ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 01.12.2023
Просмотров: 688
Скачиваний: 5
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Динамикалық үзіліс Кіп-кішкене құмырсқа Үйір болып жұмысқа. Өзі кіші болса да, Қарамайды тұрысқа. Еңбек етіп əр кез ол, Шаршамайды жұмыста. | Өлеңде сипатталған қимылдарды орындайды. | | |
Топсеруен жүргізу
Бұл топсеруенде біз белгілі бір міндеттерді атқаруымыз қажет. Əрекеттерімізді алдын ала анықтап алайық.
| Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. Нұсқауды мұқият тыңдайды, қажет кезде нақтылаушы сұрақтар қояды. | Сұрақтардың көмегімен тапсырмалардың түсінілгенін анықтайды. | Үлкейткіш əйнек, жазбаға арналған қойынкітапша, қарындаш, алманың тілігі. |
| Мұғалім ғылыми күнделіктен тапсырманы | Ғылыми күнделіктен | Оқушылардың | |
орындауды ұсынады: | тапсырманы орындайды. | дəптердегі | | |
1. Зерттеу тақырыбы (құмырсқалардың | | жұмысын көреді. | | |
мінез-құлқы). | | ҚБ: «Үш | | |
2. Мақсаттарды айқындау (құмырсқалардың | | шапалақ». | | |
белгілі бір шарттарда өздерін қалай | | Оқушылардың | | |
танытатынын білу). | | нақты материалды | | |
3. Болжам жасау. | | білуін жəне | | |
4. Əрекеттер жоспарын құру (бақылау, дереккөздермен жұмыс). Зерттеу нысаны табылып, алманың тілімі | | меңгеру деңгейін бағалайды. Оқушылардың | Ғылыми күнделік | |
қойылғаннан кейін басқа құмырсқалар | | сабақтағы өзіндік | | |
жиналу үшін уақыт қажет болады. Осы | | оқу əрекетін | | |
уақытта мұғалім топтармен ақпарат | | өздіктерінен | | |
көздерімен жұмыс жасауды ұйымдастырады. | | бағалау нəтижесін | | |
1-топқа: құмырсқаларға мұқият қарау, | | талдайды. | | |
суретін салу. | | | | |
2-топқа: құмырсқа туралы ғылыми | | | | |
энциклопедиялық мақалаларды зерделеу. | | | | |
ІІІ. Сабақтың | Материалдарды қорытындылау үшін | Сұрақтарға жауап береді. | ҚБ: «Жеңіс | Оқулық |
соңы (10–10 мин) | мұғалім сұрақтар қояды: | Зерделенген материалдарды еске | тұғыры». | |
| 1. Тəжірибе кезеңдерін атаңдар. | түсіріп, қорытындылайды. | Оқушылардың | |
| 2. Тəжірибенің қандай кезеңінде қорытынды | | нақты материалды | |
| жасап, ой қорыта білу маңызды? | | білуін жəне | |
| 3. Тəжірибе нəтижесін қандай тəсілдермен | | меңгеру деңгейін | |
| ұсынуға болады? | | бағалайды. | |
| Оқу жылы аяқталды. Осы уақыт ішінде біз | Мұғалімнің нұсқауы мен | | |
| көп нəрсені біліп, оқып-үйрендік. Өз | түсіндірмелерін мұқият | ||
| білімдеріңді жазғы демалыс мезгілінде | тыңдайды. | ||
| қолдануға тырысыңдар. Бақылаңдар, | | ||
| тəжірибе жүргізіңдер. Ашқан | | ||
| жаңалықтарды жаңа оқу жылында | | ||
| достарыңмен бөлісу үшін бақылау нəтижесін | | ||
| міндетті түрде тіркеңдер. Табиғатты аялау | | ||
| керектігін ұмытпаңдар! | |
| Əр оқушының өзін-өзі бағалуын ұйымдастырады. Оқушылардан жапырақтарды бояп, сабақтағы өз жұмысын бағалауды сұрайды:
| Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды. | ҚБ: «Жапырақ». Əр оқушы өзінің сабақтағы оқу материалдарын қалай түсінгенін, меңгергенін бағалайды. | Ғылыми күнделік, қарындаштар, қалам. |
№ 35 сабақ
Бөлім | Табиғат физикасы | |||||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||||
Күні | | |||||||
Сыныбы | Қатысушылардың саны: | Қатыспағандардың саны: | ||||||
Сабақтың тақырыбы | Магнитті не үшін қолданады? | |||||||
Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары | 2.5.6.1 магниттерді қолдану аясын сипаттау; 2.1.2.6 эксперименттің басты белгілерін анықтау (мақсат, болжам, ресурстар, жоспар, мерзім, нəтиже). | |||||||
Сабақтың мақсаттары | Құрылған жоспарға сəйкес бақылау жүргізу жəне қорытындыны тұжырымдау. | |||||||
Сабақтың барысы | ||||||||
Сабақтың кезеңдері | Педагогтің іс-əрекеті | Оқушының іс-əрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
І. Сабақтың басы (10–12 мин) | Оқушылармен сəлемдесу. Қатыспағандарды белгілеу. Сабаққа дайындықты тексеру. Жағымды көңіл күй орнату. | Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды. Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға дайынмын» деген деген оймен сабаққа көңілдерін аударады. | Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды. | | ||||
| Педагог буындардың орнын өзгертіп, сабақта не туралы айтылатынын білуді ұсынады. | Сөзді оқып, мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. | Оқушыларды белсенділігі үшін көтермелейді. | Оқулық | ||||
Сабақ тақырыбын нақтылау, сабақ мақсаттарын жəне оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша оқушылардың жұмысын ұйымдастырады. | Балалар мұғаліммен бірге Сабақтың соңында қол жеткізілуі тиіс мақсатты белгілейді (Оған рефлексия сатысында оралады). | Мұғалімнің ауызша пікір білдіруі. | Оқулық | |||||
| Оқушылар дене қызуын өлшеу нəтижелерін ұсынады. | ҚБ: «Ауызша бағалау». Тапсырманың дұрыс жəне толық орындалуын бағалайды. | Ғылыми күнделік | |||||
II. Сабақтың ортасы (25–23 мин) | Мұғалім 1-сыныпта оқылған материалды еске түсіруді ұсынады.
Басқа заттарды тартатын немесе итеретін заттар бар. Олар магниттер деп аталады. Олар қоршаған əлемде кездеседі. Магнитті теміртас табиғи магниттерге жатады. | Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді, мысалдар келтіреді. | | Оқулық | ||||
Мұғалім магниттің пайда болуы туралы қосымша материал ұсынады. | Оқушылар топтарда қосымша ақпаратпен танысады, қосымша | Рефлексия | Ғылыми күнделік, оқулық, | |||||
| – Магнит қалай табылғаны туралы аңызды тыңдаңдар. «Өрмекші техникасын пайдаланып, магнит туралы əңгіме əзірлеңдер. Ғылыми күнделіктегі кестені толтырыңдар. Ежелгі аңызда Магнус деген малшы туралы айтылады. Бірде бейтаныс алқаппен келе жатып, ол таяқтың темір ұшын өзіне тартқан тасқа кезігіпті. Содан бастап бұл тас «Магнус тасы» деп аталатын болды. Біраз уақыттан кейін ол жай «магнит» деп аталып кетті. Магнус алғашқы магнитті тапқан жерде магнит кеніші ашылды. Қытайлықтар магнитті «тшу-ши» деп атайды. Бұл – «мейірбан тас». Олар: «Мейірімді ана балаларына мейірленіп, құшағына тартқаны сияқты тшу-ши да темірді өзіне тартады», – дейді. | ақпаратпен танысады (№ 1 тапсырма). | | қосымша ақпарат жазылған парақтар | ||||
Сұрақ | Жауап | |||||||
1. Ғажайып тапқан кім? | тасты | | ||||||
2. Бұл қалай болды еді? | | |||||||
3. Не себепті магнит деп аталады? | | |||||||
4. Магнит нелерді тартады? | | |||||||
| ||||||||
Динамикалық үзіліс «Магниттелу». | Мұғаліммен бірге орындайды. | | | |||||
Мұғалім – магнит. Ол заттарды атап, қолдарын балаларға созады. Егер зат магнитке тартылатын болса, қолдарын мұғалімге созады. Егер тартылмайтын болса, қолдарын артына жасырады. | | |||||||
Біз «Магниттелу» деп аталатын ойынды ойнадық. Магниттелу деген не? Кім анықтама бере алады. Балалардың анықтамасынан кейін мұғалім Білгішбектің анықтамасын оқуды ұсынады.
– Магниттік өрісті пайдалану мысалын стикерден «Білесің бе?» айдарынан оқуға болады. | Болжамдарын айтады. Білгішбектің анықтамасын оқиды. Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. Қосымша ақпаратпен танысады, өз мысалдарын келтіреді. – Магниттелу дегеніміз – заттардың магнитке тартылу қасиеті. Магниттік өріс дегеніміз – магниттік күштен пайда | ҚБ: «Ауызша бағалау». Оқушылардың болжамдарының дұрыстығын бағалайды. Тірек сөздер бойынша ұғымдардың меңгерілуін бағалау. | | |||||
| | болатын магниттің | | | ||||
айналасындағы аймақ. | ||||||||
Магнитті өріс заттарға қашықтықтан əсер ете | | | Ғылыми күнделік, оқулық, магниттелу күші əртүрлі 2 магнит, қыстырғыштар, қарындаш, сызғыш, қағаз парақтары. | |||||
алады. | | | ||||||
Тəжірибе жүргізіп, магнитті өрістің заттарға | | Ойынға | ||||||
қашықтықтан əсерін анықтаңдар. Түрлі | | егжей-тегжейлі | ||||||
магниттердің өрістері бірдей ме? Нəтижені | | нұсқау береді. | ||||||
ғылыми күнделікке жазыңдар. (№ 2, 3 | | Қауіпсіздік | ||||||
тапсырмалар). Тəжірибе нəтижесін түрлі | | техникасын | ||||||
тəсілдермен ұсыныңдар. | | қадағалайды. | ||||||
1-тəжірибе | | | ||||||
Магниттелу күші əртүрлі екі магнит пен | | | ||||||
қыстырғыштарды əзірлеңдер. Əлсіздеу | | | ||||||
магниттелген магнитті қыстырғыштарға | | | ||||||
жақындатыңдар. Оған неше қыстырғыш | | | ||||||
тартылғанын санаңдар. Нəтижені тіркеңдер. | | | ||||||
Анағұрлым күшті магнитпен осы əрекетті | | | ||||||
қайталаңдар. Оған неше қыстырғыш | | | ||||||
тартылғанын санаңдар. Нəтижеңі тіркеңдер. | Қорытынды: | | ||||||
Нəтижені салыстырып, күші əртүрлі | Магниттік өрісі анағұрлым | | ||||||
магниттердің магниттік өрістері туралы | күшті магнит | | ||||||
қорытынды жасаңдар. | қыстырғыштардың көбірек | | ||||||
2-тəжірибе. | санын тарта алады. | | ||||||
Қағазда сызық салып, оған қыстырғышты | | | ||||||
қойыңдар. Енді осы сызыққа қарай магнитті | | | ||||||
жайлап жылжытыңдар. Сызықтан қандай | | | ||||||
қашықтықта қыстырғыш кенеттен «секіріп», | | | ||||||
магнитке жабысады? Осы қашықтықты | | | ||||||
белгілеңдер. Оны сызғышпен өлшеңдер. | | | ||||||
Осы тəжірибені басқа, көлемі үлкендеу | | | ||||||
магнитпен жүргізіңдер. Қыстырғышты | | | ||||||
магниттеу қашықтығын белгілеңдер. Əртүрлі | | | ||||||
магниттердің магнит өрісі туралы қорытынды | | | ||||||
жасаңдар. | | |
| Олардың бірінің қыстырғышты анағұрлым алыс қашықтықтан магниттеп, күштілеу екендігін, екіншісінің қыстырғышты жақындау қашықтықтан магниттеп, əлсіздеу екендігін көруге болады. Бұл қашықтық магниттің өзінің көлеміне емес, тек оның магниттік қасиеттеріне тікелей тəуелді. | Қорытынды: Магниттің айналасында магнит өрісі бар, соның арқасында ол заттарға қашықтықтан əсер ете алады. | | |
– Адамның магнитті қолдануы туралы əңгімелеңдер. Балалардың жауаптарын тыңдағаннан кейін мұғалім оқулық мəтінін оқып, суреттерді көруді ұсынады. 1. Магниттердің қасиеттері туралы білімді қолданып, тума-туыстарыңа оларды қайда қолдануға болатыны туралы əңгімеле. | | | Оқулық | |
Мұғалім ғылыми күнделіктегі тапсырмаларды орындауды ұсынады. | Ғылыми күнделіктен тапсырмаларды орындайды. | Оқушылардың дəптердегі жұмысын көреді. | Ғылыми күнделік | |
ІІІ. Сабақтың соңы (10–10 мин) | Материалды қорытындылау үшін мұғалім сұрақтар қояды:
| Сұрақтарға жауап береді. Зерделенген материалдарды еске түсіріп, қорытындылайды. | ҚБ: «Үш шапалақ». Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін бағалайды. | Оқулық |
Айсұлу анасына тоңазытқышқа жапсыратын кітапша-магнит сыйға тартты. Ол оны қалай жасағаны туралы ойлан. Өз кітапшаңды жаса. | Үй тапсырмасы бойынша мұғалімнің нұсқауы мен түсіндірмелерін мұқият тыңдайды. | | Ғылыми күнделік, оқулық |
| Əр оқушының өзін-өзі бағалуын ұйымдастырады. Оқушылардан батырмаларды бояп, сабақтағы өз жұмысын бағалауды сұрайды
| Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды. | Əр оқушы өзінің сабақтағы оқу материалдарын қалай түсінгенін, меңгергенін бағалайды. | Ғылыми күнделік, қарындаштар, қалам. |
№ 36 сабақ
Бөлім | Табиғат физикасы | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні | | |||||
Сыныбы | Қатысушылардың саны: | Қатыспағандардың саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Жазғы демалысты қалай қызықты өткізуге болады? | |||||
Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары |
| |||||
Сабақтың мақсаттары | Тəжірибенің басты белгілерін анықтау. Тəжірибе жүргізу. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңдері | Педагогтің іс-əрекеті | Оқушының іс-əрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
І. Сабақтың басы (10–12 мин) | Оқушылармен сəлемдесу. Қатыспағандарды белгілеу. Сабаққа дайындықты тексеру. Сабақта жалпы мақсаттың болуы.. Жағымды көңіл күй орнату. | Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды. Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға дайынмын» деген деген оймен сабаққа көңілдерін аударады. | Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды. | | ||
Педагог сабақтың тірек сөзін оқуды ұсынады. | | Оқушыларды белсенділігі үшін көтермелейді. | Оқулық |
| | | | |
Сабақ тақырыбын нақтылау, сабақ мақсаттарын жəне оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша оқушылардың жұмысын ұйымдастырады. | Балалар мұғаліммен бірге Сабақтың соңында қол жеткізілуі тиіс мақсатты белгілейді (Оған рефлексия сатысында оралады). | Мұғалімнің ауызша пікір білдіруі. | Оқулық | |
Тоңазытқышқа жапсыратын кітапша- магнитті қалай жасағандарын тексереді. | Тоңазытқышқа жапсыратын кітапша-магнитті таныстырады. Қалай жасағанын, қайда жəне не үшін қолдануға болатынын əңгімелейді. | ҚБ: «Смайл» Жұмыстар көрмесін ұйымдастырады. | | |
II. Сабақтың ортасы (25–23 мин) | Сендер барлық зерттеу кезеңдерін еске түсіріп, үйренгеннен кейін жеке ғылыми зерттеулеріңді жүргізу уақыты келді. Бүгін біз зерттеуді қалай жоспарлауды, нəтижелерді қалай орындау, жазу жəне ұсыну керектігін еске түсіреміз. – Қоршаған ортаның құбылыстары, үдерістері мен нысандарын зерттеу үшін зерттеушінің қандай сапалары болуы тиіс? (Білімқұмарлық, зейінділік, еңбекқорлық, шыдамдылық). Зерттеудің барлық кезеңдерін қайталауды сұрайды. Зерттеу жүргізу кезеңдерін дұрыс ретпен орналастырыңдар.
| Əрбір топ өзінің зерттеу кезеңі бойынша қысқа хабарлама дайындайды. Ақпаратты оқулықтан алуға, өз материалын дайындауға болады. | ҚБ: «Ауызша бағалау». Оқушылардың болжамдарының дұрыстығын бағалайды. | Оқулық, зерттеу кезеңдері жазылған карточкалар |
|
Жұмысты топтар бойынша жүргізуге болады. | | | |
Бүгін біз бірлескен зерттеу жүргіземіз. Оны табиғатқа экскурсия кезінде жүргіземіз. Жануарлар өздерін жиі оғаш жəне таңғалдырар кейіпте танытады. Тіпті ең ұсақ жəндіктердің өзі сен ойлағаннан анағұрлым ақылды. Менің жұмбағымды шешіп, қандай жануарларды бақылайтынымызды біліңдер: Бүгін құмырсқаларды бақылаймыз. – Құмырсқалар туралы не білесіңдер? Құмырсқалар – өте қызықты жəндіктер. Олар өздеріне шыршаның инелерінен, жапырақтардан, ағаш қабығынан, сабақтардан илеу салады. Оларды барлығыңыз да көрдіңдер. Ол илеу қарапайым емес, оның көптеген кіріп- шығатын «есіктері», «бөлмелер», дəліздері бар. Құмырсқалар көктемнен күзге дейін белсенді тіршілік етеді. Олар айрықша еңбекққор жəне төзімді: кішкентай құмырсқа өзінің салмағынан бірнеше есе үлкен жүкті көтеріп жүре алады. Құмырсқалар ағаштарды зиянкес жəндіктерден қорғайды. Құмырсқалардың басты жауы – қабандар мен адамдар. Қабаннан сұрау жоқ, ал адам «Құмырсқа – орман денсаулығының кепілдігі» дегенді ұмытпауы тиіс. Сондықтан құмырсқаның илеуін бұзбаңдар, басқаларға да бұзуға мүмкіндік бермеңдер. | Құмырсқалар туралы қосымша ақпаратпен танысады. Өз білімімен толықтырады. | ҚБ: «Жеңіс тұғыры». Оқушылардың оқу материалын қаншалықты меңгергені бағаланады. | Оқулық, Құмырсқаның суреті немесе бейнежаз |