ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 206
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | | Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны | |
| (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. | Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Интербелсенді тақта |
Сабақтың ортасы | Сөздік жұмысы | Жазылым Айтулы- известный Қоғам қайраткері-общественный деятель Бағдарлама- программа Сұхбат-интервью Сыр-тайна Телеарна-телеканал | | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Сөздік |
| №2- тапсырма: Жеке жұмыс Оқушыларға бағыт-бағдар береді. Қосымша тапсырма Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі | Жаылым Дереккөздерден Нұртөре Жүсіп туралы мәлімет табады. Ол туралы (шығармашылығы, еңбектері, қоғам қайраткері ретінде атқарған істері т.б.) әңгімлеп береді. Айтылым «Акроним» тәсілі Н-нұрлы Ұ-ұлағатты Р-рақымды Т-талантты Ө-өміршең Р-риясыз Е-ескерткіш Ж-жайдары Ү-үлгілі С-салиқалы І-ізетті П- парасатты | Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Сұраққа жауап береді «Бағдаршам» тәсілі арқылы кері байланыс жасалады. | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
| №1- тапсырма: Жұптық жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. 3-тапсырма Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларды топпен жұмыс жасауға, сын тұрғысынан ойлау дағдысын қолданып пікрін білдіруге баулиды. Тапсырма Жеке жұмыс Мұғалім оқушыларға бағыт- бағдар береді, толықтырады. Қосымша тапсырма Жеке жұмыс Ойтаразы Жеке жұмыс | Айтылым Жұптасып, берілген сұрақтар бойынша жұмыс жасайды. «Блум таксономиясын» қолданады. Тыңдалым Оқылым Топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. 1-топ: Түйінді ойды анықтайды. Нұртөре Жүсіп туралы кластер жасап, топтастырады. «Ассоциаграмма» тәсілін қолданады. 2-топ: «Аквариум» тәсілі арқылы мәтіннің идеясын анықтайды. 3-топ: «Шеңбердегі доп» тәсілі арқылы мәтін мазмұнын айтады. Оқылым Айтылым Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді. Жазылым Айтылым «Қос жазба» күнделігі тәсілі арқылы Мәтін мазмұны бойынша жұмыс жасайды. Айтылым «Роунд-Робин» тәсілін пайдаланып, тақырыпт бойынша үйренген мәселелері бойынша әр оқушы бір- бір сөз немес сөйлем түрінде айтып шығып, қорытындылайды. | Дескриптор: Жалпы - 4 балл. -Сұхбаттасады -Талқылайды «Бес саусақ» тәсілін қолданады. Дескриптор 5 балл -Мәтін оқиды -Сипаттайды -Түйінді ойды айтады -Негізіг ойды анықтайды -Мазмұнын игереді «Екі жұлдыз, бір тілек» тәсілі арқылы кері байланыс жасалады. Дескриптор 3 балл -Сұраққа жауап береді «Қоқыс жәшігі» тәсілі Дескриптор 3 балл -Топтастырады. «Жетістік баспалдағы» тәсілі | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Слайдтар Суреттер тапсырмасы Кесте Сызба |
Сабақтың соңы Бағалау | «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үй тапсырмасы | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. «Семантикалық карта» дайындап келеді. | Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар» | |
Қысқамерзімді жоспар
№32-сабақ.
Бөлім: | 13- бөлім . Қазақстан – Байқоңыр – Ғарыш. Нұртөре Жүсіп «Қыран қазақ» деректі әңгімесі |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы:8 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Нұртөре Жүсіп |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 8.3.6.1-тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып,баға беру 8.1.6.1- тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру |
Сабақтың мақсаты: | тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып,баға бере біледі; тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап береді. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Сабақтың басы | (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Нұртөре Жүсіп кім? Топтастыру жасайды | | Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны | ||
| (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. | Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Интербелсенді тақта | |
Сабақтың ортасы | Сөздік жұмысы | Жазылым Бейнеқор-видеофильм Кеңшар-совхоз Жинақ-сборник Мақала-статья | | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Сөздік | |
| №4- тапсырма: Жеке жұмыс Қосымша тапсырма Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі | Айтылым Мәтіндегі сөйлемдерге бірнеше нұсқада сұрақ қояды. Осы сұрақтар төңірегінде сұхбаттасып, ой бөліседі. Айтылым «Бес жолды өлең» Нұртөре Жүсіп | Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Мәтін құрайды «Бас бармақ» тәсілі арқылы кері байланыс орнатылады. | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері | |
| №5- тапсырма: Жұптық жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. 8-тапсырма Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларды топпен жұмыс жасауға, сын тұрғысынан ойлау дағдысын қолданып пікрін білдіруге баулиды. 6-тапсырма Жеке жұмыс Мұғалім оқушыларға бағыт- бағдар береді, толықтырады. Қосымша тапсырма Мұғалім тапсырмасы Оқушылардың қате кеткен тұстарына көмектеседі. Ойтаразы Жеке жұмыс | Айтылым « Алматы» телеарнасының бейнеқорынан «Алматы» телеарнасының «Бенефис- Нұртөре Жүсіп» атты бағдарламасымен танысады. Алған мәліметті пайдаланып, Н.Жүсіп туралы көршісімен сұхбат құрады. Айтылым Жазылым Топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. 1-топ: Диаграмма жасайды. «Нұртөре Жүсіп- қоғам қайраткері». Постер қорғайды. 2-топ: «Графикалық органайзер» әдісі арқылы тапсырма орындайды. 3-топ: Әр түрлі деңгейдегі сұрақтар құрастырады. Нұртөре Жүсіп және оның өмірі мен шығармашылығы туралы фотоколлаж дайындайды. Жазылым Мәтіндегі қате жазылған сөздерді тауып, себебін түсіндіреді. Айтылым Мұғалім ұсынған тәсіл бойынша тапсырма орындайды. «Бір минуттағы ой» тәсілі. Жазылым «РАФТ» тәсілі.. Нұртөре Жүсіпке арнап өзін толғандырған мәселе жөнінде хат жазады. Айтылым «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтырып, қорытынды жасайды. | Дескриптор: Жалпы - 4 балл. -Сұхбаттасады Смайликтерді пайдалана отырып көңіл, күйімен бөліседі. Дескриптор 5 балл -Топтастырады -Сөздердің мағынасын анықтайды -Түсіндіреді -Сұрақ құрастырады «Шапалақтау» тәсііл арқылы кері байланыс жасайды. Дескриптор 3 балл -Сұраққа жауап береді «Өзін- өзі бағалау» тәсііл арқылы кері байланыс. Дескриптор 3 балл -Сөздер айтады «Жарайсың, жақсы, қанағат» Дескриптор 3балл -Талдайды «Алма ағашы» стратегиясы. | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Слайдтар Суреттер тапсырмасы Кесте Сызба | |
Сабақтың соңы Бағалау | «Еркін микрофон» | 7- тапсырма | «Жапондық бағалау» әдісі | |
Қысқамерзімді жоспар
№33-сабақ.
Бөлім: | 13- бөлім . Қазақстан – Байқоңыр – Ғарыш. Нұртөре Жүсіп «Қыран қазақ» деректі әңгімесі |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | «Қыран қазақ» (деректі әңгіме) |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 8.1.1.1 - мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; 8.4.1.1-мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап,шағын интервью жазу; |
Сабақтың мақсаты: | мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжай алады; мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап,шағын интервью жаза алады; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Сабақтың басы | (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Екі суретті бір-бірімен байланыстырып айтып көріңіз. | Дескриптор 3 балл -Суреттерді байланыстырып айтады ҚБ Шапалақ | Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны | ||
| (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. | Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Интербелсенді тақта | |
Сабақтың ортасы | Сөздік жұмысы | Жазылым Қондырғы-установка Құпия-тайный Тәнті болу-быть восхищенным Перне-клавиша, струна Дәреже-категория Артықшылық-преимущество Кемшілік-недостаток | | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Сөздік | |
| 1- тапсырма: Жеке жұмыс Қосымша тапсырма Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі | Айтылым Сурет бойынша мәтін құрайды. Қосымша ақпарат көздерінен ол кісі туралы мәліметтер тауып, кірістіреді. Айтылым Мәтін бойынша 5 сұрақ қой. Задавайте 5 вопросов по тексту. (5 балл) 1.____________________ 2.____________________ 3._________________________________________ 4._______________________________________________________________________ 5._____________________________________________________________ | Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Салысытрады «Табыс сатысы» тәсілі | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері | |
| Тапсырма: Жұптық жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. 3-тапсырма Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларды топпен жұмыс жасауға, сын тұрғысынан ойлау дағдысын қолданып пікрін білдіруге баулиды. Тапсырма Жеке жұмыс Мұғалім бағыт-бағдар береді. Тапсырма Жеке жұмыс Оқушыларға қосымша ақпарат көздерінен қосымша мәлімет береді. 2- тапсырма Жеке жұмыс 4- тапсырма Жеке жұмыс | Айтылым Сұрақтарға жауап береді. «Зымыран сұрақтар» тәсілін қолданады. Тыңдалым Оқылым Топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. Үш топқа тақырыпқа қатысты үш түрлі мәтін беріледі. Сол мәтінді берілген оқулықтағы мәтінмен салыстырып, айырмашлыығы ортақ мәселелерін айтып шығады. «Венн диаграммасы» тәсілін қолданады. Түсінгенін баяндап, талқылайды. Сыни пікірін білдіреді. Айтылым Әр абзацка тақырып қояды. «Дара диаграмма» әдісі арқылы Тоқтар Әубәкіровты суреттейді. Оқылым Жазылым Айтылым Тақырыпты ашатындай мұғалім ұсынған мәтін бойынша кестені толтырады. «Кубизм» тәсілі арқылы Талғат бигелдиновке сипттама береді. Жазылым Сөздерден сөйлем құрайды. Түсіндіреді. Талқылайды. Ойын айтады. Жазылым Мәтіннен күрделі сөздер мен тұрақты тіркестерді теріп жазады. | Дескриптор: Жалпы - 4 балл. -Сұраққа жауап береді «Бас бармақ» стратегиясы. Дескриптор 5 балл -Топтастырады -Постер құрады -Түсіндіреді -Мәтінді оқиды Дескриптор 3 балл -Дәлелдеп айтады -Тірек сөздерді анықтайды «алма ағашы» тәсілі Дескриптор 3 балл -Сөз тіркесін жазады -Жаңа сөздер жазады «Жылы лебіз, ыстық тілек» тәсілі. | Интербелсенді тақта Суреттер топтамасы Слайдтар Кестелер Схема | |
Сабақтың соңы Бағалау | «Еркін микрофон» әдісі. | Оқушылар бүгінгі сабаққа қорытынды жасайды. Үй тапсырмасы «Семантикалық кесте» құрастыру | Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. | |
Қысқамерзімді жоспар
№34-сабақ.
