудің мәні мен қағидаларын түсінеді; 10.3.5.2 Белгілі бір мақсатты аудиториялардың қажеттіліктерін анықтайды. | ||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - тұтынушыны сегменттеудің мәні мен қағидаларын түсінуіне; - мақсатты аудиториялардың қажеттіліктерін анықтауына; | ||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушылар тұтынушыны сегменттеудің мәні мен қағидаларын түсінеді (өнімсіз деңгей) ; 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі нарықтық тұтынушыны сегменттеудің демографиялық белгілерін біледі.Оқушылар алған білімін тереңдетеді,жүйелейді (конструктивті деңгей); 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі:мақсатты аудиториялардың қажеттіліктерін анықтай алады.Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі).Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология: | ||
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, басқалардың пікірін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Қиял әлемі», «Досыңды сезін», «Сұраққа тез жауап», «Джигсо»,«Робин раунд»,«Сен суретшісің», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы». | ||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: SWOT-талдау дегеніміз не? | ||
Сабақтың басы 10 минут | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Қиял әлемі» тренингін ұйымдастырады. 2.Оқушыларды топқа бөлу. Сынып қыздар мен ұлдар топтарына бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдаят тудыру. Қолайлы психологиялық климатты құру үшін оқушыларды «Досыңды сезін» ойнына шақырады.Оқушылар шеңберде тұр.Мұғалім әр ойыншыға кезек-кезек оның ішкі сезімін білдіетін іс-қимылдар жасауын сұрайды.Қалған оқушылар олардың көрсеткен қимылдарын қайталап,не сезінгенін айтады. 1)Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін өткен сабақтан қайталау сұрағы қойылады:SWOT-талдама дегеніміз не? Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды,пікір алмасады.Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдайды,оларды толықтырады.Жеке оқушылар-дың жауаптарына ауызша түрде пікірін айтады немесе түзетеді. Мұғалім оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын нақтылайды.Оқушылар оның мақсат,міндеттерін болжайды. | ||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру 10 минут | 4.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. Сабақта өткен материалды пайдаланып,мына сұрақтарға жауап беріңіздер:
5.«Ойланып, талқылайық» дағдысы.Топтық жұмысты 6.«Талдап, салыстырайық» дағдысы. Топтық жұмыс. «Құндылықтар спектрі» әдісін пайдаланып, тапсырмаларды орындаңыздар: | ||
Сергіту сәті 2 минут | «Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз. Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз. 4.«Дәптерге орындайық».Тақырып мазмұны бойынша тірек-сызба құрас- тырыңыздар. 5.«Қолданып көрейік» дағдысы. Топтық жұмыс ұйымдастырыңыздар. Компанияның маркетингілік стратегиясын құру үшін белгілі бір мақсатты аудиторияның қажеттіліктерін анықтаңыздар. 6.«Ой бөлісейік» дағдысы. Өздеріңіз анықтаған мақсатты аудиторияның қажеттіліктері мен жеңіл өнеркәсіп өндірістің маркетингілік стратегиясын құру үшін көрсетілген мақсатты аудиториясының қажеттіліктерін салысты- рыңыздар. Шығармашылық тапсырма.Өздеріңіз тұратын елді мекендегі мақсатты аудиторияның қажеттіліктерін бағалаңыздар,сүт өнімдерін өндіретін кәсіп- орынға арналған маркетингілік стратегияны құрастырыңыздар. электронды қосымшамен жұмыс («№23 қосымша материал») | ||
Сабақтың соңы. Кері байланыс 3 минут | Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады. Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді. | ||
Рефлекция 5 минут | (Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады) Сұрақтарға жауап беріңіз: 1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? 2.Бүгін оқушылар не білді? 3.Сыныптағы ахуал қандай болды? 4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? 5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? 6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? | ||
Қорытынды бағалау 10 минут | 1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз |
ОІМ: Р.Оразбақов.
