ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.12.2023
Просмотров: 965
Скачиваний: 4
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқамерзімді жоспар
№8-сабақ.
Бөлім: | 11. Толеранттық – ел бірлігі. Сайын Мұратбеков «Телі өскен ұл»повесі |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы:11 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | 8. Сайын Мұратбеков – шығармашыл тұлға |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу; 11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; |
Сабақтың мақсаты: | мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жаза алады (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелей біледі; ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтай алады, ауызша мәтін құрауда орынды қолдана алады; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||
Өзін- өзі тексеру 7 мин. | Ұйымдастыру кезеңі:“Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. | Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. | Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. | Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны | |||||
Өткен білімді еске түсіру | «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. | Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады. Тақтада берілген сурет бойынша өз ой-тұжырымдарымен бөліседі. Сөзжұмбақ шешеді. Шыққан сөзбен тақырыпты болжайды. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | | |||||
Мағынаны ашу. 26 мин. | Сөздік жұмысы Мұғалім қосымша ақпарат береді, сөздік жұмысына көмектеседі. | Айтылым Таңғалу-удивить Даналық-мудрость Түсіндіру-объяснять Таңдау-выбрать Қолдау-поддержка | | Сөздіктер | |||||
Жаңа білім | Тапсырма Жеке жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды. | Жазылым Мәтін мазмұны бойынша күрделі жоспар құрады. Жоспардың әр бөлігіне сәйкес тірек сөздерді анықтап жазады. | Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Қажетті сөзді қойып жазады. «Бағдаршам» тәсілі | 11-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері | |||||
| 5-тапсырма. Топтық жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. Тапсырма Жұптық жұмыс Мұғалім оқушыларға бағыт- бағдар беріп, түсінбеген тұстарына түзету жұмыстарын жүргізеді. Тапсырма Тапсырма Жеке жұмыс 6- тапсырма Жеке жұмыс 7- тапсырма Жеке жұмыс 8- тапсырма Жеке жұмыс 10- тапсырма Ойтаразы | Оқылым Айтылым. 1-топ: «Оймоншақ» . «Әке- асқар тау» постер құрайды. 2-топ: Тақырып бойынша өз ойларын «SWOT” талдау тәсілі арқылы айтып шығады. 3- топ: «Шындық па, жалған ба» тәсілі арқылы мәліметтердің дұрыс, бұрыстығын тексереді. Айтылым «Аквариум» тәсілі. Мәтін мазмұны бойынша диалог құрады. Әке мен бала арасындағы тығыз байланыс, қарым-қатынас жайлы өз ойларын айтып, пікірін білдіреді. Айтылым Мәтін бойынша «Жуан, жіңішке сұрақтар» тәсілін пайдаланып пікір алмасады. Айтылым Мәтіннен күрделі сөздерді тауып, жасалу жолын анықтайды. «Екіжақты күнделік» кестесіне салып, мағынасын түсіндіреді. Жазылым Айтылым Мәтіндегі оқшау сөздері бар сөйлемдерді теріп жазады, түсіндіреді. Балам-қаратпа сөз, дұрыс-қыстырма сөз, міне- қыстырма. Жазылым Айтылым «Данышпан үкілер» тәсілі бойынша берілген тапсырмаларды орындайды. Жазылым Сөздер мен сөз тіркестерін мағынасына қарай сәйкестендіреді.Сөйлем құрайд Жазылым Тақырыпты қорытып, сабақты талдау кестесін толтырады. Сабақтың негізгі идеясы Жаңалығы. Тәсіл. Қиындық. | Дескриптор: Жалпы – 5 балл. -Постер құрайды -Көсемше тұлғалы етістіктерді қолданады. -Талдайды «Бас бармақ» тәсілі Дескриптор 4 балл -Сұхбаттасады. «Қоқыс жәшігі» тәсілі арқылы кері байланыс жасалады. Дескриптор 3 балл -Пікірін айтады -Ойын білдіреді «Бес саусақ» тәсілі | Интербелсенді тақта Кестелер Әдістер жинағы Слайдтар Бейнебаян | |||||
Кері байланыс 7 мин. | «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үйге тапсырма | Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. 9 -тапсырма | Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! | |
Қысқамерзімді жоспар
№9-сабақ.