Бөлім: | 13- бөлім . Қазақстан – Байқоңыр – Ғарыш. Нұртөре Жүсіп «Қыран қазақ» деректі әңгімесі |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | «Қыран қазақ» (деректі әңгіме) |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 8.4.4.1-тақырып бойынша мәлімет жинақтап,эссе жазуда тиімді қолдану; 8.4.2.1-эссе құрылымы мен дамуын сақтап,тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну; |
Сабақтың мақсаты: | тақырып бойынша мәлімет жинақтап,эссе жазуда тиімді қолдана алады; эссе құрылымы мен дамуын сақтап,тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсына алады; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Сабақтың басы | (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | | Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны | ||
| (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. | Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Интербелсенді тақта | |
Сабақтың ортасы | Сөздік жұмысы | Жазылым Жүрекжұтқан-бесстрашный Ұшқыр-быстрый Қуаныш-радость Жақсылық-доброта Жамандық-плохое Адалдық-верность | | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Сөздік | |
| 5-тапсырма: Жеке жұмыс Қосымша тапсырма Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі | Айтылым Мәтін мазмұны бойынша бірнеше нұсқада сұрақ қояды. Мағынасын түсіндіреді. Өз ойын «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы айтады. Айтылым Сөздерден сөйлем құрайды. Суретті пайдаланып, мәтін құрайды.Тақырып бойынша өз ой, пікірін білдіріп, қосымша мәліметтер ұсынады. | Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Талдайды -Ойын айтады «Білім қоржыны» тәсілі | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері | |
| №9- тапсырма: Жұптық жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. Тапсырма Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларды топпен жұмыс жасауға, сын тұрғысынан ойлау дағдысын қолданып пікрін білдіруге баулиды. 6-тапсырма Жеке жұмыс Мұғалім бағыт-бағдар береді. Түсінбеген тұстарына көмектеседі. 7- тапсырма Жеке жұмыс Ойтаразы Жеке жұмыс | Айтылым 4- тапсырмадағы тұрақты сөз тіркестерінің бірін тақырып ретінде алып, ой бөліседі. Сұрақтарды пайдалынып, диалог құрады. «Жуан, жіңішке сұрақтарды» пайдаланады. Айтылым Топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. «Ойыңды дәйекте» ойыны. Әр топ өз дәйектемелерін таңдап, постер қорғайды. «Бес жолды өлең» құрастырады. Тоқтар Әубәкіров Талғат Бигелдинов Нұртөре Жүсіп Оқылым Айтылым Берілген сөздер мәтіндегі қай сөздермен тіркеседі? Мәтіннен тауып, оның қандай сөйлем мүшесінің қызметін атқарып тұрғанын айтады. Тыңдалым Айтылым «Хабар» агенттігінің сайтынан «Орталық хабар» бағдарламасының «Тоқтар Әубәкіров» атты бағдарламасын көреді. Бағдарлама бойынша Тоқтар Әубәкіров туралы бірнеше сұрақ дайындайды. Жазылым «БББ» кестесін толтырады. | Дескриптор: Жалпы - 4 балл. -Сұрақтарға жауап береді -Қорғайды -Сұхбаттасады «Бес саусақ» тәсілін қолданып, кері байланыс жасайды. Дескриптор 5 балл -Топтастырады -Сөздердің мағынасын анықтайды -Түсіндіреді -Сөйлем құрастырады «Екі жұлдыз, бір тілек» тәсілі арқылы топтар біріне –бірі пікір білдіріп, бағалайды. Дескриптор 3 балл -Құрылымын анықтайды | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Слайдтар Суреттер тапсырмасы Кесте Сызба | |
Сабақтың соңы Бағалау | «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үй тапсырмасы | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. 8- тапсырма (жазылым) 10 сұрақ дайындап келеді. | Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар». | |