ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 209
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқамерзімді жоспар
№6-сабақ.
Бөлім: | 11 -бөлім. Мәңгілік елдің нұрлы жолы. Н.Назарбаев «Қазақстан жолы»(үзінді) |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Менің тілім- мәңгілік тіл |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау |
Сабақтың мақсаты: | идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдай алады; мәтін тақырыбы,тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжай алады; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Дескриптор 3 балл -Жалғастырады -Пікірін білдіреді ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны | |
| (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. | Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру | |
Сабақтың ортасы | Сөздік жұмысы №5-тапсырма: Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқып түсіндіреді. Қосымша тапсырма Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі | Айтылым Еңсесі биік-высоко Жүйрік-находчивый Ақиқат-истина Ұйытқы-основа Тыңдалым Айтылым Мәтінді тыңдап, түсінгендерін өз сөзімен «SWOT» талдау тәсілі арқылы айтып береді. Айтылым «Адасқан әріптер» ойыны. Мұғалім әріптер береді, оқушылар тақырыпқа қатысты 3 сөйлем құрастыруы қажет. А л а о ы қ д с д т ө г з с е р б і к ө п к с о д | Дескриптор: Жалпы - 3 балл. - Түсіндіреді. «Өзін- өзі бағалау» тәсілі арқылы кері байланыс жасалады | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Сөздіктер |
| Тапсырма: Жеке жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. 9-тапсырма Жұптық жұмыс | Айтылым Ақпараттың дұрыстығын анықтайды. Айтылым «Жуан, жіңішке сұрақтар» тәсілі арқылы сұхбаттасады. | Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Кестемен жұмыс жасайды Дескриптор 4 балл -Жаңа сөздерді қолданады | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Интербелсенді тақта Слайдтар |
Сабақтың соңы Бағалау | Тапсырма Топтық жұмыс Оқушылардың түсінбеген тұстарына көмектеседі, түзету жұмыстарын жасайды. Қосымша тапсырма Жеке жұмыс 6-тапсырма Жеке жұмыс 7- тапсырма Жеке жұмыс 11-тапсырма Жеке жұмыс Рефлексия Үй тапсырмасы | Жазылым Айтылым Топқа бөлініп, мұғалім ұсынған тапсырмаларды орындайды. 1-топ: Тақырып бойынша «Адасқан сөздермен» сөйлем құрайды. 2-топ: Тақырып бойынша постер қорғайды. «Тұжырымдамалық карта» тәсілі арқылы тіл мәселесін талдайды. 3-топ: Сұрақтар қояды. «Зымыран сұрақтар» тәсілін пайдаланады. Жауаптары «иә», «жоқ» деген жауапты қажет ететіндей болуы қажет. Жазылым «Тіл» тақырыбына «Бес жолды өлең» құрастырады. Жазылым Көп нүктенің орнына қажетті сөзді қойып, мақал- мәтелді жазады. Қажетті сөздер: бүлдіргі, түтіні, жүйріктен, жылда, т.б. Жазылым Айтылым Мәтіннен маңызды санайтын сөйлемдерді теріп жазып, себебін түсіндіреді. «Екіжақты күнделік» тәсілін қолданады. Жазылым «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтырады. 8 – тапсырма | Дескриптор 5 балл -Сөйлем құрайды -Постер қорғайды -Сұрақтар қояды -Ойын айтады -Пікірімен бөліседі «Шапалақтау» тәсілі арқылы кері байланыс орнатылады. Дескриптор 3 балл -Өлең құрастырады -Сипаттайды «Блоб ағашы» тәсілі арқылы кері байланыс жасалады. «Бақылау парағы» | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Кесте Сызбалар Ақ плакаттар Парақтар Суреттер топтамасы |
Қысқамерзімді жоспар
№7-сабақ.
Бөлім: | 11 -бөлім. Мәңгілік елдің нұрлы жолы. Н.Назарбаев «Қазақстан жолы»(үзінді) |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы:8 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Н.Назарбаев «Қазақстан жолы»(үзінді) |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 8.1.1.1-мәтін тақырыбы,тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; 8.1.6.1-тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру |
Сабақтың мақсаты: | мәтін тақырыбы,тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжай алады; тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап береді. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Сабақтың басы | І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу - Біз қандай мемлекетте тұрамыз? - Қазақстан. - ҚР - ның халқы қай тілде сөйлеу керек? - ҚР – ның халқы қазақ тілінде сөйлеу керек. - Біздің тұңғыш президентіміздің аты - жөнін білесіңдер ме? - Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев. | Дескриптор 3 балл -Сұрақтарға жауап береді ҚБ Қол шапалақ | Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны | ||
| «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. | Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады. Берілген сурет бойынша өз болжамдарын айтады. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | | |
Сабақтың ортасы | Сөздік жұмысы №1-тапсырма: Жұптық жұмыс Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқып береді, берілген жаттығуларды орындатды. | Айтылым Жылнама-летопись Атақоныс-отчий край Салт- сана-нравы Қадам-шаг Ашаршылық-голод Айтылым. Сұрақтарға жауап береді. Досымен сөйлеседі. Тақырып жөнінде талқылайды. «Бірге ойлаймыз» тәсілі | Дескриптор: Жалпы – 4 балл. -Сұхбат құрады «Рефлексия пирамидасы» тәсілі | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері | |
| №2-тапсырма: Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. Қосымша тапсырма ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі | Жазылым Айтылым Қанатты сөздерді жазады. Осы сөздердің бірін тақырып ретінде алып, ой бөліседі. Пікірін айтып, болжайды. «Пирамида» тәсілін қолданады. Айтылым «Домино» тәсілін пайдаланып, сөйлемдерді дұрыс құрастырады. Сақтау еліміздің қолымызда өз тәуелсіздігін-Еліміздің тәуелсіздігін сақтау өз қолымызда. | Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Болжам жасайды -Өз ойын дәлелдейді. | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері | |
| №3-тапсырма: Топтық жұмыс Оқулықта берілген айдарындағы тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. 4- тапсырма Жеке жұмыс Тапсырма Жеке жұмыс 7- тапсырма Жеке жұмыс Ойтаразы Жеке жұмыс | Оқылым Айтылым Мәтінді оқиды. Топқа бөлініп, мұғалім ұсынған тапсырмаларды орындайды. 1-топ: «Бес жолды өлең» тәсілі арқылы авторға баға береді. Мәтіннің негізгі ойын топтастырып, толықтырып, пікірін айтады. 2-топ: «Ассоциограмма» тәсілі арқылы мәтінде не айтылғанын топтастырады. Тірек сөздерді кластерге түсіреді. 3-топ. «Дөңгелек үстел» арқылы мәтін мазмұнын айтып шығады. «ПОПС» формуласын қолданып, сыни пікірін білдіреді. Жазылым Жақша ішіндегі тиісті етістіктерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемдерді жазады.Әр сөйлемді өз сөзімен түсіндіріп, ой бөліседі. Жазылым Мәтін мазмұны бойынша конспект жазады. Жазылым Берілген сөздерді пайдаланып, салалас құрмалас сөйлем құрайды. Айтылым «3 Архиватор» тәсілі арқылы қорытынды жасайды. | Дескриптор: Жалпы – 5 балл. - Тапсырамны орындайды. Топпен жұмыс жасайды -Сипаттайды -Талдайды «Бутерброд» тәсілі арқылы кері абйланыс орнатып, қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Дескриптор -Ақпарат жинайды -Шығармаларды айтады «Блоб ағашы» тәсілі арқылы кері байланыс орнатады. Дескриптор 3 балл -Конспект жазады «Жетістік баспалдағы» тәсілі. | 8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Интербелсенді тақта Слайдтар Кесте Суреттер топтамасы | |
Сабақтың соңы Бағалау | «Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім оқушылардың сабаққа деген рефлексиясын тыңдайды. Үй тапсырмасы | Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Тақырып бойынша «Блиц сұрақтар» дайындап келеді. | Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. | |
Қысқамерзімді жоспар
№8-сабақ.
Бөлім: | 11 -бөлім. Мәңгілік елдің нұрлы жолы. Н.Назарбаев «Қазақстан жолы»(үзінді) | |||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||
Күні: | | |||||||
Сыныбы:8 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | Н.Назарбаев «Қазақстан жолы»(үзінді) | |||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 8.3.6.1-тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру 8.2.4.1-идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау | |||||||
Сабақтың мақсаты: | тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға береді; идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстырады және талдай алады. | |||||||
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. | | Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны | |||||
| (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. | Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады. Тақтада берілген сурет бойынша өз ой-тұжырымдарымен бөліседі. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | | ||||
Сабақтың ортасы | Сөздік жұмысы Мұғалім қосымша ақпарат береді, сөздік жұмысына көмектеседі. | Айтылым Азат-свободный Жарқын-яркий Қажырлы-упорный, сильный Қайратты-энергичный Меншікті-собственный | | Сөздіктер | ||||
| №6-тапсырма Жеке жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. Қосымша тапсырма Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі | Жазылым Мәтінді мағыналық бөліктерге бөліп, әр бөлігіне тақырып қояды. Әр бөлік бойынша екі сұрақтан дайындайды. *Кіріспе бөлім *Негізгі бөлім *Қорытынды бөлім Айтылым Оқушыларды қолдау мақсатында «Попс» формуласы беріледі. «Попс» формуласы •Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... » •Екінші сөйлем «Себебі,мен оны былай түсіндіремін … » •Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » | Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Салыстырады -Талдайды «Бағдаршам» тәсілі арқылы кері байланыс жасалады. | 8-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері | ||||
| 10-тапсырма. Топтық жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. 8- тапсырма Жеке жұмыс 5- тапсырма Жұптық жұмыс Мұғалім оқушыларға бағыт- бағдар беріп, түсінбеген тұстарына түзету жұмыстарын жүргізеді. Қосымша тапсырма Жеке жұмыс Тапсырма Жеке жұмыс Қосымша тапсырма Жеке жұмыс | Оқылым Жазылым 1-топ: «Желаяқ» ойыны . «Қазақстан жолы» мәтін құрайды. Синоним, антонимдерді қолданады. 2-топ: «Домино» тәсілі арқылы тақырыпқа қатысты берілген сөйлемдердегі сөздердің орнын дұрыс қойып шығады. Мысалы: Өткізеді елегінен бөлшегін ой әрбір . (Әрбір бөлшегін ой елегінен өткізеді.) 3- топ: «Шындық па, жалған ба» тәсілі арқылы тақырыпқа қатысты берілген мәліметтердің дұрыс, бұрыстығын тексереді. Тыңдалым Айтылым Диалогты тыңдайды. Түсінгенін айтады. Сен «Қазақстан жолы» кітабында айтылған қандай мәселені жоба ретінде таңдап алар едің? Айтылым Жағдаят. Парталас досымен тележүргізуші, жазушы ретінде «Жуан,жіңішке сұрақтар» тәсілін пайдаланып сұхбат құрады. Диалогты толықтырады. «Сұрақтар кестесі» тәсілі Жазылым Тақырып бойынша сөзжұмбақ құрастырады. «Акроним» тәсілі арқылы тапсырма орындайды. Қ А З А Қ С Т А Н Айтылым «Семантикалық карта» арқылы тақырып бойынша берілген тапсырмамен жұмыс жасайды. Ойын айтады. Айтылым Тақырып төңірегінде мұғалім ұсынған сөйлемдерді толықтырады. Қорытындылайды. | Дескриптор: Жалпы – 5 балл. -Мәтін құрайды -Сөздерді ретімен орналастырады -Сөйлем құрайды -Тексереді «Бес саусақ» тәсілі арқылы кері байланыс орнатады. Дескриптор 3 балл -Салыстырады -Дәлелдейді Дескриптор 4 балл -Сұхбаттасады -Сұрақтарға жауап береді. | Интербелсенді тақта Кестелер Әдістер жинағы Слайдтар Бейнебаян | ||||
Сабақтың соңы Бағалау | «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үйге тапсырма | Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - енді мен......аламын. Жазылым 9 -тапсырма | Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! | |
Қысқамерзімді жоспар
№9-сабақ.
Бөлім: | 11 -бөлім. Мәңгілік елдің нұрлы жолы. Н.Назарбаев «Қазақстан жолы»(үзінді) |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Жұлдыздарға жол салған Қазақстан |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 8.1.1.1-мәтін тақырыбы,тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; 8.4.5.1-тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану |
Сабақтың мақсаты: | мәтін тақырыбы,тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжай алады; тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдана алады. |