Файл: ысамерзімді жоспар Сабаты таырыбы 1саба.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.11.2023

Просмотров: 204

Скачиваний: 3

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:

1-сабақ.

Бөлім:

11 бөлім. Мәңгілік елдің нұрлы жолы. Н.Назарбаев «Қазақстан жолы»(үзінді)

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ел болашағы жастардың қолында

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.2.1-публицистикалық стильдің тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;

8.1.4.1-орта көлемді прозалық,драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау,тақырыбы мен идеясын талдау;

Сабақтың мақсаты:

публицистикалық стильдің тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтай алады;

орта көлемді прозалық,драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдай алады,тақырыбы мен идеясын талдай алады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. сәлемдесу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

І.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу 2.Зейіндерін сабаққа шоғырландыру «Көңіл-күй білдіру» Парақшаларға смайлик салып, өз көңіл-күйлерін білдіреді ІІ.Үй тапсырмасын сұрау Өткен тоқсан бойынша тақырыптарды пысықтау

Дескриптор

3 балл

-Пысықтайды

-Ойын айтады

ҚБ

Смайликтер

Оқулық, жұмыс дәптерлері

ДК экраны



(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.


Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Өз ойымен бөліседі.

Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.

Үй тапсырмасын «Интервью» тәсілі арқылы айтып шығады.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.




Сабақтың ортасы


Сөздік жұмысы

1-тапсырма:

Жеке жұмыс

Қосымша тапсырма

Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді

ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі

Жаңа сөздермен жұмыс:

Жолдау-послание

Көшбасшы-лидер

Іргетас-основание

Өсиет-завещание

Баба-предки

Ынтымақ-солидарность, единтсво

Айтылым

Сұрақтарға жауап береді. Елбасының халыққа арнаған жолдаулары туралы пікірін білдіріп, түсінігін қалыптастырады.
Айтылым



Дескриптор: Жалпы - 3 балл.

-Мәлімет айтады



8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері

Аударма

сөздік




2-тапсырма:

Жұптық жұмыс

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

3- тапсырма

Топтық жұмыс
Мұғалім оқушыларды ұйымшылдыққа баулып, бағыт- бағдар береді.

Айтылым Жазылым

Қанатты сөздерді жазады.Парталас досымен жұптасып, біреуін тақырып етіп алып, ой бөліседі. .«ПОПС формуласы» арқылы түсіндіреді.
Оқылым Айтылым

Топқа бөлініп, мұғалім ұсынған тапсырманы орындайды.

1-топ: «Жолдауға» байланысты сызбаны толтырады. Мәтіннің идеясын түсіндіреді.

2-топ: «Дискуссиялық карта» арқылы тақырыптың ұнаған, ұнамаған тұстарына түсінік береді.

3-топ: «6 неліктен» тәсілін қолданып мәтін мазмұнын ашатындай сұрақтар жазады.

Дескриптор: Жалпы – 4 балл.

-Түсіндіреді

-Мағынасын ашады

«Түрлі- түсті кеме» тәсілі

Дескриптор

5 балл

-топпен жұмыс жасайды

-мәтінді оқиды

«Білім қоржыны» тәсілі

8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері

Суреттер топтамасы

Слайдтар


Кесте

Сызбалар




4-тапсырма:

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

Тілдік бағдар

Қосымша тапсырма

Жеке жұмыс


Жазылым.

Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, сөйлемді жазады. Не себепті ол қосымшаларды қойғанын түсіндіреді.

Берілген сөздер мен сөз тіркестерін мағынасына қарай сәйкестендіреді.

Жазылым Айтылым

Талғаулы салалас құрмалас сөйлем туралы мәліметті игеріп, мысал жазады. Жалғаулықтары: не, немесе, кейде, я, яки, болмаса.

Үлгі: Мен биыл оқуғыа түсемін немесе әскер қатарына қосыламын.

Жазылым

Берілген мәтін мазмұныны бойынша етістіктерді бір бағанағ, зат есімдерді екінші бағанға бөліп жазады..

Дескриптор: Жалпы - 3 балл.

-Тапсырманы орындайды

«Бағдаршам» тәсілі.

Дескриптор

3 балл

-Көшіріп жазады

Смайликтер

8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері
«Жұмбақтар» жинағы

Сабақтың соңы

Бағалау

«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Рефлексия:

Үйге тапсырма

5-тапсырма

«Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар»




Қысқамерзімді жоспар

2-сабақ.