ІІІ бөлім. Әрекеттегі маркетинг. | Мектеп:№62.Н.Шойбеков. | ||||||||||
Күні:03-04-10.03.2020 ж. | Мұғалімнің аты-жөні:Г.Исахова. | ||||||||||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Бренд | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.6.1 Брендтің негізгі құраушыларын біледі; 10.3.6.2 Брендтің сипаттамалық және шығармашылық жағын ажыратады; 10.3.6.3 Брендтің платформасын сипаттау үшін дағдыларды қолданады. | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: -брендтің негізгі құраушыларын білуіне; -брендтің сипаттамалық және шығармашылық жағын ажыратуына; -брендтің платформасын сипаттау үшін дағдыларды қолдануына. | ||||||||||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушы брендтің негізгі құраушыларын біледі (өнімсіз деңгей); 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі; брендтің сипаттамалық және шығармашылық жағын ажырата алады.Оқушылар алған білімін тереңдетеді, жүйелейді (конструктивті деңгей); 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі брендтің платформасын сипаттау үшін дағдыларды қолдана алады.Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі). Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология:бренд-бренд-brend;сауда белгісі-товарный знак-trademark;ұран-слоган-slogan;логотип-логотип-lоgotype. | ||||||||||
Құндылықтарға баулу | Жауапкершілікке,елжандылық,отансүйгіштік қасиетке,сын тұрғысынан ойлауға шығармашылыққа баулу(тапсырмаларды орындау барысында),өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. | ||||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Ыстық алақан», «Джигсо», «Жеті сұрақ», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Балапан құтқар»,«Блоб ағашы». | ||||||||||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: 1. Мақсатты аудиторияның құндылықтары қандай? | ||||||||||
Сабақтың басы 10 минут | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Ыстық алақан» тренингін ұйымдастырады.(оқушылар өздерінің алақандарын бір-біріне жақын ұстап,мейірімді сөздер айтады,мысалы,«Сен әдемісің,ақылды-сың» және т.б.) 2.Сыныпты топтарға бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін «Жұптас-бөліс»әдісін қолданылады. Төмендегі сұрақ талданады:1.Мақсатты аудиторияның құндылықтары қандай? Оқушылармен әңгімелесу барысында мұғалім сабақтың тақырыбын анықтайды. Олар сабақтың мақсаты мен міндеттерін болжайды. | ||||||||||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру 10 минут | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.Топтық жұмысты ұйымдастырыңыздар.
2) Оқушылар бірін-бірі толықтыра отырып,жұптар өз кезегінде жауаптарын бере-ді.Олар мұғаліммен негізгі идеяларды талқылайды,оларды дәптерлеріне жазады. 5.«Ойланып, талқылайық» дағдысы 1.Неліктен бренд-платформаның болуы компания қызметкерлерінің жұмысын айтарлықтай жеңілдетеді? 2.Бизнеске неге платформа қажет? 3.Неліктен бренд-платформаның дамуы құрылтайшының шығармашылық жұмысынан басталады? | ||||||||||
Сергіту сәті 2 минут | «Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз. Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз. 3.«Талдап,салыстырайық» дағдысы.Топ ішінде талқылаңыздар. 1.Pepsi және Coca-Cola брендтерінің нарықтағы ұстанымның арасындағы ұқсастықты анықтаңыздар 2. Pepsi және Coca-Cola брендтерінің нарықтағы ұстанымның арасындағы айырмашылықты анықтаңыздар 3.Тақырыптың негізгі идеясы қандай? 4.«Дәптерге орындайық» дағдысы.Кестеге бренд элементтерін жазып, толтырыңыздар.
5.«Қолданып көрейік» дағдысы. «Менің ойымша...». Екінші сөйлем (түсіндіру,өз пікіріңді дәлелдеу)«Өйткені...». Үшінші сөйлем (өз пікіріңді дәлелдеуге бағытталған) «Мен оны мысалмен дәлелдесем...» Төртінші сөйлем(нәтижесі,қорытынды) «Нәтижесінде мен....деп қорытынды шығарамын». 6.«Ой бөлісейік» дағдысы.Сіз қалай ойлайсыз,бренд-платформаны жасау кезінде қайдан бастау керек?Мысалдар келтіріңіздер. Шығармашылық тапсырма.Қалай ойлайсыз,бренд-платформаны құрастыруды неден бастау керек?Өз тауарларыңыздың бренд платформасын құрастырыңыз-дар.Электронды қосымшамен жұмыс («№24 қосымша материал») | ||||||||||
Сабақтың соңы. Кері байланыс 3 минут | Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады. Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді. | ||||||||||
Рефлекция 5 минут | (Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады) Сұрақтарға жауап беріңіз: 1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? 2.Бүгін оқушылар не білді? 3.Сыныптағы ахуал қандай болды? 4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? 5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? 6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? | ||||||||||
Қорытынды бағалау 10 минут | 1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз |
ОІМ: Р.Оразбақов.
