Файл: М. Мметов атындаы орта мектебі кмм сабаты таырыбы 4.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.12.2023

Просмотров: 57

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Алгебра 7сынып Сабақ № 23

Күні:




Сабақтың тақырыбы:

Өрнектерді тепе-тең түрлендіру


Сынып:7

Сабаққа қатысқандар саны:

Сынып:7

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.13

көпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

өрнектерді тепе-тең түрлендіруде қысқаша көбейту формулаларды қолдана білу, өз білімін көрсете алу қасиеттерін ашуға үйрету.




Оқушылардың басым бөлігі:

Қысқаша көбейту формуласын қолдана отырып, рационал өрнектерді теңбе-тең түрлендіруге есептер шығаруға дағдыланады.




Кейбір оқушылар:

Ой-өрісін дамыту, білуге тиісті міндетті деңгейдегі есептерді шығару,іскерліктерін дамыту , теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.



 Сабақтың тақырыбы:


Бірмүшенің стандарт түрі

Кезең

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.

Ұйымдастыру кезеңі: Оқуышлармен сәлемдесу, түгендеу, сыныптағы оқушылардың сабаққа даярлықтарын анықтау(оқу құралдарын тексеру).

Үй тапсырмасын тексеріп болған соң, оқушыларға даярлық сұрақтарды қояды.



«Егер мен» ойыны

арқылы үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді

Үйге берілген тапсырма сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Тақтадағы сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау, соңына егер мен ойыны арқылы топптар өзера талқыласады

1) Қысқаша көбейту формулаларын тексеру кезеңі: «Жұбыңды тап» тапсырмасын орындау. 2′

2) Ауызша есептеу: «Белгісіз өрнекті анықта». 2′

(а-b)(а2 + +b2)=а3-b3

с2+ 4ас +         =(c+2a) 2

(а - )(а2 +5а +25)=a3 -125         

-16bс +64b2 = (c -8b)2

(2- 3с)( 4+ +9с2)=8-27c 3







2. сабақтың ортасы

Формуланы топтастыру



« Математикалық диктант» 2′

  • 1) а мен 3с өрнектерінің қосындысының квадраты.

  • 2) в және 5а өрнектерінің қосындысы мен айырымының көбейтіндісі.

  • 3) 2х және 5у өрнектерінің кубтарының  қосыңдысы

  • 4) х және 4  өрнектерінің айырымы мен қосындысының көбейтіндісі.

2)«Сәйкесін тап» 3′

  • 16-4х2                              (x-6c)(x2+6xc+36c2)  

  • (3a-5b)2                                a3-6а2 b+12аb2 -b3

  • (2a+3b)2                            (4-2x)(4+2x)

  • (a-2b)3                        4a2+12аb+9b2

  • х3-216с3                                  (a+1)(a2_a+1)

  • 3+1                            9a 2 - 30аb+25b 2  

3) «Деңгейлік тапсырма» 5′

І-деңгей:      

  • 1) Көбейткіштерге жікте: а) 49n2-25;

ә) 8-m3;

  • 2) Көпмүше түрінде жаз: а) (5х-2у)2;

ә) (3+в)3;

ІІ-деңгей:    

  •   1) Өрнекті ықшамда: (m+2n)3-m3+4n3

  • 2) Есепте: 762 -242 

  ІІІ-деңгей:  Теңдеу шешу:  №221(1);





Бағалау: Топтар арасындағы бағалау максимум 3 балл.


Оқулық: Алгебра 7сынып



Сабақ соңы

Кім жылдам

арқылы сабақты жинақтайды

Есептер шығарады

Әр топтан 2 оқушы ортаға шығып сұрақтарға жауап береді , есептер шығарады

Семантикалық карта» 5′






А)

В)

С)

D)







Көбейткіштерге жікте:

а2-4у2

(а-4у)(а+4у), 

Б                         


(а-4у)2

С


(а-2у)(а+2у), 

Е     


(а+4у)2

Р






Көбейткіштерге жікте:

27а33

(3а+в)(9а2- 3ав+в2),

В             


(3а-в)2

И

(3а-в)(9а2-3а+в2), 

Т                 

(3а- в)(9а+3а2+в), 

Я






Бөлшекті қысқарт: 

72

__________

132-112


2

A


1,5

К


1

М


3

О






Көпмүше түрінде жаз:

(2-х)2

4-4х+х2

Г          

2

Х

      

4-х2

Ф                

4-2х+х2,

 Л   






Көбейткіш

терге жікте:

8-12а+16а23

(4-а)3

Д              

(4+а)3

Ж            

(2-а)3

И              

(2+а)3

Н







Жасырын сөз «Евклид»