Бөлім:

11 бөлім. Мәңгілік елдің нұрлы жолы. Н.Назарбаев «Қазақстан жолы»(үзінді)

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ел болашағы жастардың қолында

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.1.1-мәтін тақырыбы,тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;

8.5.1.5-демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану

Сабақтың мақсаты:

мәтін тақырыбы,тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжай алады;

демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдана алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу

«Шаттық шеңбері»

Оқушылар шеңберге тұрады, бәрінің арқасына А4 форматты қағаз жапсырылады. Бәрі оңға бұрылады, арқасын беріп тұрған оқушының парағына өзінің тілегін сурет арқылы білдіреді.


Дескриптор

-Ойын айтады

-Пікірін білдіреді

ҚБ

«Қол шапалақ»

Оқулық, жұмыс дәптерлері

ДК экраны




(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.

Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Өз ойымен бөліседі.

Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.


Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.


Интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы


Сөздік жұмысы

8-тапсырма

Жұптық жұмыс

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқып береді,

берілген жаттығуларды орындатады.

Қосымша тапсырма

Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді

ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі

Айтылым

Тағдыр-судьба

Рух-дух

Сіңіру-усваивать

Табыс-доход

Гүлдену-процветать

Жазылым Айтылым

Парталас досымен тапсырманы орындайды.

Мәтінді мағыналық бөліктерге бөліп, әр бөлігіне тақырып қояды. Әр бөлік бойынша екі сұрақтан дайындап, көршісінен сұрайды.
Айтылым

«Акроним» тәсілі арқылы тақырыпқа байланысты сөздер айтады.

Қ

А

З

А

Қ

С

Т

А

Н



Дескриптор: Жалпы – 4 балл.

-Сәйкестендіреді

-Кестемен жұмыс жасайды

-Сипаттайды

«Өзін- өзі бағалау» тә сілі

8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері

Интербелсенді тақта


Слайдтар

Суреттер топтамасы




Тапсырма:

Топтық жұмыс

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.


Оқылым Айтылым

1-топ: «Оймоншақ» тәсілі арқылы тақырып бойынша баяндайды.

2-топ: «Шындық па, жалған ба» кестесі арқылы тапсырма орындайды.



3-топ: «Төрт сөйлем» тәсілі бойынша тақырыпты талдайды.


Дескриптор: Жалпы - 5 балл.

- Топтар бір-бірін критерийге сай бағалап, комментарий жазып отырады.

«Блоб ағашы» кері байланыс.

8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері




6-тапсырма:

Оқулықта берілген айдарындағы тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

7-тапсырма

Жеке жұмыс

Қосымша тапсырма

Жеке жұмыс
9- тапсырма

Жеке жұмыс

Ойтаразы

Жеке жұмыс

Жазылым

Шылауларды пайдаланып, талғаулы салалас сөйлем құрайды.

Мұғалімнің қосымша ұсынған «Аяқталмаған сөйлемін» орындайды.

Жазылым

Мәтін бойынша «Қос жазба» күнделігін толтырады. Түсіндіреді. Түсініксіз сөздерді теріп алып, мағынасын ашады.

Оқылым Айтылым

Тапсырманы орындайды.

«Сәйкестендіру кестесін» толтырады.

Жазылым

Берілген сөйлемдерді жалғастырып, талғаулы салалас сөйлем құрайды.

Айтылым

«Роунд- Робин» тәсілі.

Дескриптор: Жалпы – 3 балл.

- Мағынасын анықтайды

- Кестені толтырады.

«Бутерброд» тәсілі.

Дескриптор

3 балл

-Ойын айтады

Смайликтерді қолданады

Дескриптор

3 балл

-Сипаттайды

-Түсініктеме береді



8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

Бағалау


«Бір ауыз сөз» әдісі.

Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа рефлексиясы
Үй тапсырмасы

Жеке жұмыс:

Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді
10- тапсырма

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар,

«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.





Қысқамерзімді жоспар

3-сабақ.

Бөлім:

11 бөлім. Мәңгілік елдің нұрлы жолы. Н.Назарбаев «Қазақстан жолы»(үзінді)

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Мәңгілік ел идеясы»- болашағымыздың бастауы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.2.1-публицистикалық стильдің тілдік ерекшеліктері арқылымәтіндердің жанрын анықтау;

8.4.1.1-мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап,шағын мақала жазу;

Сабақтың мақсаты:

публицистикалық стильдің тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтай алады;

мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап,шағын мақала жаза алады;

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі:

(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

1. Жолдау» деген - не? 2.Жолдаудың негізгі мақсаты қандай? 3.Н. Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына арнаған жолдаулары туралы не білесің? 4.Осы уақытқа дейін Елбасы неше жолдау жолдады?