ІІІ бөлім. Әрекеттегі маркетинг. | Мектеп:№62.Н.Шойбеков. | ||
Күні:11-17-17.03.2020 ж. | Мұғалімнің аты-жөні:Г.Исахова. | ||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Маркетингілік коммуникациялар | ||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.7.1 ATL,BTL маркетингілік коммуникациялар кешені ажыратылады; 10.3.7.2 ATL,BTL арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады. | ||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - ATL,BTL маркетингілік коммуникациялар кешені ажыратуына; - ATL,BTL арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынуына. | ||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушы жарнама түрлерін біледі (өнімсіз деңгей); 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі; ATL,BTL маркетингілік коммуника-циялар кешені ажырата алады (конструктивті деңгей); 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі: ATL,BTL арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсына алады.Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі).Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология:өткізу нарығы-рынок сбыта-salesmarket; жарнама-реклама-advertisement. | ||
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, басқалардың пікірін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Джигсо», «Құндылықтар спектрі», «Жеті сұрақ», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | ||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша:1.Бренд дегеніміз не? 2.Брендтің құрамдас элементтерін сипаттаңыздар. | ||
Сабақтың басы 10 минут | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Ыстық алақан» тренингін ұйымдастырады.(оқушылар өздерінің алақандарын бір-біріне жақын ұстап,мейірімді сөздер айтады,мысалы,«Сен әдемісің,ақылды-сың» және т.б.) 2.Сыныпты топтарға бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін «Жұптас-бөліс»әдісін қолданылады. Төмендегі сұрақ талданады:1.Бренд дегеніміз не? 2.Брендтің құрамдас элементте-рін сипаттаңыздар. Оқушылармен әңгімелесу барысында мұғалім сабақтың тақырыбын анықтайды. Олар сабақтың мақсаты мен міндеттерін болжайды. | ||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру 10 минут | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. Топтық жұмысты ұйымдастырыңыздар.Берілген сұрақтарды талқылаңыздар. 1.Мақсатына байланысты жарнаманың қандай түрлері бар? 2.Орналастыру орны мен түрлеріне қарай жарнаманың қандай түрлері болады? 3.Бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарнаманың мазмұнын қалай сипаттауға болады? 4.Сыртқы жарнама дегеніміз не? 5.Кездейсоқ жарнаманың мазмұнын қалай сипаттауға болады? 6.Кәдесыйлық жарнаманың мазмұнын қалай сипаттауға болады? 7. ATL дегеніміз не? 8. BTL дегеніміз не? 2)Оқушылар бірін-бірі толықтыра отырып,жұптар өз кезегінде жауаптарын береді. Олар мұғаліммен негізгі идеяларды талқылайды,оларды дәптерлеріне жазады. 2.«Ойланайық, талқылайық» дағдысы.Топ ішінде талқылаңыздар.ATL және BTL-ге бөлу қалай қалыптасты?Пікір алмасу. | ||
Сергіту сәті 2 минут | «Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз. Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз. 3. «Талдап,салыстырайық»дағдысы Топ ішінде талқылаңыздар. ATL және BTL-дің айырмашылығын анықтаңыздар. 4. «Дәптерге орындайық»дағдысы Тақырып мазмұны бойынша тірек-сызба құрастырыңыздар. 5.«Қолданып көрейік» дағдысы. ATL және BTL арқылы ұсынылатын қызметтің құндылығын соңғы пайдаланушыға жеткізу жоспарын құрастырыңыздар. 6.«Ой бөлісейік» дағдысы.Білім беру ұйымының білім беру саласындағы қызмет-терін жүзеге асыруға арналған жарнама құрастырыңыздар. Шығармашылық тапсырма. Ұсынылып отырған қызметтің құндылығын ескере отырып,өздеріңіздің өңірлеріңізде пайдалануға болатын туристік фирма жұмысын ұйымдастыру үшін ATL және BTL арқылы дайындалған жарнаманың бірнеше түрін таңдаңыздар. Электронды қосымшамен жұмыс («№25 қосымша материал»). | ||
Сабақтың соңы. Кері байланыс 3 минут | Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады. Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді. | ||
Рефлекция 5 минут | (Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады) Сұрақтарға жауап беріңіз: 1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? 2.Бүгін оқушылар не білді? 3.Сыныптағы ахуал қандай болды? 4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? 5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? 6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? | ||
Қорытынды бағалау 10 минут | 1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз |