Файл: ЫСамерзімді жоспарлар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 01.12.2023

Просмотров: 683

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Жаратылыстану пәнінен қысқамерзімді жоспарлар 36 сағатқа арналып жазылды. 2022-2023 оқу жылы

ҚЫСҚАМЕРЗІМДІ ЖОСПАРЛАР



1 сабақ

Бөлім

Мен зерттеушімін

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Əлемдегі барлық жаңалықты қайдан білуге болады?

Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары

2.1.1.1 қоршаған əлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды жəне зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау;

2.1.2.1 «ақпарат көзі» ұғымын жəне оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру.

Сабақтың мақсаттары

Зерттеу жүргізу үшін қажетті тұлғалық қасиеттер мен ақпарат көзін анықтау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

І. Сабақтың басы (10–12 мин)

Оқушылармен сəлемдеседі. Сабаққа келмеген оқушыларды белгілейді.

Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексереді. Сабақтың мақсатымен таныстырады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастырады.
Күн ғажайып болсын! Қарапайым, үйлесімді болсын! Қателіктер болмасын,

Жүздерің бал-бұл жайнасын!

Мұғаліммен сəлемдеседі. Сабаққа дайын екендіктерін жеткізеді. Мұғалімді тыңдайды. Сабаққа зейіні артады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптасады.

Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды.







Мұғалім оқушыларға «Жаратылыстану» оқулығымен танысуды ұсынады.

– Балалар, сендердің əрқайсысыларыңның алдарыңда оқулықтар жатыр. Мұқабасы мен түптемесіне қараңдар. Мұқабада басылым туралы негізгі деректер берілген.

Мұқабаны ашыңдар. Бұл өңірбет – мұқаба

Оқулықпен танысады.

«Оқулықты арнайы қаптамамен қапта. Оқулығыңа өз есіміңді жаз. Бетбелгің болсын. Оқулық парақтарының арасында қарындаш, қалам жəне басқа да

заттарды салма. Бұрыштарын майыстырма, жыртпа, сурет











мен кітапты өзара бекітетін айқарма парақ. Өңірбетті аударыңдар. Кітаптың (оқулықтың) келесі элементі – негізгі бет. Онда авторлардың аты-жөні, кітаптың атауы, баспахана туралы мəліметтер, кітапты шығару мерзімі көрсетіледі.

Оқулықтың бірнеше авторы бар екеніне назар аударыңдар. Олардың қатарында педагогтер мен ғалымдар да бар. Олар сендер үшін, оқу қызықты болуы үшін көп күш-жігерін салды. Сендерден кейін оқулықтарды тағы басқа оқушылардың қолданатынын есте сақтаңдар. Оқулықты мұқият жəне ұқыпты ұстаңдар.

Келесі бетте «Шартты белгілер», оқулықтың QR-кодын пайдалану жөніндегі нұсқаулық, оқулыққа арналған AR қосымшаны орнату жөніндегі нұсқаулық орналасқан. Сендер «Шартты белгілер» деген түсінікпен таныссыңдар. Мұның не екенін есімізге түсірейік...

Мұғалім əрі қарай оқулықтағы

«Қымбатты оқушы!» деп басталатын алғы сөзбен жəне «Оқулықпен қалай жұмыс істейміз?» деген сілтеме схемамен таныстырады. Оқушыларға оқулық парақтары бойынша саяхат жасауға көмектесетін кейіпкерлер – Қуаныш, Айсұлу жəне ғалым Білгішбекке назар

аудартады.

салма, ешқандай белгі салма. Оқулықты айқара бүктеме. Бүлінген немесе жоғалған оқулықты алмастыруға міндеттісің. Егер оқулық жыртылса, онда оны желімде» деген оқулықтарды пайдалану жəне сақтау ережелері мен талаптарды естеріне түсіреді, орындайды.
Оқушылар «Қымбатты оқушы!» деген үндеумен, «Оқулықпен қалай жұмыс істейміз?» деген сілтеме схемамен танысады.

Оқулыққа саяхат жасауға көмектесетін кейіпкерлер – Қуаныш, Айсұлу жəне ғалым Білгішбекпен танысады.







Бірінші бөлімнің атауымен, тақырыппен таныстырып, сабақтың мақсатына назар аудартады.

Бөлім атауымен, сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады жəне оны талқылауға

қатысады. Мақсатты дауыстап айтады.

Мұғалімнің ауызша пікір білдіруі

Оқулықтағы мақсат қою кестесі







– Мақсат сендер нені үйреніп, нені білетіндеріңді көрсетеді. Бұл өте маңызды, өйткені адам не істейтінін, қандай нəтижеге қол жеткізу керектігін білмесе, онда оған оқуда қандай да бір жетістікке жету қиын болады. Сондықтан авторлар əрбір сабақта сендер меңгеруге тиісті білім

мен мəліметтерді тұжырымдап қойған.










ІІ. Сабақтың ортасы (25–23 мин)

Суретке зер салуды ұсынады, сұрақтарға жауап берулерін тапсырады.
1. Суреттерге қара. Мына адамдар немен айналысып жатыр? Оларға ортақ нəрселерді тап.

Суреттерді көреді, салыстырады, талдайды. Сұрақтарға жауап береді. Оқушы жауаптары:

– Ересектер ақиқатты жəне адамзатқа беймəлім білімді іздейді. Олардың мақсаты – жаңалық ашу жəне оның негізінде адамдардың өмірін жақсартатын өнертабыс жасау. Балалар дүниенің қалай құрылғаны, қандай заңдарға бағынатыны туралы білгісі келеді. Олардың зерттеу жүргізудегі мақсаты – осы əлемде жемісті өмір сүру үшін

оны танып-білу, түсіну жəне меңгеру.

Оқушылардың бастамасын қажетті бағытта қолдайды.

Оқулық




2. Адам қоршаған əлемді не үшін зерттейді?










3. Балалар зерттеумен не үшін айналысады?










Бұдан əрі мұғалім немесе оқушылардың

Сұрақтарға жауап береді, өз

ҚБ: «Ду қол

Оқулық

бірі мəтінмен жəне Білгішбектің

пікірлерін айтады. Өз пікірін

шапалақ».




анықтамасымен таныстырады, сұрақ

нақтылайды, дəлелдейді.

Сабақ




қояды.




тақырыбына




1. Қазіргі адамның өмірін қандай нəрсесіз




байланысты түйін




елестету мүмкін емес?




сөздерді














меңгерулерін

бағалау.




Мұғалім күнделікті өмірде оқушыларға жиі зерттеу жүргізу қажет болатындығы туралы айта келе, бірнеше сұрақтар қояды.

  1. Бала науқастанып қалған жоқпа?

  2. Шомылатын су тым ыстық немесе тым салқын емеспе?

  3. Азық-түлік бұзылмағанба?

Мұғалім əрі қарай оқушылардың жаз мезгілінде жүргізген зерттеулерін естеріне түсірте отырып, сұхбатты жалғастырады.

  1. Неніүйрендіңдер?

  2. Жазғы зерттеулерді жүргізуге қандай тұлғалық қасиеттеркөмектесті?

  3. Зерттеуші ғалым қандай қасиеттерге ие болуытиіс?

Сұрақтарға жауап береді, өз тəжірибесі негізінде пікірін айтады. Жаз мезгілінде жүргізген зерттеулері туралы əңгімелейді. Зерттеу жұмыстарын жүргізуге білімпаздық, төзімділік, табандылық сияқты қасиеттердің көмектестіндігін түсінеді.

Балалардың жазғы зерттеулерінің нəтижелерін бағалайды жəне ауызша көтермелейді.




Мұғалім балаларға өзара жұптаса отырып,

«Зерттеуші ғалымдар» кластерін зерделеуді жəне сұхбат барысында ғалымдардың есімдерін айтуды ұсынады.

  1. Осы зерттеулерді жүргізу кезінде Қуаныш пен Айсұлуға қандай қасиеттер қажетболды?

  2. Өзіңнің бойыңда бар қасиеттердіата.

  3. Зерттеуші болу үшін қандай қасиеттерді дамыту керек депойлайсың?

Кластерді зерделейді. Зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін атайды, өздерінің бойында бар қасиеттерді тізіп атайды.

Жұптардың жұмысын бақылайды.







Мұғалім «Енді сендер зерттеушілерге қандай қасиеттер керек екенін жəне өз зерттеуіңе қажетті ақпаратты ненің көмегімен алуға болатынын білесіңдер.

1. Нағыз ғалым зерттеуді неден бастайды?

Оқулықтағы сызбамен жұмыс жасайды жəне сызба бойынша барлық ақпарат көздері туралы əңгімелейді.

Ауызша жұмыс барысында əрбір оқушының қатысуын бақылайды.








  1. Кез келген зерттеу жұмысын «Мен өзім» деген ақпарат көзінен бастау үшін өзіңе мынадай сұрақтардықой:

  • Мен бұл туралы небілемін?

  • Бұл жөнінде мен қандай пікір айта аламын?

  • Мензерттеумəнітуралыалдынала белгілі мəліметтер бойыншақандай қорытынды жасай аламын?» дей келе, оқулықтағы

сызбамен жұмыс жасауды жəне сызба бойынша барлық ақпарат көздері туралы əңгімелеуді сұрайды.

  • Өздігінен ойлану (мен өзім).

  • Мұғалімнен, сыныптастан немесе басқа адамнан сұрау.

  • Бақылау.

  • Кітаптан оқу.

  • Тəжірибе, сараптама жүргізу.

  • Интернеттен ақпарат алу.

  • Теледидардан көру (кинотека).










5-тапсырмадағы суреттерге оқушылардың назарын аударту арқылы олардың қызығушылығын арттырады.

1. Кез келген зат ақпарат көзі болуы мүмкін. Осы ақпарат көздерінен қандай мəлімет алуға болатыны туралы ойлан.
Мұғалімге арналған ақпарат:

  • «Абайлаңыз, балалар!» деген жол белгісі ол орнатылған жерде көлік үшін арнайы тəртіп қолданылатынын білдіреді, яғни бұл белгі жүргізушіден ерекше сақтықты жəне жолда бала

Берілген мəселе бойынша гипотеза ұсынады.

Талқылауға қатысады:

  • «Жапырақ» суреті. Мен осы жапырақтың үйеңкі жапырағы екеніне сенімдімін. Оның түсінен жыл мезгілін анықтауға болады. Бұл – күз айы. Егер жапырақ жерде жатса, онда «Жапырақ түсетін мезгіл келді» деп болжауға болады.

  • «Жол белгісі» суреті.

«Абайлаңыз, балалар!» жол

Дұрыс жəне толық жауаптарды бағалайды жəне көтермелейді.

Оқулық




пайда болған кезде жылдамдықты күрт төмендетуді талап етеді.

  • Аралар гүлдердің тəтті шырынымен қоректенеді. Егер араны немесе оның ұясын мазаламасаң, онда олар ешқашан бірінші болып шабуыл жасамайды. Ал кімде-кім олардың ұясын мазаласа немесе бұзса, онда олар оны қорғайды. Олар шағын топ болып тіршілік етеді. Бірлесіп ұя салады.

белгісі жүргізушілерге мұнда балалар болуы мүмкін екенін жəне жылдамдықты азайту керектігін ескертеді.

  • «Ғарыш туралы кітап» суреті. Бұл кітап Күн жəне Күн жүйесі, ғаламшарлар, галактика, ғалам, ғарыш нысандары, серіктер, ғарышкерлер т.б. сияқты ғарыш туралы түсініктермен таныстыруға арналған энциклопедия болуы əбден ықтимал.

  • Ара өзінің сары жəне қара жолақты жəне оның тəтті өнімі – бал екені белгілі.







Ғылыми күнделікпен, шартты белгілермен,

оқушыларға арналған алғы сөзбен таныстырады.

Ғылыми күнделікпен, шартты

белгілермен, оқушыларға арналған үндеумен танысады.




Ғылыми күнделік

Балаларға дəптердегі тапсырмаларды орындауға нұқсау береді:

  1. Зерттеушінің бойында болуы тиіс қасиеттердің астын сызып, қажет деген қасиеттерді қосыпжазыңдар.

  2. Саған ақпарат жинақтауға қажетті заттардыбелгілеңдер.

  3. Сызбаныпиктограммамен

толықтырыңдар.

Ғылыми күнделіктен тапсырмаларды орындайды.

Оқушылардың дəптердегі жұмысын көреді.

Ғылыми күнделік, қарындаштар, қалам.

Мұғалім оқулықтағы 6-тапсырмаға назар аудартады.

1. Шоқан Уəлиханов туралы ақпаратпен таныс. Оның ұлы ғалым болуына қандай қасиеттері көмектесті?

Оқулық пен ғылыми күнделіктегі үй тапсырмасын көреді жəне тапсырмамен танысады.

Стикердегі Шоқан Уəлиханов туралы ақпаратпен танысады.

Қосымша ақпарат көздерінен











Ғылыми күнделіктегі 4-тапсырманы үйде орындауға ұсынады.

Сенің бойыңда зерттеушіге тəн қандай қасиеттер бар?

Ал қандай қасиеттерді əлі де дамытуың керек? Ата-анаңмен бірге жаз.

оның ғылымға қандай үлес қосқандығы туралы біледі.







ІІІ. Сабақтың соңы (10–10 мин)

Нəтижеге бағытталған сұрақтар:

  1. Зерттеуші деп кімдіайтамыз?

  2. Зерттеушіге қандай қасиеттертəн?

  3. Сен күнделікті өмірде қандай ақпарат көздерінпайдаланасың?

Сұрақтарға жауап береді. Зерделенген материалдарды еске түсіріп, қорытындылайды.

ҚБ: «Жетістік баспалдағы» Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін

бағалайды.

Ғылыми күнделік, қарындаштар, қалам.




Рефлексиялық бағалау сабақтағы өз жұмысын бағалаудан тұрады.

Əр сабақтың басында педагог балалармен бірге мақсат қояды: нені үйренуі керек жəне нені үйренеміз? Рефлексия сатысында бала нені білгенін жəне нені үйренгенін, яғни сабақтың басында қойылған мақсатқа қол жеткізгенін немесе жеткізбегінен талдауы тиіс.

Мұғалім оқушылардың сабақтағы өзіндік оқу əрекетіне, өзінің мақсатқа қарай жылжу деңгейіне өзіндік бағалау жүргізуін ұйымдастырады. Сабақтағы жұмысын бағалау үшін құтыны бояуды ұсынады:

  • Қызыл түс – ештеңе түсінбедім;

  • Сары түс – түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын;

  • Жасыл түс – барлығын түсіндім, басқа адамға түсіндіре аламын.

Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды.

ҚБ: «Колба» Əр оқушы өзінің сабақтағы оқу материалдарын

қалай түсінгенін, меңгергенін бағалайды.

2 сабақ

Бөлім

Мен зерттеушімін

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Бақылау қалай жүргізіледі?

Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары

        1. бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нəтиже);

        2. бақылау нəтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу;

        3. бақылау жүргізудің жоспарын құру;

        4. құрылған жоспарға сəйкес бақылау жүргізу жəне қорытынды жасау.

Сабақтың мақсаттары

Құрылған жоспарға сəйкес бақылау жүргізу жəне қорытынды жасау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

І. Сабақтың басы (10–12 мин)

Оқушылармен сəлемдеседі. Сабаққа келмеген оқушыларды белгілейді. Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексереді. Сабақтың мақсатымен таныстырады. Сыныпта жағымды ахуал орнатады.
Табиғатпен достасу үшін, Жұмбақтарын шешу үшін Бақылауды үйренейік.

Байқампазболайық!

Зейіндідамытайық!

Мұғаліммен сəлемдеседі. Сабаққа дайын екендіктерін жеткізеді. Мұғалімді тыңдайды. Сабаққа зейіні артады.

Сыныпта жағымды ахуал қалыптасады.

Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды.




Үй тапсырмасын тексеру сұрақтары:

  1. Зерттеуші деп кімдіайтамыз?

  2. Зерттеушіге қандай қасиеттертəн?

  3. Сен күнделікті өмірде қандай ақпарат көздерінпайдаланасың?

Тақтаға нағыз зерттеушінің бойында кездесетін қасиеттер ілінеді. Олар:

Үй тапсырмасын тексеруге байланысты берілген сұрақтарға бойынша оқушы жауаптары:

  1. Зерттеу – бір нəрсені зерделеу, анықтау,көру.

  2. Зерттеуші – табиғатты

зерттеп, жаңалық ашатын адам.

Ауызша жауапты рецензиялау – оқушылар мен педагог сыныптастардың жауаптарын тыңдайды жəне

оған ауызша рецензия береді.

Ғылыми күнделік