Дескриптор

3 балл

-Сұрақтарға жауап береді
Смайликтер

Оқулық, жұмыс дәптерлері

ДК экраны



(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.

Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Өз ойымен бөліседі.

Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.


Қалыптастырушы бағалау:

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.


Интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы


Сөздік жұмысы

1-тапсырма

Жеке жұмыс
Мұғалім бағыт-бағдар береді.
2-тапсырма

Жеке жұмыс

Оқушыларды сауаттылыққа баулиды.
3-тапсырма.

Жұптық жұмыс
Мұғалім бағыт- бағдар беріп, қосымша сұрақтар қою арқылы алған білімдерін тереңдетеді.


Айтылым Жазылым

Елбасы- глава государство

Болашақ- будущее

Нұрлы-светлый

Біртұтас-единый

Шартарап-все четыре стороны

Діл-поэт. сердце

Ашықтық-откровенность

Айтылым

Сурет бойынша қысқа әңгіме құрап айтады.

«Ыстық орындық» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап береді.

Жазылым

Сөз тіркесін пайдалданып, сөйлем құрайды. Сурет бойынша «Зуылдақ» әдісін қолданып тапсырманы орындайды.

Оқылым Айтылым.

1-тап: «Блум таксономиясын» пайдаланып, мәтін мазмұнын ұғады. Мәтінді түсініп оқып, мәтін бойынша жоспар құрады.

2-тап: Мәтін бойынша топтастыру жасайды.

«Мәңгілік ел» идеясы жөнінде білетін ақпараттары бойынша кластер құрып, пікірін білдіреді.

3-тап: «Дөңгелек үстелді» қолданып, мәтінді игереді.

Мәтіннің негізігі тірек сөздерін негізге алып, ойларын айтып, постер қорғайды.

Дескриптор: Жалпы - 3 балл.

- Сұраққа жауап береді.



Дескриптор

3 балл

-Мәтін құрап жазады

«Бес саусақ» тәсілі арқылы кері байланыс орнатылады.

Дескриптор

5 балл

-топтық тапсырмаларды орындайды

-ақпарат іздейді

-ойын айтады

-пікірімен бөліседі

-талдау жасайды
«Жетістік баспалдағы» тәсілі арқылы кері байланыс жасалады.

8-сынып оқулығы

Жұмыс дәптерлері



5-тапсырма

Жұптық жұмыс

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

Қосымша тапсырма

Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді

ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі

Айтылым

«Үш қадамды сұхбат» тәсілін пайдаланып, мәтін мазмұны бойынша сұхбат құрады.

Мәтін мазмұны бойынша жоспардың ретін түзеп жазады. Сұрақтар қояды. Таныс емес сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын анықтап жазады.

Айтылым

Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, сөйлемді жаз. 1. Еліміз.....… болашақ көшбасшылары - бүгінгі студенттер мен мектеп оқушылары. 2. Сіздердің, бүгінгі жастардың, ерекше ұрпақ екендеріңізді қайталау.......… мен жалықпаймын. 3. Сіздер тәуелсіз Қазақстан… өмірге келдіңіздер. 4. Сіздердің жастық шақтарыңыз – біз.......... еліміз.... … көтерілу, гүлдену мезгілі.

Дескриптор: Жалпы - 4 балл.

-сұхбаттасады

-Мағынасын анықтайды

«Жарайсың, жақсы, қанағат» тәсілі арқылы қалыптастырушы бағалау жаүргізіледі.

8-сынып оқулығы

Жұмыс дәптерлері




Тапсырма.

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

Ойтаразы

Жеке жұмыс

Жазылым

Сәйкестендіріп, сөйлем құрап жазады. Мұғалім ұсынған кестемен жұмыс жасайды.

Айтылым

«Әңгімелесетін әріптестер» тәсілі арқылы қорытынды жасайды.

Дескриптор: Жалпы – 3 балл.

- Сәйкестендіреді

-Сөйлем құрайды

«Бағадршам» тәсілін қолданады.

Кесте

Сызба
Интербелсенді тақта

Сабақтың соңы


Бағалау


«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылайды.
Үй тапсырмасы


Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.

- бүгін сабақта қуантқаны.....

- мен өзімді.....үшін мақтар едім.

- маған ерекше ұнағаны....
Ғаламтордан мәлімет

Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!

Жақсы!

Талпын!






4-сабақ.