Бөлім: | 11. Толеранттық – ел бірлігі. Сайын Мұратбеков «Телі өскен ұл»повесі |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы:11 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | 9. Сайын Мұратбеков «Телі өскен ұл» повесі |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау 11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау. |
Сабақтың мақсаты: | 11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау 11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Өзін- өзі тексеру 7 мин. | Ұйымдастыру кезеңі: “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. | Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. | Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. | Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны | |
Өткен білімді еске түсіру | (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. | Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Өзара ұжымдық талқылау жасайды. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | | |
Мағынаны ашу. 26 мин. | Сөздік жұмысы Мұғалім сөздік жұмысына көмек береді. | Айтылым Даралық-индивидуальность Танылу-познаваться Мұң-грусть Көңіл-настроение Кірбің-недовольство | | 11-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері Сөздіктер | |
Ж аңа білім | №3-тапсырма Топтық жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. | Тыңдалым Айтылым 1-топ: «Телі өскен ұл» поэмасы туралы постер құрып, қорғайды. Мәтінге тақырып қояды. Мәтіндегі ана мен баланың отыз жылдан кейін кездескен сәтін айтып береді. 2-топ: «Дискуссиялық карта» тәсілін қолданып, берілген пікірлерге ойларын айтады. Мәтін мазмұны бойынш не ұнағанын, не ұнамағанын айтып ,себебін түсіндіреді. 3-топ: «Кубизм» тәсілі арқылы ана мен баланың арасындағы мәңгілік махаббатты жан-жақты сипаттайды. | Дескриптор: Жалпы -5 балл. - Топтастырады -Тапсырманы орындайды -Сипаттайды «Бас бармақ» тәсілі арқылы қалыптастырушы бағалау жүреді. | 11-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері | |
| Тапсырма Жұптық жұмыс Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. Тапсырма Жеке жұмыс 1- тапсырма Жеке жұмыс 2-тапсырма Жеке жұмыс 4- тапсырма Жеке жұмыс 5- тапсырма Жеке жұмыс Тапсырма Ой таразы | Айтылым Жазылым Мұғалімнің тақырып бойынша қойған сұрақтарына жауап береді. Парталасымен жұптасып, 4 сұраулы сөйлем жазады. Айтылым Интербелсенді тақтада берілген термин сөздердің анықтамасын жазады. Оларды «Қос жазба» күнделігінде талдайды. Жазылым Қою қаріппен берілген сөздердің антонимін табады. Көп-аз, жас-кәрі, ашық- жабық, қиындық- оңайлық, жеңілдік. Айтылым Мәтінді қазақ тілінде айтады. Қосымша ақпарат көздерінен Сайын Мұратбеков туралы ақын- жазушылардың пікірін тауып алып, талдап, пікірін білдіріп, айтып шығады. Айтылым Жазылым «Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып, мәтіндегі ақпараттарды айтады. Дәлелдейді, мысал келтіреді, қорытынды пікірін айтады. Жазылым «Ассоциограмма» әдісі. Отыз жеті жылдан кейін бірін бірі тауып, кездескен ана мен баланың көңіл күйін суреттеп, сипаттайтын сөздерге топтастыру жасайды. Жазылым «Шығу парағы» тәсілі арқылы бүгінгі тақырып бойынша қорытынды пікірін айтады. | Дескриптор: Жалпы - 4 балл. -Талқылайды «Бағдаршам» тәсілі арқылы кері байланыс жасалады. Дескриптор 3 балл -Ойын айтады «Қоқыс жәшігі» тәсілі. Дескриптор -Пікірін айтады | Интербелсенді тақта Слайдтар Кесте Сызба Ақ парақтар | |
Кері байланыс 7 мин. | «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үй тапсырмасы | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. . «Ана-сарқылмайтын бұлақ» ойтолғау. | Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын». | | |
Қысқамерзімді жоспар
№10-сабақ.
