Файл: ЫСамерзімді жоспарлар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 01.12.2023

Просмотров: 689

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


32 сабақ

Бөлім

Табиғат физикасы

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы


Термометр ыстық пен суықты қалай ажыратады?

Оқу бағдарламасына сəйкес

оқыту мақсаттары

2.5.4.1 түрлі денелердің температурасын өлшеу;

2.1.2.7 эксперимент жүргізу жəне оның нəтижелерін кестеге түсіру.

Сабақтың мақсаттары

Белгілі бір денелердің температурасын өлшеуге арналған аспаптармен таныстыру, термометрдің көмегімен

су мен ауаның температурасын анықтауды үйрету.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңдері

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

І. Сабақтың басы (10–12 мин)

Оқушылармен сəлемдесіп, олардың сабаққа дайындығын қадағалайды.

Өзінің жұмыс орнын ұйымдастырады. Мұғаліммен сəлемдесіп, сабаққа дайындығын өздігінен бағалайды.

Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды.

Музыка

Үй тапырмасын карточкалар арқылы тексереді.

Оқушылар əсерімен бөлісіп, өздерінің «құпия» хаттарын көрсетеді.

ҚБ:

«Үш шапалақ».

Үй тапсырмасын дұрыс














орындауларын бағалау.




Оқушылармен сабақ тақырыбын, сабақ мақсаттары мен оған қол жеткізу жолдарын нақтылау бойынша жұмысты ұйымдастырады. Сөзді оқыңдар. Оның мəнін түсіндіріңдер.

Бірлесіп сабақтың тақырыбы мен сабақта білу қажеттілер белгіленеді.

Қойылған мəселе бойынша болжамдар ұсынады. Тақырып пен мақсаттарды талқылауға қатысады. Мақсатты дауыстап айтады..

Оқушылардың оқу материалын қаншалықты меңгергені бағаланады.

Оқулықтағы кесте (кестені флипчартқа шығаруға болады).

Мəтінді оймен оқып, сұрақтарға жауап беруді ұсынады.

  1. Температура дегеніміз не? (Бұл – жылу мен суықты сезіну)

  2. Температура қандай бірліктермен өлшенеді? (Физик ғалымның атымен Цельсий градусы бойынша).

  3. Затты қыздырса, температура не істейді? (Температура көтеріледі).

  4. Затты салқындатқан жағдайда қандай өзгерістер болатынын білесің бе? (Осы заттың температурасы төмендейді).

  5. Дене қызуын қалай анықтауға болады? (Оны қолмен ұстап көру, арнайы аспап термометрдің көмегімен).

  6. Қалай ойлайсыңдар, термометрді ауызекі сөзде неге көбінесе қызу өлшеуіш деп атайды? (Өлшем бірлігі градусқа байланысты).

  7. Термометр қандай болады? Адам оларды

қалай пайдаланады?

Мəтінді оқиды. Ой тарқатып, сұрақтарға жауап береді.

Стикерді оқып,

«термометр» сөзінің қалай пайда болғанын біледі.

Суреттерге қарап, жұптарда олардың мағынасы туралы əңгімелейді.




Оқулық

Термометрдің құрылымына қараңдар. Оның жұмыс істеу қағидасын түсіндіріңдер.

Градустарды білдіретін сандардың алдына

қойылатын «+» мен «-» таңбаларын түсіндіріңдер.

Термометрді көреді, термометрдің бөліктерін көрсетіп, атайды.

ҚБ:

«Жұлдыз ал». Дұрыс жəне толық

жауаптарды

Оқулық, термометрлер

Термометр жанды болмаса да, температураны өте жақсы сезеді. Аязда жіңішке əйнек түтіктегі бағана нөлден төменге түседі. Нөлден төмен барлық сандар «алу» таңбасымен жазылады.

Жылынған кезде бағана нөлден жоғары көтеріледі. Нөлден жоғары барлық сандар

«қосу» таңбасымен жазылады. Бағана қай бөлікке тоқтаса, сонша жылы не суық градусты көрсетеді.

Мұғалімге арналған ақпарат

Сынап – сұйық металл. Кез келген металл секілді сынап та ыстықтан кеңейеді, сондықтан термометр бағанасы жоғары – «нөлден жоғары» көтеріледі. Суықтан сынап қысылады – термометр бағанасы төмен түседі, «нөлден төмен» температураны көрсетеді.

«0о» – су қататын температура.

Термометрдегі сұйықтықты не қозғайтынын түсіндіруге тырысады.

Бір пікірге келіп, жауаптың қалыбы бойынша қорытынды жасайды.

бағалайды жəне көтермелейді.




Қызған кезде термометрдегі сұйықтық ұлғаяды жəне градус көтеріледі (жоғары көтеріледі). Суығанда сұйықтық сығылады жəне градус төмендейді (төмен түседі).




Динамикалық үзіліс

«Жылы-суық» ойыны

Мұғалім жылы температурасы бар карточканы көрсеткенде (не атағанда), балалар қозғалыстарымен өздеріне ыстық, суық температураны көрсеткенде, суық екендігін көрсетеді.

Оқушылар карточкалардағы температураны оларға үйлесетін фотолармен сəйкестендіреді.




Карточкалар

+50С, +250С,

–150С, –300С.

Оқулық

Тəжірибелер жүргізу.

Термометрмен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасының ережесін естеріне түсіру.

Сыныптарды топтарға бөліп, түрлі тəжірибелерді жүргізуді ұсынуға болады. Топ өз тəжірибесінің нəтижесін ұсынуы тиіс.

– Термометрді пайдаланып, тəжірибе

жүргізіңдер. Осы аспаппен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы туралы

Топтық жұмыс:

Тəжірибе жүргізу жоспарын құрады. Олардың жүргізілуін бақылайды. Нəтижені кестеге жазады. Қорытынды тұжырымдайды.

ҚБ: «Ду қол шапалақ». Мен қауіпсіздік техникасын сақтау неге маңызды екенін қаншалықты білетіндерін бағалау.

Тəжірибе жүргізу туралы нұсқаулық жазылған карточкалар.


Жылу су құйылған стақан, термометр.








ойланыңдар. 1-тəжірибе

Жабдық: жылы суы бар стақан, термометр. Тəжірибе жүргізуге арналған нұсқаулық:

  1. Стақанды алып, оған жылы су қой.

  2. Термометрді алып, оны жылы суы бар стақанға жайлап сал.

  3. Сынап бағанасына не болатынын бақыла жəне қорытынды жаса.

2-тəжірибе

Жабдық: қар (мұз) салынған ыдыс, су термометрі.

  1. Термометрді қар салынған ыдысқа түсір.

  2. Сынап бағанасына не болатынын бақыла жəне қорытынды жаса.

3-тəжірибе

Жабдық: ауа температурасын өлшеуге арналған 2 термометр.

  1. 1-термометрді бөлмеде орналастыр, 2- термометрді дəлізде орналастыр (терезенің сыртына шығаруға болады).

  2. Термометрлердің сынап бағаналарына не болатынын бақылап, нəтижені жаз.

  3. Қорытынды жаса.



Термометр ... салынған кезде, сынап бағаны….

Термометр ... салынған кезде, сынап бағаны….

Бөлмеде ауа температурасы ..., дəлізде (көшеде) Бөлмедегі

ауа температурасы ,

дəліздегіден (көшедегіден) ... .






Қар, мұз салынған ыдыс, термометр.

Ауа температурасын өлшеуге арналған 2 термометр.

Термометрдің моделін жинау үшін алгоритм бойынша əрекет ету қажет. Дұрыс реттілікті белгілеңдер.

Көмекті пайдаланып (№ 1 – бастау), термометр моделін жасау реттілігін белгілейді.

ҚБ:

«Басбармақ». Оқушылардың тапсырманы дұрыс орындауларын

бағалау.

Оқулық

ІІІ. Сабақтың соңы (10–10 мин)

Ғылыми күнделікпен жұмыс жүргізуді ұсынады.

Ғылыми күнделіктен тапсырманы орындайды, қорытынды жасайды.

Оқушылардың дəптердегі жұмысын көреді.

Ғылыми күнделік, түрлі түсті қарындаштар,

қалам.




Өз денеңнің қызуын бақыла. Ол үшін қандай

термометрді аласың? Өлшеулерді таңда, түсте, кешке жүргіз. Нəтижені кестеге жаз.

Кестеге жазады.







Сабақтың нəтижесін қорытындылау үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді:


  1. Термометр не үшін қажет?

  2. Жылу температурасы қандай таңбамен белгіленеді?

  3. Термометрдегі 0 цифры нені білдіреді?

Сұрақтарға жауап береді, зерделенген материалдарды еске түсіріп, қорытындылайды.

ҚБ: «Жылыту құралы».

Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін

бағалайды.




Мұғалім балаларға өз жұмысын бағалауды ұсынады. Жылыту құралын тиісті түске бояңдар:

  • Қызыл қарындаш – ештеңе түсінбедім;

  • Сары қарындаш – түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын;

  • Жасыл қарындаш – бəрін түсіндім, басқаға түсіндіре аламын.

Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды.

Оқушылардың əрекеттерін өзіндік бағалау. Əр оқушы өзінің сабақтағы оқу материалдарын қалай түсінгенін, меңгергенін

бағалайды.

Ғылыми күнделік, түрлі түсті қарындаштар







33 сабақ

Бөлім

Табиғат физикасы

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Магнитті не үшін қолданады?

Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары

2.5.6.1 магниттерді қолдану аясын сипаттау;

2.1.2.6 эксперименттің басты белгілерін анықтау (мақсат, болжам, ресурстар, жоспар, мерзім, нəтиже).

Сабақтың мақсаттары

Құрылған жоспарға сəйкес бақылау жүргізу жəне қорытындыны тұжырымдау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар


І. Сабақтың басы (10–12 мин)

Оқушылармен сəлемдесу. Қатыспағандарды белгілеу. Сабаққа дайындықты тексеру.

Жағымды көңіл күй орнату.

Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды.

Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға дайынмын» деген деген оймен

сабаққа көңілдерін аударады.

Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды.







Педагог буындардың орнын өзгертіп, сабақта не туралы айтылатынын білуді ұсынады.



Сөзді оқып, мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.

Оқушыларды белсенділігі үшін көтермелейді.


Оқулық

Сабақ тақырыбын нақтылау, сабақ мақсаттарын жəне оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша оқушылардың жұмысын ұйымдастырады.

Балалар мұғаліммен бірге Сабақтың соңында қол жеткізілуі тиіс мақсатты белгілейді (Оған рефлексия

сатысында оралады).

Мұғалімнің ауызша пікір білдіруі.



Оқулық




  1. Өз денеңнің қызуын бақыла. Ол үшін қандай термометрді аласың?

  2. Өлшеулерді таңда, түсте, кеште жүргіз. Нəтижені кестеге жаз.



Оқушылар дене қызуын өлшеу нəтижелерін ұсынады.

ҚБ: «Ауызша бағалау».

Тапсырманың дұрыс жəне толық орындалуын

бағалайды.

Ғылыми күнделік

II. Сабақтың ортасы (25–23

мин)

Мұғалім 1-сыныпта оқылған материалды еске түсіруді ұсынады.

  1. Магнит деген не?

  2. Магниттің қандай қасиеттері бар?

  3. Магнит қандай заттарды тартады?

Басқа заттарды тартатын немесе итеретін заттар бар. Олар магниттер деп аталады. Олар

қоршаған əлемде кездеседі. Магнитті теміртас табиғи магниттерге жатады.

Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді, мысалдар келтіреді.






Оқулық

Мұғалім магниттің пайда болуы туралы қосымша материал ұсынады.

Оқушылар топтарда қосымша ақпаратпен танысады, қосымша

Рефлексия

Ғылыми күнделік,

оқулық,