Бөлім:

11 бөлім. Мәңгілік елдің нұрлы жолы. Н.Назарбаев «Қазақстан жолы»(үзінді)

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Мәңгілік ел идеясы»- болашағымыздың бастауы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.2.1-публицистикалық стильдің (қысқа очерк)тілдік ерешеліктерін талдау арқылы мәтіндердің жанрын анықтау

8.3.4.1-мәтін түрлерін,тілдік ерекшеліктерін салыстырып талдау

Сабақтың мақсаты:

публицистикалық стильдің (қысқа очерк)тілдік ерешеліктерін талдау арқылы мәтіндердің жанрын анықтай алады;

мәтін түрлерін,тілдік ерекшеліктерін салыстырып талдай алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі:

(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

1.Қазақстан қандай мемлекет? 2.Үштұғырлытілсаясатытуралы не білеміз? 3. Ел президентікім? Олтуралы не білеміз? 4. ҚР-сыөзтәуелсіздігінқашаналды? 5.Ұлттық рәміздеріміздіатаңыздар.

Дескриптор

-Сұрақтарға жауап береді

-Ойын айтады

ҚБ

«Қол шапалақ»

Оқулық, жұмыс дәптерлері

ДК экраны






(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды.

Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады

«Ой шақыру» әдісін пайдаланып




Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру


Интербелсенді тақта




Сабақтың ортасы


Сөздік жұмысы

6-тапсырма

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқып түсіндіріп береді, жаттығуларды орындатады.

Қосымша тапсырма

Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді

ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі

Айтылым

Мәңгілік-вечный

Құндылық-ценность

Сабақтастыру-увязывать

Серпіліс-прорыв

Берік-крепкий, прочный

Жазылым

Тақырып бойынша түйіндемесін «РАФТ» тәсілі арқылы баяндайды.


Айтылым
ПОПС» формуласы. · Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... » · Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » · Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім .... ».


Дескриптор: Жалпы - 3 балл.

- Түйіндеме жазады

- Тапсырманы орындайды.

«Бағдаршам» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды.

8-сынып оқулығы

Жұмыс дәптерлері

Кесте
Сызбалар




4-тапсырма

Топтық жұмыс

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.


Оқылым Жазылым

1-топ: «Оймоншақ» тәсілі. Топқа бірігеді. Әр топтағы оқушылар кезекпен бір сөйлемнен айтып, суреттегі кісі туралы мәтін құрайды. Постер қорғайды.

2-топ: «Мәңгілік ел идеясы» топтастыру жасайды.

Берілген тақырыпшалардың бірін таңдап алып, шағын мәтін құрайды. Ғаламтордан қосымша мәліметтерді пайдаланады.

3-топ: «Бес жолды өлең» тәсілі арқылы жолдауға баға береді.

Дескриптор: Жалпы - 3 балл.

-Тапсырмаларды орындайды.

-Баяндайды

«Бағалау таразысы» арқылы кері байланыс жасайды.

8-сынып оқулығы

Жұмыс дәптерлері







6-тапсырма

Жеке жұмыс

Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

7- тапсырма

Жұптық жұмыс

8- тапсырма

Жеке жұмыс

Тапсырма

Ойтаразы

Рефлексия

Тыңдалым Айтылым

Мәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап береді. Тақырыпқа қатысты ақпаратты «8 бұрыш ішінде» стратегиясын қолданып айтады.

Айтылым.

Мәтін мазмұны бойынша парталасымен диалог құрады. «Мәңгілік ел» тақырыбында бірнеше сөйлем құрайды. Сұхбаттасады.



Оқылым Айтылым

Н.Ә.Назарбаевтың 2014 жылы 17 қаңтарда жариялаған «Қазақстан жолы 2050: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ» атты жолдауын оқиды. Жолдау туралы ой бөлісіп, әңгімелеседі.

Жазылым

«Шығу парағын» толтырады.

Біз бүгінгі сабақта нені үйрендік?

Қандай сұрақ бар?

Пікіріңіз…


Дескриптор: Жалпы - 4 балл.

-Сипаттайды

-Мәтінді тыңдайды.

«Тазалық» тәсілі арқылы кері абйланыс.
Дескриптор

4 балл

-сөйлем құрайды

-тәсілді қолданады.

«Бас бармақ» тәсііл арқылы кері байланыс.

Слайдтар

Интербелсенді тақта

Бейнебаян

Ақ плакаттар





Сабақтың соңы

Бағалау


«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.


Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.