Бөлім: | 11. Толеранттық – ел бірлігі. Сайын Мұратбеков «Телі өскен ұл»повесі |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы:11 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | 10. Сайын Мұратбеков «Телі өскен ұл» повесі |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу; 11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; |
Сабақтың мақсаты: | мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жаза алады (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелей біледі; ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтай алады, ауызша мәтін құрауда орынды қолдана алады; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
Өзін- өзі тексеру 7 мин. | Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. | Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. | Оқулық, жұмыс дәптерлері. | ||||
Өткен білімді еске түсіру | «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Мұғалім оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстырады. | Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру | Интербелсенді тақта Слайдтар Суреттер топтамасы | ||||
Мағынаны ашу. 26 мин. | Сөздік жұмысы | Жазылым Құлпыру-хорошеть Жиналу-убраться Жекеменшік-собственный Ізетті-учтивый Оғаш-странный | | Оқулық, жұмыс дәптерлері. Сөздіктер | ||||
Жаңа білім | 6-тапсырма. Топтық жүмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. | Оқылым Айтылым 1-топ: Шығарма мазмұны туралы ой бөлісіп, постер қорғайды. Тақырып қояды. Қос ананы «Венн диаграммасына» салып,салыстырады. 2- топ: Ұзінді мазмұны бойынша пікір блдіреді. 3-топ: Шығарма үзіндісіндегі кейіпкерлерге талдау жасайды. «Тұжырым кестесі» тәсілі арқылы кейіпкерлердің іс—әрекетіне баға беріп, адамгершілік қасиеттерін сипаттайды. | Дескриптор: Жалпы – 5 балл. -Талдау жасайды -Сипаттайды -Жоспар құрады -Ойын айтады «Бас бармақ» стратегиясы арқылы топтық бағалау жұмыстары орындалады. | Оқулық, жұмыс дәптерлері. Интербелсенді тақта Слайдтар | ||||
| 7-тапсырма. Жеке жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады. 8-тапсырма Жұптық жұмыс 9-тапсырма Жеке жұмыс Тапсырма Жеке жұмыс 11- тапсырма Ойтаразы | Жазылым Айтылым Мәтіндегі оқшау сөздерді кесте бойынша жазып шығады. Оларды қатыстырып, сөйлем құрайды. Айтылым «Аквариум» тәсілі. Жағдаят: егер сен Сергей болсаң, ал Евдокия Филипповна Сергейдің анасы болмай шықса, не істер едің? Диалогте бейнелеуіш сөздерді қолданады. «Қос жазба» күнделігінде берілген сөз тіркестерінің мағынасын ашады. Оқылым Айтылым Жазылым Мәтінді оқып, әр ойбөлікке тақырып қояды. Негізгі идеясын анықтайды. Әр ойбөліктегі тірек сөздерді теріп жазады. Айтылым Берілген сөздерді қатыстырып, үзіндіге қатысты 5 сұрақ құрап айтады. Жазылым «Бес саусақ» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап жазады. Қорытындылайды. Сөйлемдерді аяқтайды. | Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Топтастырады «Бас бармақ» тәсілі. Дескриптор 4 балл -Сұхбаттасады «Бағдаршам» тәсілі арқылы кері байланыс жасалып, қалыптастырушы балл қойылады. Дескриптор 3 балл -Салыстырады «Бағалау терезесі» тәсілі. | Оқулық, жұмыс дәптерлері. Кесте Сызбалар Ақ плакаттар | ||||
Кері байланыс 7 мин. | «Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үйге тапсырма | Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, т.б. 10 – тапсырмалар | Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. | |