Файл: М. Мметов атындаы орта мектебі кмм сабаты таырыбы 4.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.12.2023
Просмотров: 90
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Басы 5 минут | Топ номерлері жазылған боялған асықтарды таңдау арқылы бір - бірінің ең жақсы қасиетін айту Топқа бөлу, көтеріңкі көңіл сыйлау. Ынтымақтастық атмосферасын құру. Топ мүшелерін «Көшбасшы», «хатшы», « баяндамашы», «уақыт сақшысы», «бақылаушы» ролдерін тағайындату Оқушыларды ауызша есептеуге үйрету. | | Ауызша есептеулерді балл беру арөылы бағалау; Әр жауап 1 балл | Ә.Е Әбілқасымов Алматы «Мектеп» 2017ж. | |||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут | Постермен жұмыс 1 топ Бүтін көрсеткіш дәреже 2 топ Натурал көрсеткіш дәреже | 1)...1000, 100, 10, 1; (1, 1/10, 1/100, 1/1000...) екі сан қатары қандай заңдылыққа бағынады? 2) сан қатарындағы әрбір саны 10-ның дәрежесі түрінде жазайық: ...1000,100,10, 1, 1/10, 1/100,1/1000... ... 103, 102, 101, 10°, 1/101, 1/102, 1/103.. 3) санның орнына тек дәреже көрсеткішін жазайық 3, 2, 1, 0,.... қатарды жалғастыра отырып -1, -2, -3 т.с.с. сандарын аламыз.
Сонда сан қатары мына түрде болады: 10-3, 10-2, 10-1, 10°, 101, 102, 103... Сұрақ. Дәреже негізі ретінде кез келген сан алуға бола ма? (Жауап: болады, тек 0-ден өзге сан) Тұжырым . 0-ден өзге кез келген сан үшін an = l/a-n, a≠O. Теңдігі орындалады. Демек 10-24 саны оң сан. (10-24= 1/1024). Бұдан дәреже көрсеткіші теріс сан болатын сан болатынына көз жеткіземіз. Сұрақ : О-5 өрнегінің мәні бар ма? Жауап : жоқ, себебі дәреже негізі 0-ден өзге сан. | Бағалау: Топтар арасындағы бағалау максимум 3 балл. | | |||
Топпен жұмыс 15 минут |
А) 8 B) 2 C)1/4 D)0 Жауабы: А
А)1/4 B)2 C)1/2 D) 1 Жауабы: C
А)2 B)1 C)-1 D) 0 Жауабы: B
А) 1 B) 16 C)4 D)0,25 Жауабы: D
А) х4 B) х3 C)х5 D)х6 Жауабы: А | Жаңа материалды пысықтау.
А) 8 B) 2 C)1/4 D)0 Жауабы: А
А)1/4B)2C)1/2 D) 1Жауабы: C
А)2 B)1C)-1D)0 Жауабы: B
А) 1 B) 16C)4 D)0,25Жауабы: D
А) х4B) х3C)х5D)х6Жауабы: А | Бағалау: Топтар арасындағы бағалау максимум 3 балл. | Жеке карточкалармен жұмыс | |||
Соңы 10 минут | Оқушылар кері байланыс парағын толтырады, өзін бағалайды
| Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. | | |
Тексерілді:
«М.Мәметов атындағы орта мектебі» КММ
Сабақтың тақырыбы: №11Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру
Бөлімі: | Бүтін көрсеткішті дәреже | |
Мұғалімнің аты – жөні : | Искакбаева Ж.Б. | |
Күні: | 26.09.2022ж. | |
Сынып: 7 «Д» | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 7.1.2.5алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолдану;7.2.3.1 құрамында дәрежесі бар сандар тізбегінің заңдылығынжәнежетіспейтін мүшелерін анықтау; | |
Сабақтың мақсаты: | алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолданады құрамында дәрежесі бар сандар тізбегінің заңдылығынжәнежетіспейтін мүшелерін анықтайды; |
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Басы 5 минут | Топ номерлері жазылған боялған асықтарды таңдау арқылы бір - бірінің ең жақсы қасиетін айту Топқа бөлу, көтеріңкі көңіл сыйлау. Ынтымақтастық атмосферасын құру. Топ мүшелерін «Көшбасшы», «хатшы», « баяндамашы», «уақыт сақшысы», «бақылаушы» ролдерін тағайындату Оқушыларды ауызша есептеуге үйрету. | | Ауызша есептеулерді балл беру арөылы бағалау; Әр жауап 1 балл | Ә.Е Әбілқасымов Алматы «Мектеп» 2017ж. | |||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут | Постермен жұмыс 1 топ Бүтін көрсеткіш дәреже 2 топ Натурал көрсеткіш дәреже | 1)...1000, 100, 10, 1; (1, 1/10, 1/100, 1/1000...) екі сан қатары қандай заңдылыққа бағынады? 2) сан қатарындағы әрбір саны 10-ның дәрежесі түрінде жазайық: ...1000,100,10, 1, 1/10, 1/100,1/1000... ... 103, 102, 101, 10°, 1/101, 1/102, 1/103.. 3) санның орнына тек дәреже көрсеткішін жазайық 3, 2, 1, 0,.... қатарды жалғастыра отырып -1, -2, -3 т.с.с. сандарын аламыз.
Сонда сан қатары мына түрде болады: 10-3, 10-2, 10-1, 10°, 101, 102, 103... Сұрақ. Дәреже негізі ретінде кез келген сан алуға бола ма? (Жауап: болады, тек 0-ден өзге сан) Тұжырым . 0-ден өзге кез келген сан үшін an = l/a-n, a≠O. Теңдігі орындалады. Демек 10-24 саны оң сан. (10-24= 1/1024). Бұдан дәреже көрсеткіші теріс сан болатын сан болатынына көз жеткіземіз. Сұрақ : О-5 өрнегінің мәні бар ма? Жауап : жоқ, себебі дәреже негізі 0-ден өзге сан. | Бағалау: Топтар арасындағы бағалау максимум 3 балл. | | |||
Топпен жұмыс 15 минут |
А) 8 B) 2 C)1/4 D)0 Жауабы: А
А)1/4 B)2 C)1/2 D) 1 Жауабы: C
А)2 B)1 C)-1 D) 0 Жауабы: B
А) 1 B) 16 C)4 D)0,25 Жауабы: D
А) х4 B) х3 C)х5 D)х6 Жауабы: А | Жаңа материалды пысықтау.
А) 8 B) 2 C)1/4 D)0 Жауабы: А
А)1/4B)2C)1/2 D) 1Жауабы: C
А)2 B)1C)-1D)0 Жауабы: B
А) 1 B) 16C)4 D)0,25Жауабы: D
А) х4B) х3C)х5D)х6Жауабы: А | Бағалау: Топтар арасындағы бағалау максимум 3 балл. | Жеке карточкалармен жұмыс | |||
Соңы 10 минут | Оқушылар кері байланыс парағын толтырады, өзін бағалайды
| Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. | | |
Тексерілді:
«М.Мәметов атындағы орта мектебі» КММ
Сабақтың тақырыбы: №12 Санның стандарт түру
Бөлімі: | Бүтін көрсеткішті дәреже | |
Мұғалімнің аты – жөні : | Искакбаева Ж.Б. | |
Күні: | 28.09.2022ж. | |
Сынып: 7 «Д» | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 7.1.1.1сандарды стандарт түрде жазу; 7.1.2.7стандарт түрде жазылған сандарғаарифметикалық амалдар қолдану; 7.1.2.8стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігін және ретін табу; 7.1.2.9стандарт түрдежазылғансандардысалыстыру; 7.1.2.10шамаларды бір өлшем бірліктен екінші өлшем бірлікке айналдыру және оны стандарт түрде жазу; | |
Сабақтың мақсаты: | алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолданады құрамында дәрежесі бар сандар тізбегінің заңдылығынжәнежетіспейтін мүшелерін анықтайды; |
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Басы 5 минут | Сабағымызды бастамас бұрын өткенді қайталап алайық. 1. Оқушылардың сабаққа түгел қатысуын қадағалай отырып, жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. 2.Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен пікір алмасу | (Графикалық диктант: иә- жоқ - Негіздері бірдей дәрежелерді бөлгенде негізін өзгеріссіз қалдырып, бөлінгіштің дәреже көрсеткішін бөлгіштің дәреже көрсеткішіне қосамыз (азайтамыз) - (а 3)2= а 5 тең (а 6) - (- 3х2у8)2= 9х4у16 - Дәрежені дәрежеге шығарғанда, негізін өзгертпей дәреже көрсеткіштері қосылады. - 3-5 ∙ 33 = тең ( ) - Бөлшекті дәрежеге шығарғанда, оның аламының да, бөлімінің де әрбір көбейткішін осы дәрежеге шығарады. - (2999+ 3001)0 = 6000 –ға тең? - Негіздері бірдей дәрежелерді көбейткенде, олардың дәреже көрсеткіштерін қосып, негіздерін өзгеріссіз қалдырамыз . - (-а)10 ∙ а5∙ (- а)3 = а 18 (- а 18) | Оқушылар ды жауаптарына қарай ынталандыру барысында әр сұраққа бір балдан бағалау. | Ә.Е Әбілқасымов Алматы «Мектеп» 2017ж. | ||||||||||||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут | Бүгінгі сабақта санды бүтін көрсеткішті дәреже арқылы стандарт түрде жазуды үйренеміз және есептер шығарамыз. Санның (мұндағы және n –бүтін сан) көбейтіндісі түрінде жазылуын санның стандарт түрі деп атайды. Мысалы, жердің массасын беретін санның стандарт түрі 5,976 г, мұндағы n=27, ал су атомының массасын беретін санның стандарт түрі 1,674 г, мұндағы және n= - 24. Егер сан тандарт түрде жазылса, онда n-ді санның реті деп атайды. М: берілген сандарда санның реті нешеге тең? О: 27 және 24 М: Дұрыс. Кез келген оң санды стандарт түрде жазуға болады. Мысалы, 2 000 000 деген санды алайық. Бұл санды түріне келтірейік. болу керек, сонда 2*1 000 000 және болады. Ал 1 000 000-ды 10-ның дәрежесіне жазу үшін неше нөл бар сонша дәреже аламыз, яғни n=6, 106 . Сонда стандарт түрде 2 000 000 = 2*106 . 2-мысал. 0,00000047 М: Қандай сан берілген? О: Ондық бөлшек М: Бұл санды стандарт түрде жазу үшін мәнін табамыз. . Енді n –ді табу үшін үтірден кейін қанша орын жылжыттық 10-ның сонша дәрежесі деп аламыз. Бұл жағдайда n –ның мәні теріс болады. n= - 7. Сонда 0,00000047 = 4,7*10-7 . М: Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттері бүтін көреткішті дәреже үшін де қолданылады: | №41 Санды стандарт түрде жазыңдар 1) 506,4 = 5,06 *102 2) 0,0328 = 3,28 *10-2 3) 11000 = 1,1 *104 4) 0,0005 = 5 *10-4 №48 1) 396=3,96*102 2) 821=8,21*102 3) 34562=3,4562*104 4) 60074=6,0074*104 5) 340200=3,402*105 6) 800700=8,007*105 №49 1) 0.0055=5,5*10-3 2) 4200,3=4,2003*103 3) 347,37=3,4737*102 4) =0,0002=2*10-2 5) 0,03041=3,041*10-2 6) =0,00125=1,25*10-3 №51 1) 3*105 +7*104+2*103 +4*102+9*10+4=3*100000 + 7*10000 + 2*1000 + 4*100 + 9*10 + 4=300000+70000+2000+400+90+4=372494 2) 9*105 + 4*105 +8*104+7*103 +5*10+3=9*1000000 + 4*100000 + 8*10000 + 7*1000 + 5*10+3=9000000+400000+80000+7000+50+3=9487053 3) 5*105 +1*103 +3*102+6 = 5*100000 + 1000 + 3*100 + 6 = 500000+1000 + 300+6=501306 4) 2*105 +3*103 +1 = 2*100000 + 3*1000+1 = 200000+3000+1=203001 | Снның стандарт түрін жазу жеке жұмыстар мен тақтамен жұмыс әр тапсырма 2 балмен бағаланады. | | ||||||||||||
Топпен жұмыс 15 минут | Сәйкестендіру» тесті Оқушыларға кеспе қағаздар таратылады.
| Ыстық орындық әдісі арқылы ортаға шығып айту . Бүгінгі сабақта сендер натурал сандардың жаңа түрлерімен таныстыңдар. Алдарыңда тест сұрақтары жатыр. Әр сұраққа үш жауап берілген.Сендердің міндеттерің, дұрыс деп тапқан жауаптарыңды дөңгелектеп қоршау. (жұмыс тапсырылады, бірақ бағаланбайды). Бекіту сұрақтары: 1. Бүтін көрсеткішті дәреже дегеніміз не? 2. Бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттерін ата. 3. Санның стандартты түрі дегеніміз не? 4. Санның реті дегеніміз не? 5. Санды стандарт түрде қалай жазамыз? | Ынталан дыру. Жарайсың! | | ||||||||||||
Соңы 10 минут | Үйге тапсырма:№ 8.11; №8.17 есептерді шығару | Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. | | |
Тексерілді:
«М.Мәметов атындағы орта мектебі» КММ
Сабақтың тақырыбы: №13 Стандарт түрде берілген сандарды қосу және азайту. Абсолюттік салыстырмалы қателіктер
Бөлімі: | Бүтін көрсеткішті дәреже | |
Мұғалімнің аты – жөні : | Искакбаева Ж.Б. | |
Күні: | 30.09.2022ж. | |
Сынып: 7 «Д» | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 7.1.2.11шамалардың жуық мәндерін табу және оларды стандарт түрде жазу; 7.1.2.12жуық шамалардыңабсолюттік және салыстырмалы қателіктерін есептеу; 7.1.2.13калькулятордың көмегімен жуықтап есептеулерді орындау;; | |
Сабақтың мақсаты: | алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолданады құрамында дәрежесі бар сандар тізбегінің заңдылығынжәнежетіспейтін мүшелерін анықтайды; |