Үй тапсырмасы:

9-тапсырма

Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар»








Қысқамерзімді жоспар

Бөлім:

11 -бөлім. Мәңгілік елдің нұрлы жолы. Н.Назарбаев «Қазақстан жолы»(үзінді)

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Менің тілім- мәңгілік тіл

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.2.6.1 - кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру

8.3.4.1 - мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау

Сабақтың мақсаты:

кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдай алады , баға береді;

мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасай алады.

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Тіл- тас жарады,Тас жармаса бас жарады.

Өнер алды қызыл тіл.

Тіл бар жерде өмір бар.

Тіл қылыштан өткір.

Дескриптор

3 балл

-Мақал- мәтелдерді түсіндіре алады

ҚБ

Смайликтер

Оқулық, жұмыс дәптерлері.



(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды.

Бір-біріне сұрақтар қояды.

Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Өз ойымен бөліседі.

Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

Слайдтар

Суреттер топтамасы

Сабақтың ортасы


Сөздік жұмысы

Мұғалім көмектеседі, толықтырады.

1-тапсырма.

Жеке жұмыс

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқып түсіндіреді.

4-тапсырма

Жұптық жұмыс

Оқушыларды ынтымақтастыққа баулиды.

Айтылым

Ұғым-пноятие

Тағзым- поклон

Мақтаныш-гордость

Мирас-наследство

Қадірлеу-уважать

Айтылым

Етістіктерді бұйрық рай тұлғасына ауыстырады. Сөйлем құрап айтады.

Жазылым

«Оңай және қиын сұрақтар» кестесін толтырады. Кестенің сол жағына оңай сұрақтарды, ал оң жағына қиын сұрақтарды жазады. Көршісіне дайындаған сұрақтарын қояды.

«Бірге ойлаймыз» тәсілін қолданады.


Дескриптор: Жалпы – 3 балл.

- Сөйлем құрайды

«Бес саусақ» тәсілі.
Дескриптор

4 балл

-Суретпен жұмыс жасайды

-Сұраққа жауап береді.

«Жетістік баспалдағы» тәсілі арқылы кері байланыс орнатады.


Оқулық, жұмыс дәптерлері.


Интербелсенді тақта

Слайдтар





2-тапсырма.

Жеке жұмыс

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, үлгі көрсетеді.


Қосымша тапсырма

Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді

ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі

Жазылым.

Сурет бойынша сөйлем құрайды. Дереккөздерден Әл- Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университетінде ашылған «Мәңгілік тел» қақпасы туралы мәлімет жинап, түсіндіреді.

«Акроним» тәсілі бойынша талдау.

М Ә Ң Г І Л І К

Айтылым

Адасқан сөздерден мағынасына қарай дұрыс сөйлем құра.

Тілі, қазақ, байлығы - , халқының, қазақ.

Баға, тіл, мұра - , жетпес.

Адамзаттың – әрбір, борышы, абыройын, тілдің, туған, абзал, асқақтату


Дескриптор: Жалпы – 4 балл.

-Өз ойларын айтады

-Талдайды



Оқулық, жұмыс дәптерлері.




3-тапсырма.

Топтық жұмыс

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

Қосымша тпсырма

Жеке жұмыс


Ойтаразы

Жеке жұмыс

Оқылым Айтлым

Топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды.

1-топ: «Блум түймедағы» тәсілі арқылы мәтінді талдайды.



2-топ: Мәтін мазмұны бойынша жоспар құрады..

Постер қорғайды.

3-топ: «Венн диаграммасы» арқылы салыстыру жасайды.

«Қазақ тілінің бүгіні мен өткені» Ойын, пікірін білідріп, жазады.

Жазылым Айтылым

«Тіл болашағы алаңдатады» тақырыбында қазіргі тілді шұбарлау мәселесіне өз көзқарасын, сыни пікірін білдіріп жазады. Ой бөліседі.

Айтылым

«3-2-1» тәсілі арқылы бүгінгі сабақ бойынша ұғынған ақпараттары бойынша ой қоырытып, пысықтайды.

Дескриптор: Жалпы – 5 балл.

-Өлеңді тыңдайды

-Өлеңді оқиды

-Талдайды

-Атайды


Дескриптор

3 балл

-Сөздік жұмысы

Оқулық, жұмыс дәптерлері.

Сабақтың соңы


Бағалау


«Бір ауыз сөз» әдісі.

Мұғалім оқушылардың рефлексиясын тыңдайды.

Үй тапсырмасы

Жеке жұмыс:

Оқушылар бір ауыз сөзбен өз ойларын түсіндіріп береді.

Р.Гамзатов <Егер тiлiм ертен болса кұрымак, Мен дайынмын өлуге де бүгін-ақ...» - ойтолғау

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе